Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

mira.l odpad!

Musím konstatovat, že remaku tohoto filmu z r. 2013 jsem dal takové dost vachrlaté tři *. A tohle, ač je to vlastně úplně stejné, mi teda přišlo jako ještě mnohem větší hovadina už od prvních minut. Já proti Sissy Spacek vzásadě nic nemám, ale tady teda byla mimořádně protivná, mimořádně škaredá,však taky neměla být po kom normální, jak se záhy ukázalo. Nikterak mě neoslovil ani ten remake, a tohle teda už vůbec, vlastně už od přehlídky bobrů a dámských hygienických potřeb hned na začátku. Co je na tom sakra tak skvělýho, že se to drží na 74%?? ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Predlohu som bohužiaľ nečítal ale chystám sa na audioknihu. Film je na svoju dobu a vlastne aj na dnešnú dobu kvalitný. Skvelé herecké výkony. Príbeh je zaujímavý. Film má po celý čas skvelú pochmúrnu a depresívnu atmosféru. Depresívnu hlavne pre ľudí, ktorý sa dokážu vcítiť do kože Carrie. Tento príbeh sa mi páči aj nepáči a hneď to aj vysvetlím. Veľmi sa mi páči koniec príbehu je to akási satisfakcia za to čím si vlastné Carrie prešla. Aj, keď bohužiaľ na to doplatí aj samotná Carrie. Nepáči sa mi vlastne všetko to čo si Carrie musela prežiť. Samozrejme neberiem to ako mínus. Za celkom krátku stopáž 98 min to zvládol režisér bravúrne. Pekne nám vykreslil všetky postavy a vieme si tak pekne určiť koho máme radi kto sa zmenil a koho môžeme neznášať. Nestáva sa veľmi často žeby bol v horore takýto charaktorovy vývin. Film je skoro celý čas nastavený na pomalé tempo až ku koncu to vystrelí na rýchle tempo a ukáže nám čo vlastne režisér, herci a scenárista dokázali. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

art

dost me zklamal zrychleny a podle meho nepovedeny zaver. Carrie ktera v predloze ke konci vubec neuvazovala jako clovek a domu sla s cilem matku zabit je tu vykreslena jako uboha vystrasena holcicka, kterou uz ale byt nemela... pokud bych to bral ciste jako film a nehledel na predlohu, asi by mne to tak nevadilo, takze proto 4 ()

Bartoloměj

Pro mě nemilé překvapení - jak s Kinga ( jinak ho můžu ), tak s vysokého hodnocení spousty lidí, s kterejma se jinak docela shodnu . Málo děsivé, pro mě osobně dost předvídatelné a tak nějak bez hlubšího významového smyslu. Kladem tak pro mě zůstává jen výkon Sissy Spacek a hudba. ()

marlon

Smutný a bolestný film s bezchybným zobrazením prerodu ľudského zúfalstva v zničujúcu nenávisť. Sfilmovanie prvého a zároveň najkratšieho románu majstra knižného hororu Stephena Kinga však nemožno hodnotiť ináč než rozpačito. Skvelá kompozícia obrazov, z ktorých niektoré sú v symbolickej rovine priam vygravírované, totiž postráda precíznosť po celý svoj timeline a tak chytrá a efektná kombinácia mraziva a dojemnosti stráca na sile práve tam, kde by mohla zabrať na plno. Napriek všetkému nadpriemerný snímok! ()

lenzi

Horory natočené podla Kinga končia u mňa väčšinou ako prúsery (s výnimkou možno Shining - aj to len z filmárskeho, nie žánrového pohľadu). Carrie nie je žiadna výnimka: príbeh stupídny, atmosféra žiadna a už vôbec nie hororová a logika na dovolenke. ()

stiewe

V celku obstojně sehraný božské dílo mýho nejoblíbenějšího spisovatele. Brian de Palma si hezky představil atmosféru okolo Carrie a její fanatický matky. Vytknul bych snad jenom trošku méně devastující konec než uvádí kniha. Abych citoval moji kamarádku "Doufám, že si ples užiju stejně jako Carrie" :D ()

Lobotommy

Při každé telepatické scéně jsem si kvůli hudbě vzpomněl na bodajícího Normana Batese. To není dobře, protože chtě nechtě je postava Carrie napsána tak, aby s ní příjemce spíše soucítil, než aby ji s okamžitou platností prohlásil za magora. Správným magorem je tu totiž Carriina matka. A je mi moc líto, že prostor věnovaný jí a vztahu Carrie a jí byl dost titěrný. Kniha v tomhle nabízí nedozírný vhled. Protože matce sice rupne v kouli a loupne dcerce kuchyňák pod žebra, ale v tom filmu je to takový - Hele, ty hejbeš s věcma, jdeš bez dovolení ven a křičíš na mě?! Tak tu máš. V knížce je možnost nahlédnout do toho matčinýho šrotu v hlavě, pořádně porozumět tomu jejich vztahu, a proč je chudák dcerka taková mimoňa. A to by v tom filmu zatraceně chtělo. Ale jinak to bylo dobré, hlavně Travolta ala ras a pochopitelně talentovaná Spaceková a její nepřeberná škála výrazů. ()

Amras

U mě se jedná o první film, jehož předlohou bylo dílo Stephena Kinga, u kterého jsem nejprve četl knihu a teprve potom viděl film. Knihu jsem četl krátce před shlédnutím, a tak jsem si prakticky vše pamatoval. Když se ve filmu objevilo několik prvních nesrovnalostí oproti knize, začal jsem mít trošku strach, aby se tím nezkazil celkový dojem z filmu. Pak jsem si ale film začal opravdu užívat. To, že režisér si některé scény upravil podle sebe, nakonec vůbec nevadilo. A to vše za doprovodu vynikající hudby, která se tam opravdu hodí. Z knihy jsem se nejvíce těšil na scénu z plesu, takřka klíčovou celého díla. A opět musím režiséra pochválit. Zvládl to bravurně! Po shlédnutí jsem vůbec nemusel přemýšlet, jaké tomu dám hodnocení. Film to vyřešil za mě. ()

Bigfuckman

Nádherné psycho. Jestli to tak jde vůbec artikulovat. Chudinka Carrie využije svůj dar na maturitním plese, který se pak následkem krvavé prasečí sprchy promění v krvavé lidské jatka. Carrie matka by zasloužila zavřít na samotku do nejspodnějšího patra největšího blázince. Její pohled na svět a metoda výchovy dcery jsou opravdu odstrašujícím příkladem. ()

Dinsberg

Sissy Spacek absolutně perfektně zvládá roli Carrie. Na svou dobu Brian da Palma překonává dobová měřítka hororu i sám sebe. ()

Lennie

Nejsem příznivcem filmových hororů a zbožňuji díla Stephena Kinga. Asi proto se na filmová zpracování jeho děl raději nedívám. Nicméně, u Carrie jsem nebyla zklamaná ani trochu. Hezká podívaná, některé scény možná trochu protažené, ale u těch byla zase famózní kamera. ()

habertek

Remake se líbil víc...možná je to tím, že jsem o tomto filmu ani nevědě dokud jsem ho neshlídl na ČT1. Až po delší době jsem pak viděl originál... ()

HrochOch

Začátek filmu je fascinující vyobrazení jara. Kozy pučí bobři raší a fenky začínají hárat. Poslední ze zmiňovaných jevů je záminkou pro další zesměšnění éterické zrzavé Carrie, stejně jako naše seznámení s její osobou. S ukončením incidentu jsou nám známy nejen Carriiny telekinetické schopnosti a výchovou způsobené sexuální nevědomí, ale hlavním postavám jsou rozdány karty s neměnnými charaktery. Křehounká Carrie nemá ve svém životě jediný opěrný bod. Ve škole je v lepším případě přehlížena, nemá přátel a i kdyby měla, vazby zpřetrhá její nevlastní matka, fanatická trpitelka, jejíž životním poselstvím je vytyčit Carrie místo před bohem. Děj je zasazen do období před maturitním plesem ( taky období, kdy měl Wrigleys větší obrat než průměrná automobilka a holky ještě uměly slušně prosit) což nabízí možnost opěrný bod uměle vytvořit. Tohoto úkolu se zhostí empatická Sue a pro realizaci plánu na rekultivaci Carriina sebevědomí obětuje svého věrného pudlíka Tommyho. Když se to dozví parta drzých holek se žvejkama, v čele s rozmazlenou Chris, v mžiku vymyslí, jak plán překazit. Tommy, přes nevoli matky, vezme Carrie na ples a jak to tak bývá, za zvuku ovací se stanou královským párem. Přesně ta chvíle, kdy každé průměrné děvče hodí poslední letmý pohled do zrcadla, osuší oči a ze dna skříně vyhrabe minisukni. Jako by někdo tahal za nitky,jenže v tomto případě jde o pořádný provaz. S posledním škubem opadá napětí a přichází deziluze, lítost, šok. Tak precizně ztvárněný. Každý kdo pořádně sledoval, netouží po ničemi jiném, než přitisknout zprasenou Whiteovou na hruď a nikdy ji nepustit. Dokonalé dokreslení tichem. Nemilosrdně se houpající kýbl nedokáže přehlušit křičící (byť jen grimasou) emoce, nejen ve vás ale i v sále. Absolutní zděšení všech zúčastněných přerůstá ve smích a přichází na řadu typická King's speech! Apokalypsu si z knihy, možná mylně, pamatuju prudší, konec samotný (v porovnání) zase kratší. V závěru je zmíněna stejná nedůvěra( na základě předsudku) u Carrie vůči učitelce, jakou měla učitelka vůči Sue. Dle hesla oko za oko, byla potrestána ze stejných nepatřičných pohnutek, jako Carrie polita. Velký důraz je kladen na pomstu nejen plošně, ale zejména konkrétním osobám. Nejdramatičtějším okamžikem je subjektivně Carriin nevinný návrat do hnízda. Přijetí, současně přiznání matčiny pravdy se znovu nesetká se snahou o racionální pochopení. Na pokoru je odpovězeno opět fanaticky a touha po obyčejném láskyplném objetí zůstává nenaplněna. Ne Carrie, to Margaret Whiteová se má smažit v pekle! Btw: Nešálí-li mě zrak, tak scéna se vstupem do kanceláře tělocvikářky byla použita ve Scary Movie a měla řádný koule.) ()

MaxForValue

Táto Palmovská záležitosť má napriek svojej nesmiernej kultovosti nechala úplne chladným. Ani samotné vyvrcholenie, ktoré je vo svojej podstate nesmierne smutnou a bolestivou záležitosťou nie je ničím, na čo budem dlhšiu dobu spomínať. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu