Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

Slimak

Legendární katastrofický snímek Johna Guillermina který má patřičné napětí a šlehá z něj horko od ohnivých jazyků které každou chvilku někoho olizují.V dětství jsem byl pravda řádně vyvalenej....ta vejška...ty výbuchy a každou chvilku nebezpečí pádu nebo uhoření...no zkrátka...dnes je tento film už pojem který neustále odmítá zestárnout a neztratil nic ze své působivosti.Nabízí též úžasné herecké obsazení...se vzníceným ohněm ve prosklené pasti halt nejsou žádné žerty a všichni jak venku tak uvnitř se pouští do boje za záchranu holého života...otázka je kolik jich svůj život před živlem uhájí...tohle bude dlouhá noc.ONE TINY SPARK BECOMES A NIGHT OF BLAZING SUSPENSE. ()

Holina

Jen o několika filmech se dá říci, že jsou opravdu napínavé. Tento je. Nebo tedy byl v době, kdy jsem jej poprvé viděl... ()

ti88na

Sklenené peklo je skvost, a to nielen medzi žánrom katastrofickým, ale filmami ako takými. Mnohí so mnou možno nebudú súhlasiť, veď v tejto dobe špeciálnych efektov, kde vo filmoch padne Socha slobody na počkanie je film z roku 1974 už zapadnutý prachom. Ja však tvrdím, že kto nevidel tento snímok, nevie čo je to dobrý katastrofický film. Dej vás nestrhne hneď od začiatku, uvádza vás do situácie, ktorá vyplynula z nezodpovednosti, odkrýva, prečo k udalosti vlastne došlo a kto je za ňu zodpovedný a tiež nás zoznamuje s hlavnými hrdinami. Potom však stačilo jedno unáhlené rozhodnutie a začína sa boj o prežitie. Na jednej strane boj požiarnikov s nenásytným živlom na strane druhej snaha obyčajných ľudí dostať sa za každú cenu z horiacej pasce, pretože minúty plynú rýchlejšie ako obyčajne a každou takou minútou je oheň bližšie k nim. Napätie sa stupňuje, panika rastie s približujúcim sa ohňom a sťažuje alebo priamo ničí plány na záchranu nevinných ľudí. Celkový dojem umocňuje hudba ktorú zložil John Williams a nerušene sa prelína celým filmom, pričom prechádza od bezstarostnosti k dramatickému vyvrcholeniu. Herecké obsadenie je skutočne hviezdne. Hral tam snáď každý kto vtedy patril medzi hereckú elitu, pričom väčšina sú už dnes legendy. Ústrednými postavami sú Steve McQueen ako veliteľ hasičov Michael O'Hallorhan a Paul Newman v role architekta Douga Robertsa. O hereckých výkonoch týchto dvoch pánov nemôže nikto pochybovať, obaja boli skvelý, stáli vedľa seba ako rovnocenný partneri, ani jeden nezatieňoval toho druhého. Okrem týchto dvoch pánov tam nájdeme ďalšie zvučné mená. Mnohým bude predovšetkým známi Richard Chamberlain, ale nájdeme tam aj Williama Holdena, Faye Dunaway, Roberta Vaughna a ďalších. V úlohe starého mládenca sa dokonca predstaví Fred Astaire. Všetky tieto hviezdy pôsobili vo svojich úlohách presvedčivo a suverénne, aby nik nemohol pochybovať o ich nadaní ani po toľkých rokoch. ()

aquiver

I po více než 40 letech stále jeden z nejlepších katastrofických filmů. Snad jen ta stopáž, ke konci film už ztrácí to napínavé tempo, ale ostatní lze chválit, zejména herecké výkony, řemeslo a uvěřitelnost. 80 % ()

Ještěřák

Dlouhé. Příliš předvídatelné. Trochu samoúčelné, zato trikařsky (kdysi?) velkolepé. Decentní výkon "velké dvojky". Jakékoli záběry dolů byly správně skličující, domnívám se však, že ne až tak díky kameře, nýbrž díky tomu, že jsem trocha akrofobik - rozhodně nic pro takovéto člobrdy, ani pro klaustrofobiky, arsonofobiky a kdoví jaký ještě -fobiky. Jako děcko jsem se rohodně o ty životy tam navrchu strachoval víc. Přesto, vysvětlit na konci hasič McQueen architektovi Newmanovi, jak teda ty ubervysoký hydry vlastně stavět, dal bych asi 4*. Možná. ()

Milodar

Některé zbytečně vyšpičkované akční scény mě tahaly za Vlasy a skla mrakodrapu byly křehké jako skleničky na víno, ale jako celek působivé a poučné... takhle to prostě vypadá, když se šetří. Pro příklady nemusíme chodit daleko, stačí vzpomenout požár v pražském hotelu Olympik v r. 1995... http://onova.mediacapitol.com/tvarchiv/?prog=112 ()

Neotom

Marně se pokouším vzpomenout, jestli jsem někdy viděl lepší katastrofický film. Skvělému zážitku nikterak nepřekáží ani dlouhá stopáž, můžete si totiž být jisti, že se nudit nebudete. Napětí udržuje po celou dobu diváka ve střehu (například na scénu se slézáním strženého kovového zábradlí doporučuji mít ostříhané nehty). Navíc se sešla herecká sestava par excellence- kromě McQueena a Newmana potěší fajnšmekry i menší role Freda Astaira. Záverečná slova McQueena s nezáměrným odkazem k 11. září způsobují zimnici. 90% ()

Hanes88

Tady se to ani jinak než pěti hvězdami hodnotit nedá, protože to je opravdová perla mezi katastrofickými filmy. Hodně drsné a přesto skvělé. Úžasné byly i výkony Paula Newmana a Steva McQueena. Co se týče efektů na rok 1974 - naprosto skvělé. Není tudíž co dodávat. ()

J*A*M*A*L

U tohohle se nemusím rozepisovat. K tomuhle jen stačí napsat, že to je kult, což už napsalo mnoho lidí přede mnou. Navíc už jsem ani nebyl udiven nenahraditelnými výkony nenahraditelných herců jako je Paul Newman a nebo Steve McQueen. A pro mě navíc asi nejlepší, nejkvalitnější, nejkrásnější a nejoblíbenější katastrofický film. Towering Inferno je vlastně asi jediný katastrofický film, kterému jsem dal pět hvězdiček a i kdybych dal jinému katastrofickému filmu pět hvězdiček, tak bych se u něj rozhodně nebavil tak, jako u této klasiky. ()

Ixbalanke

Tak toto bylo opravdu velké a hlavně dlouhé zklamání. Herecké výkony mi teda přišly otřesné. Jediný, kdo působil přirozeně byl Steve a vlastně kvůli němu jsem se na to dívala:) Celý děj byl jednotvárný a pořád jsem čekala kdy mě to nějak zaujme a nic... A Paul Newman mě teda hodně zklamal. Jsem čekala, že je to lepší pan herec... Ale dám mu ještě šanci:) ()

Lefty86

Vynikající snímek určitě bez debat, pomalu vyprávěný. Počátek požáru probíhal zlehka žádná, divočina alá jedna jiskra a požár jako kráva. Z McQueena a Newmana čišelo charizma, jakýkoli dialog mezi nima měl koule! I pouhý telefonát měl spoustu kladu. 80% ()

Prochy38

Ve své kategorii naprostá jednička. U těchto katastrofálních filmů je důležité, aby si udrželi prvky reality. A tento snad neudělal jedinou chybu. Vynikající herecké obsazení. Od S. McQueena, přes P. Newmana, F. Dunaway, R. Chamberlain a další a další. Parádně zpracovaná katastrofální podívaná. Film nese milé poselství, které evidentně nikdo nikdy nebral vážně. Protože mrakodrapů se za tu dobu postavilo že až... Efekty parádní a herecké výkony geniální. Superlativ k tomuto snímku bych našel ještě mega. ()

Disease

Působí to sice zastarale, ale to budou spektákly Rolanda Emmericha za 40 let působit asi taky :-) Stopáž poněkud přepálená, ale v rámci "filmu pro pamětníky" vcelku v pohodě. ()

orkadimenza

Na Skleněné peklo jsem narazil na počátku mého filmového sledování, kdy jsem si zadal do vyhledávače ČSFD žebříček nejlepších katastrofických filmů. A ejhle, na prvním místě před profláklým Titanicem, který jsem viděl několikrát a patří mezi mé oblíbené filmy, jakési Skleněné peklo z roku 74. Nalákala mě nejen tato událost, ale také herecké obsazení Paula Newmana (o Stevu McQueenovi jsem tehdá moc nevěděl), a tak jsem si zanedlouho jednoho úterního večera vyhradil 3 hodinky právě na tento film. Podobně jako u Titanicu zde můžeme sledovat dlouhou "expoziční dobu" před katastrofou, jenže zde je narozdíl od Titanicu tento čas pouze jakousi výplní, kdy jen čekáte až začne hořet. Tyto místy nudné pasáže jsou nejspíš způsobeny knižní předlohou, kdy autoři chtěli poctivě nevynechat důležité části, čemuž také nasvědčuje délka 165 minut. Poté už se ale konečně začne něco dít, a nepřetržitě do konce můžeme sledovat, jak dopadnou všechny postavy. Film je na svou dobu bravůrně a poctivě zrežírován, mrakodrapové prostředí je opravdu úžasné a celkově k provedení nemám výhrady, ovšem mě zde chybí vztah k jednotlivým postavám (který nebyl zcela vytvořen právě v té expoziční době), a celkově taková ta filmovost a okouzlení z filmového řemesla, tak jak jsem to prožíval u Titanicu. To, jak mě dokázal James Cameron upoutat a oslnit, Skleněné peklo nedokázalo, a proto u tohoto jinak výborného a takřka bezchybného snímku ta pátá procítěná hvězda chybí. ()

prezdivaka

Celý film trpí špatným scénářem, který používá televizní schémata. Architekt a sekuriťák tak zachraňují děti a ženy, nemají ani ochranné masky. Místo aby se k budově sjeli hasiči z celého města, pořád je jich zoufale málo. A místo, aby lidé sešli po únikovém schodišti dolů, stojí před výtahem a v panice se přetlačují, kdo pojede dřívě. Trhavinu k odpálení vodních nádrží a stropu musí umísťovat McQueen a Newman, který dostane během několika vteřin školení, jak na to. Voda z bazénu nakonec uhasí požáry v celém mrakodrapu. Vážně směšné. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson