Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

hero_bk

Pokud pominu ty kvanta logických chyb tak to bylo celkem dobrý, i když ... je kolem toho docela přehnanej humbuk. Přece jenom nevím, proč je tenhle film tak vysoko. Viděl jsem hodně lepších filmů, ale taky hodně horších. Tenhle film je takový genius průměrnosti. Příběh je absolutně předvídatelný, ve filmu je mnoho naprosto nudnejch okamžiků, ale perfektní zpracování, přestože každýmu člověkovi, kterej měl kdy ve škole fyziku se musí kroutit mozek a možná i palce u nohy na létající hory na planetě, kde je gravitace, na to, jak musí mít všichni masku, ale žádné detoxikační - nebo jak se to jmenuje - komory tady nejsou, prostě otevřou dveře a jde se. A propojování copu se zvířetem je klišé všech klišé nejklišovatější! A kdyby náhodou někdo věděl něco o tom jejich jazyku, napište mi pls na profil, protože mě docela zaujal. Na závěr musím říct: Nevím co tu všichni říkají o nějaké "originálnosti". Podle mě jenom Cameron vybral ostatní filmy, zejména Pána prstenů, protřepal, přimíchal Matrix, trochu LOSTu a možná ještě něčeho a vrací se mu se vším všudy. Vážně je kolem toho moc velkej humbuk. Edit: Už vím, co mi to připomínalo nejvíc: Náhradníky. Byli tady dřív a tak na mě taky víc zapůsobili atd. ()

Irii

Jsem ráda ,že se dá neustále natočit něco dokonalého co dokáže vyrazit dech.Nadherné vizualní kreace,boj ,laska a romantika,Cameron opět zasáhl do modrého!:) ()

BFG2000

Na Avatar jsem čekal opravdu dlouho a že to čekání bylo takřka nekonečné. Ještě aby ne, když se jedná o velký comeback "Krále" filmu Jamese Camerona po téměř 10ti letech. A jak na mě film zapůsobil? Jako "pohádka" pro dospělejší publikum. Příběh opravdu není ničím komplikovaným, ale to snad u žádného Cameronova filmu. Pěkně plynule se odvíjí a právě tahle plynulost a jistá pomalost, absence nějakých větších zkratů, dopomáhá k tomu, aby měl divák opravdu hodně času vžít se do role hlavní postavy a užívat si radost, adrenalin, strach i bolest zároveň s ní. Příběh není nijak zvlášť dobře předvídatelný a drží si jistý náskok před divákem, není však ani příliš komplikovaný, čímž se zavděčí i mladšímu publiku. A tohle se Jamesovi opravdu povedlo. Celkově je totiž děj filmu tak brilantní, že se dokáže zavděčit jak nejmladšímu publiku, tak i tomu nejstaršímu, což jsem při odchodu z kina viděl na vlastní oči. Podle mě je tohle právě tím, co se od Camerona dalo očekávat a kdo to bere jako fakt a nesnaží se hledat v příběhu to, co tam není, nemůže být filmem zklamán. Co se týče vizuální stránky (doposud jsem měl možnost vidět pouze 2D verzy, 3D si ale určitě po takto silném zážitku ujít nenechám) jedná se z mého pohledu opravdu o malou revoluci. Nic podobného jsem doposud neviděl. To co je animace je tak skutečné, až člověk chvílemi zapomíná, že se dívá na něco neskutečného. Pravda, je to pořád jen počítačová animace a když člověk chce, odhalí ji, pokud se však filmu oddáte a nenecháte si zážitek z něj kazit zbytečným rýpáním se v něm a hledáním nedostatků, brzy zapomenete, že je to jen několika set hodinová práce stovek lidí, ale opravdu se vžijete do světa, který se před vámi promítá, opravdu se dokážete přenést aspoň na tu chvíli, na těch něuvěřitelně krátkých 162 minut, na naprosto úchvatnou, dechberoucí a nebezpečnou planetu, Pandoru. Mimika naivi je dotáhnutá až k samé dokonalosti, veškerá flora a fauna působí tak impozantně a reálně, přesto však naprosto neokoukaně, je to opravdu něco nového, co tu ještě nikdy předtím nebylo. Opravdu jsem byl přírodou na Pandoře doslova obklopen a fascinován. Ještě bych se chtěl trochu zmínit k hereckým výkonům. Sam Worthington nezklamal ani jako člověk, ani jako modrásek, Zoe Saldana se do své role také neskutečně ponořila, Sigourney Weaver mě jako člověk velmi potěšila, jako vtělení ve svém Avataru mně však trochu vadila. Hodně přitom udělal dabing, který se mi k ní vůbec nehodil, dále pak její avatar, který mi jednoduše ne a ne padnout do oka. Michelle Rodriguez jen potěšila, myslím, že se od ní nic čekat nedalo, ale rozhodně nezklamala a hraje výborně (jen zase ten dabing hlas, proč?), Giovanni Ribisi byl naprosto výborný a až neskutečně vhodně obsazený do této role, která mu padla jako ušitá, Joel Moore mi nijak nevadil, ale ani nijak nenadchnul, možná bych místo něj raděj viděl někoho jiného, asi i trochu staršího. Teď ale další pro mě obrovský KLAD. Jméno, které si od této chvíle budu opravdu dlouho pamatovat a vzpomínat v tom nejlepším duchu. STEPHEN LANG. Až do včerejška (2.1. 2010) jsem o něm ani neslyšel, ale v Avataru stvárnil hned po Jokerovi (Heath Ledger) pro mě nejlepšího filmévého záporáka posledních let. Pokaždé co přišel na scénu jsem se ho nemohl nabažit a jeho "drsňácké" vykopnutí dveří a střílení ze samopalu mě odrovnalo. Vážně WOW a palec nahoru pro Stephena. Hudba skvěle doplňuje a dotváří atmosféru filmu. Ani mi nepřijde příliš okopírovaná z předchozí autorovi tvorby jako některým zdejším uživatelům. Teď asi ještě nějaké slovo závěrem. Viděl jsem a zažil jsem v kině něco, co snad naposledy jako malý, při Jurském Parku, tehdy mi ale nebylo 23 nýbrž tak +/- 8 let. Naprosté vžidí do děje filmu, opravdu jsem chvílemi zapomněl, že sedím v kině a byl jsem duší na Pandoře, ze které mě vytáhli jen neukáznění diváci v okolí. Je to pro mě opravdu jen velkolepá pohádka, ale tak úžasně pojatá a zpracovaná, že se pro ni slovo dokonalá stává téměř synonymem. Avatar jsem sice viděl až v roce 2010, ale pokud zapomenu na ty 2 dny, jedná se rozhodně o největší filmový zážitek roku 2009 a pro mě asi i největší kinozážitek od Jurského Parku, nevzpomínám, kdy mě naposled film takhle vtáhnul. Cameron je mistr mistrů a mně nezbývá než se těšit na další jeho tvorbu, snad alespoň z poloviny tak kvalitní, jako Avatar. Čekání mi ještě mírně zkrátí druhá projekce Avataru, tentokrát ve 3D a následně i projekce 3tí, konečně již v originálním znění. Nemám za co ubírat, nic mi nechybí, snad jen tvář Avatara Sigourney a..., ale to už se v tom zbytečně příliš rýpu. Já vážně nevím a i když (ne)chci, nic ke kritice nenacházím. 98% = 5 * * * * * () (méně) (více)

godspeed

použiji jako komentář větičku, kterou vyslovila má kamarádka, co viděla toto dílko dříve než já. naprosto vystihla i mé dojmy po jeho shlédnutí. v momentě kdy film končil, jsem si přál a říkal: "NO TO NE! JEŠTĚ CHVÍLÍ, CHVILINKU, JÁ NECHCI HNEDKA ZPÁTKY DO TOHO BĚŽNÝHO ŠEDÝHO OKOLNÍHO SVĚTA. " vidím tedy hodnocení jednoznačně. až opadnou davy, zaskočím do IMAX na 3D Avatara ještě jednou. ()

nicneznam

Film roku ani náhodou. Po třetím zhlédnutí se dojem ustálil na tomto hodnocení, ale Cameron mě zklamal. Bral jsem ho jako filmaře, který se nespokojí s tuctovým příběhem. Bohužel. Chybí mně tam emoce, dobrá hudba, herecké výkony. Avatar je složen z věcí, z nichž žádná nepracuje na sto procent. Je očividnou ukázkou technické evoluce, ale povrchní příběh ukazující nenahraditelnost přírody a love-story, u které lze kroutit hlavou, nedělají film roku ani zásadní událost, ke které se budeme s chutí vracet a tři hodiny jí tolerovat jen pro krásné obrázky. Film pro masy tentokrát není takovým filmem, který bych měl potřebu hodnotit v nejvyšších procentech. Daleko víc chápu lidi, kteří dají 40% než ty, kteří dají třeba 100%. U mě to kolísá mezi 60 a 70. Zkrátka filmy, ke kterým se budu vracet, musí mít prvotřídní herecké výkony, atmosféru, hudbu a skvělý příběh. Avatar nemá ani jedno. Mimochodem - dal jsem tomu dvě šance ve 3D kině. (jednou Imax) A při sundání 3D brýlí jsem pomalu nepoznal rozdíl a podruhé už se nudil. ()

Bartoloměj

Kdo by mohl mít čas řešit, jestli tohle už někde neviděl ( myslím v rovině příběhové ), když ho právě pralesem nahání šestimetrová příšera, nebo mu zrovna na rameni přistává okřídlené semínko.PS for canakja - s tím ferrari to je přesný, ještě v kině jsem drknul do kámoše a říkám mu - to je jak přijet před diskotéku s ferrari... ()

beso74

Celý film je jeden nekončiaci sen, ktorý splýva s realitou. Ušľachtilí divosi versus chamtivá vyspelá civilizácia. Pesnička milión krát obohraná, tentokrát však vo vábivom podaní majstra Camerona, experta na cudzie svety. Vytvoril svet, ktorý môže smelo konkurovať i takým zákutiam Galaxie ako je Stredozem obývaná Hobbitmi a inou háveďou či medzikozmický priestor brázdený krížnikmi všemocného temného Impéria. V tom jeho svete, kde Pandora je len malinký kúsoček rôznorodého universu, skrývajúceho pre filmárov nepreberné množstvo rovnako učarujúcich svetov a tak sa tu s najväčšou pravdepodobnosťou odohrá ešte niekoľko ďalších dobrodružstiev. ()

CerKar

I přes jednoduchost příběhu vás film naplno pohltí a připadáte si jako na tříhodinovém modrém kyselinovém tripu... ()

pavlosalex

Neodolal jsem 3D lákadlu, ale potěšen jsem příliš nebyl. Efektů jako šafránu a jako bonus pálení v očích. Příště už tedy ne! Jinak pomalinku polehounku se rozjíždělo Cameronovo (zatím) poslední dílo. Z pocitů hmmm, ale jo, dobrý, vlastně hodně dobrý jsem se dostal až po parádní. Děj je velmi jednoduchý a neobejde se ani bez čitelných hrdinských činů. Zato vizuální zpracování způsobilo, že jsem uvěřil, že se taky nacházím na překrásné Pandoře. Celý film byl pro mě vlastně jeden krásný sen. Mimochodem taky vám přišla ta modrá žena s ocasem sexy? :-P 90% ()

Erian

Ať si kdo chce co chce říká, mně se to líbilo a nepřišlo mi, jako např. Spáčilkám, že by tam bylo až moc té ekologicky zelené agitky, spíš jsem stejně jako v jiných amerických velkofilmech viděla neduh v těch prvoplánových heslech a rozpravách o tom, jak to dokážou, jak všechny převálcujou, jak si nenechají vzít, co jim patří, na druhou stranu asi není reálné, že by se dav chytil na nějaká jiná prohlášení a výzvy, a to i v reálu. Sem tam mi vadilo, že šlo děj snadno odhadnout, ale stejně jsem na konci svírala pěstičky, aby všecko dobře dopadlo a ano...i slza ukápla, jsem měkosrdcá:( Jinak však vizuálně velmi působivé a nehrozilo, že bych se nudila, pro samou pestrou faunu a flóru jsem nevěděla, kam dřív koukat, myslím tedy, že Cameron odvedl velký kus práce a znovu královsky baví. ()

grunger9

Hlavným pozitívom tohoto filmu nie sú podľa mňa ani tak "dokonalé efekty" ako skvelá myšlienka symbiózy živého tvora (Avatara) s prírodou a jeho snaha, zabrániť všetkými dostupnými prostriedkami pustošeniu planéty ziskuchtivým pozemšťanom, ktorí sa snažia zaslepene využiť všetko navôkol v prospech seba. Existencionálne nadčasové. ()

wOOzIe

Zase foxáci a zase James Cameron, Titanic miluju a myslím že si zaslouží rozhodně být nejvýdělešnějším filmem, tenhle film má ae na to ho možná pokořit, ae myslím že jenom po stránce finanční a řekněme i efektní i když už je to víc jak deset let od sebe... Avatar je bohužel čistě komerční a digitální podívaná s pohádkovým scénářem, který absolutně nic nového nepřináší, , příběh a všechny ty scény, prostě hollywood... Ovšem digitální triky sou vskutku užasné, a námět vynikající, tudíž dávám čtyři, ae Cameron me přesto od titanicu velice zklamal, titanic kromě na svou dobu vynikajících efektu má užasnou hloubku a příběh hudbu , ktera dělá zázraky.... Avatar je pouze přeefektovanná fraška... sám za sebe věřím že tento film Titanic nepřeskočí, ae v době 3D je to o mnoho možnější už jen proto že lístek stojí o nakou tu kačku víc... Avatar ve 3D fotmatu je fajn ae opravdovy zážitek zažijete pouze v IMAXu- jen bryle nestačí... Chtěl bych teda říct že je to vyborny užasny nadherny film užasna scenerie herci skvelí, ae chybí tomu šťava, říběh a hudba , čekal sem od Camerona hlubší film... ()

fantomas19

efekty, efekty, efekty... Americká dobrodružná sci-fi fantazy z minulého roka (2009), ktorú natočil James Cameron, je dobrodružstvom vojaka na planéte Pandora. Jack Sully (Sam Worthington) sa vďaka smrti svojho brata, identického dvojčaťa, dostáva do projektu doktorky Grace Augustinovej (Sigourney Weaver), ktorá vyvinula Avatara, tvora vytvoreného podľa domorodcov a ovládaného človekom. Ako neskúsený nováčik s čistým srdcom si získa priazeň pôvodných obyvateľov planéty a aj ich dôveru. Ale plány nadnárodnej ťažobnej korporácie a najmä plukovníka Milesa Quaritcha (Stephen Lang) o dohode a presune obyvateľov, či ťažbe vzácneho kovu, sú diametrálne odlišné a vojna je na spadnutie. Film je napínavou farebnou eskapádou filmových efektov od prvej do poslednej minúty. ()

BaronX

Pro mě velké zklamání. Film má dvě roviny: za 1) úžasné zpracování, vychytávky související s 3D, kamera, barvy, hudba - to vše je naprosto dokonalé 5* a za 2) dějová stránka - plitké, klišovité, po jednosměrce jdoucí, bez nápadu, invence - tak trochu mi připadá, že Cameron ztrávil tolik času na tom, aby to vypadalo krásně, že zapomněl na jednu podstatnou věc, že film musí mít i nějakej děj; škoda tady to rozhodně nevyšlo 2* ()

yerdua

opravdu úžasný film, nedivím se, že se tak rychle dostal do topky, protože něco tak úchvatného a zajímavého jsem už neviděla hezkých pár let, zcela jsem se vžila do filmu a do hl. postavy, není věc o které bych řekla, že ve filmu byla udělána špatně, tenhle film si zaslouží plné hodnocení! ()

iKosser

Tento film mě naprosto dostal. Naprosto. Neuvěřitelně chytlavě napsaný příběh kombinující tak trochu greenpeace tématiky (která se objevuje u filmů z poslední doby často) a bezkonkurenčních vizuálních efektů vás zcela vtáhne do děje, který je sice malinko prostý, leč skvěle napsaný. Když jsem se na Avatara díval v kině, byl jsem jak desetileté dítě, které taky touží svézt se na jednom z létajících ptáků a zkoušet bláznivé skoky. S ostupem několika dnů se snažím zhodnotit tento film, ale mám stejný pocit, jak kdybych právě vyšel z kina omámen 3D technologií. Je to perfektní film a rád jsem se nechal svézt na dvouapůlhodnové ÚŽASNÉ cestě za dobrodružstvím, které nemá ve fimlařině obdoby. 95%..................................... Po shlédnutí v HD na počítači už mě to tak nedostalo, natož když jsem to pak ještě viděl v televizi...Skutečně ultimátní zážitek z tohoto filmu můžete mít pouze v kině ve 3D a ideálně poprvé. Což se mi povedlo, thx God. ()

DjMetal

Tak toto som necakal. Vyborne az az....A ta konecna bitva, no super. Nemam slov a nevadi mi to ze to je take dlhe...Ale uz na zaciatku to bolo jasne ako to bude pokracovat. ()

ŠpetaMarek

V roce 2009 hlavně kasovní revoluce. Ale po počátečním 3D poblouznění přišlo rychlé vystřízlivění, jelikož napodruhé už to ani v kině nic moc nedávalo. Od té doby jsem to neviděl, ani jsem neměl důvod. Teď když si proklikám Blu-ray tak mi to přijde fakt hnusný a podobnou grafiku už má kdejaký animák (naštěstí, narozdíl od CGI v lecjakých filmech). ()

.killer.

Pěkná 3D pohádka pro děti. Nehledejte skvělý scénář, nebo nějakou zapeklitost v ději. Tohle je jenom dlouhá reklama na 3D, ve které se utopilo více peněz, než je zdrávo. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)