Reklama

Reklama

Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (565)

genetique 

všechny recenze uživatele

Mať podobné personálne a materiálne zabezpečenie filmu v dnešnej dobe, to by bola lahôdka. Ale na svoju dobu vyše tridsať rokov dozadu dokáže veľmi perspektívne konkurovať aj dnešným rivalom na trhu, dokonca vytvára aj mierne monopolné postavenie. Počas náročnej minutáže sa prakticky stále niečo deje, niečo (niekto) padá, niečo sa hasí, zachraňuje. V krajných situáciách nesmú chýbať dramatické výstupy, kedy sa do popredia dostáva pravá stránka ľudského charakteru. To v mnohých podobných filmoch chýba, tu to divák dostane aj s úrokmi. Z čoho mám väčšiu radosť je, že technické kiksy alebo logické prešľapy sú maximálne zminimalizované. To však nie je prípad hereckého faktora, kde okrem McQueena a Newmana im takmer nikto v prejave nestíhal. 90%. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Skleněné peklo jsem prvně viděla již před dávnými časy, ještě jako zvídavé dospívající dítko a pamatovala jsem si z něj jediný kratinký výsek s lanovkou. Nyní po letech jsem jej zhlédla již celé. Ačkoliv jsem za celou dobu sledování nepocítila snad skoro žádné pocity napětí či neklidu nad probíhajícím dějem, jedná se pro mě o perfektně zpracovaný a natočený snímek. V době vzniku musel způsobit divákům značnou újmu na nervech:) A jak zneklidňující a prorocká jsou závěrečná slova filmu, jež pronese Steve McQueen. Kdyby tehdy jen tvůrci tušili, že o několik desítek let později se tyto "obyčejné" věty až s nápadnou podobou zhmotní do jedné z největších tragédií, jaké kdy (nejen) Ameriku postihly. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Pravda je, že katastrofické filmy nemám moc v oblibě. Budovy hoří, loď se potápí, domy padají, povodeň se valí a lidi utíkají - to mě nikdy moc nechytlo. Výjimku tvoří dva filmy, a to "Dobrodružství Poseidonu", které nastartovalo ten velký boom katastrofáků v 70. letech a "Skleněné peklo", které ve svém žánru nemá ani sebemenší konkurenci. Tento film je po celých 160 minut stále zábavný, akční a překvapující, že vám nedá vydechnout. Postav je hodně a každá je po charakterové stránce naprosto odlišná. V popředí stojí architekt Roberts a velitel hasičů O´Halloran, dva neohrožení muži, kterým jsou svěřené životy lidí v hořícím skleněném pekle. Steve McQueen a Paul Newman byli naprosto jedineční. Už jako malej špunt, kdy jsem viděl film prvně, jsem byl naprosto mimo a právě takhle jsem si představoval opravdové hrdinství. Možná po desátém shlédnutí jsem dospěl k tomu, že "Skleněné peklo" má zasloužené místo mezi tou největší a nejuznávanější světovou klasikou a v mé nejoblíbenější třicítce. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Skleněné peklo, základní pilíř katastrofického filmu stojí na všech obehraných klišé stejně tak pevně jako samotný žánr na tomto snímku. Během necelých tří hodin režisér John Guillermin stupňuje tempo v intervalu schodů mrakodrapu, aby nakonec dospěl až k samotnému vrcholu v podobě závěrečného „spásného plánu“. Akční scény režírované Irwinem Allenem ani po více než 30-ti letech neztratili nic ze své působivosti, realističnosti a hlavně, napínavosti. Pyrotechnická práce je bezchybná a díky kameře a střihu je povýšena na delikátní záležitost pro fajnšmejkry. Navíc i samotný příběh, byť plný (v dnešní době) okecaných replik, psychologické jednotvárnosti hrdinů a celkové dramatické stavbě plné nejrozmanitějších klišé, je maximálně poutavý a díky bezvadně odvedeným hereckým výkonům je celý tento film povýšen na královskou podívanou bez hluchého místa či minimální porce nudy. Žánrová učebnice! ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Proč to sakra dělají takhle těžký?“ - „Chcete to lehký?“ - „Mohli by nám navrhnout ochranný oblek jako pro fotbalisty.“ - „Kdo by platil za naši hru?“ Kousavé a trefné shrnutí vztahu společnosti k hasičům. Film sice není jen o nich, ale jejich statečnost a oběti jsou akcentované. S postupující projekcí u mě začaly mizet obavy z brutální stopáže, a kdyby se všechny katastrofické filmy točily takhle, asi bych se jim přestal vyhýbat. Úvodních cca 35 minut se toho sice moc neděje, ale pak začne skutečné skleněné peklo. Cítíte u něj opravdové nebezpečí, kdykoliv může něco bouchnout, zřítit se, hrozí udušení a uhoření. Mrtvých přibývá a napětí graduje. A herci v hlavních rolích jsou výborní, zvlášť McQueenův velitel hasičů. Zub času se tu až tolik neprojevuje (krom zadních projekcí) a užijete si spoustu působivých scén (např. „výbušná“ pasáž byla prostě skvělá, včetně toho skoro až absurdního rychlokurzu detonace). Za mě to budou silné 4*. „Já to nezvládnu. Spadnu. Vím, že spadnu!“ - „Tak půjdeš první. Když spadneš, nevezmeš nás s sebou.“ ()

Galerie (63)

Zajímavosti (44)

  • Paul Newman (Doug Roberts) prováděl většinu svých kaskadérských kousků sám, včetně šplhání po ohnutém zábradlí. (džanik)
  • Fred Astaire (Harlee Claiborne) se tak bál natáčení finální scény, že mu bylo povoleno se nezúčastnit. (Epistemolog)
  • V čase 1:06:50 vykopává strážný dveře od bytu, kde může být někdo ohrožen. Je ovšem vidět, že si dveře rukou přidržuje a půl vteřiny před kopnutím se pootevřou. (HonzaR.)

Související novinky

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)

Reklama

Reklama