Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

divak84

určitě propracovaný dokument. Bill jako zkušený kecal dokáže během rozhovoru vyzařoovat takové charisma že si prostě divák vždycky řekne to samé. "aha Bill má pravdu a ten druhý je debil, který neví o čem mluv, protože ho Bill nějak dostane.." a v tomto stylu jde tento dokument o navždy nejspornější otazce na světě, která je stejně tak ožehavá jako zbytečná. zda existuje bůh, zda existoval ježíš atd... Bill si vybírá ruzné předtsavitelé různých směrů víry a naboženství a kecá s nimi rádoby spontanně na (většinou) veřejných prostranstvích.samozřejmě dokument evokuje spooooooooooooustu otazek a zaležitostí, většinu z nich kontroverzních na maximum, nezapomíná se zde na aktuální tema jako islam, bush, atomovky. dokument je silný v tom, že jeho tvurce je neustupný , vystupuje sebevědomě, připraveně a znalecky. Bill využívá toho jak mluvit, využívá toho jak zaujmout nerozhodnutého diváka. na druhou stranu, k čemu tohle všechno je ? křestan při tomto sledování řekne, "to je blbec", islamista řekne "todle je špatně a jenom my máme pravdu" zatímco ateista řekne "jděte s tou sračkou doprdele, já sem sám svuj pán". určitě však kvalitní dokument, který rozhodně zaujme a moc nenudí. samozřejmě tu a tam se Bill rozhodl spíš pro bulvarnost a sledovanost před kvalitou a střízlivostí, když vyzpovídá mj i teplé ismlamisty, kteří zaujmou spíše ultra gay vyrazy v obličeji než nějakýma řečma nebo "gayem", který se přestransformoval v heteráka a prohlašuje že za manežlku si vzal byvalou lesbu, kterou vylečil ze sve homosexuality a dokonce s ní má (!!!) děti (3!!)...tyhle některé pasáže dokumentu ubirají na vážnosti, protože BIll se až moc křečovitě snaží upoutat pozornost a až moc se snaží víru jako takovou shazovat. jenže jde zase o dvě otazky... kdo a jak pobere otazku racionality VÍRY a otazku stupidity toho kdo věří v NABOŽENSTVÍ... obě věci sou totiž něco jiného. Bill si dělá prdel z obojího... jde mu to dobře ale tímto dokumentem žadného přesvědčeného křestana, islamistu, mormona a další na svou stranu nedostane... určitě vám utknou v paměti nějaké super hlášky, kterými dokáže spražit vyzpovydaného do červena... viz (kdo jiný) USA senátor... ()

Fantomas92

Chybou tohoto "dokumentu" je hlavně to, že se Bill Maher neptá trochu soudnějších lidí, ale pro účely tohoto dokumentu (věřící jsou povětšinou hlupáci) si vybral "jednoduché lidi". Zajímavější a hlavně inspirativnější by pro mě tento "dokument" byl, kdyby si Maher vybral ke svým debatám hosty jako jsou Jiří Grygar a jemu podobní. ()

irigi

Hodně zajímavých pointů. Triceratops se sedlem, stručné shrnutí Knihy Mormonů a církve Scientistů mne rozsekaly. Nicméně Maher taky dostane medaily od demagog.cz za Anupa a Hora. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Anubis#Misconceptions_in_Popular_Media http://en.wikipedia.org/wiki/Horus#Misconceptions_in_Popular_Media ) Škoda, že si víc nehlídá reference, protože pak člověk skutečně nemá příliš chuť věřit jeho dalším pointům o Mithraismu, apod., které přitom z části pravdivé asi jsou. ()

yoshimi

Tak vysoké hodnocení mě nepřestává překvapovat. Religulous je neuvěřitelně povrchní počin a Maher nesympatický demagog, který navíc ani nemá koule na to, postavit se sobě rovným - zřejmě proto si do dokumentu vybral jen směšné a šílené postavičky. Když už se najde někdo, kdo argumentuje rozumně, Maher ho raději zesměšní. A to skákání do řeči taky nebylo zrovna profesionální. S Maherovými postoji bych i souhlasila, nesměly by však být podané tak stupidním způsobem. ()

Adramelech

Velmi dobře zpracovaný dokument zaměřený převážně na polemiku s křesťanstvím a některými novými církvemi z něj odvozenými. Judaismu a islámu je věnováno méně místa. Pro zajímavost připojuji jednu svoji osobní zkušenost. - - - Mluvení jazyky - - - Jednou jsem navštívil shromáždění jisté charismatické církve. Doslechl jsem se totiž, že příslušníci této církve praktikují tzv. mluvení jazyky a byl jsem na to zvědavý. Nebyl jsem zklamán. V sále v řadě za mnou seděl mladý muž s mladou ženou a oba mluvili velmi zřetelně. U muže šlo o typickou glosolálii, ale žena hovořila výbornou angličtinou.      Zlatým hřebem programu bylo kázání švédského kazatele, který vyprávěl o svých zážitcích z misijní cesty do Indie. Jeho projev byl velkolepým řečnickým i hereckým výkonem, stejně jako simultánní překlad z angličtiny. Když kázání skončilo, vyzval kazatel přítomné, aby sklopili hlavy. Pak řekl: „Jestli je mezi vámi někdo, kdo dosud nepřijal Ježíše Krista, ať zdvihne ruku.“ V sále zavládlo ticho.      „Jestli je mezi vámi někdo takový, ať se nestydí a zdvihne ruku,“ opakoval po chvíli kazatel. Na ta slova jsem zdvihl ne sice ruku, ale hlavu, abych se podíval, jestli se někdo hlásí. S údivem jsem zpozoroval, že kazatel s očekáváním hledí přímo na mě.      Ten chlap vážně není žádné béčko, když poznal, s kým má tu čest, pomyslel jsem si a zase jsem hrdě sklopil hlavu.      „Pokud jste všichni přijali Ježíše Krista, pak jste všichni spaseni,“ řekl smutně kazatel a já jsem cítil, že mě misionář už v duchu vidí smažit se v pekelném ohni.      Možná jsem se k nim přece jen měl dát, dumal jsem, když jsem odcházel. Hodilo by se mi, aby na mě také sestoupil anglický jazyk. Anglicky sice čtu, ale když ode mne chce nějaký cizinec vysvětlit cestu, tak je to bída. ()

Abiosis

*BOŽSTVO MENOM BILL* Ja som neveriaci a čo má byť, že ostatní veria? Odporný a arogantný Bill Mahler, ktorý v tomto pseudo dokumente musel každému dokazovať, ako strašne sa mýli. A so slizkým úsmevom na líčkach. Film ma veľmi znervóznil; nie však kvôli fanatickým veriacim, ale kvôli osobe BM, ktorý azda chce, aby každý v neho veril. Verdikt v 1 vete: Po všetkom tom výsmechu a zosmiešňovaní vo filme sa človek cíti akýsi prázdny. 30.07.2010 ()

Zik2

Výborné nápady (výběr hostů, míst apod.) často zůstanou ne úplně využité, protože Maher, podstatou spíš komik než řekněme filosof nebo aktivista, na svoje hosty hned vybalí svůj destruktivní humor a oni jednak nerozumějí, co od nich ten člověk chce, za druhé je jim pochopitelně krajně nesympatické a jako takovému mu nejspíš nesdělí nějaké hlubší myšlenky - takže se divák nedozví víc, než co by čekal a co je o různých náboženských všeobecně známé. Vložené záběry ze starších filmů jsou někdy zajímavé a v kontextu velmi vtipné, někdy se mohou zdát poněkud zbytečnými a nucenými. A je příliš vidět, kterých hostů si Maher váží (nechá je mluvit) a která má od začátku za idioty a nejde mu o nich jiného, než je ztrapnit, což ovšem někdy dělá prostě tak, že jim skáče do řeči, že jejich výpovědi sestřihává apod. - titulkové komentáře také nejsou úplně fér. Ale abych jen nekritizoval, vždyť dávám nadprůměrné hodnocení - pohledy do amerického náboženského „Disneylandu“, do mysli protiizraelského rabína nebo nevázaný rozhovor s liberálním vatikánským kněžím jsou velmi osvěžující, a celkově snímek velmi lidovou formou shrnuje názory ateismu v jeho nejrůznějších podobách. Nejsilnějších je asi posledních deset minut. ()

blues

Tohle by bylo potřeba točit častěji. někteří lidé, kor v Americe, nemají mozek a věří i prázdné plechovce od piva... ()

Landauer

Holt víra je od slova věřit. A hlavně se na nic neptat. Seš prostě kus dobytka, dáváš mlíko, v letech pudeš na porážku a odměnou ti budiž, že až z tebe nadělaj karbanátky, dostaneš se možná do nebe. Kdo rozšiřuje prostou pravdu, že je to dost nevýhodnej obchod, je hříšník a musí být zatracen! No bodejď by ne, vždyť by moh stádo naočkovat vlastním myšlením a to vede jenom ke zbytečný vzpouře otroků. Skvělej dokument, kterej se snaží lidem říct: nebuďte pitomý stádo, myslete, uvažujte! Vyměňte víru, za touhu vědět! Nádherný byly momenty, kdy se víra dostávala do střetu s racionálním myšlením. Už tu byl zmíněnej Santa Claus a podobný, stejně tak se mi líbilo, že hromada lidí nevěří na Červenou Karkulku, ale to, že Eva byla stvořena z Adamova žebra jim divný nepřijde. Nevadí jim existence papeže, modla ve formě krucifixu, majetky církevních hodnostářů (ačkoliv Kristus kázal proti bohatým)... vlastně současná církev naprosto odporuje učení Krista a už jenom proto mi musí přijít stupidní a absurdní. Totéž platí i o dalších podobně zaměřených náboženstvích. A když už jsme u toho, proč mi jenom přijde zvláštní tak blízká podobnost církví s totalitními režimy, jako je nacismus nebo komunismus? ()

Mo.

Cíleně neobjektivní rádoby dokument s takzvaně „vědeckým přístupem“, který Boha redukuje na imaginárního přítele, Bibli na snůšku lží a náboženství na systém k oblbování lidí. Realita je však (bohudík) o něco složitější. [--] Aby bylo jasno: Institucionalizované náboženství samozřejmě je pro debily. Běžný věřící je skutečně, zjednodušeně řečeno, obyčejný idiot, který si přečetl pohádku o zahradě, jablku a mluvícím hadovi, vzal to doslova a připojil se k těm ostatním milionům lidí, kteří věří ve stejnou hovadinu. Společně založili klub dogmatických odpůrců ovoce a rozhodli se, že k příběhu dopíšou pár dalších vysvětlujících pasáží, které se dopodrobna zabývají tím, co by člověk měl a neměl jíst. Jenomže právě tady leží ten zakopaný pes. Takhle to nikdy myšleno nebylo! Příběhy z Bible jsou alegorie, stejně jako všechny ostatní dobré příběhy, od Červené Karkulky, přes Pána Prstenů, až po vyhnání z Ráje. Posmívat se příběhům z Bible a poukazovat na to, že „mluvící hadi neexistujou“ je podobné jako smát se Frodovi a dokola opakovat, že přece žádné magické prsteny nejsou. Ano, pokud někdo skutečně věří tomu, že se kdesi nějaký špinavý zarostlý hobit opravdu vydal na cestu k Hoře osudu, je to vůl. Ale zároveň někdo, kdo absolutně nechápe, proč vůbec takový příběh existuje. To, že lidé jsou stupidní a nejsou schopní ty příběhy chápat jinak, než doslova, není problém oněch příběhů, je to problém těch lidí. A to, že pak díky tomu vznikají celá náboženství a církve a lidi chodí do velkých kamenných chrámů odříkávat naučené básničky, to je samozřejmě průser a demence, o tom žádná. Jenže ta moudrost a sdělení v těch příbězích prostě je, jen je potřeba si dát tu práci a vydolovat to z nich. Zavrhnout náboženství jako blbost je úplně ten samý, stupidní, dogmatický přístup, jako brát ho doslovně. Věda se v tomto ukazuje jen jako další dogma. Hlavním problémem tohohle filmu a tím pádem i vědy, je černobílé vidění světa a snaha utřídit si ten svět tak, aby dával, pokud možno jednoznačný, smysl. Ale skepticismus přitom dělá v zásadě úplně to samé jako ti tupci v kostele, co aplaudují úplně primitivním kecům o Ježíši. Bere Bibli doslova. [--] Náboženský mainstream je úplně to samé jako kterýkoliv jiný mainstream, včetně toho vědeckého. Je to kupa hoven, z pod které kouká něco, co má hodnotu a co funguje. Ale ve chvíli, kdy se budeme zabývat jenom těmi hovny (jako to dělá tenhle dokument), k ničemu použitelnému se nikdy nedopracujeme. Jak řekl Tom Robbins, náboženství je největší překážkou na cestě k Bohu. Což neznamená, že Bůh sám o sobě je shit. Jen se holt krčí pod nánosem hovadin. Bůh není imaginární přítel, jasně, že ne. Bůh není děda na obláčku. Bůh je symbol, koncept, který nese nějaký význam. Když se budete dívat jen na Boha a ne na to, co je za ním, buď dojdete k názoru, že je to spasitel, který je tu proto, aby zachránil svět (to dělá náboženství) anebo to zavrhnete jako totální blábol (to dělá věda). Bohužel, ani jedno nefunguje. Je nutné hledat třetí cestu. () (méně) (více)

Sairina

Velmi vtipně a zajímavě podaný náhled na náboženství. Překvapilo mě kolik nových informacích jsem se dozvěděla, jako, že bohatí, nemůžou do božího království (takže místo tam mám zajištěno), že o neposkvrněném početí se zmiňují jen dvě evangélia (asi to byla běžná událost, tak se o tom ostatní nezmínili), že máme v sobě thetans (obdoba star warsáckých midichlorianů), že džihád je jen o politice, že mormoni nosí supr spoďáry, ... Velmi dobrý dokument pro ateisty, silně nevhodný pro jakékoliv věřící :) ()

Schuldiner

´´Víra dělá z nepřemýšlení ctnost.´´ Skvělý, zábavný, bez nějakých křečí... zkrátka vtipný satirický takový polo-dokument na téma náboženství. Prostor pro přemýšlení obrovský.. A zároveň pro otázky všeho druhu. Například, proč tolik lidí věří? Proč tolik...? ()

orkadimenza

Je velmi jednoduché vybrat si do rozhovoru ve velké míře radikální příslušníky různých náboženství (bývalý satanista, pastor bývalý gay, bývalý mormon, žid který neuznává Izrael, muslimský rapper, "reverend" vymóděný do zlata muslimští gayové a třešničkou na dortu je chlápek co říká, že je Ježíš) a tím naznačovat, že to je všeobecný názor všech věřících. Bill asi zapomněl na tu většinu racionálně přemýšlejících věřících, protože na veškeré Billovy otázky, které by se mě přímo týkaly (resp. na které bych mohl být tázán) jsem našel odpověď (v tomto mi byl sympatický vědec Dr. Francis Collins, který odpovídal smysluplně). Ve skutečnosti Bill chtěl využít své debatní převahy, která pramenila v neustálém skákání do řeči a ironickém smíchu (a když už měl ten druhý na jazyku odpověď, tak byla pro jistotu vystřižena), jenže díky vybírání oponentů to často (ale ne vždy!) dopadlo nudnou debatou dvou blbců, z níž Bill vyšel jako vítěz. To je to samé, jako kdybych porazil v debatě několik pětiletých dětí, ale vůbec to neznamená, že jsem chytřejší než všichni lidé a že mám pravdu. Neberu Billovi jeho zásadní myšlenku, že náboženství nabízí jistotu, ale on šíří pochyby, ovšem úmyslně špatný a "překrucovatelský" střih dělá z tohoto filmu tupou frašku zastávající jeden názor (a plnící si ego diskuzemi s nevhodnými oponenty). To stejné, jako bych mlíkaře přesvědčoval proč je dobrá antikoncepce. Prostě strefování do špatného terče. Takže bych to shrnul větou, že tenhle film rozhodně není dokument! ()

Yoss odpad!

Cakal som dokument a alternativny pohlad na cirkev, nabozenstva a veriacich a ... NEDOSTAL SOM NIC. ABSOLUTNE NIC. Bill Maher sa snazil byt provokativny, vtipny, skritizovat nabozenstva vsetkeho druhu a hladat v nich pricinu mnozstva konfliktov na svete, dokonca predpoveda jadrovu apokalypsu. Ale je pritom povrchny, trapny s primitivnou snahou za kazdu cenu skandalizovat. Zabudol vsak na jednu vec. Zlo su ludia, zlo robia ludia. A tito ludia, ak chcu, si vytiahnu z biblie, koranu, co sa im hodi, interprepretuju to, ako sa im to hodi a zneuziju to, ako sa im to hodi. Som si isty, ze ziadne zo svetovych nabozenstiev apriori nehlasa nevrazivost a nenavist. A ani Bill ma o opaku nepresvedci, hoci nepraktizujem ziadne z nich, nie som nikoho ovecka a ani nou netuzim byt :-) ()

nany2121 odpad!

Na začiatok pokladám za dôležité povedať, že niesom nejaký velký kresťan.. Tiež vidím vela chýb v kresťanstve. Ale toto už bolo vela aj na mňa. Tento komentár musí byť adekvátne dlhý, pretože som hodinu a pol strávil pozeraním tohoto "objektívneho dokumentu", tak aby som si vynahradil zbytočne strávený čas pozeraním tohoto dokumentu. Ako pozerám na hodnotenie filmu, tak je dosť vysoké. To hodnotenie určite utvrduzuje vo svojom názore práve tých ľudí čo dali vysoké hodnotenie a teda súhlasia s myšlienkou tohoto dokumentu. Určite teraz vychádzajú s myšlienky, že veď film má 80 %, teda vadčšina ľudí ho ohdnotila 4 hviezdičky a viacej, tak všetci s ním súhlasia,, a čiže film bude asi založený na pravde. Ak náhodou rozmýšlate takto, tak máte dosť krátkozraký pohľad. Musíte si uvedomiť, že vädčšina kresťanov už pri prečítaní o čom tento film jesa nato vykašle(aj v tom dokumente bolo dosť ľudí, ktorý ho odignorovalo a odišli). V momente začnú hladať iny film na piatok večer, bo nepovažujú za nutne aby im niekto svojimi zaujatými názormi kecal do vieri. Ďalej ked budeme analyzovať, prečo tento film ma 80% prídeme nato že, keď slovensky a česky národ dame do kopy tak 2/3 su Čechov a tretina Slovákov, čiže takýto nejaký pomer može naštevovať a aj túto stránku. Treba brať ešte do úvahy že sa jedna o českú stránku, ktorá je v Čechách určite znamejšia ako na Slovensku. Na Slovensku je vačšina ľudí krestanov, a v Čecháh vadčšina ľudí ateistov. Keď zobereme všetky spomenuté fakty do úvahy logicky nám s toho víde, že tento film hodnotili hlavne ateisti. Takže preto 80%,čo je rovnako skreslené čislo ako tento film. Ľudia, ktorí tento dokument berú vážne, ho neberú koli tomu tak, že je to takto aj v skutočnosti, ale koli tomu že už pred tým ako pozerali tento dokument, tak to takto chceli vidieť. Tiež nechápem, čo vás všetkých tolko poburuje na kresťanstve?? Veď je to viera laský,, krestania niesu teroristi, nerobia nepokoje vo svete, práve naopak tato viera hovorí miluj blížneho svojho,, a aj keby hned stala na vymyslených faktoch, tak čo je natom zléé, že sa usiluje táto viera o vzájomne rešpektovanie, a lásku medzi ľudmi??? A podme hodnoťiť dokument. Hneď prvé čo ma dosť iritovalo, bol moderátor Bill Maher. Jeho namyslené vystupovanie a nerešpektovanie druhých, posobilo na mňa dosť neúctivo. Dorazilo ma, keď sa pár svojím učinkujúcim priamo pri robení rozhovoru vysmial do ksichtu. Snažil sa ich ponížiť za každú cenu, a zosmiešniť ich duchovné presvedčenie. V celom dokumente bolo 80 až 90% rozhovorov zmanipulovaných. Maximalne postrihané rozhovory, ktore mali jediný učel, zosmiešniť kresťanstvo. Trocha ľutujem tých ktorý si to nevšimli. Počas celého filmu sa hral Bill Maher na pána sveta. Paradoxone skoro pri každom rozhovore si neodpustil, potom záverečne skomentovanie toho vozhovoru, už bez učinkujúceho v aute. Prišlo mi nanajvýš od neho úbohe, že nedokázal im povedať svoj názor do očí, ale takto ich zosmiešnil, už bez nich pekne v pohodlí svojho autíčka. Otázky mal dômyselne pripravené tak, aby nane dotýční ludia nemohli alebo nevedeli odpovedať, alebo im vsúval svoje odpovede. A potom vyzneli ako úplný babráci. Výber ľudí bol tiž silno "profesionalný" . Prišlo mi to tak, ako keby sa pýtal dôchodkine, ktorej hlavnou náplňou dňa je pozeranie telenoviel na jadrovú energiu. A keď sa pýtal nedajbože nejakého odborníka, aj to bolo profesionalne zostrihaní, aby to vyznelo v jeho neprospech. Doslova ma urazilo, že v jednom monológu sa vyjadril, že kresťania niesú schopný rozmýšlať a len tí inteligentní sú ateisti. Tento dokument je vrchol neobjektivity, zosmiešnenia a poníženia kresťanstva. () (méně) (více)

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010