Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

SatuPeka

Normálně bych si teda nedovolil komentovat film, který jsem neviděl...ale tady musím udělat výjimku, protože vlastně stačilo kouknout se na trailery a přečíst si komentáře popisující "děj" Avatara. 92% a 11. místo v databázi ČSFD? To se všichni zbláznili? Haló, je tady ještě vůbec někdo, kdo tuší jak by měl vypadat kvalitní film? Nebo jsou tady jen samí nadšenci do kýčovitě barevnejch počítačovejch her? Po shlédnutí: nakonec mě to docela bavilo, je v tom vidět určitá radost z tvorby, jako když si odrostlé dítě hraje v pokojíčku plném barevných hraček, výsledkem je sice film plný klišé, ale přece jen svěží a plný energie. Trochu slabší čtyři. ()

mirak2 odpad!

Najprecenovanejsi film VSETKYCH cias. Davat filmu hviezdicky LEN za vizualnu stranku je zvratene, skazene a neobjektivne. ()

Zajija

Po ukončení 3D projekce jsem si jen vydechl a řekl wow! Tak todle bylo něco neuvěřitelného. Krásný svět Pandora. Dech beroucí efekty. Sam Worthington a půvabná Zoe Saldána v modrém. To vše je úžasný AVATAR. Jsem tímto filmem nadšen, protože jen tak něco takového zase neuvidím. Je to něco úžasného co James Cameron přivedl na svět. 10let studií a trpělivosti se jistě vyplatilo. Byl bych hloupý hodnotit jinak než-li *****. ()

Kiki-Jiki

Avatar splnil přesně to, co jsem od něj očekával. Příběh je sice tuctový, ale rozhodně není špatný. Celou dobu udržuje pozornost a na poslední půlhodinu se parádně rozjede. Jenom jsem měl opakovaně pocit, že jsem to či ono už v nějakém filmu viděl. Zápletka prostě nenabízí nic nového. Zato vizuální stránka je úžasná a nabízí nového strašně moc! Čas od času se najde film, který mě natolik zasáhne hlubokým sdělením nebo napínavým příběhem, že na něj myslím dlouho po zhlédnutí. Avatar je po několika letech první film, u kterého si i po mnoha dnech znovu a znovu vybavuji... tu pastvu pro oči, lépe to nazvat nejde. I teď při psaní komentáře před sebou vidím pohoří Alelujá. I když jsem v tom smyslu četl mnoho chvály, stejně mě v kině překvapil Cameronův smysl pro detail patrný v každém záběru. Díky tomu všemu má Avatar naději stát se prvním filmem, na který půjdu podruhé do kina. Vizuální zážitek jde zopakovat snáz než příběhový. Přes všechnu chválu však musím podotknout, že Avatar u mě nepřekonal Pána Prstenů, který přeci jen nabízí víc. Určitě za to může i hudba. Rád občas poslouchám soundtracky (obzvlášť z Pána Prstenů...), ale ten z Avatara nestojí ani za stažení. I při vší nevýraznosti jsem měl pocit, že James Horner hodně kopíruje. Sečteno a podtrženo: znám dost lepších filmů, ale kdybych měl jmenovat jeden ze stovek viděných, na který se vyplatí jít do kina, byl by to asi Avatar. Do mojí TOP 10 se nedostal, ale James Cameron se díky němu mezi mých TOP 10 režisérů vyšvihnul. EDIT: Po měsíci a půl jsem na Avatara vyrazil znovu a znovu bylo v kině dost plno. I napodruhé to byl skvělý zážitek, i když už jsem si více všímal drobných nedostatků, hlavně v dialozích. Hornerovu hudbu už jsem zmiňoval, ale ta píseň při závěrečných titulcích (I see you), to je vážně hnus! Žádné vychutnávání atmosféry filmu i po jeho skončení, ale okamžité vytržení z Pandory zpátky do reality nákupního centra. ()

majesty

Prelom, nie efekty - ale napad ako vyzera krajina - technologia realne stvarnit vymysleny svet - sme o krok v pred. Kto v tom filme ignoroval krasu pokroku kinematografie sa zmohol len na slova - obycajna rozpravka. ANO - pokial zavriem oci a zakryjem usi... ()

Wolf

Nenapadá mě nic, co bych tomuto filmu vytknul, 3D pouze zpestřuje zážitek, nádherné efekty, skvělý příběh ()

Bukiet

Žádna revoluce se nekonala, jen evoluce, vývoj. Nic, co bych nečekal. Dokáži si náhle představit natočení spousty "nezfilmovatelných" SF knížek, protože teď už to jde. A snad to bude mít i lepší děj a hlavne nějaké EMOCE. K emocím by dopomohla třeba i nějaká ta hudba. ()

araBaraB

Příběh je průměrný a napodruhé už je film docela nudný, protože přeci jenom tři hodiny jsou až moc. A to zvláště ve chvíli, kdy je to vyprávění a děj nemá spád. Cameron pojal film opět velkolepě, od marketingu, přes padající strom (odkaz na Titanic) až po 3D technologii. Ukázal nám sice překrásnou Pandoru, ale také typické americké akční scény, které s českým dabingem mnohdy zněly až komicky. Kdybych nebyla okouzlena zážitkem z 3D, musela bych ohodnotit jenom třemi *. ()

-henry-

Dojem, že se vlastně dívám na popíkový blockbuster, ve mně procitnul až při závěrečné titulkové písničce. Zde na rozdíl od Titanicu nebo Pána prstenů působí nenápaditě zpívaná angličtina nepatřičně (možná i proto, že v principu se celý film bojuje proti anglofonním lidem :)). Holt jsem se vžil jako 12letej capart. Jinak že je Cameron borec dokazuje už dávným prohlášením, že 24 snímků za sekundu je málo. Po projekci v IMAXu jsem to konečně pochopil - je to kurevsky málo. Zase je ve všem napřed. ()

djtoko

Čekání se vyplatilo.....krásné zakončení roku 2009 a úchvatná vizuální podívaná. Jeden z přelomových filmů historie!!!!! (Nutno vidět ve 3D!!!!) ()

JamesLeon

Je snadné dát tomuto filmu plné hodnocení, přesto to neudělám. Obrazově je tento film nádherný a užil jsem si ho i díky tomu, že to byl můj první 3D film, i když jsem od tohoto formátu čekal trochu víc. Ale ten tradiční šablonovitý americký děj už je hodně ohraný, stejně jako záporné postavy se svými tvrďáckými hláškami. Naopak se mi líbilo ztvárnění domorodců a jejich spojení s přírodou. Takže celkově vzato jsou to u mě zasloužené 4*. ()

prengelo

Zdá sa my, že my žijeme nejako blbo. Mám sto chutí sa zbaliť a zdúchnuť z nášho materialistického - sebeckého sveta a presťahovať sa na Pandoru, kde záleží len na jednom. Na živote ! Trochu z toho "scifi" sveta, by sa zišlo aplikovať aj na našej umierajúcej planéte. ()

polonius

Dokonalost ve všech směrech, umocněná sledováním ve 3D. Nádherná pohádka , kterou je třeba tak vnímat. Laťka je opět o něco výš. ()

Taffey

POMO, a proč jsi tedy, dal filmu ****? To fakt nechápu. Já uvidím v sobotu 2/1/10. Ve 3D. Tak, nakonec jsem ho viděl dnes, sedmého ledna 2010 ve 3D a dovolím si nesouhlasit třeba s tvrzením POMA, že, cituji : " každý tón Hornerovho soundtracku prispieva k absolútnej dokonalosti výsledného tvaru." Kdeže jsou doby, kdy Horner dělal hudbu k filmům typu Případ pelikán. Jednotná hudba, jeden jediný žánr, žánrově čisté.... U Avataru to byla směsice všeho možného, až na nepatrné výjimky silně sladkobolného. Tu typická holywoodovka, tu new age typu Vangelise, Kitara, Deutera. Například ve scéně, kdy celý kmen seděl u stromu snů, nebo jak se ten strom jmenoval a všichni se kymáceli ze strany na stranu, jsem tu hudební cukrovou vatu namohl vůbec rozdejchat. To už neplatilo, že hudba má film podporovat, tady mu vyloženě škodila. Film jako celek byl příliš dlouhý, druhá půlka byla kapku akčnější, ne, že by mi o tu akci šlo, ale první půlka byla vyloženě bez děje. Několikrát jsem se přistihl, jak se, přes 3D brýle dívám na technické provedení záběru, což znamená, že jsem na tuto činnost měl dostatek času, protože jsem se, v podstatě, nudil. I můj třináctiletý syn, u kterého by člověk očekával jisté nadšení, mi někdy ve dvou třetinách filmu řekl, že už by se něco mohlo dít. Když to silně přitáhnu za vlasy, můžu, s klidným srdcem říci, že Avatar je vlastně takový remake Posledního Mohykána Michaela Manna s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli. Je to velice podobný děj, dokonce se mi chce říci, že je to taková Máyovka zasazená do vesmíru, brilantně technicky zpracovaná. Děj je příliš klišovitý a rozvláčný, než abych mohl Jamese Camerona pochválit. Taky propriety mi připomínaly různé filmy a to nejen Terminatory. Pro toho, kdo se nechá vybláznit počítačovými triky a nádhernou, počítačem vytvořenou přírodou, pro toho bude film jistě velkým zážitkem. Já zůstanu u dvou hvězdiček za zpracování. Ale například za herecké výkony nedám ani hvězdičku, neb animované figurky si to nezaslouží. Bombastická reklama na bouři ve sklenici vody. ()

Jamajdzan

James Cameron opět nezklamal a předvedl mi filmovou podívanou, kterou jsem nezažil snad od trilogie LotRa. Avatar jsem hltal s otevřenou pusou a husinou po celém těle od první do poslední minuty. Tajemstvím úspěchu je emocionálně naplněný děj zkloubený s téměř dokonalými vizuálními efekty. Na závěr jsem si mohl jen postezknout, že jsem se z milované Pandory probudil opět v temném sálu kina. Jediné co bych možna mohl vytknout je český dabing, který nedosahuje kvality původního znění. A klidně mě kvůli tomu kamenujte, ale já jsem byl nadšenej i z toho "neoriginálního" příběhu. Výsledek: nečekejte že ve vás zůstane nějaká hluboká myšlenka, ale co se filmového zážitku týče po všech stránkách DOKONALÉ!!! ()

SKreyn

Dlho som sa tešil na tento film ale keď som zistil, že je u nás len so slovenským dabingom, tak ma to nejak nelákalo, pretože som zvyknutý na český dabing a ten slovenský dokážem akceptovať len u animovaných rozprávkach, filmoch. Lenže to dávali 3D a ja som ešte nevidel film v 3D, tak som nakoniec išiel na tento film. Na začiatku som si nemohol zvyknúť na slovenský dabing, nejak mi tam nepasoval ale film bol skvelý a tie efekty boli super, tak som si po chvíli "musel" zvyknúť na ten dabing. Aj napriek dlhej stopáži (aj keď som vôbec nemal pocit, že by ma nejaká pasáž nudila) a nie moc podarenému dabingu sa mi tento film páčil. 5* ()

Petus

Po vizuální stránce Avatar naprosto přesáhnul hranice mé představivosti, nadchl mě a srazil do kolen. Po stránce dějové jsem byla tak nějak prostě ... zklamaná dokonce by se dalo říct, že jsem se u toho tak neskutečně předvídatelného děje měla tendenci téměř nudit, pokud by mi to ovšem ta nádhera před očima dovolila. Avatar mě zkrátka zanechal naprosto rozpolcenou mezi úchvatně nádherným, snovým světem, o kterém sní téměř každé dítě při četně dobrodružných románů a které Cameron dokázal tak neskutečným způsobem zpodobnit (díky Jamesi) a zároveň tak nějak tápající uprostřed předvídatelného a místy až zcela banálního příběhu. A do toho mi po celou dobu před oči nabíhala (alespoň pro mě zcela zřejmá) parafráze na všechny příběhy o dobrých indiánech a zlých bílých lidech, kteří je chtějí kvůli zisku vyhnat z jejich lovišť a o jednom bílém lovci, který ... no však ten příběh každý milovník knih K. Maye dobře zná. Zkrátka a dobře naprosto souhlasím, že je Avatar absolutně přelomovým filmem, ale na to aby byl filmem se skutečně velkým F mi to nestačí. I když jsem zřejmě viděla ten nejbombastičtější film roku. ()

Dantte..

Jelikož to byl můj první 3D film v životě tak jsem byl ze všeho unešený a vše se mi líbílo. Technika, kterou použil Cameron v Avatarovi je skutečně revoluční a na vše se krásně kouká, ale. Příběh a všechno kolem je silná vykrádačka z jiných filmů a her, to by se dalo taky zkousnout, ale je tu další ale. Film se vám na druhý den vytratí z hlavy, píšu tenhle komentář po 3 dnech od shlédnutí a přiznám se, že si nevzpomenu na jedinou scénu, která by mě utkvěla v paměti. Bohužel film je chladný a modrým postavičkam sem uvěřil pouze pláč a Jakeův užas. Akce byla průměrná a konec velmi předvídatelný a slaby. Dokázal bych si představit film vést úplně jiným směrem, ale to asi každý. Revoluce? Technická ano. Filmová ? Nikoliv. Právě ted mě napadá 4 tucty lepších filmů než je tenhle. Je ale pravda, že je na každém divákovi co od filmu očekává. Pro mě zůstane Avatar Technickou chladnou dokonalosti. 70 % Zajímavý komentář: Mr. Movie, SedRicK Nejzajímavější komentář : Danoid ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)