Americký špionážní thriller, věnující se ožehavému tématu islámského terorismu a boji proti němu, vypráví o důstojníku Samiru Hornovi (Don Cheadle), který stojí mezi dvěma tábory. Jeho otec byl muslimský duchovní, on je občan USA a slouží ve speciálních jednotkách…
Když jedno z vyšetřování zavede přímočarého agenta FBI Roye Claytona (Guy Pearce) na stopu nebezpečného mezinárodního spiknutí, zdá se, že všechny nitky vedou k bývalému veliteli amerických speciálních operací, důstojníkovi Samiru Hornovi (Don Cheadle). Horn, který byl jako dvanáctiletý chlapec svědkem násilné smrti svého otce, súdánského muslimského duchovního, a později coby americký občan působil ve speciálních jednotkách a školil afghánské bojovníky, je tajuplný muž se spoustou kontaktů na teroristické organizace. A má také zvláštní dar objevit se na místě činu vždy, když se zhroutí nějaká velká operace. Jednotka, která celou záležitost vyšetřuje, se spojí s Carterem (Jeff Daniels), dlouholetým spolupracovníkem CIA, jenž, jak se zdá, neříká tak docela vše, a s dalším agentem FBI Maxem Archerem (Neal McDonough). Podaří se jim najít spojitost mezi Hornem, útěkem z vězení v Jemenu, bombovým útokem v Nice a loupeží v Londýně, ale současně se vynořuje i řada protichůdných důkazů, které nutí Claytona zamyslet se nad tím, zda je Horn skutečně tím, za koho ho považuje. Špionážní thriller, věnující se ožehavému tématu islámského terorismu a boji proti němu, je dílem scenáristy a debutujícího režiséra Jeffreyho Nachmanoffa. (oficiální text distributora)

gogo76

Ďalší thriller na tému terorizmus má zaujímavé obsadenie. Určite pripomenie nedávne Scottove Pravidlá lži a kvalitou v ničom nezaostáva. D.Cheadle a G. Pearce hrajú čo im sily stačia, no mňa zaujal herec S. Taghmaoui, ktorý je často obsadzovaný v podobných úlohách. Najzaujimávejšia je asi scéna z väzenia v Jemene a stret dvoch vodcov. "Päťdesiat mužov je ochotných pre mňa zabíjať!"... "A koľko ich je pripravených pre teba zomrieť?"... Pointa so záverečnými atentátmi v autobusoch bola dosť čitateľná už dávno pred záverom, napriek tomu je to kvalitný thriler, odporúčam. Alááhuakbar!!! 80%. ()

Xmilden

Téma terorismu je stále aktuální a sem tam si někdo přihřeje trošku polívčičku a natočí na dané téma další film. Tentokráte na to jdou tvůrci trošku delší cestou. Don Cheadle opět náležitě přesvědčivý v roli čtenáře Koránu. Těžko ke Zrádci více dodávat protože se jedná opravdu o celkem obyčejný film s několika zajímavějšími scénami a s klasickým koncem. 60% ()

Pepinec

Oceňuji lidi, kteří mají odvahu, jakou předvedl Jeffrey Nachmanoff. Přijít v době, kdy na dálném východě zuří boje obřích rozměrů, s filmem, jakým je Zrádce - to jest dosti troufalý počin. Vždyť, jaká jsou v současnosti nejcitlivější slova? Islám, válka, terorismum, náboženství... A o tom všem celý film je. Není geniální hereckými výkony, hudbou, kamerou či střihem, nýbrž myšlenkou a obsahem samotným, nad kterým se však už musí zamyslet každý sám. Je děsivé, co dokáže způsobit extrémistická náboženská víra. Přesvědčí lidi, že zabíjení je vlastně boží přání a samotné teroristy omilostní slovem někoho, kdo není. A ať mi nikdo netvrdí, že je tento film snůškou režísérových výmyslů a fantazií. Prvopočátkem víry byl jeden Bůh. A kolik je dnes na světě náboženství, z nichž každé vzývá toho svého Boha? Jaký je tedy ten pravý Bůh? Vědí to vůbec sami věřící? Ani Papež, jehož slova o tom, že proti homosexualitě je třeba bojovat jako proti kácení deštných pralesů, nedávno obletěla svět by mě nedokázal přesvědčit, že nikdy nemůže nastat situace, kdy u mého domu zazvoní chlápek v turbanu, zakřičí "za Alláha" a podřízne mi hrdlo. Děkuji za tento film. Jen doufám, že někomu neposlouží jako instruktážní dokument... ()

Arkos

Velmi příjemné překvapení a jeden z nejlepších filmů, které jsem v poslední době viděl. Zajímavý příběh, výborné herecké obsazení, slušné napětí a akce. Pokud bych měl srovnávat s Labyrintem lží, tak bych se, asi překvapivě, přiklonil ke Zrádci. ()

kingik

Jediné, co mě na tomto naprosto podprůměrně natočeném thrilleru o hrozbě terorismu překvapilo, je skutečnost, že autorem námětu je komik Steve Martin a do něj bych to nikdy neřekl. Terorismus je dost ožehavé a složité téma a autor scénáře, a současně i režisér Jeffrey Nachmanoff, to všechno až nesmyslně zjednodušuje, že je přímo zázrak, že to herecká dvojka Don Cheadle a Guy Pearce s takovým přehledem ustáli a nevypadali u toho jako šašci. Nachmanoff je nutí pronášet repliky, které jako by vypadly z nějaké slaboduché parodie, o moc slavnější to není ani s akční složkou filmu, protože je jí nejen poskrovnu, ale je i mizerně natočena a výbuchy se opravdu moc nepovedly. Vyskytují se zde i světlejší okamžiky, mezi něž patří nelítostné svržení nepohodlného mladého teroristy z mostu nebo finální akce spočívající v odpálení autobusů, kdy se nervozita islámských teroristů před akcí perfektně přenese i na diváka. Jenže pak přijde typický trapný závěr filmu, ve kterém všechno dobře dopadne, hlavní hrdina je očištěn a dá se na pokání. Tohle by neobstálo ani v komiksu, natož ve vážně míněném thrilleru. Zrádce je slabý a nepravděpodobný film. ()

HoneyBunny

Zrádce má několik dobrých myšlenek a momentů (narážka na manipulaci s médii ze strany FBI, závěrečná scéna s autobusem, zakořenění teroristů v americké společnosti atd.), problém je, že celý příběh je natočený velmi rutině a bez režisérské invence. Vezměte si scénu, ve které se sejde skupinka teroristů a vyjde najevo, že jeden z nich mluvil o chystaném útoku. Všichni se podívají na sedmnáctiletého chlapce, následuje pár vteřin ticha, chlapec začne utíkat, ale ostatní ho dohoní a shodí z mostu pod jedoucí vlak. Tahle scéna v sobě mohla mít ohromné napětí a adrenalin. Bohužel ho nemá. Film si prostě jenom tak plyne z bodu A do bodu B. Potěší aspoň rozesmutnělý pohled Dona Cheadla, který si pamatujeme z Hotelu Rwanda, a Guy Pearce, který vůbec nepřehrává, naopak je velmi civilní a sympatický. ()

Anderton

Svižný teroristický thriller, ktorý sa ale tvári možno o niečo ambicióznejšie, ako sa nakoniec ukáže. Rozhodne nejde o nejakú čierno-bielo podanú blbosť, scenár aj spracovanie je inteligentné. Čo Zradcu "zrádza", je napríklad už samotný názov, ktorý odhaľuje dôležitý zvrat v polovici filmu. Ďalej tu sú prítomné syndrómy celej vlny podobne ladených snímok. Musíme počúvať rozhovory vnútri teroristickej organizácie o tom, že si to Amerika zaslúži, proste ako keby sa dotyční videli po prvýkrát a museli si neustále opakovať, o čo im ide. Podobne je to aj na tej "správnej" strane, pretože tam si dotyční, podľa vizáže desiatky rokov v teréne, tiež podobné klišé frázy opakujú. Viac sa dalo očakávať aj od finále, viac mi v pamäti utkvie divácky vďačné striedanie kontinentov, ako nejaká interiérová strielačka. Don Cheadle ale parádny. 70% ()

Smok

Zase jeden teroristický akčňák. Tento sa však pokúša aspoň o aký - taký pohľad aj z druhej strany. Jednu hviezdu prihadzujem za koncový "autobusový" nápad. ()

teutates

Relatívne iný pohľad na terorizmus ako obyčajne, avšak slabá réžia zabezpečila slabé prevedenie... film je nepresvedčivý a prvých 60 minút nudí. Niekto sa tuna snaží o nového Bourna... Traitor ani nesklamal, ani veľmi nepotešil. Padlo pár myšlienok, pár dobrých scén, pár nápadov, potešili známe tváre, to je asi tak všetko... 6/10 ()

swamp

Zajímavé, jak se někdy názory lidí na film tak liší. :) Traitor mi přišel jako excelentně promyšlený (i když u konce malilinko přehnaný), mazaný filmek o fanatismu a atentátnících, že prostě nemůžu jinak než za pět. Guy Pearce (já si ho pamatuju hlavně z Mementa) i Don Cheadle (z těch silnějších rolí asi Hotel Rwanda) podávají velmi nadprůměrné výkony a postupně vás zatáhnou do skvělého děje. Allah akbar. ()

predators

Kdo by čekal zrádce v řadách samotných islámských teroristů? Asi nikdo, o to větší bude překvapení, které se skrývá v osobě... Jasně, to vám tak prozradím. :-) Občas napínavé, občas trochu nudné, ale díky vypiplanému závěru i hodně překvapivé drama. Nic zde není jasně dané a zápletka se postupně vyjasňuje až do samotného konce, který ve mně vyvolal i lehké pousmání... :-) 70% ()

Slarque

Základní problém je v nevyváženosti scénáře. Zatímco představitelé dvou nejvýraznějších rolí Don Cheadle a Saïd Taghmaoui spolu opakovaně hrají šachy, Guy Pearce pobíhá podle toho, kam ho scénář pošle, jako řadový pěšec. Jeff Daniels tu není za postavu ale jako memento paranoie západních zpravodajských služeb. Díky tomu, jakmile z plátna na chvíli zmizí Don Cheadle, okamžitě film přestane být zajímavý. Naštěstí je ve středu dění po větší část filmu (70%). ()

Chrustyn

Filmy zabývající se terorismem jsou v poslední době velice populární a dost často i velice povedené ale v tomto případě se jedná o nudný a zbytečně utahaný thriller postrádající napětí a akci, který nezachrání ani slušný Don Cheadle v netypické roli. ()

klerik

Prekvapivo poctivá dráma. Človek by čakal ďalšie dobrodružstvo v štýle PAVUČINA LŽÍ, ale tento boj proti teroristom je o niečo citovejší a oveľa viac z neho cítiť tlak kladený na ochrancov demokracie... ()

bassator

Na to jaký měl film obsazení a námět a tudíš i potenciál docela velká obyčejnost nebo téměř průměrnost... - 23. 1. 2009 - kino CineStar - Hradec Králové + 24. 1. 2012 - 60% ()

Jinny

Výtečně zahraná, ale průměrně natočená kriminálka, která visí prakticky jen na aktuálním tématu a výkonu Dona Cheadlea. Nudit se nebudete, ale do dramatičnosti podobně zaměřeného Letu 93 má Zrádce daleko. ()

honajz

Zajímavá myšlenka, zda nakonec těm teroristům v rámci boje proti nim a snaze o infiltraci nepomáháme - roztahaná však na dvě hodiny, takže film je hodně nudný. Jistě, snaží se vykreslit pozadí a atmosféru celého podhoubí, ale přece jen to působí jako rychlokurs arabštiny z rychlíku. Takže zůstává jen ta otázka, do kdy se ještě dá boj proti terorismu brát jako boj dobrých proti zlým, a od kdy už ti dobří dělají v podstatě to samé, jen to omlouvají nezbytnými ztrátami? Dobrá kamera, lokace, pár nesmyslů, včetně těch neustálých přesunů v naprosté pohodě (a dostat se do USA je podle filmu brnkačka), celkově kromě oné myšlenky unylý a unavený (i únavný) film. Jo, a trochu mi tam vadí takové to dělení a hodné a zlé muslimy, jak je dnes v oblibě, kdy atentátníci byli někým zrazeni a není to ta pravá muslimská víra. Inu, korán však skutečně radí vraždit nevěřící. ()