Saltová

Akční / Thriller / Mysteriózní / Krimi
USA, 2010, 96 min (Director's Cut: 104 min)

Evelyn Saltová je špičková agentka CIA, kterou obdivuje i její nadřízený Ted Winter. Když se před dvěma lety ocitla v severokorejském vězení, kde byla podrobena mučení a výslechům, a posléze vyměněna, o její propuštění se zasloužil německý přírodovědec, arachnolog Mike Krause, který se stal později jejím manželem… Evelyn a Mike chystají rodinnou oslavu, když agentku požádá její nadřízený Ted, aby vyslechla zadrženého přeběhlého ruského špiona. Ten se představí jako Orlov a vypráví jí příběh údajně mrtvé ruské dívenky Čenkovové, která nezemřela, ale dostala se do rukou agenta majícího za cíl zničení Ameriky. Ten dívku spolu s dalšími „bojovníky“ vycvičil jako perfektní agentku. Ta se má v současné době vyskytovat v Americe, kde je jejím úkolem zabít ruského prezidenta Matvějeva, který přijel na pohřeb amerického viceprezidenta, který byl jeho přítelem. Orlov tvrdí, že agentka vystupuje pod jménem – Evelyn Saltová… Ted Winter a agent Peabody strnou: Ted tomu nemůže uvěřit, ale Peabody je rozhodnější. Zatímco Orlov se poté, co zabije dva strážné, kteří ho doprovázejí, dostává na svobodu, Evelyn je zadržena. I jí se ale daří uniknout a nastává divoká honička. Evelyn se marně snaží dovolat svému manželovi: na jeho mobilu je stále jen záznamník. Doma pobere pár věcí a pokračuje v útěku. Na dálnici přeskakuje ze střechy jednoho kamionu na druhý a je lehce zraněna. Když se zbaví pronásledovatelů, odjíždí do New Yorku, kde se v kostele svatého Bartoloměje vše chystá k pohřebnímu obřadu. Na místě jsou i agenti Winter a Peabody. Evelyn se podzemím z metra dostává do chodeb pod chrámovou lodí. Střelbou a výbušninami způsobí paniku a ruský prezident se propadá pod zem otvorem, který vytvořil padající lustr. Tam po něm Evelyn střelí. Prezident zůstává ležet na zemi a později zdánlivě umírá… To už ale agenti tajné služby Evelyn pronásledují. Ta má v jednu chvíli na mušce Peabodyho, ale nevystřelí. Je zadržena a v autě převážena do vězení. Zaútočí ale na muže, kteří ji doprovázejí, a po divoké honičce způsobí hromadnou nehodu. Opět se jí daří uniknout… Setkává se s Orlovem, který ji vítá – byl to on, kdo ji jako dívenku vycvičil na ruskou agentku – a seznamuje s plánem získat kontrolu nad americkými atomovými zbraněmi. Před očima Saltové zastřelí jejího manžela a předá jí pokyny pro další akci. Saltová se ale nečekaně obrátí proti němu a dalším vycvičeným „bojovníkům“ a pobije je… Dál ale hraje svou roli, podle pokynů se setkává s mužem jménem Shnaider, se kterým kdysi prošla výcvikem, a ona sama sehraje roli majora NATO Vlčka. Tak společně proniknou do prostor Bílého domu. Saltová má zabít amerického prezidenta. Ještě dříve ale rozpoutá útok Shnaider a je zabit. Saltová opět utíká, zdá se ale, že Ted Winter ji pod maskováním za majora poznal. Je dost dobře možné, že právě začíná „Den X“, kdy má dojít k frontálnímu útoku na Ameriku... (TV Prima)

draggo

Zbytečně překombinované. Mohl to být slušný akční film, ale těch debilních zvratů je tam bohužel příliš. Závěr už skutečně mele z posledního a je akorát na facku. Ale jinak je to překvapivě dobré, první půlka se mi hodně líbila. Akce je občas trošku přestřelená, ale to vůbec nevadí, ba naopak. Je natočená skvěle a film mě bavil. Angelině role skvěle sedla a i ostatní si to odehráli slušně. Dvojku bych si klidně dal, ale s trošku normálnějším scénářem. Tady jsem vážně čekal, že se do toho na konci vloží mimozemšťani. /viděno na DVD: 60% a 3*/ ()

selfesteem

Jeden z nejlepších filmových zážitků poslední doby. I když je Angelina fakt nádherná, ve většině jejích rolí mi připadá tak trochu prkenná. Tady rozhodně ne. Nebyla jsem vůbec schopna předvídat co se stane. Pokud se mi to povedlo na začátku, následně jsem s tím jasnovidectvím měla velké potíže. Možná i proto u mě tento film skutečně zabodoval. ()

baribal

Film pohřbívá sám sebe v nepřehledné smršti dějových zvratů, jestli je na té či oné straně. Jednoduchý a neoriginální akční thriller, kterých bylo už natočen mraky, ale v žádném se neobjevil plukovník Tomáš a major Vlček. ()

Adasin

Je celkem milé, že se u distributora nenašel žádný vůl, který by název filmu přeložil do češtiny. Dokonce i na Prima Max ho nechali jednoslovný a nevymysleli žádný vtipný podtitul. I když film o ženské, která se jmenuje Sůl, by možná byl zábavnější než tohle. Fakt by mě zajímalo, co je na tomhle mysteriózního? Možná to, co od tohohle tvůrci vlastně čekali. Dalšího Bonda nebo třeba Ethana Hunta? Už jsem si zvykla, že v každém druhém americkém kriminálním filmu či seriálu je aspoň jeden padouch Rus (nebo jiné slovanské národnosti), ale tohle je i proti těm kriminálkám docela trapas. Ani ta akce mě nebavila, nenapadá mě žádný zapamatování hodný okamžik. Jeden z těch filmů, co mi při každé zmínce o něm z nevysvětlitelných důvodů leze krkem. 3/10 ()

MartinezZ

21.8.2010 ~ Tak tady někdo pěkně přestřelil. Evelyn Saltová se snaží být nástupnicí agenta Bourna tak nešikovně a hloupě, že si tenhle snímek úplně říká o výchovnou facku. Bohužel jí dostali diváci. A ti se teď cítí jako malé děti. Dostali výprask za něco a neví za co. ~ Pokud by se použil výraz KickAss, v tuhle chvíli by to znamenalo nikoliv, že jde o pěkný akční nářez, ale že se z diváků dělají blbci. Naopak, blbci jsou evidentně tvůrci, protože si nespočítali, jaká blbost tohle je. Zřejmě tak čekají, že jsou diváci úplné trubky, pohrnou se na tuhle pitomost v davech, pak budou pokorně čekat na pokračování a na to se zase po několika letech pohnou. V davech. Angelina se snaží, ale holt si zvolila blbý scénář a blbé tvůrce. S nimi vytvořila blbý film, jehož náplní je blbý příběh. A kdybych chtěl spoilerovat, tak bych řekl, že takhle blbý konec filmu jsem už dlouho neviděl. Spoilerovat ale nechci, tak budu zticha. ~ Aaaaaaaa.... ne, nejde to. Musím. Evelyn pracuje pro CIA, je uvězněna v Severní Koreji, vyměněna a znovu pracuje v USA pro CIA: Je to tajný vycvičený agent. Po čase se objevuje tajemný Rus, který tvrdí, že je Evelyn supertajný vycvičený vytvořený ruský agent, který byl jako dítě nasazen do USA, aby zde pracoval pro CIA a měl tak možnost zabít ruského prezidenta, který je na návštěvě USA: Evelyn si kdysi nabalila německého zoologa, díky němuž se podařilo ji kdysi právě z Koreje dostat ven. ~ Evelyn nejdříve prchá před CIA a divák čeká, jak se bude obhajovat. Prd. Evelyn je vážně ruský supertajný agent a opravdu jde zabít ruského prezidenta a opravdu ho střelí. Ten je odvezen do nemocnice a prohlášen za mrtvého. Mezi USA a Ruskem začne být velmi napjatá atmosféra. Evelyn se mezitím vrací do tajného ležení "svých" ruských agentů a dozvídá se podrobnosti. Ona supertajná ruská organizace má v plánu něco mnohem horšího. Chce zničit Spojené státy a Evelyn má být ta, kdo zabije amerického prezidenta. Ve stejnou chvíli před ní ale zastřelí jejího manžela, což by pro ní měl být chleba, stejně byla jen nastrčená a on výhodný. Následně ale Evelyn zabije svého ruského cvičitele a učitele (divák si v tu chvíli myslí, že jí šíblo z vraždy jejího muže) a také vybije všechny agenty na lodi, na které se plaví. ~ I přesto stále pokračuje v plnění svých úkolů, zřejmě aby se dostala ke zdroji jejího utrpení. Naráží na svého velícího v CIA, který je také nastrčený ruský agent a který má za úkol poslat na všechna důležitá města světa americké atomovky. Evelyn to překazí, zabije ho, ale přesto je stále za teroristku, ačkoliv ruský prezident záhadně z mrtvých vstává. Evelyn využila znalostí muže zoologa a použila nějaký jed, který měl ruského prezidenta jen ochromit. ~ Evelyn je odvážena vrtulníkem někam k výslechu na tajné místo, během letu se jí ale díky dvěma třem větám podaří přesvědčit o tom, že není proti USA, ale že jde po krku ruským hlavounům, kteří toto mají na svědomí. Ten ji tak pouští a ona prchá lesem. Konec. ~ Tvrdit, že tohle všechno je totální debilita, by bylo slabé tvrzení. jediné dva plusy, co tenhle film má, je spád+bourneovský styl vyprávění+stálá akce a kupodivu Angelina. Aha, dva. Jak Angelinu vůbec nemusím, tady svoje rtíky nijak výrazně nešpulila, takže nevypadala jako neúspěšný experiment plastických chirurgů, a dokonce i hrála, více méně uvěřitelně. Všechno ostatní jsou ale mínusy. ~ Angelina je profík, co vyřídí celou CIA, obelstí prezidentovu ochranku, vpadne do Bílého domu a probojuje se s lehkostí Spidermana kříženého s MacGiverem. Kromě pár škrábanců je naprosto nezranitelná, výtahovou šachtu seskáče do nejpřísněji střeženého bunkru jako kamzík, všechno zná, všechno umí. Důvod, proč nezabila ruského prezidenta, když její muž ještě někde žil, je mi záhadou. Jestli se tak chtěla organizaci pomstít za to, že jí zničili její americký sen... Ještě budiž, to by se dalo takhle vysvětlit. Největší FAIL ale přichází s koncem filmu, kdy se jí daří doopravdy pár pitomými frázemi přesvědčit svého největšího rivala, že jí má pustit, a on tak s lehkým srdcem udělá, to byla ta největší ptákovina na posledních několik let. Člověk pak čeká, co se začne dít a on je konec! Evelyn letí po lese a jsou titulky. ~ Hodinu a půl jste koukali na něco, co sice odsýpá, ale je to úplná pitomost (Američani prostě nemají proti sobě nic jiného než Rusko. To už je tak otřepané, až žaludek zvedající) . Člověk by si ještě mohl říct: "Budiž, za chvíli bude druhý díl, tam se to vysvětlí a vlastně tam to teprve nějak začne, protože tohle byl jen prequel příběhu, který ale mohl být klidně smrštěn do půlhodiny". Ale zase prd. Ono se totiž teprve nyní rozhodlo, že se bude točit druhý díl! A to už je MegaFAIL. Vzhledem k tomu, že tohle byla zatím asi tak třetina příběhu, jak to, že už není dvojka natočená? To se bude jako čekat minimálně rok, než se natočí pokračování? Kdo si to bude pamatovat? Kdo na to bude čekat? Vždyť je to akorát otřepaným nápadem šmrncnutý Bourne. Kdyby si autoři vymysleli sebepitomější konec, na který by poté akorát časem navázali pokračováním, ano. Nechat ale film bez konce a teprve natáčet pokračování, to ne. ~ Angelina na svůj věk válí a film, jak jsem psal, odsýpá, zbytek je ale naprostá sračka. Naprostá. () (méně) (více)

mysiak

Inteligenciou moc neprekypujúci scenár, ale akčne zvládnuté obstojne - tvorcovia majú nakukané bourneovky a iné akčné fláky, ktoré teraz frčia...Angelina Jolie je ideál pre túto rolu, ale niektoré psie kúsky nie sú uveriteľné...ale celkovo to plynie dobre, a je to solídny akčný flm ()

Praxis

Uf, tak už jsem viděl hodně dementních akčňáků, ale tenhle byl scénáristicky těžce ulítlej. První půlhodinka je moc fajn. Věříte Saltové, že je skutečně nevinná a rochníte si v supr akčních honičkách. Přenesl bych se i přes lehce dementní honičku na dálnici a máme tady pohřeb. Tady přijde první ze série hovadských dějových zvratů. Angelina je najednou fakt spící agent, který hodlá odprásknout ruskýho prezidenta. Ale pozor. Zvraty nekončí. Na scénu nastupuje zavraždění jejího manžela Mikea a "drsná" odplata drsnější drsňačky Ev, která se najednou otáčí a po vyvraždění jejího bývalého šéfa hodlá odprásknout šéfa Bílého domu. Tady už mi hlava přestává chápat, proč Saltová jede k prezidentovi, když už je jako hodná...WTF??? Další šokující finále přichází se zabitím Teda, jejího nadřízeného ze CIA, který je vlastně ještě starším ruským spícím agentem. No bóóže, kam jsme to dospěli...? Celá druhá půlka se nese ve znamení neustálých scénáristických šoků při kterých vlastně pomalu přestanete chápat, na které straně vlastně Angelina je. Abych filmu jenom nekřivdil. Noyce je akční režisér ze staré školy a umí si akci náležitě vošéfovat. Angelina je stále velice sexy a tenhle film jenom dokázal, že si umí tahle holka akční filmy užít nejlépe a že jí nejlépe sluší. Ale zavraždil bych Kurta Wimmera - scénaristu tohohle filmu, protože psí kusy v druhé polovině filmu jsou na šibenici! 60% ()

Popluh

Wimmer scenárista mě opět na půl potěšil a na půl zklamal. Ústřední fabule zajímavá, celá ta agentská pohádka na dobrou noc mě bavila, ale bohužel zakopává o chybičky. Chybičky, které Salt umožňují rychlý a "bezproblémový" pohyb v před. Film tak i díky těm (imho záměrným lapsům) rychle odsýpá, akce je na oldschoolového režiséra překvapivě moderně pojatá a dynamická. Noyce nechává často kameru poletovat vzduchem společně s hrdinkou, čímž samozřejmě zvyšuje adrenalínovost akce a podobný efekt má i se tam roztřesenější záběr a rychlejší střih, ovšem bez ztráty přehlednosti. Za pozornost stojí i herecké výkony. Zatímco Angie si vystačí s tím, že je sama s sebou, což většině diváctva bohatě stačí, Liev Schreiber a Chiwetel Ejiofor si se svými postavami vyloženě "vyhráli" a hlavně díky perfektnímu Schreiberovi ten konec i přes svojí mírnou scenáristickou šílenost (přesně tak to mám rád Kurte) funguje perfektně. Ve výsledku tedy převládá pozitivní dojem a rozhodně bych se nebránil nějaké té sérii, vždyť Evelyn Salt je postradatelnější než sám Sly a víc bez minulosti než Jason Bourne. Jen příště tolik neusňadnovat hlavní postavě práci pomocí scénáristických kliček. 70 % ()

O.Peta

Tak mě to nepřišlo zase tak špatné. Zdejší procentuální hodnocení (59%) je podle mě zbytečně malé. Jasný je, že film neoplývá nějakou velkou inteligencí a spousta scén je i dost přehnaných, ale když to člověk filmu odpustí tak je to vcelku dobrý akční film, který jede po celou dobu a tak těch 100 minut rychle uteče. 70% ()

Džejkop

Angelina kope, střílí, skáče a zase kope, střílí, skáče..úplně by zapadla ke komiksovým hrdinům od Marvela. Jenže toto není komiks od Marvela. Nebo že by snad pokračování Tomb Raidera? Příště možná trochu ubrat s tím skákáním a bude to oki.. Ale vlastně hlavní bylo, že film byl svižný, měl spád a chvílema jsem si opravdu nebyl jistý za jaký, že tým, to Angelina kope. Slušný akční film, který by v případném pokračování ještě mohl překvapit. ()

GodComplex

Angelina Jolie je fakt dobra herecka, ma v sobe gracii a prirozeny respekt uz od pohledu, o kterem se muze drtive vetsine holcicek, nebo divadelne prehravajicich furii jen zdat. Jeji problem je v tom, ze az na extremne vzacne vyjimky (Vymena) snad nikdy nehraje ve skutecne kvalitnich filmech. Tohle je dalsi pripad, naprosto tuctovy nezazivny akcnak, ktery stoji a pada prave na ni, coz ale nestaci. James Newton Howard me posledni dobou prijemne prekvapuje, ze to krome sveho tradicniho pizlani umi obcas take pekne rozjet. Asi se to naucil od Hanse, kdyz spolu pracovali na Dark Knightovi. Takze jedna hvezda za Angelinu, druha za Howarda. 4/10 ()

Vojcl

Fanoušky akčních a špionážních filmů (hlavně těch co si potrpí na americko-ruské soupeření) Salt rozhodně nezklame. Snímek je napínavý od začátku do konce, ani na chvíli nenudí, akční scény jsou dobře natočené a Angelina pořád stejně sexy. Děj je ovšem velmi primitivní, podobné téma je už dost obehrannou písničkou a obsahuje řadu logických mezer. Přišlo mi to trochu v bondovském stylu, se zásadním rozdílem, že se to tváří hrozně vážně. Škoda :-( ()

Freemind

Scénář musel napsat někdo na pervitinovém nájezdu, takový řetězec nesmyslné akce se vidí jen málokdy. Dvojití a trojití agenti, jedovatí pavouci, Moskva, Washington, Teherán, granáty, kulomety, nukleární střely ... Ze začátku to ještě vypadá vcelku slušně, s každým novým zvratem mi ale bylo čím dál, tím jasnější, že sleduju monstrózní kravinu. Jediným plusem jsou hromadné akční rubačky a Angelina Jolie, která ještě stále nepřekročila hranici mezi sexy vampem a vyschlým, anorektickým MILFem. To mi ale za těch 100 minut nestálo. ()

zipper111

Sůl?...Silně sexy, sakra směšně! Salt slušně startuje, skotačí svižně, srandovně Skončí:) Semtam sáhodlouze skučim (scénář smrdí srágorou) , semtam se silně směji...sarkasticky samozřejmě :). Spousta specíálních scén se Saltovou (super skoky, spousta střelby, specificky sračkoidní souboje) stylově sviští! Sice semtam směšně... stejně solidní současný standart! Sexy svůdná slečna Solená-Supermanová,samozřejmě, smyslně stimuluje sexuální sny. Stimuluje skutečně svědomitě (skvléká se, sundavá si spoďáry, smyslně skotačí se samopaly...). Salt seriózně stírá sí-áj-éj, současně střílí sověty. Sí-áj-éj se sověty slzí :). Sůl?...Standartní skopičina! :D ()

rarak

Angelině sluší blond. Sluší jí i černá. A pokud se člověk nebude trápit tím, že děj se vyvíjí tak nějak nelogicky, tak se docela pobaví.. ()

buldock

Průměrný špionážní thriller trpící slabším příběhem a stupňující se absurditou , která vrcholí současně s koncem filmu. Škoda jen , že se to samé nedá říct o snímku samotném , protože jeho začátek je slibný a reálně působící , ovšem postupem času se nám z něj stává nechtěná "bondovka". Plusové body přináší opět skvělá Angelina Jolie , které jsou podobné role jako šité na míru a její výkon a charisma dodávají snímku potřebný glanc. Celkově jsem se slušně pobavil. Film: 63% ()

Macejko

Najbéčkovatejšie béčko za dlhú dobu. Bohužiaľ, nie v tom zábavnom slova zmysle. To, že scenár nestojí za veľa, som vedel už dopredu. Ale že mi bude do ksichtu chrstnutá tak monumentálna nálož rádoby šokujúcich zvratov, z ktorých poriadne nefunguje ani jeden, to som teda ani v najmenšom netušil. Kurt Wimmer je skrátka človek raziaci heslo "viac je viac" bez ohľadu na čokoľvek. Celý dej navyše so svojimi Rusmi, tajnými agentmi, CIA a podobnou háveďou pôsobí ako niečo, čo sa zabudlo v osemdesiatkach, akurát s wanna-be-cool scenáristom na tripe ako bonusom (definitívne ma o tom presvedčil major Vlček). A aby toho nebolo málo, tak potešenia sa mi nedostalo ani po stránke akčnej. Akčné scény v Noyceovom podaní sú mdlé a nezaujímavé aj napriek Angeline, ktorá má charizmu a ktorej to celkom pekne mláti. Tento film je jednoducho "salt do rany" pre tých, ktorí očakávajú zábavný film po akejkoľvek stránke. ()

Makky

Je to absolútna blbosť bez logiky, kde scenár je jeden veľký guláš, historické udalosti dostávajú zabrať a s pribúdajúcimi minútami sa divák začína strácať v tom - kto a prečo. Lenže... Salt je zároveň akčný nárez na štýl Bourna, na ktorý sa veľmi dobre pozerá. Stopáž beží rýchlejšie než Usain Bolt, akcia je vynikajúca (hlavne tá "reťazovka" na konci - mňam) a hudba tomu všetkému dodáva kurewské grády. Angelina si skáče po kamiónoch, chlastá vodku, zabíja si doslova koho chce, mení výzor ako ponožky a či už na štýl Ronaldinha, s baranicou na hlave alebo v slušnom oblečku, je fakt atraktívna a podobné ženské úlohy dokáže v súčasnosti tak dobre zahrať hádam iba ona. Pri Salt sa ako pri jednej z mála súčasných vymletých jednohubiek vôbec nebránim pokračovaniu. Treba si len v hlave stlačiť tlačítko OFF a baviť sa. Veľmi mi to chutilo ()

Salt nám to ještě osolí

Salt nám to ještě osolí

08.06.2011

Akční špionážní thriller Salt vlastně nikdo nemá moc rád, natož aby měl nějaké oddané fanoušky. Vlastně je to jeden z těch snadno zapomenutelných „letních“ filmů. Avšak díky Angelině Jolie solidně… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

13.02.2011

Plešatý britský řízek jde z akce do akce a je to tak dobře. Momentálně je nájemným zabijákem v remaku The Mechanic a brzy se stane agentem Nickem Stonem v akčním thrilleru Echelon. Ten vzniká podle… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král