Epizody(4)

Sirotek Jana Eyrová strávila 8 let v internátní škole, stala se učitelkou a coby osmnáctiletá dívka přijala místo vychovatelky mladého děvčete na panství v Thornfieldu. Tam ji čeká nebezpečné tajemství i velká láska... Jana Eyrová je sirotek, kterého se ujal strýc. Bohužel brzy zemřel a o Janu se má postarat jeho žena, paní Reedová. Teta i její tři děti však Janu nesnášejí a velmi špatně s ní zacházejí. Tetina nenávist zajde dokonce tak daleko, že i když svému muži na smrtelné posteli slíbila, že se o ni postará, dává Janu do školy v Lowoodu, což je vlastně sirotčinec. V sirotčinci panují velmi tvrdé podmínky. Je tu zima a Janina jediná přítelkyně Helen nezvládne boj s chorobou a umírá. Jana je po její smrti velmi osamělá. Ve škole stráví osm let. Když dosáhne 18 let, podá si inzerát, že přijme místo jako vychovatelka. Po nějaké době se jí opravdu ozvou a Jana se stává vychovatelkou dívky Adele na panství Thornfield. Francouzské dívenky Adele se ujal majitel panství Edward Rochester a poskytl jí domov. Není však jeho dcerou. Edward Rochester tráví mnoho času mimo domov a s Janou se seznamuje až po několika měsících, když se konečně vrací na čas domů. Rochester je zvláštní, dalo by se říci až nepříjemný člověk, ale Jana ho zajímá, a tak si s ní dokonce občas povídá. Jedné noci vzbudí Janu podivné zvuky a zdá se jí, že slyší smích. Vydá se tedy studenou chodbou za tím zvukem a najde Rochestera spícího na posteli, která je v plamenech. Janě se podaří Rochestera vzbudit a společnými silami uhasí oheň. Ráda by věděla, co to bylo za zvuky, které slyšela, a také má podezření, že v takzvané Severní věži někdo bydlí, ale odpovědi se nedočká.

Rochester opět odjíždí. Nikdo netuší, jak dlouho bude pryč. Po několika dnech dostane hospodyně dopis, aby připravila dům, budou mít hosty. Rochester přijede se společností. Hlavní hvězdou společnosti je mladá a krásná Blanche Ingramová, její matka a další hosté. Je očividné, že Blanche by se ráda provdala za bohatého Rochestera. Na panství přijíždí další host a Rochester Janě přiznává, že tohoto muže tu vidí jen nerad. Je to muž jménem Mason, prý se znají z dřívějška. V noci se ze Severní věže ozývá hrozný křik a celý dům je na nohou. Rochester všechny uklidní a pošle do postelí, ale od Jany potřebuje pomoc. Společně jdou do Severní věže, kde leží v krvi těžce zraněný Mason. Rochester požádá Janu, aby o něj pečovala, zatímco on jede pro lékaře. Mezitím se někdo zuřivě snaží dostat do pokoje. Mason je očividně pokousaný. Nad ránem se jim s lékařem podaří Masona odvézt k ošetření, aniž by se hosté něco dozvěděli. Za Janou přijíždí návštěva, která oznamuje, že její teta, paní Reedová, je na smrtelné posteli a ráda by Janu ještě viděla. Rochester je překvapený, že má Jana příbuzné, a ač nerad, dává jí dovolenou i nějaké peníze, aby mohla tetu navštívit.

Jana se po letech setkává se svou tetou, která ji chtěla ještě vidět, než zemře. Setkání je z tetiny strany opět plné nenávisti. Nenáviděla Janu, protože ji její manžel měl radši než vlastní děti, a tak se jí zbavila. Poví jí však, že Jana má ještě jednoho strýce, bratra matky a ten ji před třemi lety hledal, když zjistil, že Jana žije. Strýc je bohatý a chtěl Janě odkázat své dědictví. Teta ani na smrtelné posteli nedokáže Janě odpustit její existenci. Jana jí však odpouští. Když se vrátí do Thornfieldu, který se stal jejím prvním skutečným domovem, Edward Rochester již na ni čeká. Chyběla mu, přesto jí hodlá sehnat místo jinde. Bude se ženit a většina personálu bude muset pryč. Nejlépe do Irska. To už Jana nezvládne. Thornfield považuje za svůj domov a Rochestera miluje. To přiznání Edwarda natolik zasáhne, že Janu okamžitě požádá o ruku, a překvapená, ale šťastná Jana souhlasí. Svatba se bude konat do měsíce. Pár dní před obřadem má Jana divný sen, a když se probudí, zdá se, že v jejím pokoji někdo je. Svatební šaty jí kdosi zničil. V domě je osoba, která Janě a Edwardovi nepřeje štěstí. Přesto nadchází svatební den a Rochester spěchá do kostela. Zde se dočkají překvapení. Objevuje se Mason, který tvrdí, že je Rochester ženatý s jeho sestrou, a nemůže se tudíž oženit s Janou. Tajemství, které bylo skryto, vyplulo na povrch. Rochester se přiznává. Jeho žena Berta žije v Severní věži v Thornfieldu. Vzal si ji po krátké době a neřekli mu, že je zatížená dědičným šílenstvím. To se projevilo krátce po svatbě. I přesto ji Rochester připravil vcelku příjemný život ve svém domě. Prosí Janu, aby ho nezavrhla, a nabízí jí, že spolu odjedou do jeho domu na břehu moře, kde by spolu žili jako bratr a sestra. Nechce, aby žila v hříchu. Jana si to chce rozmyslet, ale zoufalá uteče z domu. Potuluje se opuštěným vřesovištěm a doufá, že zemře stejně jako její dávná kamarádka Helen. V mdlobách ji tam objeví místní duchovní John Rivers a donese ji do domu svých sester, kde se o ni postarají. Je zřejmé, že tato žena ztratila paměť. Na šatech má vyšity iniciály J. E., a tak jí začnou říkat Jana Eliotová. John i jeho sestry vidí, že je Jana vzdělaná, a tak jí John sežene práci učitelky v místní škole. Jana si vede dobře, ale nikdo stále neví, kdo vlastně skutečně je. Až jednoho dne přijde John za Janou a poví jí, že už ví o její minulosti v Thornfieldu. Také ji hledal jakýsi advokát, aby jí oznámil, že zdědila dvacet tisíc liber po svém strýci. Janu mrzí, že se s ním nikdy nesetkala, ale má ohromnou radost, když se dozví, že John a jeho dvě sestry jsou její příbuzní. Jana je nadšená. Okamžitě se hodlá podělit o zděděné peníze se svou novou rodinou. John se chystá na práci misionáře v Africe a požádá Janu o ruku, aby ho jako jeho žena doprovodila. Je to jediná žena, o které je skálopevně přesvědčený, že se pro takovou práci hodí. Jana souhlasí, i když Johna nemiluje a on nemiluje ji, ale nejprve se chce ještě jednou vrátit do Thornfieldu za Rochesterem. To, co vidí, ji šokuje. Z Thornfieldu zbylo jen spáleniště. Dům zapálila šílená Berta a spáchala sebevraždu skokem z výšky. Rochester žije v jiném domě. Jana se za ním vypraví a zjišťuje, že při požáru přišel o zrak, když se pokoušel Bertě vymluvit skok. Je nesmírně šťastný, že se Jana vrátila, a i Jana je šťastná, že je zase s ním. Rochesterovi však už nyní nestačí, aby spolu žili jako bratr a sestra. Přeje si ženu, manželku. Jana souhlasí. Po nějakém čase žije celá velká rodina pohromadě. Jana, Edward, Adele, Janiny sestřenice, dvě malé děti, pes. Tito všichni se nechají portrétovat, a přestože John je na misi v Africe, je na obraz přimalován také. Nyní má Jana konečně to, po čem celý život toužila. Svou rodinu a milujícího manžela. (TV Prima)

marusshhka

Tahle verze Jany Eyrové je jednoznačně nejlepší, kterou znám, oba hlavní představitelé perfektní a výkony skvělé. Tak vysokou laťku, kterou tento mini-seriál bbc nastavil, už jen tak některé z budoucích zpracování nepřekoná. A Toby Stevens jako Rochester rozhodně nemá konkurenci. ()

haWranka

Překvapivě optimistická a méně temná verze tohohle příběhu. A taky postavy, i když jejich charaktery se dost liší od těch v knize, jsou sympatické. Dokonce i pan Rochester... BBC prostě umí! ()

mira.l

Po shlédnutých dvou dílech zatím nehodnotím. Ale: jelikož to má 4 díly po cca hodině, předpokládal jsem, že to bude podáno velmi podrobně, tak mě docela zarazilo, že dětství J. Eyrové a pobyt v Lowoodské škole je podán teda velmi letecky. Pak se to docela rozjede, i když tam jsou jisté drobné vynechávky, např. scéna, kde Jana řekne Rochesterovi, že není hezký, se v knize i v dalších filmových zpracováních odehrála za poněkud jiných okolností. Co se týká výběru hlavní postavy, pro mě zkrátka Janou Eyrovou zůstává Charlotte Gainsbourg, ale zásadní problém jsem neměl ani s Miou Wasikowskou, na Ruth Wilson jsem si taky tak nějak zvykl už během prvního dílu, ale pan Rochester... pan Rochester má být velmi charismatický chlap, což mi teda Toby Stephens nějak úplně nesplňuje. No ale ohodnotím až po shlédnutí dalších dvou dílů. EDIT 5.7.2016 Přidal jsem ke všeobecné vzdělanosti zbylé dva díly. A musím říct, že nakonec tam ty celkem poctivé 4 * dám, Ruth to nakonec zvládla vcelku velice pěkně, nebyl tu zvolen typ prvoplánové krasavice, a to je dobře. Dějově se to předlohy drží vcelku přesně i ve druhé polovině. Adélka mi tady teda připadala poněkud odrostlá, a Janin útěk Thornfieldu byl trochu zkrácen, kde je to několikadenní bloudění po vřesovištích, žebrání a její nalezení na prahu smrti u domku St. Johna?, ale jinak dobré. Velkoryse pominu to, že ze stažených 4 dílů byly 2 v originále, tam měla Adélka velice silný francouzský přízvuk, a ve zbylých dvou dabovaných zase nepochopitelně ráčkovala, a pes Hektor tam byl nazýván Pilotem, na což taky nevím, jak tvůrci českého dabingu přišli, ale to jsou detaily:). ()

nmarca

Výborně vybraná ústřední dvojice, ovšem všechny ostatní postavy jsou jako z průměrné televizní inscenace. Nicméně další pěkná adaptace strhujícího románu. ()

jites

Další povedená adaptace tohoto románu.Líbilo se mi to moc.Jana mi přišla dostatečně nehezká, Rochester charizmatický a anglická příroda úžasná.Jen mi trochu neseděl věk Adélky.Té už skoro začínala puberta. ()

jafuska

pravda tento film je už několikrát zfilmovaný, ale přesto to má svoji atmosféru, svoji nápaditost, ale bohužel musím vytknout herce který ztvárnil Rochestera, mohl být vybrán hezčí herec pro tuto roli, pak by to mělo více romantiky a možná i něčeho navíc, ale určitě to není zklamání, přesto starší verze jsou fakt lepší. ()

xxlch

Úžasný seriálek,který se, až na pár vyjímek, perfektně drží knižní předlohy.Skvěle natočeno,zahráno v krásných exteriérech,podloženo podmanivou hudbou,zkrátka vše jak má být.Prostě jedno z NEJ zpracování tédle klasiky. ()

Sagisia

I když jsem vůbec nevěřila, že by Ruth Wilson mohla být dobrá Jana, že by mohla být kniha někdy zfilmována tak, abych s tím já byla spokojená... je to tady! Kurňa, má to pár much, ale má to ten správný říz, ingredience, který jsem si myslela, že nebudou fungovat, a nakonec mě to úplně položilo... ()

svetylko

Zpočátku se mi to zdálo rozvláčnější a nechápala jsem vysoké hodnocení. Dneska, kdy mám druhý den tohoto filmového skvostu plnou hlavu, si říkám, že ty čtyři hvězdy jsou nejspíš málo. Pokud máte kouska srdce v těle, vtáhne vás to a nepustí a s oběma hlavními postavami trpíte, toužíte, doufáte a vzdáváte hold lásce, o které jste vždycky snili: čisté, opravdové, hluboké, nepředstírané a sebevydávající lásce, která roste i přes všechna úskalí. Její uvěřitelnost je dílem citlivých hereckých výkonů postav Jane a Edwarda, s jehož rozervanou duší ladí hluboká rozeklaná údolí nádherného anglického venkova. ()

Katka232

Asi nejhezčí verze, co jsem kdy viděla. Tady aspoň panu Rochestrovi tu ruku trochu zmrzačili, ale ve verzi z roku 1996 s Williamem Hurtem a z roku 2011 s Michaelem Fasbenderem nechali obě ruce zdravé :( njn. A naše CZ verze je mi pro smích. ()

emma007

Konečne Jana Eyrová, s ktorou som spokojná. Mia Wasikowska bola síce výborná, no bola na Janu až príliš pekná a to, čo urobili v minuloročnom filme nakoniec vyzeralo ako všetko iné, len nie víťazstvo morálnych hodnôt nad citmi. Táto verzia je taká, aký je aj román - miestami pochmúrna, ba až gotická, s poctivým vykreslením charakterov a pohnútok všetkých postáv. Zase raz BBC verzia prekonala vysokorozpočtovú britsko - americkú verziu. Už ani neviem koľkokrát sa o stalo, ale väčšinu takýchto prípadov mám medzi svojimi obľúbenými seriálmi :-) ()

Broda84

Jedno z nejlepších zpracování Jany Eyrové. Viděla jsem i filmy z 30. a 50. let, takže mám a čím srovnávat. Skvělí výběr herců, kteří zahráli postavy Jane a Edwarda velice věrohodně. Ruth Wilson ztvárnila hrdou a nezávislou janu Eyrovou velmi skutečně, tak nějak jsem si Janu Eyrovou představovala. Chemie mezi představiteli funguje na jedničku a Toby je neodolatelný. Režisérka vytvořila velice romantické dílo, neřídila se vždy ve všem úplně podle předlohy, a to podle mě byla správná volba. Tak nějak bych si představovala opravdový romantický film. ()

Veefee

K Janě Eyerové jsem si vybudovala pevný vztah už po přečtení knihy a nic mě nemohlo potěšit natolik, jako když jsem objevila tuto minisérii pod záštitou BBC. Možná se mi trochu zdálo, že Ruth vtiskla do postavy Jany až moc očividných emocí a tak trochu ji zlidštila, ale právě proto je Ruth k divákovi mnohem blíže než když Janu ztvárnila komplikovaně ponurá Mia Wasikowská, i když byla ztvárněním knižní postavy blíže. K postavě pana Rochestera můžu jen říci to, že nepříjemnějšího rozporuplného muže se sex appelem by jste těžko hledali. Jen mě trochu zamrzela nesrovnalost s knihou ve scéně, kdy Janě cikánka hádá z ruky. ()

fifany

Jana i pan Rochester jsou zahraní dokonale a jejich společné scény jsem úplně "žrala" :-) Podle mě nejlepší zpracování. ()

Lipps...

Jane Eyre byla a vždycky bude jednou z mých nejmilovanějších knih a proto jsem byla velice zdráhavá, když jsem začínala s touto tetralogií, neboť není mnoho filmových zpracování, které by dokázaly věrohodně ztvárnit knihu. Produkci BBC se však podařilo nemožné a jejich zpracování Jane Eyre je tisíckrát lepší, než jsem si dokázala představit. Jistě, film nikdy nebude tak uchvacující jako kniha, ale toto zpracování jednoho z nejkrásnějších anglických románů historie je dech beroucí. Postavy jsou ztvárněny docela věrně a i když jsem si sama Mr. Rochestera zprvu představovala jinak, teď už ho nedokáži vidět jinak než jako Toby Stephensena. Úžasná, jednoduchá Ruth Wilson ztvárnila Jane velice věrně a celý příběh je vskutku kouzelný. Nejvíce oceňuji jisté scény, které jsou prakticky doslovně totožné s knihou (pokud se jedná o originální dabing). Mohu jen doporučit všem fanouškům Charlotte Bronteové a Anglie devatenáctého století. ()