inachisio

Vynikající příběh s neuvěřitelnými momenty a vynikajícím výkonem především učitelovým, ale i ostatních jeho žáků. Celou dobu jsem jenom koukala a nevěřila svým očím, co všechno lidi zmůžou. ()

zvonicek

Německý film o partě studentů, kteří se ve škole přihlásí na kurs autokracie. Profesor se rozhodne studentům názorně ukázat v čem diktatura spočívá a zavede ve své třídě "jakobydiktaturu". Jenže studentům se tento projekt líbí a začnou ho brát příliš vážně. Po několika dnech se ve třídě začne projevovat nadřazenost vůči ostatním studentům a agresivita. Profesor se tedy rozhodne experiment ukončit. Bohužel, je už příliš pozdě. Studenti se nejsou schopni smířit s tím, že by jejich "Vlna", jak svůj projekt nazývali, měla skončit. ----- Vynikající snímek o tom, jak snadno může vzniknout diktatura. Výsledný dojem podtrhuje šokující konec filmu, který dává podnět k zamyšlení (cesta z kina byla velmi zajímavá). Film je natočen velice moderně - rockový soundtrack, internet, slangová mluva, takže dokáže zaujmout i mládež, kterou by jinak podobný film mohl nudit. Pokud budete mít možnost tento film vidět, rozhodně doporučuji. Bohužel, projekce filmu v českých kinech je velmi omezená. ()

Illioplius

Z čisto objektívneho a nezaujatého hľadiska treba poznamenať, že prakticky všetky konflikty a potýčky vyvolávali odporcovia Vlny, ktorý v nej videli parabolu k Tretej ríši. Vlna je prototypom silnej spoločnosti s potenciálom, ktorá si uvedomuje svoju silu a chce pre svojich členov len to najlepšie - čo chce v podstate každá spoločnosť. Autori filmu ju však vykreslili ako fašistické združenie, pričom podľa môjho názoru zlyhal iba ten psychopat s pištoľou, ktorý sa nakoniec aj tak zabil. Aké poučenie z toho vyplýva? Autokracia sa dá ľahko zneužiť a môže spôsobiť utláčanie práv a dokonca aj smrť vyznávačov iného názoru. Silný, pútavý a poučný film. ()

Amplifier

Dokonalý film o tom co dokáže jeden slušný učitel udělat s průměrnou třídou plnou žáků všeho druhu . Dennis Gansel rozjel zajímavý pokus, který nezkončil dobře, ale hodně zajímavě. ***** ()

Colleague

Gratuluji rejžovi! V roce 2001 takový hit "Holky to chtěj taky" a teď tohle. Tomu se říká vývoj. Za dalších 7 let tímhle tempem už může myslet na oskary. ()

Eluin

Docela dobrý film, na kterém mi vadila jen jedna věc, a to byla - byť vzhledem k úvodní větě filmu o tom, že byl natočen podle skutečných událostí - poměrná nevěrohodnost. Prostě, nějak se mi nezdálo, že by celý incident byl způsoben jen výukou na gymnáziu. Přerod by měl být dlouhodobější, aby si skupina byla schopna více uvědomit své "já". ()

Radek.SCH

Nemůžu si pomoct, ale připadalo mi to strašně symbolické. Třeba když Karo přišla do třídy jako jediná v červeném. Škodila ale tomu trochu snaha o stylovosta a mainstreamovost: kamerové hrátky ze začátku, popová hudba, až velká vtipnost Tima (mělo mě z něho spíš mrazit, než abych se mu smál) a dokonce mi vadily i černomodré titulky na konci. PS: Český distributor zas opět zvolil geniální název. - 80% ()

MarleyCZ

Výborný film ukazující jak lidi dokáže extrémizmus pohltit. Na začátku dostane učitel Jürgen Vogel nápad, a tak studenti musí splňovat úkoly, oblíkat se do stejného oblečení 'bílého' , ovšem jak už to bylo a bude začali se do toho studenti vžívat a ani učitel se zrovna moc nebránil a závěr byl šokující. Vlna stojí za shlédnutí a tak jí dávám 81% ()

TETŘEF

Je trošku škoda, že ke konci už docházeli nápady a závěrečné vyostření proběhlo jen v rámci zaplněné auly a ne zaplněné školy a spoustu papírů ve vzduchu. Přesto je dynamika, filozofie a tah na bránu naprosto úderný a s každým německým filmem se utvrzuji, že kontinentální kinematografii mají nejlepší tam. ()

Luk Skywalker

Jak mě Equilibrium "přinutilo" přečíst si romám 1984, tak mě tento film "donutí" přečíst si knihu Vlna. Sice mě film nepřekvapil, tak jako Napola, na kterém jsem mimochodem byl v kině coby školní představení v rámci dějepisu a nestačil se divit, jaký kvalitní snímek nám to pouštějí. Film je pro mě varování, jak málo stačí k tomu, aby se historie opakovala. Uvítal bych i o něco delší stopáž, tak dvacet minut a jeden den ve filmu navíc by neuškodilo a mohla tam být více vyhrocena situace, protože potyčka v bazéně nebylo dle mého dost výmluvná. Jak píše uživatel Radek 99 podobné filmy, tak kromě Experimentu, jsem ostatní snímky viděl a Klass k tomu samozřejmně patří, ale Klub rváčů bych zařadil někam jinam. ()

Akana

Další snímek, který úspěšně podkopává mojí nedůvěru k německé kinematografii. Nabízí zajímavý pohled na anatomii diktatury a ukazuje, že ani v tzv. vyspělém západním světě takové nebezpečí zdaleka nepatří minulosti, protože stádní pudy v nás pořád jsou a za vhodných podmínek můžou nabýt síly uragánu i jeho následků. Námětem byla skutečná událost, přesto na mě některé dějové zvraty působí trochu vykonstruovaně, modelově. Zkrátka nedokážu uvěřit, že se to mohlo seběhnout zrovna takhle. Ten dojem ale není natolik dramatický aby mě rušil. Mechanismy vytvářející z jednotlivců fanatický dav jsou vystižené pěkně. ()

tragos

Jakožto výchovný (v tom nejlepším slova smyslu) film pro SŠ/ZŠ lze Vlnu určitě doporučit, protože velmi pravděpodobně zapůsobí a vyvolá následnou debatu. Filmaři ale bohužel nedokázali Vlně vtisknout tu správnou dávku přesvědčivosti a propracované gradace, což bývá u takových filmů klíčové. Celé to navíc působí lacině, v tom hmotném i nehmotném smyslu. Hlavně proto je obtížné nechat se vlnou strhnout a na konci tvrdě narazit do skály. Naopak se mi líbilo, že film se nezabývá jen studenty, ale docela podrobně i postavou učitele-vůdce. ()

BOURQUE

Po tom, ako sa skončil film, som sa zamyslel. Skúsil som nájsť odpoveď na to, ako je to možné v „modernej dobe“, že niektorí ľudia sú tak slepí. Nakoniec som dospel k tomu, že predsa tí, ktorí sa dajú najviac manipulovať, sú práve deti - študenti. Keď sa nájde dokonalý vodca, tak nepoznajú žiadnu prekážku. Ale kde je hranica? Na túto hlavnú otázku sa snaží odpovedať režisér Gansel podľa možností a aj na mnoho ďalšie otázky. Fakt zaujímavý a podľa môjho názoru aj dosť dobre natočený film. Zvýraznil by som herecký výkon Jürgena Vogela, ktorý bol nadštandardný. Osobné hodnotenie: 85% (****) ()

Olík

Námět filmu vychází ze skutečné události, která se stala na Kalifornské střední škole v roce 1967. Náš vůdce je přenesen na gymnázium v současném Německu, kde se za pomocí oblíbeného učitele změní týdenní školní projekt, začínající na formě disciplíny a soudržnosti v diktaturu, která odstraňuje ty, kteří smýšlejí jinak. Svým způsobem je to další z německých pokusu jak se vypořádat se svou pokřivenou minulostí. Pravdou zůstává, že zasazení příběhu do současných školních lavic dodává na mrazivé atraktivitě. Dalším pozitivem je fakt, že režisérem je člověk, který je podepsaný pod Holky to chtěj taky, což svědčí o jeho nejednosměrné různorodosti. Mínus vidím především v nevyužitém prostoru pro zobrazení důsledků jednání mladistvých utlačovatelů (autoři mohli problém pojmout ještě brutálněji), menší intenzitou všímání si jednotlivých postav (některé party by si zasloužili hlubší rozbor) a příliš strohém konci. Tak i tak bych neškodilo najít pro toto syrové drama s vždy aktuálním posláním místečko ve školních osnovách. ()