Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

Matty

Kdyby mě někdy napadlo představit si výsledek kombinace hašiše, LSD, cukrárny, autodromu a mýdlové opery, vypadal by přibližně takto. 85% (více) Zajímavé komentáře: Tetsuo, tombac, Visáč, Terter, lachim, tangerine1, Barak, SeanLSD ()

J*A*S*M

Genialita. Jenom škoda, že si Wachowští svou vizionářskou vizuální a režijní parádu kazí přehnanou dětinskostí. Hlavně postavy mladšího bratra a šimpanze bych nejradši prohodil oknem mrakodrapu, dole na ulici je seškrabal, vynesl nahoru a vyhodil znova. Ale co naplat, Speed Racer je prostě ojedinělý, jedinečný film, takže pár vad na kráse překousnu. ()

Cival

Strašná pecka. Snad nepamatuju audiovizuálně vypiplanější film. Wachowski Bros. si pohrávají se svým novým trademarkem (co se montáže týče, je Speed Racer asi fakt malou revolucí), náramně zrychlují a nedělá jim problém odvyprávět během jednoho závodu třeba pět dalších scén. Stylizace je sice přepálená, ale až na dva tři momenty funguje překvapivě dobře, triky snad nešlo za tak "malé" peníze pořídit legální cestou a... těší mě, že to šlape i po dějové stránce (aneb člověk může být dojatý i u finále, které cítí na dvě hodiny daleko). Zatím lepší čtyři, uvidíme, jestli mě druhá projekce vystřelí ještě výš. ()

Shadwell

It's a Bird? It's a Plane? No, it's Speed Racer! ____ „Co se nám zde vypráví, je triviální, nabubřelé a zastarale romantické. Ale pokud je pro nás u filmu víc než příběh důležitá jeho stránka plasticko-fotogenická, pak překoná všechna naše očekávání." Takhle se vyjádřil svého času slavný auteur Buñuel o Metropolisu. A doslovná citace platí i pro Speed Racera. Oba filmy propadly a oběma se dostala rehabilitace a kanonizace ve filmových análech až po letech. Propadly ovšem finančně, ne kvalitativně. Jen stěží lze osočovat Wachowské z neumětelství, což ostatně musejí chápat i jinak zištně racionální producenti z Hollywoodu. ____ Průšvih nastal u Speed Racera ve vymezení jeho modelového diváka. Žádný takový totiž neexistuje. Wachowští dali dohromady čisté umění pro umění. A Warnerům ještě nabulíkovali, že vytvářejí kosmopolitní produkt, že se snaží o průnik globalizované divácké množiny (děti, teens, dospělí, cinefilové, casualisti). Nedosti na tom selhala marketingová strategie, která předpokládala, že starší diváci přijdou na tvůrce, a zaměřila trailery a promo striktně na děti mezi 5 a 16 lety. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, kolik stovek milionů dolarů vydělala Warnerům trilogie Matrix. Wachowští by klidně mohli natočit dalších pět propadáků a pořád by byli v plusu. ____ Už den po premiéře se stal Speed Racer předmětem studií vypravěčských (jelikož permanentně pracuje s plus/minus 4 liniemi časově zároveň běžících „vertikálních" minipříběhů – nejsou to ovšem žádné klasické paralely, ani zeštíhlování a zhutňování vyprávění směrem ke konci a k začátku) a studií stylistických (Godardovská dekonstrukce reality a intelektuální montáž Ejzenštejna). Oba pánové by si nejspíš přišli na své. Pokud Bordwell zarytě obhajuje klasický Hollywood za normu, z níž jsou odvozeny pouhé deriváty, po zhlédnutí Speed Racera bude muset svoje závěry přehodnotit. Protože tady už nejde o zesílení, ale o hotovu a ryzí přeměnu filmového tvaru. Přirozeně diváci, kteří se neobtěžují jít ve filmech „za" postavy a příběh a nezajímá je, jak je co natočeno, ochuzují sami sebe o 70% zážitku, následkem čehož smetou (ne)logicky Speed Racera ze stolu. ____ Z celého filmu jsou taktéž patrné figury, autocitace a styl Wachowských, táhnoucí se napříč celou jejich tvorbou. Když vystupuje Matthew Fox (charakterem a typizací zcela odpovídá Morpheovi) z auta a zachraňuje asiata Raina, co jiného je záběr na jeho boty přes otevřené dveře než odkaz na Hugo Weavinga ze začátku Reloaded, který měl stejné boty, kráčel stejně rytmicky a celá ta scéna byla dočista stejně inscenovaná. A těmito paralelami je film prolezlý skrz naskrz. ____ Nejvíce problematický mi přišly akční scény. Za prvé jsou hrozně plátkovaný, a tudíž nekonzistentní. Tři záběry z akce jsou vždy proložený jedním uklidňujícím záběrem - fanděním diváků, rozmluvou komentátorů apod. V Reloaded byly scény dynamický (fighting) a statický (speaking) striktně rozděleny, v Revolutions taktéž (snad jen dobývání Zionu roboty „rušily“ rebelky s bazukou a doplňování nábojů agilním vojákem). Ne tak ve Speed Raceru, jemuž se nepodaří za celý film všít diváka do akce a dovolit mu nad ní jihnout, jelikož závodění zde není souvislý, ale jak bylo řečeno, film neustále rozvíjí 4 vypravěčský linie a prokládá akci vším možným. Souvisí to pochopitelně i s náklady. Wachowští mohli srazit závodnickou akci víc dohromady, jenže tím by pouze docílili (negativního) zintenzivnění vakuovitých-statických pasáží. Byli si vědomi, že při vyčleněných financích od Silvera mají k dispozici zhruba 35 minut dynamického materiálu a holt to zrealizovali, jak to zrealizovali. Druhý vážný problém vyvstává se zvolenou hudbou při závodech. Pokud jsem u Bournea juchal nad Powellem, u Skály nad Zimmerem a u Reloaded nad progresivním hardcore-trancem dvojice Don David + Juno Reactor, Speed Racer nabízí jen jakýsi ohoblovanější teenage popík, navíc s vizuálem nikterak sofistikovaně zrytmizovaným, a nejzajímavější skladbu šetří až na titulky. Vzhledem k obecně platné skutečnosti, že na jakost akce má ze 70% vliv hudba, je tento prohřešek neomluvitelný. Zkrátka a dobře, intenzivní dálniční honička z Reloaded zůstala nepřekonaná, o kung-fu ani nemluvě. ____ Jak bystře poznamenal jeden mudrlant z Rottenu: „Speed Racer doesn't resemble any movie you've ever seen.“ Celý konceptuální model Speed Racera jednoduše nepřipomíná nic, co kinematografie od svého vzniku nabídla, a je škoda, že za svou progresivitu a originalitu zaplatil Speed Racer propadem. I to je důvod, proč připadá divákům druhá půle filmu lepší než ta první. Rozhodně to není dáno koncentrací akce. V první části si divák model filmu osvojuje a ve druhé z této znalosti těží. ____ P.S. Jenom mikádo Christiny Ricci je rajcovnější než celý triumvirát C.A. Moss – M. Bellucci – J.P. Smith dohromady. P.P.S. Paulie Litt (Spritle, bratr Speeda) božskej a celej konglomerát goril z Kubrickový Odyssey nesahá jeho opici ani po paty, neřkuli po čéšku. P.P.P.S. Abych parafrázoval Bluntmana, sral jsem u toho blahem každou pikosekundu. Hallelujah! () (méně) (více)

Nathalie

Futu vs Retro, Západ vs Východ, Originální vize vs pásová výroba, story vs speed. Wachowští svým rodinným autíčkem předjeli zas celou generaci-je to film pro člověka budoucího věku a dokonalejšího vjemu. (chvílemi jsem se probouzela z naspeedovaného stavu a uvědomovala si, že moje smysly, moje senzorická čidla, jakoby nestačila tomu tempu, těm kolážím, barvám, uvědomila jsem si meze svého filmového vnímání lépe než kdykoliv předtím. Jakoby byl postaven nad limity-úmyslně? ). Fascinuje mě, že něco, co zvenčí vypadá jako kolorovaný chaos, skrývá důmyslný systém, řád, konstrukci. Speed Racera si užijete na dvojí způsob: coby zážitkový výlet do dětství v kině a jako předmět analýzy poté. Baví mě šlapat na pedál. Miluju chlapce a jeho opičáka. A kladu si otázku, jestli by ze SpeedRacera byl nadšen Dalí, Warhol nebo Albert Hoffman. P.S. Konkrétní hodnocení nedávám. Závodní auta nemají poznávací značky, jen tachometr. A ten jsem už několikrát přetočila..Brmbrmbrmmmmmmm.:) P.P.S. Napodruhé boží. Znalci Foucaulta, mrkněte na továrnu Royaltona. Familiar? :) ()

• Film se stal navzdory kladným recenzím a ohlasům po uvedení do kin propadákem, když s nákladem 120 milionů dolarů vydělal z první víkend pouze 20,2 miliony dolarů. (Specs)
  • Původní japonský seriál se jmenoval Mahha Gogogo (1967) a hlavní hrdina nesl jméno Mifune Go. Jméno Speed Racer se objevilo, až když se seriál dostal na americké obrazovky. (Pumiiix)

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)