Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

Davies182

Udělal to znovu. I když to už možná leckoho nepřekvapí, Aronofsky znovu rozhazuje své lepivé magické sítě do všech koutů ztichlého kinosálu, a nechává diváky lapat po dechu. Jak lze Černou labuť trefně popsat? Nelze, můžeme se jen pokusit s vědomím, že na každé další shlédnutí bude zážitek z něčeho tak neobvyklého zcela odlišný. Je to film, který okouzluje každou minutu, pokládá desítky otázek, a neustále drží v napětí, aby na konci nechal každého z nás zírat v němém úžasu nad stoprocentním perfekcionismem. Gradace finální scény zatím nemá tento rok v kině konkurenci. Těším se, až se do tohoto kolotoče o sebepoznávání, překonávání, sexualitě - a zároveň snímku s netradičně pojatým příběhem o schozofrenii - připoutám příště. Snad mě ze sedátka vyhodí se stejně šokujícím výrazem, jako napoprvé. P.S. Darren ve svém filmu znovu dokazuje, jaký je "sadista": ví, že dobrý film potřebuje facku divákovi do obličeje v podobě nechutných wtf scén, založených převážně na biologii člověka, a proto by na něj žádná slabší povaha neměla ani pomyslet... ()

JAn

Vykalkulovaná mainstreamová rádoby-intelektualita, která se honosí Aronofského bezduchým sebežroutství a vnitřní prázdnotou. A Portmanová by měla dostat ještě jednu cenu za svou dokonalou asexualitu. ()

petero

Precitlivená masturbujúca Natálka, ktorej vylíže Mila Kunis, po drogovom opojení na technopárty i bez toho psychicky narušená, deptajúca matkou i inštruktorom, si strihajúca nechty aj s prstami a trhajúca si kožu, ktoré Aronofsky zvláda na výbornú aby divákovi nahnal zhnusujúci pocit. Mimo toho, nikdy by som nepovedal, že film o balete ma bude tak baviť ale nie je divu keď to má v rukách tak talentovaný režisér i keď vo výsledku nehrozí že by ma takéto niečo dokázalo na 100% uspokojiť pretože už tu istý čas figuruje film ktorý preslávil Christiana Balea. ()

gogo76

Tak, ako sa mi to páčilo na prvý krát, páčilo sa mi to aj po repríze a musím povedať, že Aronofsky je fakt talentovaný chlapík, ktorý dokáže urobiť bombový film bez zbytočných nevierohodných akčných scén. Vystačí si s príbehom, v ktorom do detailov prepracuje charaktery postáv, vytlačí z hercov maximum a výsledok je zaručený. Zvlášť si poklonu film zaslúži preto, že dokázal na seba nalákať i kultúrne uspokojiť davy napriek tomu, že balet nie je nijako zvlášť populárny a mňa osobne nezaujíma, i keď o ten balet tam zas až tak nejde. Najviac na mňa zapôsobil občasný prechod z psychologického do jemne hororového žánru. Natalia Portman samozrejme vynikajúci výkon. 80%. ()

Mahalik

.... jazyk na vestě, nervy v kýblu. Bláhovost myslet si, že balet je buržoazní povinností. Vstupenkou do světa smetánky. Tohle je troufalost, která diváka sváže plesnivou mašlí k pelesti postele a znásilní, pochybnostem navzdory. Cítil jsem, že není úniku. Že jsem jako Nina, která pod vlivem hlídací čety a francouzského čerta - baleťáka, zapálila svůj vlastní svatostánek. Vím, zažil jsem! Z písklete spícího s plyšáky v ženu vamp (snadno a rychle?). Hlava mi to nebrala, neboť zažila obrodu. Nebo byla kantáre? Filmy, které útočí bez divákova přičinění přímo do srdce, jsou jednou za uherský rok. Filmy jako Black Swan neexistují. Zabijí! P.S. Natalie Portman!!!!!!! ()

venus

Darren Aronofsky jen potvrdil, že je synonymem pro vyražený dech, zástavu srdce a mrazení po celém těle. ()

Amarcord_1

65% - Velmi působivá kombinace Polanského Nájemníka, Cronenbergova Pavouka a trochu i del Torova Faunova Labyrintu. Nějak jsem čekal úplně jiný druh filmu, v němž by hudba a tanec hrály větší roli. Balet je zde použit především pro vyvolání určitého klišé, na jehož základech je vystavěn povedený, ale předvídatelný thriller s občasnými klasickými lekačkami. V celém filmu není snad jediná kladná postava, nebo postava, která by se svým chováním dala označit za přirozenou. Díky tomu Černá labuť působí neosobně a depresivně. Paradoxně to ale není kritika, ale hlavní klad tohoto pozoruhodného filmu. ()

Reiniš

Natalie Portman je dokonalá. Jako kdyby to ani nehrála, na plátně jsem celou dobu viděl Ninu a ne Natalie. Jednoduše jsem jí to spolkl i s navijákem. Což bohužel nemůžu říci o celém filmu. Aronofsky místy až nepříjemně vykrádá sám sebe, a to co působilo u jeho předchozích filmů originálně a úderně, se mi začíná jevit jako čistokrevná manýra. Jeho styl se mi sice líbí pořád, zažitek to byl, ba co víc v dnešních multikinech působí Černá labuť jako čiré zjevení (a to i vzhledem k tomu, jak se Fontána s Wrestlerem našimi kiny jen tiše proplížili). Jenom ono tahání hrdinů až na samé dno, začíná působit jako laciný kalkul. ()

Xmilden

Téma baletu snad ani nemohl natočit nikdo jiný. Mohl bych se tady v komentáři rozplývat jaký je Darren borec, ale tentokrát to neudělám (on jím opravdu je a všichni to dobře víme). Černá labuť podobně jako Prokletý ostrov si s divákem neustále hraje. Já si stále vymýšlel možné vysvětlení a závěry. Nakonec mi nevyšel ani jeden. Těžko jde odhadnout jaké vyústění daná scéna bude mít. Chválím nadprůměrný výběr herců. Oscar Natalii Portman je nejvíce zaslouženým ženským ohodnocením za poslední léta. Film mě nadchnul a těším se na další setkání. Snad i na to Labutí jezero si někdy zajdu. Takže podobně jako ve mě (a nejen asi ve mě) Darren probudil zájem o Wrestling, tak i opomíjený a ne moc sledovaný balet dokázal dostat do popředí zájmu. ()

FlyBoy

Už dávno nemal bežne sa používajúci výraz "Loose Yourself" (ďalej len LY) takú opodstatnenosť ako tu, pri povznášajúcich/zničujúcich baletných/duševných partoch mladej baleríny, ktorá v rámci modernizovanej verzie Labutieho jazera predostiera svoj jasný cieľ-"Be Perfect" (ďalej len BP). Tieto dve vyhovujúce skratky využijem k tomu, aby som ich pridelil k dvom najrozhodujúcejším elementom tohto strhujúceho, zľahka kŕčovitého, no bez debaty pohlcujúceho predstavenia._______Pre Natalie Portman v ceľkovom merítku odvedenej práce platí BP, pretože aj keď po celú dobu svojho túžobného boja ťaží z LY, tak jej "hepburnovská" aura, "bitchy" karma a takmer neprekuknuteľná "psyché" trauma ju raketovo vyšvihuje do výšin hereckého perfekta. Zahrať, respektíve sa na niekoľko týždňov stať rozštiepenou (duálnou) osobnosťou neznamená len schématické nabiflenie sa obligátnych kreácii dobrého a zlého, nevyhnutná je vnútorná odhodlanosť, zarputilosť a..agilnosť. Jej výkon pokladám za veľkolepý, v istých polohách intímny a maximálne vyzretý. Oskar? Právom, 'cause "it was perfect"…_______Pre Darrena Aronofskeho v konečnom zúčtovaní platí "len" LY, čo si samozrejme netreba zamieňať s negatívnym posudkom vôči tomuto režisérskemu karbaníkovi, ktorý už neraz dokázal, že o posadnutosti/závislosti vie nielen výstavne točiť, ale ako jedinečný autor je schopný tieto vlastnosti zužitkovať vo svoj prospech a následne obdarovať okolitý svet. Páči sa mi jeho syntéza motívou predchádzajúcich diel pri ktorej dáva do vzájomného súladu šialenosť z "Pí", návikovosť z "Requiemu" a estetickosť z "Fontány". Nehovoriac o kontaktnej kamere z "Wrestlera", ktorá vo vybraných úsekoch "tancuje", sleduje-ide tzv. "do ruky" tak, aby sa pokúsila o čo najtelesnejšie sprostredkovanie osudovosti ústrednej postavy. Deformácia reality cez rôzne (vhodné) výjavy či (už menej vhodné) odrazy zrkadiel, rušivé šumy (známe tiež ako echá) navodzujúce nepokoj striedané s prekrásnymi kompozíciami klasickej a minimalistickej hudby (Čajkovskij+Clint Mansell), ktoré naopak zastávajú onu šlachetnosť/občasnú temnosť umenia zvaného balet a takisto odstupňované, náramne svedomité eskalovanie priamočarého deja - to všetko Darrenovi baštím (aj keď sa zrovna nejedná o akési prelomové inovácie a ide skôr o zručné zomknutie nadobudnutých skúseností s novými výzvami)._______Apriori mi však vadia tri zásadné veci - ta teatrálnosť zakrývajúca samočinné emócie, ten chtíč dosiahnutia dokonalosti (pozn. "want to BP") prekrývajúci "lahkosť bytia" a napokon ta snaha o "Kubrickovský feeling" (D.A. nástupcom S.K. podľa mňa nie je a asi ani nebude) z ktorého plynú niekedy až prebytočné akože "serious" nátlaky (týka sa to najmä dialógov). Relevantná výtka, číry blud alebo osobná terapia? Nedbám, "Black Swan" si nedovolím nazvať nudným, obyčajným, nebodaj prázdnym marketingovým ťahom, jedná sa výberový výrobok na svetovej úrovni, ktorý nanešťastie dopláca na svoju nesústavnú cifrovanosť. Jeho funkčnosť to však nijak extra neohrozuje._______P.S. Do priečinku "Extras" zaraďujem scény ako "lesbic lure" (rajón Mily Kunis, nehovorte mi že nie) či "MDMA in your drink" (sonórne tanečné intermezzo pod taktovkou Chemical Brothers-bonusový track "Don't think" z desky "Further"-nemá najmenšiu chybu). Stimulatívny prídavok spĺňajúci potešujúcu funkciu. () (méně) (více)

Arbiter

Spoiler komentář: Dech. Nepravidelný a roztřesený. Ta křehkost, ta krása, to nezměrné šílenství. Posedlost po dokonalosti ve světě zrcadel, pokřivené reality. Duše obalená v hávu obsese, sebekázně. Naprosté kontroly. Podřídí se té roli, příjme očekávání. Nejlépe jak jde, bez jediné chybky. To je ta jediná správná cesta, tak to vždy dělala. Zklamání znamená konec. Ten háv škrtí, nedovolí rozkvést. Postupně vše přestává mít svůj smysl, pravý řád. Je špatné takto přemýšlet, je špatné jít proti své přirozenosti. ___ Stud. Kontrola. Proč se jen najednou ta přirozenost zdá tak škrobená. Proč jen cesta po které labuť kráčí zdá se najednou falešná, nesprávná. Touha silná, lákavá a děsivě samozřejmá se odráží tam, kde zrcadla nelžou. Ale musí! Není to správné. Stydí se za sebe, protože tak to být .. nemá. Že ne. Křičet nestačí když hlas tvůj labutí jen lidé slyší. Nevnímají ho, slyšet nechtějí nebo mu jednoduše nerozumí. Držet se pevně pravidly opředené reality nepomáhá, když stojíš v prostřed místnosti zrcadlové . Tak která z ních jsi ty, která? Ta dokonalá či ta špatná? Zavržení hodná, přesto tak voňavá a svůdná nebo frigidní panenka z dokonale naleštěného porcelánu. Která jen jsi? Pověz, která? http://www.youtube.com/watch?v=ByOnVvhZ6JY ()

Phobia

Miluji balet, ovšem pouze za předpokladu, že se na něj nemusím dívat. Nicméně tenhle pohled do zákulisí sedřených, hysterických skeletonů ženského pohlaví, vyvinutých gayů a na to vše dohlížejících pasáků, tedy prasáků, nebyl zdaleka tak nudný a nesrozumitelný, jak jsem se obávala. Vlastně mě docela překvapilo, že se na všechno to poskakování, mávání rukama a pobíhání dalo koukat, aniž bych měla příliš často nutkání používat rychloposun. A o čem to celé je? Natálka je anorektická, sebezohavující fošna, která touží být nejdůletějším ptákem na jevišti. Aby toho dosáhla, musí se poprat s několika předvídatelnými elementy: převálcovat konkurenci dalších ambiciózních kostřiček, vypořádat se s despotickou matinkou, nechat se uvolnit Vinckem Casselem nebo Milou Kunis a uchovat si příčetnost. Ne vše se princezničce Padmé podaří... Natálka Portmonka hrála tak skvěle, až to film stojí jeden bod, protože mě svými neurózami úporně defekovala - a celkově bych v tom těžko hledala postavu, kterou bych s gustem nekopla do klína. Nejsem zklamaná, nejsem nadšená, konec mi přišel přepísknutý (čekala jsem něco méně melodramatického, jako třeba skok mimo žíněnku zobákem napřed) a podruhé už raději ne. 61% ()

-bad-mad-wolf-

"I was perfect." Femme brutale. Aronofsky natočil tragédii, a protože se jedná o tragédii moderní, je to schizofrenní děvka. Větších výhrad bych neměl, byť jsem na nic překvapujícího nenarazil a scénář je poměrně dost čitelný (hlavně směrem k závěru). Při odpalování psychededlických náloží to pánům občas bouchlo přímo v rukách, především halekající obrázky už byly menším přešlapem, nicméně Aronofskyho nervózní režie tyhle drobné excesy pohlcuje. Nervozita je vlastně vůbec největším kladem snímku. Rozpohybovaná ruční kamera a vypjaté herectví titulní představitelky mi nejednou způsobily nepříjemnou husinu, o několika šikovných hororových rekvizitách ani nemluvě. Podařilo se skvěle ztvárnit nejen psychicky rozstřelenou osobnost, ale i její bolestný náhled na svět kolem sebe. Natalie Portman hraje baletem posedlou, jinak však životně zastydlou křehkou dívčinu natolik přesvědčivě, že vlastně absence její větší prokreslenosti vůbec nevadí. Výborně je zakomponována hudba; chladně působící prostředí baletu zase dodává neotřelou atmosféru. Mila Kunis, Barbara Hershey a Vincent Cassel také palec nahoru. Sečteno a podtrženo: dost dobré, nikoli však vyjímečné dílo na téma "labilní mysl v čelistech démona posedlosti". Na událost roku bych to neviděl, na to je tentokrát Aronofskyho pokus poměrně nevyvážený, předvídatelný a místy využívá hororových či thrillerových berliček přeci jen zbytečně, ačkoliv to maskuje za několikero nevšedními labutími tvářemi. Nicméně poklonu si zaslouží to hezké prolnutí schizofrenního příběhu Niny a klasické tragédie, jakou je Labutí jezero - film nejdříve umění používá jako kulisu pro rozehrání příběhu, později s ním ale skvěle graduje a splývá. Jsem zvědavý na reakci Akademie - Portmanové a Aronofskymu nominace přeju, na své si nejspíše přijde i kamera. Cokoliv dalšího (snad ještě s vyjímkou Mily Kunis) pro mne bude menším či větším překvapením. 8/10 ()

sepp

Tak od tohodle filmu jsem vubec netusil, co cekat a co na mestrbrny platno vyplivne, az na nej zajdu do kina. Nemel jsem jedinou informaci o cem je, jen ze tam hraje Portmanka a ze tam hraje baletku co nacvicuje klasiku vsech klasik. Vysledek me ale omracil a v sedadle kinosalu jsem se kroutil jak uzovka pri nekterych scenach. Neuveritelne dobrej film, vsem zucastnenym TLESKAM. ()

lesumir

Ale no tak, no tak, no tak. Zase nedivočte, 11. nejlepší film? To subjektivní hodnocení je trošku over! Aronofsky to zvládá na jedničku, ale sám sebe nepřekonává. Portman je zvláštní herečka, nevidím u ní velké proměny. Až u Black Swan, ale na druhou stranu mě vytáčela celý film. Mít takovou ufňukanou a afektovanou kolegyni, asi bych ji plácl po hlavě. ()

Nevada

Strhující drama, které s postupujícím dějem stupňuje napětí skoro až na hranici fyzické bolesti. Ke konci filmu jsem téměř nemohla dýchat a když se objevily závěrečné titulky, zapůsobilo to jako šok. Rozhodně je to pro mě jeden z nejlepších filmů, co jsem za posledních pár let viděla. Neuvěřitelně působivý a zároveň určitým způsobem tak znepokojivý, že si nejsem jistá, jestli ho budu v brzké době schopna vidět znovu. P.S. Všichni diváci v - na místní poměry slušně zaplněném - kině zůstali při závěrečných titulcích několik minut mlčky sedět. ()

darkrobyk

Vpodstatě artové drama o démonech, co se v nás ukrývají. Stále krásnější Natalie a stále ohyzdnější Vincent....ještě že tomu není naopak. Poměrně dost dlouho trvá, než se Natalie nasere a začne hrát. Opravdu hrát. Předpokládám, že to byl režisérský záměr, jelikož jsem přes půlku filmu vzpomínal na role, kde živočišně zářila - V jako vendeta či Goyovy přízraky. Rozervaná psychika Niny se naplno rozjede až ve chvíli, kdy začne jít o všechno. ,, Jediný, kdo stojí proti tobě, jsi ty sama!" A tak to často v životě je a mnozí tenhle souboj nad sebou samými nevyhrají. A za výhru se platí! Chceme-li však zanechat stopy na tomhle světě, pak to nebude zadarmo. Kde začít? ,,Budeš mít malý domácí úkol: jdi domů a pohraj si se svým tělem." p.s.nejlepší scéna - lesbická jízda. zklamání - čekal jsem více temnoty. ()

Ampi

Často se ve filmu objeví slova jako dokonalný, užasný, briliantní a já si myslím, že patří i do hodnocení tohoto filmu. Největší spojenec i nepřítel může být skryt ve vaši hlavě. Natalie Portman je ve své roli užasná. ()

Hrabka

Po senzačním Requiemu za sen a po průměrné fantasmagorii Fontána se Aranofsky vytasil s filmem, který mě dokázal sejmout téměř tak silně jako právě Requiem. Černá labuť je určitě jeho druhým nejlepším filmem, v mnohých ohledech velmi podobným Requiemu za sen. Darren Aranofsky je vážně třída a dokázal vybudovat velmi silnou atmosféru o velmi jednoduchém ději. Opět těží z toho, s čímž zaperlil již v roce 2000 a většinu poslal do psychického presu po drogové jízdě, nyní přišel s něčím, v čem mohl použít stejné zbraně. A musí se uznat, že mu to vyšlo skvěle. Baletka, naprosto úžasná Natalie Portman (Oscar už je doma Naty), pro kterou je její profese vším a je odhodlána jít za svým cílem i přes mrtvoly. Prostě jí z toho všeho docela slušně šibe a není se čemu divit. Velice silná atmosféra postupně vyšpičkovaná až do jednoho z nejsilnějších filmových konců, co jsem kdy viděl. Jediné co bych vytknul jsou mezery v ději, který plyne na můj vkus až moc neuspořádaně. Černá labuť je skvelý film, sice ne dokonalý, ale jsem rád, že Aranofsky dokázal opět natočit něco, co se přibližuje parádnímu Requiemu za sen. 90% ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání