Film bol natočený podľa rovnomenného knižného bestselleru Petra Pišťanka. Satirickým pohľadom uvidíme drastický vzostup jednotlivca k moci. Rácz (Andrej Hryc) prichádza ako jednoduchý človek do kotolne veľkého hotela v hlavnom meste. Možnosť regulovať a ovládať teplo hotela rýchlo prerastie u Rácza k brutálnej snahe o väčšiu moc nad priestorom v ktorom sa nachádza. Na ceste k moci a bohatstvu, počas ktorej sa odohrávajú bláznivé, dramatické i tragické príbehy postáv s ktorými sa Rácz stretáva, sa nezastaví pred ničím čo by mu bránilo k dosiahnutiu svojich cieľov. (ČSFD)

Arsenal83

Bestseller nebestseller, Pišťánek dopadol ako dopadol a Mufti je tu ďalej. Zatiaľ. Táto paródia na spoločenské javy sa mi nepáčila. Zbytočne vulgárna a postavy vybrané slabo, okrem Hryca, ten sa k tomu hodil, ale zvyšok je taký, že vlastne krivohub Soltesz neskôr napísal Sviňu a toto je ako keby jeho predobraz. Atmosféra deväťdesiatok chytená dobre, veď vtedy sa to točilo, takže to tiež nie je extra plus. ()

POMO

Zopár postavičiek je trápnych do drene kosti. Miro Noga proste NIE JE tvár do celovečerného filmu, aj keby v ňom mal hrať cirkusového klauna. No Ady Hajdu sa snaží a Andrej Hryc sa pre túto rolu narodil. Vo filme sú nevysvetlené logicky nejasné zvraty, no záver toho veľa zachraňuje a slušne osvetluje urgentnú myšlienku. Z tých desiatich celovečerákov, ktoré boli nakrútené na Slovensku od prevratu, sa tento určite zaraďuje do tej lepšej päťky. Ale je to nejaký kompliment? ()

Martin741

Sonda do drsnych ponovembrovych cias hned na zaciatku 90. rokov, kedy sa zacalo divoke obdobie kapitalizmu. Ako Cechoslovak by som mal byt na film hrdy - ono ale osobne sa hlasim k cechoslovakizmu a k odkazu M. R. Stefanika /Stefanik 1870 - 1919 bol cechoslovak/. To je jedna vec, druha vec je ta, ze ja mam problem uznavat tuto ponovembrovu "tvorbu" ....... mam rad normalizacne filmy /Svako Ragan, Chalupari ....../, pretoze tam proste kvalita bola. Tu uz po kvalite niet ani chyru ani slychu. Ale za to, ze Hajdu a Hryc sa snazia, tak aspon 5 % ()

Topco

Vôbec to nebol extra zlý film! Andy Hryc a Vlado Hajdu boli obsadení doslova famózne! Škoda však nevýraznej réžie a najmä slabého scenáru, ktorý sa pomocou vnútorných monológov snažil o filozofický presah a kritiku spoločnosti. O čosi šikovnejší režisér, premakaný scenár a máme tu pomaly kultový slovenský počin. Škoda, lebo Hrycov a Hajduov talent je tu badateľný... 6-7/10 ()

Radko

Rudo Sloboda o rovnomennej knižnej predlohe napísal, že tam nie je zbytočná jediná veta. Súhlasím. Na rozdiel od geniálneho Pišťankovho trojdielneho Babylonu, ilustrovaného rovnako skvelým Danglárom, je film zbytočný kompletne. Odlesky knižnej predlohy sú nezreteľné a matné. Pridané snové sekvencie úplne rozbúravajú štýl a náladu knihy. Zvolení herci sa komixovým predlohám nijako nepodobajú. Ono je fajn boriť konvencie pri spracúvaní predlohy. Ale osožné je to len v prípade, ak ten čo adaptuje sa môže s autorom predlohy porovnávať. Nespochybňujem Balca ako režiséra všeobecne, ale tu si na plecia nabral scénaristicky viac než uniesol. Pišťanek sám spomínal, že i keď sa mu nejaké veci v scenári nepozdávali, nechal to viacmenej tak, pretože bol rád, že svoje peniaze má isté. Za presadenie svojich vízií preto nejako nebojoval. No film sa mu s odstupom rokov veľmi nepozdával. ()

• Od zakúpenia práv na sfilmovanie románu až po distribučnú premiéru filmu ubehlo 6 rokov. (Raccoon.city)
  • Záver filmu sa mal pôvodne nakrúcať na Tahiti. (Raccoon.city)
  • Diana Mórová (Silvia) bola počas natáčania dosť časovo aj fyzicky vyčerpaná, keďže súbežne hrala divadelnú Shakespearovskú hru "Ako sa vám páči". (Raccoon.city)

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc