Patriska

SPOILER!!!:Diktatura mezi námi dnes již neexistuje? Na tomto principu německý režisér Dennis Gansel založil psychologické drama. Idea jakoby smýšlené diktatury se zdá být zpočátku geniální. Žáci gymnázia jsou nadšeni. Učitel zpočátku ani netuší v jakou zrůdnost se jeho týdenní projekt zvrhne. Vůdce, pozdrav, logo, uniforma a hlavně pocit sounáležitosti a sociální rovnocennosti se studentům okamžitě vryje pod kůži. Několik studentů, ti kteří z projektu odstoupili, je zhnuseno proměnou svých spolužáků. Projekt, který měl být pouze ukázkou diktatury, se v ní opravdu mění. V jednotě je skutečně síla! O to je horší probuzení zpět do reality, kterou někteří neunesou. Experimenty hlavně s lidskou duší se nemusí vždy vyplatit. Škoda mladého života a jinak vynikajícího pedagoga. „ Autokracie" jak jednoduché... ()

Dejf4

Závěr je skvěle dramaticky zvládnutý. Ale bohužel zbytek filmu je až moc uspěchaný a od začátku jasně předvídatelný. Více se věnovat postavám snímku a trochu více prozkoumat jejich charaktery by pomohlo a posunulo Vlnu v hodnocení výše. 6/10 ()

boyjm

Husí kůže z toho jak tenká hranice je mezi dobrou myšlenkou, a realizací ovlivněnou tak strašnou spoustou neznámých a proměnných v podobě rozmanitosti lidských povah, intelektu a sebereflexe. Silnější 4* ()

J.Mayen odpad!

Těšil jsem se na film typu Experiment, to co se mi dostalo byla naprosto nudná zhovadilost s ještě zhovadilejšími a trapnými postavami. Několikrát jsem se opravdu styděl, že jsem si vůbec takovou trapárnu pořídil. ()

pierre9

Nemôžem inak. Na podobnú tému som mal s kamarátom nedávno dosť dlhý pokec na ICQ, je to jednoducho námet, ktorý ma zaujíma a je originálny o to viac, že sa film odohráva v Nemecku. Bohužiaľ, ľudia si nebezpečenstvo manipulácie niekým iným len zriedkakedy uvedomujú. Súhlasím však s kiddom, na filme ma iritovalo, že je celý natlačený do jedného týždňa. Film je fikcia, ale toto jednoducho nie som schopný prehltnúť. Nemyslím si, že by bol problém už len zmenou titulkou dní to časové pásmo roztiahnuť a tým výrazne zvýšiť jeho presvedčivosť. Inak nemám čo vytknúť, výborné. ()

david666

pěkná sociologická sonda, aneb jak vytvořit totalitní společnost za pár dní. Nevím sice, jestli by se to mohlo stát i ve skutečnosti za tak krátkou dobu, ale věřím, že možné to je. civilní herecké výkony příběhu hodně přidají na uvěřitelnosti. ()

lomikarus

Tenhle film by se měl povinně promítat na všech školách. Výborná kritika diktatur od nichž nemusíme být ani v naší zapádní společnosti odproštěni. Snímek trochu sráží občas nesmyslná režie. ()

xylobrno

pravdivé, nechutně pravdivé... jít na tenhle film se školou je fakt zážitek, tím těsněji totiž vnímáte všechny podobnosti. při sledování tohoto snímku si snad každý odpovědný divák musí sám za sebe položit otázku, neoblékl bych si taky bílou košili? jsem opravdu takový, za jakého se považuji? individualita a hrdost převažuje nad touhou někam patřit? nebyly by mé komlexy vyřešeny právě v takové komunitě, nepodlehl bych? a: snažil bych se bránit se? ()

Moorow

Účelově natočený film o tom jak je "individualismus dobrý" a cokoliv co jen trochu zavání kolektivismem "zlé". Je to vlastně jistý druh politického snímku ( názory na uniformy apod.). Kýčovitý konec a kladná úloha anarchistů to zazdili úplně. Zábava to ale byla dobrá, každý kdo dal 5*, tak se nechal zmanipulovat liberálním režisérem a je stejný jako členové vlny :-D. ()

Dexter666

Remake, ktorý nie je iba obyčajným remakeom. Gansel dokázal cez orientáciu na motív zasadenú do súčasného nemeckého školstva poukázať aj na mnohé ďalšie problémy. A to predovšetkým outsiderstvo v postavách Sinana, Marca, Lisy, Kevina a ďalších. Outsiderstvo ako cesta k túžbe po jednote, pričom jednotu predstavuje práve umelo vytvorené hnutie. Krvavý záver je otáznou zmenou voči pôvodine - otvára totiž problematiku "Amokläuferov". Pre nemeckého diváka však ponúka aj oveľa viac - stav školstva je v Nemecku často diskutovaná téma (konkrétne aj nosenie uniforiem a potreba prísnejšej disciplíny). Čím viac o súčasnej situácii v Nemecku viete, tým viac motívov, ktoré film načrtáva rozpoznáte a tým menej sa vám bude zdať snímka, len ako výkričník pred driemajúcou hrozbou fašizmu resp. autokracie ako takej. ()

camka

Je dobře, že byl tento film natočen. Je dobře, že byl natočen v Německu. I když není po scénáristické stránce zrovna nejvěrohodnější, přesto mě zcela pohltil a nejednou mě zamrazilo. Myslím, že by se měl povinně promítat ve školách jako důkaz, že tohle VŽDYCKY končí špatně. ()

alica009

Nie je to diera do sveta, ale oplatí sa pozrieť. Moja hlavná výhrada voči Vlne – nedostatočná hĺbka a prepracovanosť motivácie postáv. Psychologicky oveľa vierohodnejší bol podľa mňa film Experiment (2001), ktorý pracoval s podobnou témou. Tam boli postavy naozaj živí ľudia, vo Vlne ďaleko viac pripomínali typy, čo je častou chybou takzvaných „filmov a la téza“. Aj napriek tomu však dávam štyri hviezdy - za dynamickosť, nápad, vizuálnu stránku, istú dávku prekvapivosti a originality (aj keď napätia mohlo byť aj viac). Skrátka, pozeralo sa to dobre, odporúčam. ()

Grim

Pri pozeraní tohto filmu som sa nemohol nezamýšľať nad tým, ako je možné že sa niečo takéto deje. Postupným zavádzaním určitých znakov zdanlivo nevinných sa nakoniec dostávam až niekde kde si poviem že to už nieje možné. Vraciam sa do minulosti a premýšľam čo bolo tým okamihom zlomu. Kedy to už prestáva byť ovládaťeľné a ako je možné že sa niektorí správajú tak ako sa správajú? Aj keď sa snažím nájsť niečo čo by ma presvedčilo o sci-fi-ckosti filmu, všetko sedí...a teraz keď viem že je to možné....ach jaj... ()

sAreOn

A pak že podle mnohých diktatura již nemůže nikdy nastat. Velmi realistické drama, které vás donutí k zamyšlení. Bohužel je někdy hodně povrchní s někdy až přepříliš stupidními rozhovory. Z hereckých výkonů zaujme snad jen postava Rainera. ()

bonovox

Veľmi znepokojujúci snímok dokazujúci, že diktatúra sa dá uplatniť v hociktorej dobe. Film plynule graduje do predvídateľného, ale o to strhujúcejšieho finále. Celkovo spokojnosť. ()

Amatér1921

Ve filmu jsou některé charaktery (a tedy i dějová posloupnost) na můj vkus příliš vyhrocené, což tedy ubírá na celkovém dojmu. Nicméně, závěrečná gradace byla opravdu silná, bez chybičky a film u mě posunula ze tří na čtyři hvězdičky. Myslím, že slouží jako dobré varování před totalitními praktikami. A teď trošku teoreticky: účast studentů byla "dobrovolná", ale nějakého kurzu se studenti zúčastnit museli. Kdo již ze začátku dělal ústupky, stal se nakonec členem Die Welle - v tomhle je film bohužel realistický. A nějaký magor s pistolí už se najde snad v každém státě. ()

Phersu

Zaujimavy film, stale obomielana tema fasizmu, ale tentokrat ma to nesklamalo. Vogel vymyslel dobry nevinny skolsky projekt a doplatil na to asi najhorsie ()

gpx

V předem definovatelném kontextu, za konkrétních podmínek, pod vlivem příhodných činitelů a za výskytu určitých proměnných dojde k pohromě, kterou je možné celkem přesně předpovědět. To ovšem ještě neznamená, že se jí lze vyhnout. ()