Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Recenze uživatele castor k tomuto seriálu (66)

Důležité body (2011) (S04E04)

„Budeš brečet? Na povel. Až si šťouchneš do očí, uděláš to pomocí pravé nebo levé ruky? Jedna slza? Dvě slzy?“ Skyleřin plán o tom, kterak rodinka přišla k penězům, je… no, hlavně nepříjemně zdlouhavý. Hank už není takovým skeptikem, z postele začal šťourat do svého staronového případu. Nicméně příběhově jsme se nikam příliš neposunuli. Víc mi dlouhodobě vadí Walt, ale teď se hodně iracionálně chová i Jesse. Chápu, že zcela po svém tlumí tlak, kterému byl vystaven, ale nebaví mě to. Celý díl znovu působí jako předskokan k něčemu zásadnímu. ()

Brokovnice (2011) (S04E05)

Automyčka je jejich. Žádná tajemství a naprostá upřímnost. No jo, to už tu někdy bylo. A nedopadlo to nejlíp. Skyler je nicméně bláhová a hupsne s Waltem do postele. Kdo to nečekal? Jinak hodně statická epizoda, která mi znovu dokázala, že nejen Walter, ale i herecké uchopení Bryana Cranstona mě začíná dost štvát. Nejprve má zřejmě střevní potíže z toho, že se chystají popravit jeho parťáka, následně si dá pitomec víc sklenek vína a coby sebestředný macho vysype před Hankem svou teorii, že by měl pokračovat ve vyšetřování, protože všehoschopný Heisenberg mu beztak stále uniká. Holt není nad to, když ego přeroste přes hlavu, protože mrtvý podezřelý přece pouze „opisoval“ od skutečného génia. ()

V rohu (2011) (S04E06)

„Já jsem ten, kdo klepe!“ Místo toho, aby byl Walter spokojený s tím, že policie považuje legendárního a nepolapitelného Heisenberga za mrtvého, vyskočí jeho ego a sám vnukne Hankovi myšlenku, že mrtvý podezřelý pouze „opisoval“ od toho pravého génia. Takže Skyleřina zpovídačka následující den se dala očekávat. Někdo musí chránit tuhle rodinu – a Walt to těžko bude. Toho zdobila (ač mám k němu nejednu výhradu) opatrnost a důvtip, obtížně tak věřit tomu, že by na úklid varny využil Mexičanky či synkovi koupil „neviditelnou“ káru. Nicméně pátý a šestý díl mě bavily (předtím za mě jen trojkové epizody) o něco víc, tak snad to se čtvrtou sérií ještě není ztracené. ()

Problémový pes (2011) (S04E07)

Všímáte si toho permanentního vlezlého vedra pouštního města Albuquerque? Zodpovědný a čestný učitel chemie je dávno pryč, na scéně je egoman a nejgeniálnější vařič pervitinu. Teď si pořádně zadriftoval a bourák, který koupil synovi, raději zapálil. Protože může. Stejně tak může nosit zoufalé účetní Skyler balíky prachů. Jesse na sezení závislých silný, nicméně v závěru se vytasil hlavně Hank, který si dal dvě a dvě dohromady, a navnadil (nás) lehce uzoufané diváky, že nás snad čeká lepší příští... ()

Bratři (2011) (S04E08)

Konečně pořádný návrat, který mi připomněl první dvě série. Už jsem nad Waltem a spol. docela lámal hůl, nicméně tady si nejprve lehce zopakujeme souvislosti, potvrdíme si, že Mark Margolis hraje bývalého gangstera na vozíku skvěle, a že je Hank je zpátky v sedle, přičemž je přesvědčený, že Gus je velká drogová ryba („Jsem si jistý, že pokud budete hledat dál, tak mě najdete!“). Pokud mi něco nesedělo, tak právě zase Walter, který jeden den dělá ramena a jeho ego roste až ke stropu, no a druhý ztropí hysterickou scénu (do kamery a před Jessem), kdy se bojí o svůj život. Nicméně se to začíná slušně komplikovat. Napětí stoupá, finále silné. ()

Štěnice (2011) (S04E09)

Hank měl plán, těžko ale mohl čekat, kdože mu bude házet klacky pod nohy. Na druhou stranu v uplynulých dílech na „mnohé“ kápnul a rozjel vyšetřování na vlastní pěst, tak by mohl Waltovu průhlednost (už) prohlédnout… Kameňák Gus hodlá do své (nechtěné) spolupráce s mexickým kartelem zahrnout Jesseho. Zase jsme (naštěstí) v prostředí/polohách, že netušíme, kam to celé směřuje, a v závěru nás tvůrci překvapí směsicí emocí a situací. Walt měl dostat naloženo ještě víc. Občas mi hlavní hrdina gesty připomíná Kevina Spaceyho v House of Cards. Francis J. Underwood byl ovšem složitější, cílevědomější i zajímavější postavou než Walt, a hlavně Spacey byl ve svém výkonu šťavnatější a dravější než Cranston. ()

Salut (2011) (S04E10)

Není to tak dávno, co kameňák Gus kategoricky pro jeho údajnou nespolehlivost odmítal jakoukoliv spolupráci s Jessem. Nakonec (na nátlak Walta) pro něj vaří, nicméně teď je dokonce „součástí“ týmu těch nejbližších. A zase: zatímco ještě nedávno byl na dně, teď macho Jesse ukazuje před kartelem v Mexiku tvář drsňáka. Naopak Walt se krapet sesypal (ale příště bude zase dobře) a takového Teda zachránila prateta Brigita. Finální zatočení s kartelem fajn, ale přiznejme, že krapet přitažené za vlasy. Všímáte si toho permanentního vlezlého vedra pouštního města Albuquerque? ()

Průchod (2011) (S04E11)

Prvních pět šest epizod čtvrté série fakt docela „hrůza“, samozřejmě s ohledem na to, co nám lidé okolo Vince Gilligana do té doby servírovali. Ted dluží finančnímu úřadu přes 600 tisíc dolarů, pokud půjdou po něm, posvítí si i na Skyler. Tohle bude ještě zajímavé. Walt už nějakou dobu není nepostradatelný (Jesse má pokračovat ve vaření sám), jediný, kdo ho teď potřebuje, je Hank. Aby mu dělal šoféra... V tomhle je právě lehce úsměvné, že to Hankovi v mnoha směrech pálí a chce proklepnout Fringovu prádelnu, ale Waltovy komické teorie neprokoukne. Jeho srážku s jiným autem vnímám jako hodně nepovedenou scénáristickou berličku. Walt si pak zahysterčí u Saula i doma ve sklepě. Tuším nicméně, že finále bude silné. ()

Konečná (2011) (S04E12)

Dlouhodobě se tu ohýbají a přetvářejí charaktery postav na základě toho, jak se to prostě tvůrcům hodí. Jednoduše ten, který třeba dva díly sekal školácké chyby, teď překvapí nejbystřejšími instinkty a inteligencí. Kupříkladu taková Waltova historka při konfrontaci s Jessem, kterému v balíčku cigaret cosi důležitého chybí, působí hodně komicky. A takový pan Gus Opatrný má asi nějaký šestý smysl nebo se mu nezdála třeba teplota vzduchu? Každopádně DEA nabízí ochranu i Waltovým nejbližším, hlava rodiny ale musí zůstat v terénu a zahlazovat škody, které napáchal. ()

Střetnutí (2011) (S04E13)

„Vy jste vážně osina v prdeli,“ vystihla naprosto přesně Saulova asistentka směrem k hysterickému Waltíkovi, který se vloupal do kanceláře. Ten má nicméně troufalý plán, stejně jako pan Opatrný (Gus). V obou dvou případech figuruje bývalý gangster na vozíku Hector, vítěz může být jen jeden. Druhá polovina série velmi dobrá, ač jsem tomu zpočátku upřímně už vůbec nevěřil. Každopádně rýpnout si musím: dlouhodobě se tu totiž ohýbají a přetvářejí charaktery postav na základě toho, jak se to prostě tvůrcům hodí. Jednoduše ten, který třeba dva díly sekal školácké chyby, teď překvapí nejbystřejšími instinkty a inteligencí. Těším se každopádně na finální řadu. ()

Svobodný život nebo smrt (2012) (S05E01)

Kdo má kovovej kroužek na konci ptáka, měl by se klidit... Nakonec navazujeme tam, kde jsme skončili. Walt má v očích vítěznou jiskru, likviduje stopy, zatímco Skyler si definitivně uvědomuje, s KÝM sdílí jednu postel. Samozřejmě je škoda, že výrazná vedlejší postava (Gus) z předešlé série je pryč, uvidíme, zda díru dokáže zalepit nedůvěřivý Mike nebo někdo úplně jiný. Určitě vydařenější rozjezd série než v předchozím případě. A zároveň uvidíme, kdy a zda se zase začne vařit modroučký meth. Navíc je tu klasický start jako v minulosti – scénou vytrženou z kontextu. Takže uvidíme, kdy Waltovi narostou vlasy, proč vypadá (lehce) jak bezdomovec a jakým způsobem se propracuje až ke kufru se samopalem. ()

Madrigal (2012) (S05E02)

„Majitelé, ne zaměstnanci!“ Mike dostává očekávanou nabídku. Pánové z DEA hledají stopy v naději, že na něco přijdou, zatímco Jesse už zase Walterovi bezmezně věří (otrava malého Brocka) a Skyler je naopak pěkně vyděšená. Hoši tu nicméně nejsou proto, aby se až příliš dívali zpět, takže hodlají navázat na předchozí úspěchy a potřebují někoho spolehlivého a zkušeného. Jenže Mike je přesvědčený, že Walt je psychopat schopný naprosto všeho. Pravdu má. Každopádně právě Mike courající se po vážném zranění hravě oběhne dům a dostane se do něj kvapem zadním vchodem. No, dobrá. Jinak spokojenost. Seriálový maraton pokračuje. ()

Rizikový příplatek (2012) (S05E03)

Hra s očekáváním pokračuje a Walter je zpátky na koni. Vymyslí místo, kde dál pokračovat s výrobou (trošku komplikované, i s ohledem na vedlejší náklady, ale dobře), navíc se vrací domů, což se nelíbí jeho milé. Nejen, že doma žije s velkovýrobcem drog, ale tuší, že nejspíš i s vrahem. Z obnovené spolupráce není nadšený ani Mike, který jasně stanoví pravidla, ale oproti Jessemu jasně vidí, jak je Walter nestabilní a nebojí se to říct nahlas. Gilliganův scénáristický um je zpátky, kvalitou se vracíme tak nějak k prvním dvěma sériím, které mě bavily dosud nejvíc. ()

Padesát jedna (2012) (S05E04)

Walt koupí sobě a synkovi bouráka. Protože může. Oslava jeho jedenapadesátých narozenin se úplně nevydaří. Protože Skyler děsí, s kým sdílí dům či postel. „Můžu jenom čekat, až se vrátí rakovina.“ Co si budeme nalhávat, existuje spousta tvůrců, kteří nás umně dokázali „donutit“, abychom fandili gangsterům a lumpům a třeba i toužili být součástí jejich světa. Tady je to přesně obráceně. Prohnilému Walterovi už nějaké dvě série přeju jen to nejhorší. Několikrát si sáhl na pomyslné dno, ale dál se ničeho neštítí. ()

Mrtvý náklad (2012) (S05E05)

Walter sehraje u Hanka v novém kanclu další divadelní představení, ze kterého je nicméně další cenná pomůcka. Finále fajn, určitě jsem dýchal v pohodě a ani si neucvrkával do trenek, ale uznávám, že vlaková loupež a odčerpávání methylaminu se povedly. I když se Walt (ještě vydržte) zase předvedl. A mimochodem „dohoda“ mezi ním a Skyler o tom, kde budou děti, je přitažená za vlasy. Takže jak to ona má: rodina nebo do celého byznysu stejně jako ostatní vstoupila výhradně kvůli penězům? S úplně poslední scénou jsem měl problém. ()

Odkup podílu (2012) (S05E06)

Šlo mu o byznys, o záchranu operace, podle Jesseho nicméně kluk vůbec „nevěděl, u čeho byl a co viděl!“ Todd nicméně zůstává součástí týmu. Drobné spoilery: Mike už nehodlá dál utíkat před DEA a rozhodl se skončit. Do důchodu chce odejít i Jesse. Ukradený methylamin by rozdělili na třetiny, kupce mají. Asi se dá očekávat, že nenasytný psychopat Walt bude proti. A vzpomněl u toho na společnost, kterou na vysoké založil. Ač tušil její potenciál, nechal se kolegy vyplatit, a teď nehodlá podobnou chybu opakovat. Zkušený profík Mike by nepoutal jen jednu ruku k topení. Večeře s Jessem u Walta doma cool. ()

Řekni mé jméno (2012) (S05E07)

Produkují pervitin o sedmdesátiprocentní čistotě. Pokud mají dobrý den… S Waltovým produktem se to nedá srovnávat, on má pravou americkou Coca-Colu. Teď můžou mít nejlepší vařiče a nejlepší produkt. Minule zkušený profík Mike chyboval (jen ruka k topení), teď klopýtnul znovu, když si nechal „laskavost“ dovézt od Walta. Jindy hysterka nebo nervózní manžel, aktuálně je právě z Walta zase arogantní, zaťatý a neurvalý výrobce drog. A teď je jeho (chování k Jessemu, finále s Mikem) sešup po skluzavce prohnilosti ještě fatálnější. ()

Proplouvání nad tím vším (2012) (S05E08)

Třetí řada mi úplně nesedla, méně oblíbená byla i první polovina té čtvrté. V té závěrečné se ale naplno zúročuje Gilliganův scénáristický um a jeho promyšlené plánování. Zaťatý a nenasytný Walt potřebuje jména devíti vězňů, a jelikož je nezískal od Mikea, cestou může být Lydia. Ta má navíc nápad s výrazným růstem byznysu: „Co víte o České republice? Věděl jste, že je tam větší poptávka po pervitinu než kdekoliv v Evropě?“ To je zase vizitka. Ve věznicích nicméně proběhne pečlivě naplánovaná série útoků, takže Walt je zase o krok napřed. S těmi nácky si nicméně neměl začínat… No, a zatímco Skyler už peníze přestala počítat, jen je hromadí a udržuje suché, Hank při sezení na záchodové míse má co dělat, aby nedostal infarkt (W. W.). ()

Krvavé peníze (2013) (S05E09)

Co si budeme nalhávat, existuje spousta tvůrců, kteří nás dokázali „donutit“, abychom fandili gangsterům a lumpům a třeba i toužili být součástí jejich světa. Tady je to přesně obráceně. Walter se ničeho neštítí a já mu přeju jen to nejhorší. Stejně jako po návštěvě toalety Hank, kterého uplynulé události znovu donutí otevřít krabice s důkazy. Rakovina je zpět a Hankův pohled na švagra vydá za všechna slova. Přituhlo a divák doufá, že v téhle kvalitě už to celé dojedeme. Bryan Cranston za kamerou stejně suverénní jako před ní (ač mám s jeho postavou sakra problém). ()

Zahrabáno (2013) (S05E10)

Předchozích několik dílů bylo skvostných. A já jsem moc rád, že jsem vydržel (protože občas měli Gilligan a spol. opravdu namále). V oněch epizodách dokonale zářila vypiplanost celého příběhu, stejně jako naprosto výjimečně napsaný vývoj postav. Po desátém dílu mám nicméně lehce pachuť v puse, protože šéf oddělení DEA by přece nevyčkával a nenechával hlavní zvíře „ničit“ důkazy a získávat v mnohém náskok. Skyler zatím netuší, jakou roli nakonec může sehrát. Prozatím vyhrává mlčení. A jaká úloha nakonec padne na v mnohém rezignovaného Jesseho? ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis