Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

Gadamf

Nemôžem inak, než všetkými piatimi. Film bol síce ochudobnený o veľa famóznych aspektov a situácií, ktoré King stvoril, ale tá plesová časť ma dostala. Ešte nikdy mi tak rýchlo a hlasno nebúchalo srdce, ako keď Sue uvidela povraz a snažila sa zachrániť situáciu. Táto scéna tomu pridala jednu hviezdu naviac do celkovej pätice. Teraz som zvedavý na novší remake, ale obávam sa sklamania. ()

Mart2n

Velmi koukatelné i po takřka 40 letech - brilantně budovaná atmosféra a velmi uvěřitelné zobrazení středoškolského života tehdejší americké mládeže. Filmu se daří nepoužívat zažitá klišé žánru, nesnaží se pouze děsit diváka, ale ukazuje i něco navíc (např. americký křesťanský fanatismus). Motivy Carrie v závěrečné půlhodině jsem úplně nepochopil, knižní předlohu jsem nečetl, ale vzhledem k celkové působivosti se to dá více méně odpustit. {7,5/10} ()

nikkittka

Carrie je asi můj vůbec nejoblíbenější film Briana De Palmy.Spojuje v sobě totiž dravost a nadšení jeho rané tvorby a zároveň i poučenost a profesionalita literárního adaptátora,kterou jsem u něj postrádala v případě Ohňostroje marnosti.Režisér výborně vytěžuje možnosti předlohy,skvěle využívá její silné stránky a ty slabé dokáže přizpůsobit filmovému médiu tak zkušeně,že se z nich stanou přednosti.Sissy Spacek navíc do role perfektně sedla a vystihla svou nesmělou a komplexy přeplněnou dívku jedna báseň.Atmosféra neopakovatelná,adaptace prakticky dokonalá,přicházející remake naopak dokonale zbytečný. ()

natalie15

Knižka je o dosť lepšia. Čosi mi tam chýbalo, hoci koniec bol skutočne skvelý a Sissy Spacek zahrala Carrie vynikajúco a Piper Laurie ako jej fanatická matka... lepšiu herečku na to asi nemohli vybrať.Už sa teším na remake s Chloe Grace Moretz a Julianne Moore. Tejto verzii dávam tesné tri hviezdičky a 70%. Poznám oveľa lepšie sfilmované knihy od Stephena Kinga (Zelená míľa, Hmla, Shawshank), preto som trochu sklamaná. ()

gotham

Dnes již klasický hororový snímek Briana de Palmy v nejlepších letech je ukázkou toho, jak by měl správný horor vypadat. Nenapadá mě nic, co bych vyloženě vytknul tomuto filmu, snad jen trošku jednodušší a plošší postavy, chyběly mi zde nějaké zásadní překvapující pasáže, konec byl až moc snadno odhadnutelný, ale jako celek Carrie funguje velmi dobře. 80% ()

elanista1

Reziser ma dlhu dobu utapal v nevedomosti, zakryval mi oci nemoznou romancou, a len som cakal kedy pride vyvrcholenie doposial mimoriadne zaujimaveho filmu a ked to prislo tak nadseny som nebol, naopak som to prezival skorej chladne s mensim sklamanim. No, ale dramaticka cast Carrie /jej ponizovanie, ples, domace nasilie/ je velmi dobra. Napatie De Palma dokaze budovat, aj s pomocou spomalenych zaberov, alebo dlhsich detailnejsich strihov na tvare. ()

principessa

Ach jo a já se tak těšila na adaptaci Kingovo prvotiny, dočetla jsem tu famózní a dechberoucí knihu, kterou jsem hltala od začátku až do konce a celá nadšená si hned druhý den pustila De Palmovu interpretaci a byla jsem také bez dechu, jenže zklamáním. Za prvé mi vůbec nesedí Sissy Spacek jako představitelka Carrie, tu jsem si opravdu představovala o dost jinak a za druhé film zdaleka nemá tak uchvátnou atmosféru jaká doslova čiší z knihy a pohlcuje Vás. Z filmu na mě opravdu nedolehl ten Carriin těžký život plný nenávisti a nelibosti vůči ní ze strany spolužáků, já ten odpor a nenávist k ní, jako tomu bylo v knize, ve filmu opravdu tak výrazně nezaznamenala a tím pádem jsem se pak ani nedočkala té velkolepé proměny na maturitním plese a překvapených pohledů a ..... Film se mnou nic neudělal, naprosto nic. Přišlo mi, že to běží a běží a běží rychle šup ke svému konci, který na mě ani zdaleka tak nezapůsobil jako na ostatní. Nejspíš bych si filmové adaptace neměla pouštět hned potom, co dočtu knihu. Nebo bych si možná filmové adaptace knih neměla pouštět vůbec? No to by bylo v některých případech ale opravdu škoda, např. Kubrickovu Osvícení bych tím velmi ukřivdila a připravila bych se tak o unikátní filmový zážitek. Škoda, že se De Palma knihou neinspiroval více, některé prvky, které King používá by stálo za to aplikovat rovněž ve filmu: to jak nám King dává postupně nahlédnout na úplný konec příběhu, to jak si hraje s vyprávěním a prokládá ho výslechy, články.... dávkuje nám to hezky postupně a my naprosto přesně víme, co přijde, víme, jak to celé skončí a stejně visíme na každém jednotlivém písmenku a chceme, jo, toužíme po tom si ten děsivý konec prožít znova a vychutnat si ho do každičkého detailu! Carrie by si zasloužila opravdu víc, a tak nejlepší adaptace tohoto Kingovo dílka zatím zůstane jen v mé hlavě! ()

m.xFuck

No žádná sláva to nebyla. Očekával bych větší věrnost předloze, protože to v čem se film odklání od předlohy by adaptaci nijak neprodražilo, ale umocnilo by to celkový dojem. A ta stupidní lekací scéna na konci není hodna ani Kinga ani de Palmy. Podle mě je to zde dost nadhodnoceno... ()

Keen.lady

Herecké obsazení výborné, občas pěkné napínání a brnkání na nervy. Matinka a dcera jsou prostě Satanovo sémě, k nim bych se nepřiblížila ani na krok :) Rozhodně toho za 98 minut mohli stihnout více, zaměřit se pořádně na některé části. ()

Blongie

Je pravda, že z hlavní představitelky Carrie ( Sissy Spacek) jde větší hrůza než z nové představitelky Carrie... Ale pořád mi tam něco chybí, abych tomu dala víc jak 2*... ()

dokec

De Palma pro mě není nikdy krok vedle a tohle je další výjimečný přírůstek do sbírky klenotů 70.let. Rozpočet : $1,8mil / Tržby USA $33,8 mil / Tržby Celosvětově $35 mil ()

Sticks

Škoda čakal som viac démonický záver, takto to bol čaj. Je to skôr thriller, kult hororu by som nehľadal. ()

nemer

Poněkud zastaralé a dnes už úsměvné zpracování, místy nuda. Novější remaky jsou stravitelnější (ale jak které :) ()

Cannonball

Myslel som si ze pribeh bude podobny knizke ale De Palma sa rozhodol inak. Pre tych ktory knizku necitali to nebude chybat. Film pohode. 70% ()

pollstro

Opravdu velice působivý horor, který byl jeden z prvních předchůdců tzv. teenage horor a slasher, vůbec první byl samozřejmě legendární The Chain Saw Massacre, což jsou podžánry hororu, které v následujících letech naprosto ovládly kinematografii a daly možnost vytvoření snímků, jako je například Halloween, A Nightmare on Elm Street, či Friday the 13th. Vůbec první adaptace Stephenovo Kingovo románu, kde si dle mého názoru většina lidí uvědomila, že tento spisovatel bude pokaždé vynikající předlohou pro film. Carrie je poněkud zvláštním typem hororu, ačkoliv je začátek poněkud hodně ostrý a diváka bezpochyby zaskočí, tak většina filmu je vcelku je příjemná, skoro by jste neřekli, že se o nějaký horor vůbec jedná, i když Piper Laurie, v roli matky, dokázala v mnohých scénách nahnat pořádný strach. Hlavní částí první poloviny bylo vyobrazit těžký život dítěte silně věřící matky a její následné problémy ve školy, které se v samotném závěru vyšplhají až do abnormálních rozměrů a v tu chvíli se z Carrie stává naprosto jiný film, při čemž je velká škoda, že tato část netrvá nikterak dlouho, i přes to, že vás na ní film připravuje poměrně dlouho. Sissy Spacek naprosto úžasná a společně s Williamem Katttem tvořili dvojici, které bych snad ze srdce přál všechnu lásku na světě. První větší role Johna Travolty, která mu otevřela dveře do filmového průmyslu. Hudební stránce není co vytknout, skvěle funguje a dokáže vytvořit úžasnou atmosféru, především Bernardova Hermannova spolupráce s Pino Donaggiom, kde zazní onen slavný motiv z Psycho je nezapomenutelný moment z celého filmu. Brian De Palma se chopil zlatého románu, na jehož základě dokázal stvořit vynikající a děsivý horor, který se stal v pozdějších letech předchůdcem velkolepých hororů a tím se zapsal do světové kinematografie. "Here little piggy... I'm gonna bash your little head in, and you don't have to worry about the bomb no more!" ()

jkpj22

Tenhle film zabilo to, že je ze sedmesátých let, takže nabízí jalové herce a herečky s obrovskýma bobrama. Předělávka z roku 2013 je proto mnohem lepší než tento stařičký originál. ()

Bilky

Keď vidím, aké trápne horory sa točia teraz, tak dvíham hodnotenie na plný počet. Predloha Pištu Kráľa bola bestseller ale až DePalma z nej spravil kult. A záverečná scéna doma po plese bola síce odklonim od románu, ale veľmi efektným a obrazovo viac prijateľnejším. Skvelá réžia, casting a kamera! No nielen hlavné ženské predstaviteľky si zaslúžia obdiv - aj nepriateľky Carrie to podali na výbornú. Janko Trojvoltový bol ale toporný ako vždy... u mňa po tretej repríze 80% ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu