Barva kouzel (TV film)

Colour of Magic, The

Terry Pratchett: Farba mágie

Komedie / Fantasy

Velká Británie, 2008, 190 min

Jako milovník díla Terryho Pratchetta zde musím napsat: Ach jo! Filmu se rozhodně nepodařilo na plátno přenést charakter, atmosféru či břitkou vtipnost knižní předlohy. Herci většinou přehrávají (snad jen barbar Cohen sedí). Sean Astin - ač výborný herec - se na roli Dvoukvítka protě nehodí. Film mě nezaujal - a zejména jeho první díl mě zklamal převelice. Jedná se o nesourodou změť, která se snaží držet děje knihy a možná proto selhává. Druhý díl už vyzněl lépe, a proto mohu hodnotit alespoň třemi hvězdičkami. Možná je na čase, aby Pratchetta zkusil natočit i jiný režisér - protože narozdíl od Hogfathera, kde jsem to, že mě film nezaujal, bral spíše na triko ne právě nejlepší předlohy, v případě Barvy kouzel byly obě předlohy (i s Lehkým Fantastičnem) výborné, ale výsledek na plátně nedopadl lépe. Jak moc bych si přál natočit nějakého Pratchetta pořádně - čili se zápalem, nápaditostí a osobitostí předlohy. Zatím se to bohužel nepodařilo. Zvlášť ne u Barvy kouzel - je pomalá, místy zmatečná, nudí a celkově tento film hodnotím jako zmařený potenciál. | Režie: **, Scénář: **, Herci: **, Hudba: ****, Výprava/Efekty: ***.(10.5.2008)

tenhle film vysoko nad průměr vytahuje toliko věcí: předloha T. Pratchetta, Tim Curry, předloha T. Pratchetta, Sean Astin, předloha T. Pratchetta a už sem se zmínil o geniálním Pratchettovi? Snad jen místy rozvleklejší, než by bylo nutno, což je s podivem, vzhledem k rozsahu látky, která opravdu velká. Navíc, který fanoušek Zeměplochy nezaplesal při pohledu na Smrťe, Knihovníka, nebo Vetinariho (další skvělý Ironsovo výkon) a nezažil příjemnej pocit v podbřišku?(19.12.2012)

Jako nadšený čtenář Zeměplochy a po shlédnutí předchozího filmu Otec prasátek, jsem věděl do čeho jdu. Pravdou je, že první dvě knihy z cyklu Zeměplocha - Barva kouzel a Lehké fantastično patří mezi ty méně oblíbené z mého pohledu. Přesto jsem se na zfilmování těšil neskutečně. A musím říct, že SkyOne a tým tvůrců kolem předčili mé očekávání. Vizuálně si to snad nedovedu představit lépe a příběho se celkem věrně drží knih, což je jen dobře (ještě aby ne, když vezmeme v úvahu Pratchettův styl psaní). Ke konci druhého dílu mi už to přišlo trochu únavné. Skvělé finále knih se na plátno moc převést nepovedlo a konec spíš nudí. Přesto paráda a jsem moc rád, že se tohoto zfilmování neujal Hollywood. Moc se těším na další filmy ze série!(28.4.2008)

65%(9.8.2009)

• Shadwell

Na Hollywood příliš neokázalý, na evropský film příliš pošetilý, na kouzelnickou fantasy příliš nemagický, na komedii příliš impotentní, na ambiciózní adaptaci příliš dekorativní. Zkrátka a dobře, že si někdo nandá klobouk, z něj ještě nedělá mága. Obzvlášť když takový představitel Mrakoplaše čerstvě vylezl z kurzů herectví a předvádí hotovy ochotnicky martyrium.(8.5.2008)