Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

bakeero

Tak teda pardon, ale tohle je ten vychvalovaný Venkovský učitel, který oplývá autentickou atmosférou atd.? Mě to svojí vyumělkovaností tak sralo, že jsem neodolal, vypnul to a šel spát. A nejspíš jsem dobře udělal. ()

waska

Nějak to proběhlo kolem mě..Dobré herecké výkony a učitel je na kluky. To je vše, co ve mě z tohoto filmu zůstalo. Na to, abych dal vyšší hodnocení, je to opravdu málo. ()

josieaddms

Povedený film od dobrého režiséra Bohdana Slámy, který nám ukazuje věci takové, jaké jsou a na nic si nehraje. To opravdu oceňuji. Navíc skvělý herci jako Liška, Bydžovská, Daniel a další. Film který stojí za zkouknutí. ()

alonsanfan

Zcela přehlcen předsudky ohledně venkovské i homosexuální roviny příběhu, hlavního herce, ukotveného ve škatulce, to je ten co hraje ty blbce, jsem přistupoval k tomuto filmu. Ovšem Bohdan Sláma mě svým výtvorem téměř dokonale odzbrojil. Ze snímku na mě přímo čišela lidskost, víra v mezilidské vztahy a sílu odpuštění. Vztahy působily maximálně reálně a zároveň jsem oceňoval citlivost zpracování celého tématu. Film hodnotím jako hluboce lidský a citlivý, s pozitivním poselstvím, zajímavě vykreslující vztahy a Pavla Lušku od nyní považuji za Pana herce. ()

markotter

Pro mě určitě nejlepší film Bohdana Slámy. Jeho styl mi nesedí, život určitě není peříčko, ale on je opravdu velký depresář. Ale tady mi to tolik nevadilo. Bál jsem se i tématu homosexuality, ale skvělý Pavel Liška si s tímto ožehavým tématem poradil na výbornou. A i jeho "protějšek" nebyl špatný a samozřejmě jeho máma Zuzana Bydžovská taky. No a postavičky z českého venkova ala česká nová vlna - to byl opravdu výkvět. Takže jsem rád, že jsem našel odvahu se na to kouknout, ale na Slámu zas tak zásadně svůj názor neměním. ()

ZnalecH

Příjemný film na zamyšlení, pokud máte rádi přírodu a snášíte homosexuály. Já jsem se ale moc nebavil a jsem z toho spíše ve větší depresi než před puštěním... ()

GTS_PUNK

Snímka režiséra Bohdana Slámu z roku 2008 prenáša diváka na český vidiek, kam prichádza učiteľ Petr Odehnal (Pavel Liška) z Prahy. Ten tu nielen začína učiť, ale zároveň týmto spôsobom uteká od minulosti a života v Prahe. Učiteľ Odehnal je navyše homosexuál, ktorý hľadá v živote ako celku zmysel. A práve najmä o tomto hľadaní, ako aj snahe pochopiť ľudí vo svojom okolí, je Slámov dramatický počin. Dvojhodinové dielo, vyznačujúce sa vcelku pomalým rozprávaním, však po príbehovej stránke výraznejším spôsobom neexceluje. To je nutné zmieniť ako jednu z prvých skutočností, týkajúcich sa tohto filmu. Jedným dychom však treba dodať, že rovnako príbeh ani nenudí ani nijak inak neuráža. Prakticky po všetkých stránkach - minimálne čo sa príbehu týka - tak ide o dokonalú definíciu priemerného filmu. Jeho príbehovo najvýraznejšou súčasťou je metaforické porovnávanie odlišností ulít slimákov, ktoré sa nachádzajú napríklad aj na oficiálnom plagáte snímky, so životom každého človeka. Týmto porovnaním sa dá v podstate sumarizovať aj celá myšlienka filmu. Okrem príbehu možno priemernosť badať prakticky na všetkých "frontoch". Výnimkou preto nie je ani herecké obsadenie. To je síce obstojné, čo možno povedať aj o postavách, ktoré stvárňuje, ale diváka výkon protagonistov výraznejšie nenadchnúť nedokáže. Lepšie či horšie na tom nie sú ani "menšie" časti filmu, akou je napríklad aj výprava. Zasadenie snímky sa síce takmer výhradne orientuje na prostredie "vesnice", tá však nie je nijako špecifická. Venkovský učitel má schopnosť zaujať svojou ústrednou myšlienkou, ale s celkovým spracovaním je to už horšie. Film Bohdana Slámu určite nie je zlý, je však do maximálnej možnej miery priemerný v prakticky všetkom, čo sa ho týka. Neurazí, nenadchne a nepresvedčí, aby si ho divák pozrel znovu. ()

Appleboy

Můžu prohlásit, že tak mocně na mě už dlouho žádný (natož český) film nezapůsobil. Vyzdvihl bych zejména geniální herecké výkony Pavla Lišky a Zuzany Bydžovské (oba předvádějí své životní role) a úžasné záběry, mnohdy bez jediného střihu. Nejsilnější scény: 1. Petr stojí s rodiči na balkóně, když jim předtím oznámil, že je homosexuál. Rodiče mu říkají, že nesmí zůstat sám - samota je strašná. 2. Petr se neovládne a začne rukou uspokojovat spícího Chlapce - v jeho tváři je v tu chvíli vidět směs pocitů: láska a touha, na druhou stranu zoufalství a strach. 3. Marie se Petra ptá, proč jí neřekl, že je homosexuál. "Protože jsem vás nechtěl ztratit," odpoví Petr. Po dlouhé době český film světového formátu, minimálně o třídu až dvě výše než jeho kolegové. ()

Lichty

Vše důležité již bylo řečeno. Nikoliv dokonalý, ale přesto krásný a působivý film, který dokazuje, že čeští herci mohou hrát lépe než většina amerických, když má jejich role duši a příběhový význam. ()

xylofonka

Nevím, co si myslet a to se mi moc často nestává... asi je to poklona, protože tohle dílko má silné okamžiky a už kvůli nim je dobré zajít do kina. Zcela jistě je to nejlepší český film posledních let a to už je co říct. ()

Gremlin1

Co čekat od spojení vesnického prostředí, homosexuálního učitele a stáda krav? Pod Slámovou taktovkou skvost plný zamyšlení, citů a jemného humoru. Bohužel jsem Slámovy předešlé filmy dosud neviděl, ale Venkovský učitel mě bezpečně dostal. Ještě jsem nezažil film ve kterém by se délka snad každé scény držela bezpečně nad jednou minutou. Scény jsou takřka nekonečné a je vidět, že každému záběru předcházela náročná příprava. Kameraman Marek Diviš a jeho spolupracovníci kouzlí takřka v každé scéně...ať už jde o interiéry nebo kouzelný záběr se Zuzanou Bydžovskou trhající třešně a s nádhernou scenérií v pozadí. Jeřáb dostal asi při filmování hodně zabrat :-) Každopádně vizuální forma filmu je velmi neobvyklá. Co diváka také "praští" přes oči, je proměnlivost počasí, respektive světla v dlouhých scénách. Když dvě hlavní postavy spolu diskutují a mezitím dvakrát zajde slunce za mrak, vypadá to opravdu reálně. Ne jako film. Dalším strhujícím prvkem filmu je už zmiňovaná Zuzana Bydžovská...hraje naprosto dokonale a byť Pavel Liška herecky určitě nezklamal a hraje na výbornou, ti dva vedle sebe jsou jak nebe a dudy...nejedenkrát po jejím monologu budete mít slzy na krajíčku. Mírně mi vadila přítomnost neherců, pantátů z hospody, která měla zřejmě navodit tu správnou vesnickou atmosféru, ale spíše film trochu zacuchává. Některé herecké okamžiky mladšího hereckého obsazení jsou občas strnulé, ale celkově jsou poměrně zdařilé. Nemůžu nedát 5 hvězdiček, protože tenhle takřka dvouhodinový filmový skoroexperiment dopadl výborně. Lvi už určitě netrpělivě čekají... ()

Martini98

Hodně lidský příběh, z až moc zdlouhavými, táhlými pasážemi, záběry (skoro až nudné)! Má to sice něco do sebe, ale úplně jsem si už přál vidět závěrečné titulky! ()

TSZ

Venkovský učitel je typickým snímkem Bohdana Slámy. Tato definice by ho asi měla dostatečně popsat, jedná se tedy opět o neveselý (hodně jemně řečeno) příběh ze současnosti. Bohdan Sláma v něm potvrzuje svou pozici jednoho z mála opravdu těch nejkvalitnějších českých (a možná i středoevropských) tvůrců, který dokáže i za extrémně málo peněz natočit hodně muziky. Pavel Liška a Zuzana Bydžovská zde excelují v maximální míře a co je u Venkovského učitele úplně dokonalé je realičnost celého děje, dialogů, hereckých výkonů a prostě všeho, čím je tento snímek tvořen. Postavy se chovají opravdu uvěřitelně a lidsky, resp.tak jak si myslím že by se v reálném životě lidé asi chovali kdyby se dostali do těchto situací (a jako u všech Slámových snímků i zde platí že bych se nikdy v podobných momentech ocitnout nechtěl) a já můžu mít opět o něco lepší náladu, že s naší kinematografií to není zas až tak zlé, dokud u nás rostou takový Páni tvůrci, jako je Bohdan Sláma. ()

wito

venkovský učiteľ je podľa mňa typ filmu, ktorý má predpoklad časom dozrievať. myslím tým dozrievanie v divákovi. po jeho vzhliadnutí som mal veľmi zvláštny pocit niečoho presahujúceho, zobrazovaného prostredníctvom konkrétneho príbehu. veľmi minimalistické ale o to silnejsie bolo herectvo a celkový výraz hlavných postáv tohoto filmu, ktorých pocity bolo cítiť mnohokrát bez akéhokoľvek rečového prejavu. pre mňa film, ktorý má hĺbku, mnoho zaujímavých rovín s aktuálnym dosahom a ktorý možno pre nepripraveného bude vyvolávať nutkanie na ďalšie vzhliadnutie (alebo vypnutie). sláma točí filmy, ktoré svojím dosahom prekonávajú tradičné predstavy o dychberúcom príbehu, zato ale vyvolávajú otázky, ktoré sa akoby mimovoľne vynárajú z príbehov ľudí a následkov ich stretnutí. ()

xenopus

Liška nehraje jako idiot (1998) a od té doby stejně, v tomhle filmu předvádí trochu něco jiného. A to je dobře, protože jinak jsem ho začal podezřívat z toho, že to ani jinak neumí (viděl jsem ho i v divadle Na zábradlí). Na české poměry nadprůměrný film, jenže to je málo, málo, málo. Ožehavé téma zpracované do uvěřitelného příběhu, toť vše. ()

Miksa

Nuda prýští z celého snímku. Pokus o homosexuální tématiku totálně kolabuje na přeceňovaném Liškovi, který je dobrý pro komedie, ale nic jiného zahrát neumí. Známka punku je jediná písnička, která na venkově frčí (byla tam asi třikrát). Jediné co se dá pochválit je asi kamera, ale pro mně je vždy nejdůležitější scénář a herecké výkony a ty jsou bídné. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008