Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

Frajer42

Film, který navzdory své dlouhé stopáži si hlídá napětí velmi vysoko. Příběh, herci, hudba a podobné věci jsou dosti průměrné, ale to napětí, to očekávání, že nálož může kdykoliv a kdekoliv explodovat to posunulo film vysoko nad průměr. K Oskaru namám výhrady. Tenhle film si ho zaslouží. * * * * ()

Kothy

Drsný válečná snímek od Kathryn Bigelow. Zaměřuje se na iráckou válku a je plný velkých jmen. Děj se soustředí na pyrotechnickou jednotku vedenou Jeremym Rennerem. Její součástí je i Anthony Mackie. Dostávají se do jedné nebezpečné situace za druhou, ale vždy z ní úspěšně vybruslí. Snímek nám má ukázat, že válka je prostě drsné místo, které není pro každého. Na lidech si vybere svou dan. Ale na Oscara to podle mě není... "Jsme na stejné straně." ()

Smok

Priaznivci vojnových filmov, v ktorých sa použité projektily odvážajú v nákladných autách si tu asi neprídu na svoje. Pani režisérka (poklona) nám nasúkala pomalý a nikam sa neponáhľajúci pohľad na každodenný život roty pyrotechnikov viac menej bez deja. Pohľad na rutinnú službu ľudí "pracujúcich" v oblastiach Iraku, kde sa to len tak hemží civilmi a zákerne uložená bomba môže byť skrytá kdekoľvek. Jeremy si rolu riskujúceho pyrotechnika strihol skvele a musím uznať, že film vďaka svojej napätej atmosfére ma nenechal ani minútu v nepozornosti. ()

teutates

Dosť drsný "životný štýl" týchto mladíkov na vojnovom poli... The Hurt Locker nieje klasický "poučný" snímok dobra a zla ani postraumatických zážitkov... tento film sa na nič nehrá a zachytáva špeciálnu jednotku pri každodennej "rutine". Vojna ako droga a Jeremy Renner ako adrenalinový kovboj... 8/10 ()

swamp

S naprostou přirozeností natočené válečná drama The Hurt locker mě posadilo do křesla - a to ho natočila žena (neberte to sexisticky - jde mi pouze o to, že to je opravdu VÁLEČNÉ drama:). Charismatický Jeremy Renner zde hraje seržanta Williama Jamese, který je profíkem na zneškodňování výbušnin.. a navíc tak trochu sere na pravidla. Jak se ovšem časem dozvídáme, díky výborně propracované psychologii postav, má k tomu své důvody - nečiní tak z pouhého pozérství. Atmosférou, která na vás dýchá z každé sekundy (opravdu vynikající scéna je, když Jamesův tým potká jinou americkou jednotku, která je převlečená za muslimy - když najednou začnou být ostřelováni někým třetím.. následné "půldenní" drama vám vezme dech), mi The Hurt locker připomíná neméně propracovanou minisérii Generation kill. Nechápu, proč tato lahůdka minula česká kina - hanba vám, čeští distributoři. ()

oje

Oskarové nominace a kladné ohlasy našponovali moje očekávání vysoko. Nervózní irácká atmosféra fungovala, postavy byli napsané pěkně. Scény bomba vs. pyrotechnik pak ale příliš grádů neměli. Všechno to hrabání se ve drátkách na mě působilo jako intermezzo, předcházející nečemu dalšímu. Nic dramatičtějšího ale nepřišlo, a tak jsem se dočkal jen závěrečných titulků. Pouze pár vystřelených nábojů a dilema, který drátek ustřihnout, na dvě hodiny nevystačilo. Filmem, zabývajícím se rovněž situací na středním východě, je akční drama Království. Alternativa: Kingdom, Jarhead, Battle for Haditha. ()

Ant

Přesně takhle má vypadat realistické znázornění války. Film působí velmi komorně a pracuje prakticky jen se 3 hlavními postavami. Jeremy Renner dostal konečně větší roli a popral se s ní dokonale. Kathryn Bigelow dokázala zachytit každou emoci a ještě ji několikrát zdvojnásobit. Celý film i všechno to, co popisuje, shrnuje jedna nenápadná scéna v supermarketu, výmluvnější záběr už jsem dlouho neviděla. ()

predators

Jak to tak vypadá, Blízký východ nabízí spousty témat k filmovému zpracování. Jelikož se nám jich v posledních letech vyrojilo požehnaně, stále je se na co koukat. Každý snímek má co nabídnout a záleží jen na tom, jak kvalitní ta nabídka je. V tomto případě je to bomba...a to doslova! Komando pyrotechniků je nasazováno do každodenních situací a to nejen z jejich branže. Potkat je může ledacos a co je horšího, než hromada sebevrahů s odstřelovačem na střeše? Atmosféra je hustá, především při likvidování pyrotechniky, ale k dokonalosti mi něco chybělo...a možná bych i něco vynechal:-) Zajímavosti: King Kong, Pán prstenů a Temný rytíř... to je výběr filmových dvd, které chlapec prodával vojákům. :-) 75% ()

Slartibarkfast

Pěkný film z vojenského prostředí. Převedení těžkého života a psychického tlaku na plátno vyvolává dobrý dojem. Přeci jen mi tam ale něco chybělo. Nevím, možná se mnou nebudou souhlasit všichni, ale myslím, že 75% je tak akorát, ne-li příliš. ()

nascendi

Stretol som v živote dvoch pyrotechnikov a pocit, že ich psychika je vážne narušená, som mal u oboch. Dôvody takýchto koncov ponúkol nenápadný film, ktorý som pôvodne ani nemal v úmysle sledovať. Mal som z neho trochu zmiešané pocity. Na jednej strane vynikajúci realisticky nakrútený quasidokument o vtedajšej situácii v Iraku a rizikách, ktoré z nej plynú pre špecialistov, pre vojakov a pre cudzincov vôbec. Tam spočíva sila filmu. Nanešťastie sú v ňom prítomné aj chyby scenáristu, ktorý riedil dokumentárny charakter filmu nereálnymi a neuveriteľnými epizódkami, ktoré mi bránia dať filmu najvyššie ohodnotenie. ()

PetrPan

Všude ne. Jsou místa, kde byla vyhubena. Z jednoho takového jsme byli kvůli nakousnutému jablku vyhnáni lakotným a nedůtklivým staříkem. Od té doby se potloukáme vcelku bezcílně světem a časem, množíme se a umíráme. Tu a tam se pod různými záminkami, třeba ropa, náboženství, světovláda a podobné zástěrky, i hromadně vraždíme. Ve skutečnosti za vším stojí nuda, která by umořila osla, přísloví mi nikdy nešla. Ovšem není to obyčejná nuda a není ani naše. To všechno ten licoměrný sadař! To on zasévá do našich srdcí všechnu nenávist. A víte proč? Protože je úplně sám a mstí se, syna jsme mu totiž ukřižovali a s duchem si moc nepokecá. Nebe zeje prázdnotou a jemu začíná přeskakovat... Komentář pravda trochu mimo mísu, nicméně omlouvá mne fakt, že mně už dávno přeskočilo a do nebe se nechystám. Jednu noticku v míse si ale Smrt zaslouží, velmi zábavně a napínavě podaná válka, až měl jeden pocit, že jde spíš o adrenalinový sport. Syrovost si představuju kapku jinak, tohle bylo moc cool. Ale jinak dobrý, za tři. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov ()

WANDRWALL

Život je boj. Pro aktivní lidi. Pro ty pasivní, co je jich většina, tak ten - pokud nedojde u nich k mimořádnému poznání - tak to tak nevnímají a žijí proto taky malé, duchovně chudé životy. Nezvyklé u tohoto filmu je, že se lidi dobrovolně hlásí do války. Jedině za peníze! ()

Slarque

Profesní film ze života válečných pyrotechniků je hlavně výborně natočen. Divák si připadá, skoro jakoby tam sám byl. Není třeba konstruovat nějaký příběh, tahle šňůra drobných epizod vypadá opravdověji. A na závěr si můžeme připomenout motto, kterým film začal. Kathryn Bigelow to celé podává autenticky zaprášeně, ale přehledně, což už se dnes v akci skoro nevidí. Uctivá poklona! ()

Bachy

Opět se mi potvrzuje, jak je to s očekáváním. Zde jsem neměl absolutně žádné. Nominace lítaly, na Oscary, na Glóby, na cokoliv. Prohlédl jsem si trailer znovu a začal jsem mít mírné pochyby. Na válečné filmy sice koukám rád, ale skoro nikdy si z nich neodnesu pocit nějaké vyjímečnosti, něčeho velkého a silného. Ale dobrá. Je čas udělování zlatých sošek a já Hurt Lockera zkusím. A pozor. Ono je to dobré a ono je to zatraceně dobré. Spíše než ucelený film jde o takové povídky z války. Jako, když hrajete válečnou hru a jste vysíláni na jednotlivé mise. Některé jsou slabší, jiné naopak geniální. Mezi nimi je lehký briefing a znovu do akce. To mi sedí, to mi vůbec nevadí. Možná, že Olověná vesta, či Četa nutila více přemýšlet, ale Hurt Locker tasí úžasnou kameru a střih. Film utíká jedna radost a kouzlo má. Našel bych chyby. V podstatě jsem se s postavami absolutně nezžil a možná právě proto mi alkoholová scéna v táboře přišla jako hodně slabý článek. Jennže zbytek je napínavý, zbytek je skvěle natočený. Navíc i s milým překvapením ohledně jedné minirole a ohledně hudby. Nemám s Oscarem problém, ač jsem měl favorita jinde. 4,5* Mimochodem v čechách pozdě a opět s hnusným obalem. ()

Rocky62

Při úvodních titulcích jsem se nadechl a vydechnul jsem až na konci filmu. Svérazný, uvěřitelný a napínavý děj.., ovšem té akce mohlo být opravdu více.., jak je vidět, na hromady postřílených lidí si paní Bigelowová opravdu nepotrpí. Raději bych hodnotil 3*, ale tak nějak cítím, že díky kulervoucímu sniperskému souboji, si tu čtvrtou * tenhle film zaslouží. ()

Happens

Hlavní protagonista má očividnou závislost na adrenalinu a stresových situacích ve spojení s potřebou zachraňovat lidi, a nebo si to tím obhajuje. Malý náhled do pekla pyrotechnické jednotky v akci v Iráku. ()

iamek

Zatím nejlepší film z prostředí iráckého konfliktu. Kathryn Bigelow naložila s materiálem snad lépe než kdokoliv mohl čekat. Film je neuvěřitelně napínavý a u přestřelky sniperů jsem ani nemrknul, byl jsem nervózní, měl husí kůži. A tohle si u válečných filmů představuji. Zasloužený Oscar. ()

Chrustyn

Jediná režisérka zaměřující se na akční žánr Kathryn Bigelow se tentokrát vydala do Bagdádu a ukazuje těžký život pyrotechniků, kteří zde mají opravdové žně, jelikož každý den se někde najde "dáreček", který ikdyž tiká neskrývá v sobě budík či jiný nástroj ukazující čas. Režisérka pracuje spíše s neznámými ale ve svých rolích věrohodnými herci a pokud už se objeví nějaká známá tvář je to jen na pár minut. Není to typický válečný snímek a boje zde akční divák nenajde ale napětím film rozhodně nešetří a některé "zneškodňovací" scény mají i díky dokumentárnímu pojetí něco do sebe. Slabší 4*. ()

Tommy987

Nebolo to zlé, formálne je to super dielko, oceňujem apolitickosť a celkom dobrý psychologický profil Rennerovej postavy a nebyť tej šialenosti s oceneniami, tak dám asi 4*, ale demonštratívne znižujem hodnotenie o hviezdičku, lebo uprednostniť tento film v kategórii scenár (!!!) pred Tarantinovými Bastardmi a v kategórii najlepší film prakticky pred kýmkoľvek z trojice Avatar-Bastardi-Up in the Air, je donebavolajúca blbosť. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami