Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

Phobia

Těšíte se na Guye Pierce, Ralpha Finnese nebo třeba Davida Morse? Tak se přestaňte těšit, všichni tři dohromady stráví ve filmu asi tak tři minuty, jejich štěkorole jsou zcela zanedbatelné, to i George Clooney si pobyl déle v "Tenké červené linii". Hlavními hrdiny je jiná trojice: zodpovědný afroameričan, nejisté ucho a jejich nový nadřízený, který se od začátku do konce chová jako vymaštěný imbecil po frontální lobotomii. Někomu jeho frajeřiny můžou přijít sympatické, já jsem však dokonale chápala černochovy duševní pochody: takhle nespolehlivý kolega v práci, při které jde o život, ten si vyloženě koleduje o bleskurychlý vyhlídkový let po Bagdádu, s přistáním ve formě aerosolu. Vzato kolem a kolem, tahle pyrotechnická jednotka mě zanechala dokonale chladnou. Jejich vzájemné vztahy a rozpory sice naznačovaly zajímavou dynamiku, ovšem ve druhé půlce filmu byl do příběhu ugrcnut kýbl klišé, bohužel, a slibný potenciál se odebral do ředkviček. Dojem z tohoto oscarového trháku se u mě konstantně držel mezi 3 až 4 puntíky. Dilema s hodnocením rozsekl až notně ironický závěr a pak taky fakt, že už jsem dlouho neviděla válečný film, tak jsem poněkud shovívavější. Nějaké procento přidávám za to, že jsme (víceméně) zůstali ušetřeni patetických canců a otravného amerického patriotismu, hrdé mávání vlajkou s hvězdami a pruhy se nekoná, upřímné díky. "Hurt Locker" (český překlad je zas ohromně kreativní) nezůstal za mým očekáváním, které naštěstí nebylo nijak vysoké. 71%... ()

Arbiter

Tak ty chceš navštívit bojiště, diváku. Chceš zažít ten hnus, krev, stres, beznaděj.. Ponořit se nachvilku do toho bahna a vdechovat ho, než ti po okraj zaplní plíce. Tady to máš, na stříbrnym tácu. Vyleštěnym. Srovnaný dle bontonu. Bude se ti to špatně žrát. Kuře je z plastu a hranolky z modelíny. Zahrajeme si na realitu. Fikaně. Je důležitý všechno správně dávkovat. Protože cílová skupina jsi ty, západní diváku. Chceš přece vidět svojí realitu. Jde o ten pocit. Ne o to jestli se ta pravda zakládá na správnym poměru ingrediencí. Chceš důkaz, že si uvědomuješ chyby ve svých řadách? Mimo záběr naznačíme cílenou smrt smrtelně raněného. Hlavní ale zůstává, že ty nejšpatnější dávaj bomby do dětí. To potřebuje přímý záběry, diváku. Nakreslil jsem ti čáru, tak po ní kurva jdi. Naši vojáci jsou jenom lidi. Maj svý chyby. Nepatrné... tittěrňoučké. Když se ale podíváš do hloubky, jsou to rovina chlapi. A pyrotechnik. To je frajer. nasazuje svůj krk. Kouřový efekt na začátku byl nutnost a ještě že zastavil to auto... Koukal jsi na dokument - proto žádná nosná dějová linie. Chápeš? Byli jsme realističtí. Od teď na problematiku koukej podle nás, diváku. Nikdo ti to ale samozřejmě nenutí. A nemůžeš říct, že jsme to postavili tak, že jenom oni jsou ti špatní. Pecková hudba, neuvěřitelná kamera a střih. Poker ať si ale Bigelow hraje s někym jinym. ()

lesumir

Bez nosného příběhu a zvuičných jmen. Za to s pekelnou dávkou syrovosti a emocí! Jojojo, český distributor by měl raději spáchat harakiri, když mu tohle proklouzlo pod prsty. JO a hlavně... soubouj Hurt Locker versus Avatar? To je jak Davida s Goliášem :-) ()

Hrabka

Pár výborných napínavých scén ještě neudělá z filmu kandidáta na Oscara za nejlepší film roku. Chvílemi je tento "dokument-film" vážně parádní. Napětí na té nejvyšší úrovni a akční scény jsou provedeny opravdu s citem. Celkově ale film působí neuceleně a jakoby neměl víc co nabídnou než "pouhé" střety pyrotechniků s jejich kořistmi. 75% ()

cheyene

Tento snímek mě nezklamal. Očekával jsem perfektní zpracování obrazu iráckého světa, prašnou a životu nebezpečnou atmosféru, sluncem vyprahlé prostředí, fanatického nepřítele, nastíněné příběhy vojáků na správné straně (kéž by byl svět tak dvojbarevný) a syrovost v každé minutě. Dočkal jsem se toho. Smrt čeká všude je krásným pohledem do východního světa zmítaného terorismem a sebevražednými atentátníky, pro které koncept mučednické smrti (istišhád) znaméná jisté místo v džanně. Džihád mečem je tedy jediný prostředek, jak bojovat proti západnímu světu. Osudy pyrotechniků jsou tu vylíčeny bravurně a samotný závěr (který jsem čekal zcela jiný) je z jednoho pohledu pochopitelný, ale z jiného úhlu nepochopitelný. ()

kinej

Síla tohoto filmu spočívá v tom, že jednotlivé ať už pyrotechnické, či bojové pasáže jsou opravdu velmi dobře natočené. Působí autenticky a divák si udělá představu o tom, čím vojáci v Iráku prochází. Také je skvěle zpracováno právě ono, pro američana, či evropana, naprosto cizí prostředí, ve kterém si člověk nemůže být jistý naprosto ničím a musí si připadat snad jako na úplně jiné planetě. Potíž je v tom, že tyto silné momenty se nepodařilo sepnout, do nějakého silnějšího příběhu, který by třeba i nesl nějaké hlubší poselství a dal tak filmu hlubší smysl. I přes rozpolcenost některých postav mi tak film přišel spíše povrchní a to je škoda, protože scény se zneškodňováním nálože a autě, či přestřelka na poušti jsou absolutně úžasné. ()

nunka

Hurt Locker má nádych dokumentu, ale je to film ťažiaci z nadhľadu a vecnosti, nekrášli, ale realisticky zobrazuje, že to nie je len o tom, kedy bombová nálož vybuchne...ako bolo povedané: vojna je droga...droga=vášeň a vášeň je silný ľudský cit, zdroj nekonečnej energie, vytrvalosti a vôle prekonávať prekážky...a vtedy aj všetko ostatné ide bokom..tak ako v Hurt Locker. ()

Ernia

Tohle že točila ženská? wow... téma Američanů v Arabských zemí není něco o co se nějak zajímám, v čme mám přehled atp, a ani filmy z tohoto prostředí nejsou mým šálkem kávy. Ale i tak na mě tenhle film zapůsobil, jednotlivé scény byly dobře vygradované, napětí podtrhovala ještě výborná kamera, kterou asi ocenuju víc než výkony herců, jež jsou ale taky dobré a velice přesvědčivé. ()

Fiftis

Smrť čaká všade je zvláštnym filmom, ktorý dokáže osloviť len malú časť divákov. Škoda neskúseného scénaristu. Skutočnosť a fikcia mohli byť lepšie vybalansované. Miera realizmu sa totiž neznižovala ani v prospech dramatizácie. Snímka môže v istých chvíľach nudiť a aj iným neduhom scenára, ktoré sme už spomínali, by sa dalo aspoň čiastočne vyhnúť. Kathryn Bigelow však opäť dokázala, že je veľká režisérka. PS: Nespravte rovnakú chybu ako ja, že si film pozriete kvôli sexi Evangeline Lilly. Veľmi si ju neužijete. ()

Shakers

Vojnové filmy mám rád a aj keď sa tu veľa nestrieľalo, bola to dobra dráma. No to bolo tak všetko. Niektoré akcie boli fakt vydarene (hlavne s tými bombami), ale u niektorých scén som sa sklamal. Už to konečne vyzeralo, že sa tam niečo poriadne zvrtne a nič. Napätie miestami tiež dosť dobre, ale ako som povedal už na začiatku, to bolo všetko. Stopáž by potrebovala trochu skrátiť, aspoň o dobrých 15 min, ak nie viac. Kamera mi tiež dosť vadila. Niekedy sa hýbala až tak, že to vyzeralo ako keby kameraman potreboval na wc. Nechápem ako tento film mohol vyhrať cenu za najlepší film (a dokopy 6 oscarov). 70% - 3* ()

lamps

Jednotlivé sekvence jsou velmi adrenalinové a Kathryn Bigelow stačí nervózní dilema 'bouchne - nebouchne' k tomu, aby skrze jednoduše vystavěný pohyb po mizanscéně zatlačila diváky do sedaček. Bohužel, tyhle epizodní výjevy ze života elitní jednotky jsou poslepované pokusem o příběh, v němž kvůli slabému vyprofilování postav nefungují emoce a moc se nedaří ani snaha o hluboký morální přesah. Autentické to asi je (naštěstí nemohu posoudit), ale ta nekonečně třaslavá kamera tu vůbec nefunguje tak důmyslně jako v jiných filmech a spíše narušuje pozvolna budovanou atmosféru prostředí, v němž je každý pohyb nebezpečný. Alespoň Jeremy Renner to herecky táhne a dodává své postavě nějakou hloubku, které se divák může chytat. 65% ()

KlárkaS

Těžko se mi to přiznává, ale Hurt Locker je skoro perfektní film. Tohle je film o atmosféře (díky skvělé kameře střihu) a ne o ději (plus banální scéna, kdy je bývalý voják v supermarketu zpátky ve Státech má v sobě neskutečnou sílu). ()

Big Bear

Přecvaknout modrej drátek nebo červenej. Nebo oba? A kam vede tahle dlouhá šňůra zahrabaná v písku? .... Tenhle film je o jednotce pyrotechniků v Iráku. Již toto neskutečně akční povolání umožňuje do snímku promítnout velkou dávku napětí a strachu. Irák k tomu vlastně není třeba. Mohlo se to odehrávat kdekoliv jinde, v odpadkovém koši v metru či na staveništi, kde bagr našel nevybuchlou pumu z války. Snímek je dobře natočen, válka v Iráku je dnes ve filmech moderní a vše celkem dobře funguje. Bohužel jsem měl drobný pocit, že je to takový kalkul na diváka s umně odváženými ingrediencemi. Nicméně i tak dávám čtyři hvězdičky, ale s odřeným hummerem ! * * * * ()

Arkos

Po delší době výborný a hlavně reálný film o válce v Iráku, který diváka chytne hned na začátku a pustí ho až na konci. ()

forsberg

Velice autentický film bez příkras a zbytečných serepetiček, který donutil mé oči zvykat si na "zakinklejtoukameroukurvapořádněaťmádivákdomumentárnípocit". Několik nekonečných dní v životě členů pyrotechnické jednotky v zemi, která je nepozvala, mezi lidmi, kteří je nenávidí, v prachu, vedru, chaosu a v neustálé, pro některé možná až adrenalinové, blízkosti smrti postrádá nosný příběh, ale pro ty, kteří skuhrají kvůli jeho absenci...válka není příběh, válka je peklo. ()

Boogeyman

Několik scén je vynikajících (sniperskej souboj, likvidace bomby v autě...) ale ačkoliv se to ke konci zlepšovalo, postava a chování hlavního HRDINY mi vůbec neseděla a celý film tak trošku kazila. Rozhodně nečekaná byla doba výskytu známých tváří:-). ()

Disk

Naprosto výjimečný filmový skvost, který se jen tak neokouká. Funguje jako celek, funguje též v jednotlivostech. Zároveň se podařilo, aby byl nevtíravý a divákovi se nepodbízel. Kathryn Bigelow je moudrá žena. ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Prostředí 9/10/// +drsné prostředí, napínavé, poutavé a zajímavé, námět, režie -nechybí moc a začne trochu nudit, je to totiž docela dlouhé, nemá to pořádnější příběh/// Zpracování moderní války mě neláká tak jako třeba Druhá světová nebo Vietnam. To ale nic nemění na tom, že nám tento film dá nahlédnout do moderního (soudobého) válečného konfliktu. Divím se, že to má ale takový ohlas a tak velký úspěch na poli Oskarového klání. Film je to kvalitní, nevšední a zřejmě i finančně úspěšný, ale i tak bych ho neřadil mezi nejlepší film posledního roku. Stojí za to vidět, ale to ostatně i spoustu jiných filmů./// Celkem 75%/// ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami