Bílá stuha

• Rakousko Das Weiße Band - Eine deutsche Kindergeschichte (více)

Tajemná historie ožívá ve vyprávění bývalého venkovského učitele, který byl přímým svědkem podivných událostí, jež se odehrály několik měsíců před vypuknutím první světové války v jedné severoněmecké vesnici. Vše začalo jednoho letního dne. Jediný doktor v kraji byl zraněn při pádu z koně. Následoval baronův synek, kterého našli zbitého před dveřmi zámku. Podivné a zdánlivě neopodstatněné násilné činy narůstají a s nimi i napětí ve vesnici, kde si lidé pomalu přestávají věřit. Přísná výchova a pevná společenská hierarchie se začínají otřásat ve svých základech a na povrch vyplouvají tutlané konflikty mezi chudými a bohatými, zneužívanými posluhovačkami a jejich pány či dětmi a přísnými rodiči. Až pozdě začne být obyvatelům vesnice jasné, že násilí se rodí přímo v jejich středu. (oficiální text distributora)

Arsenal83

Kvalitné až umelecké dielko, kde musím plne súhlasiť s DavidS.  - ten prechod k prvej svetovej vojne bol úplne zbytočný. V podstate sa film s rovnakým obsahom mohol natočiť aj v prostredí roku 1850, ale aj 1950. Ide o morálnu nadčasovú drámu, v ktorej sa na jednej strane nachádzajú autority ako lekár, pastor či barón a potom je tu obyčajný ľud, ktorý sa nevie vymaniť z ich okovov. Žijú pritom v nastavení, ktoré nejde zmeniť. Oni môžu všetko, hlavne násilie a aj na deťoch. A tí druhí to musia pretrpieť. V skutočnom svete neostáva zlo vždy potrestané. ()

eLeR

Na to, ako sa všetci pekne na konci filmu pousádzali do tých lavíc v kostolíku, tak na to nemám slov. Dokonalý Haneke a fantastický Berger. ()

FrodoF

Přísnost, askeze, minimalismus, bigotnost, nedořečenost - to jsou slova co mě napadaly, když jsem Bílou stuhu sledoval. Každopádně jde o výjimečné dílo (podobně je tomu i u ostatních Hanekeho filmů), které nelze k ničemu, co se dnes točí přirovnat. ()

iamek

Skvělá kamera, prostředí, atmosféra, herecké výkony, casting, zvuk ... Jenže jsem chvilkama usínal a nepochopil na 100% co tímhle snímkem chtěl mistr Haneke říci. Budu se muset podívat ještě jednou a třeba půjde hodnocení ještě víš. ()

Crocuta

Jméno M. Hanekeho je pro mne zárukou téměř vždy více či méně šokujícího, většinou nepříjemného ale v každém případě silného filmového zážitku. Ani v případě "Bílé stuhy" tomu není jinak. A opět, jak už je režisérovým zvykem (těžko říci zda dobrým) je konec otevřený a divák se stejně jako třeba u snímku "Utajený" nedozví ani kdo vlastně stojí za popisovanými událostmi ani kam a proč zmizeli někteří jejich aktéři a už vůbec mu nejsou objasněny motivy jednání celé řady postav. Nasralo mne to přinejmenším stejně jako kolegu Superpera, ale ne že bych to předem nečekal. Haneke a jeho filmy jsou už prostě takoví. Buď jako buď, "Bílá stuha" stojí za vidění i zamyšlení a já už se těším na další dílo tohoto originálního tvůrce. Jen na okraj - pasáž, kdy doktor dává krutým, téměř cynickým způsobem vale své dosavadní partnerce mi bezohlednou tvrdostí i celkovým pojetím připomněla podobnou scénu z Bergmanových "Hostí Večeře Páně". ()

classic

Majstrovský, podotýkam - európsky, kinematografický KLENOT, s geniálnou, bravúrnou, surovou a depresívnou kamerou Christiana Bergera, a samozrejme všetko je naprosto presvedčivo koordinované pod hlavičkou Michaela Hanekeho, ktorý nakrúca svoj najlepší film. Pomaly, ale isto sa blížim do finále videných filmov od tohto režiséra, ktorý nemá dobrú mienku o človeku, áno, to som si už veľmi dávno všimol. A je niečo na tom pravdy, alebo aj pôsobí neuveriteľným negatívnym dojmom, ktorý mnohých divákov odoženie, čo najďalej. Mňa ? Našťastie mu rozumiem, ako jeden z mála. Prvý film, ktorý som od neho zhliadol ( to bolo ešte dosť dávno, asi v roku 2010 ? ), bola práve - Biela stuha, kde mi chýbal komentár. Videl som aj Lásku, a to bolo zatiaľ všetko. Potom som sa rozhodol, že budem študovať tvorbu Michaela Hanekeho, a tak som postupne pozeral všetky jeho snímky, dá sa povedať, že aj chronologicky. Das weiße Band je vskutku strašne neobyčajný snímok, ktorý ma neuveriteľne O-H-R-O-M-I-L. Je to najmä, kvôli tomu, čo líčim v úvode. Mimoriadna čiernobiela kamera robí doslova zázraky, ktoré by nefungovali, keď by sa napríklad zvolil - klasický, farebný formát. Ďalej. Réžia. Rád by som pochválil samotné herecké OBSADENIE. Dvorná herečka Hanekeho - Susanne Lothar, celkovo si zahrala v štyroch snímkoch. Čo ma absolútne dostáva do kolien, je neopakovateľná ATMOSFÉRA, t. j. výprava a kostýmy. Taktiež ma filmom sprevádza - Rozprávač. Strhujúci herci i komparz, sú, prísahám Bohu, ako z tej doby, t. j. roky 1913 - 1914 !!! Všímam si to najmä vo väčších scénach, keď má režisér na pľaci zároveň hercov i štatistov, vtedy sa dbá na najmenšie detaily. Je to dosť náročný film, v ktorom tkvie hlavná myšlienka na plné obrátky. Je to skrátka taký film, ktorý ma dokázal bez problémov pohltiť ! ()

lena60

Projekt 100 2010: Zážitek tak silný, že mi ani příliš nevadilo, že jsem si po skončení filmu mohla jako napínaný a zvědavý divák leda tak utřít nos... ()

mat.ilda

Musím uznat zvláštní poutavost snímku - i přes "obyčejnou" dobovou popisnost a sáhodlouhou stopáž nenutil k pohledům na hodinky, což bude důkazem velmi dobré filmařiny a přesvědčivého herectví. Na každičké filmové okénko dopadá odlesk prasátka od perfektně vypulírovaných germánských holínek, každý vlas na hlavě má své místo, vše dokonale promyšleno do posledního detailu - přesto nemohu hodnotit více, jak šedesáti procenty, neboť chlad, který z filmu čišel, mě přesně tak chladnou zanechal. ()

honajz

Tak nějak mi uniká, proč má tenhle film tak úžasné hodnocení a hodně lidí si z něj div nestříklo do textilu. Protože je to černobílé? Nebo z vesnice? Ano, současné artové filmy - včetně českých Slámovin - vesnici nešetří, až si člověk říká, že by obyvatelé vesnic měli podat hromadnou žalobu proti zneužívání. Pokud jde o atmosféru, i nepovedené Je třeba zabít Sekala mělo lepší punc vesnice a napětí, než tento film. Hercům jsem nevěřil ani dobrý den, natož jejich vesnické "povahy". Spousta balastu a řečí o ničem. Přehlídka místní kostymérny, disponující skutečně dobovým oblečením, vždy pečlivě vyžehleným a čistým, ať jde sedlák z pole blátem, nebo na dvůr. Aby na mne podobné filmy mohly nějak působit, musel bych jim věřit. Jenže tohle se tváří jako umění, zvláště dlouhými záběry třeba na dveře, ale jinak to celé plave po povrchu, sorry. ()

poz3n

Pane Haneke, kdybyste tuhle mindfucking studii lidského zla natočil na film, tak jak by se slušelo a patřilo a nezprasil byste tu krásnou vizuální stránku digitální kamerou, z které to bohužel čpí na každém kroku, byla by Bílá stuha ohromujícím, skvostným dílem. 8/10 ()

Deschain

Pekný film, napriek dlhej stopáži som sa nenudila. Nápad s čiernobielou tomu dodal zvláštne čaro a autentickosť doby, páčilo sa mi, že nie všetko bolo povedané priamo a niektoré veci sa dali vyčítať len z náznakov. Je to teda "len" za 4*, čakala som trochu viac. Hlavne asi v závere nejaké to bombastickejšie odhalenie, ale inak veľmi slušný film. Haneke je majster. 8/10 ()

Othello

Na úctyhodné ploše sto čtyřiceti minut odkrývá Haneke vskutku neuvěřitelný kabaret ponížení, pokrytectví, pomsty a krutosti.Nejdepresivnější analýza uzavřené společnosti, na jakou můžete narazit. A to si film sám vytačí bez jakýchkoli odsudků. V tomto díle hrají hlavní roli dveře. ()

Morholt

Hloubkový vrt do duše části německého národa, který alespoň částečně poodkrývá to, proč se z nejvzdělanějšího národa v Evropě stalo to, co se stalo. 90% ()

jhrasko

ZÁVIS-(los)-Ť, ZLOMYSEĽNOSŤ, TUPOSŤ a BRUTALITA podľa Miška Hanekeho. A opäť (raz) žiadne odpovede. Len tie vlastné. ()

Jansen

Mírně odlišný, ale neméně brilantní Haneke. Na Bílé stuze je znát patrný posun od jeho předchozích experimentálně nekonformních filmů k více uhlazenému „akademickému perfekcionalismu“. Což ovšem v žádném případě neznamená, že by Bílá stuha trpěla nějakou sterilností nebo nedostatkem invence. Film je to ve všech ohledech mrazivě dokonalý. Zdánlivá mravní nedotknutelnost a asketický přístup k životu obyvatel jedné německé vesnice krátce před počátkem 1. světové války, skrze jehož póry probublává latentní zvrhlost, vytváří, na pozadí dokonale zvládnuté mizanscény každého jednotlivého záběru, silný narativní náboj. Haneke ale ani zde nevede vyprávění nějakou přímou linkou s jasným rozuzlením, jak už je ostatně naznačeno už v úvodních slovech vypravěče. Rozklad hodnot, který ve výsledku prostupuje celou komunitu, by se v návaznosti na zmínku o válce určitě dal vykládat mnoha zajímavými způsoby. Ale jak už bylo řečeno slovy vypravěče: „Možná se to tak stalo a možná taky ne.“ [PROJEKT 100 2010] ()

rawen

Znepokojující, skličující a formálně téměř dokonalé. Pro mě opět něco nového - napsat něco víc bez toho, aniž bych spoileroval, momentálně asi nedokážu. 9/10 PS: výborný komentář uživatele Radek99 ()

Festival íránských filmů

Festival íránských filmů