Příběh se odehrává ve světě, kde nikdo není schopen lhát. Lidé často pronášejí otevřené a často kruté poznámky, aniž by pomýšleli na následky. Jednoho dne Mark Billison, neúspěšný scénárista průměrného vzhledu i inteligence, který má ve svých čtyřiceti nelichotivé vyhlídky do budoucna, v sobě odhalí schopnost lhát a zjistí, že nepoctivost s sebou přináší růže. Ve světě, kde je každé slovo považováno za absolutní pravdu, si Mark velmi snadno vylže cestu k bohatství a slávě. Jenže lež se také velmi rychle šíří a Markovi se věci rychle vymknou z rukou - lidé totiž některé z jeho příběhů začnou považovat div ne za evangelia. Celý svět najednou visí na každičkém Markově slově - tedy kromě ženy jeho srdce. Co může Mark udělat, aby ji získal? (TV Nova)

fordhont

Výborný nápad se spoustou vtipů a narážek (nejen na náboženství a jeho pragmatismus). Bohužel je scénář až příliš šitý na primitivního amerického diváka a to je znát na kvalitě dialogů a potřebě "dovysvětlování" některých narážek. ()

dalibor.durcak

Ricky je můj oblíbený komik a od tohoto filmu i herec! Vynikající svězí, oddychové, povedené, dojemné, zajímavé, inteligentní dílko, které jen tak neomrzí. "Představuji si tvou vagínu...Jdu si to nahoru dodělat" - film začíná fakt zostra a chytne a už nepustí. Gervais je neskutečný borec a tímto filmem to naprosto dokázal. Nepotřebujete stovky milionů dolarů, potřebujete nápad a vhodné herce a perfektní podívaná je na světě! 90% ()

Petule3

Super nápad, ale proč proboha Ricky Gervais? U mě to sebralo body, protože mně je bohužel on a jeho hraní proti srsti. Max 50% ()

XXXXXXXX

Jeden ze zdejších komentářů tvrdí, cituji: "Příliš chytré a hluboké na vaši typickou romantickou komedii". Nic nemůže být dále od pravdy. A to to ten svěží začátek tak skvěle načal. Když už nic jiného, alespoň teď všichni víme, co dělá Jennifer Garner před každým rande. A ona jasně patrná narážka na jedno nejmenované náboženství, vyvolala také letmé pousmání... Jenže ten zbytek je klasická romantická vata, aby se ta délka tohoto filmu taky něčím zaplnila... ()

Rooseman

Určitě velmi zajímavý a originální námět, za to bych dal scénáristovi metál. Položme si ale ruku na srdce, mohlo to být daleko lepší. Rok natočení bych odhadoval tak na 2000 max, ale inu 2009. To svědčí o tom, že je někde chyba. Každopádně myšlenka rozhodně zajímavá, proto taky tři hvězdy. ()

Gamekeeper77

Docela originální, místy slušně zábavný, Gervais je výbornej a má to hodně dobrej soundtrack. Přesto ale pořád jen příjemně lehkej nadprůměr. 67%. ()

hull

Nízkorozpočtová sranda. Trochu Česká soda řízlá klasickým britcomem. Jemně trapné, hodně vysušené. Nechápu, jak se někdo může dívat devadesát minut na tlustýho, geneticky nepřesvědčivýho chlapa, jehož děti budou mít také pršáček. Pečený sněhulák taky není žádná legrace a na monty pythony už nikdo nechodí. ()

sniperjozef

Perfektní a inteligentní komedie. S humorem podané palčivé otázky lidstva, které když aspoň trochu znáte Rickyho víte odkud pramení. ()

MyskaMari

Jak by to vypadalo, kdyby nikdo nelhal? Docela zajímavý nápad, který na začátku filmu vytvoří pár vtipných situací, protože každý říká, co si myslí. Bohužel tento film obsahuje pouze tento jeden vtip, který opakuje stále dokola, většinou se sexuálním podtextem. No začalo mě to štvát už po deseti minutách, rozhodně se ten nápad dal rozvinout mnohem lépe. ()

knotie

No skoda skoda - Rickymu Gervaisovi to zatial velmi v americkom filme nevychadza. Invention of lying je typicky high concept, ktory sa nevie preniest cez svoju premisu. Svet ktory scenaristi stvorili nedava zmysel a jeho interne pravidla su plne dier (to ze niekto nemoze klamat neznamena ze musi kompulzivne povedat vsetko co mu napadne). Nebola som velmi presvedcena ani postavami - hlavne romanticky zaujem (J. Garner) je nicim vynimocna osoba, ktora je sebecka a zahladena do seba a divakom rozhodne neobjasni preco je pre Gervaisovu postavu taka cenna. ()

Insomniac

Čakal som zábavu - hlavne vtedy, keď hlavný hrdina začne klamať - no nedostal som nič a dosť som sa nudil, čo komédii nemôžem odpustiť. Po druhom vzhliadnuti a trochu mudrejsi dviham :) ()

yatan

originalne..vtipne a mile zaroven..najlepsia komedia zatial ktoru som v tomto roku videl..ale na 4 * to neni preco? lebo sa musi film dopozerat..7/10 Ricky Gervais to zahral dokonale.. ()

Mr.Shock

Kritizovat je, jak se tady ostatně odjakživa ukazuje, velice snadné. Já jsem se bavil kapitálně. Jedna z nejsvěžejších a nejvtipnějších komedií, které jsem kdy viděl. Chytrý humor, spousta dialogů, při kterých by se normální člověk červenal až na pr**li, spousta dialogů, kde člověk prostě nestíhá ty hlody, krásná (a neskutečně důvěryhodně zmatená) Jennifer Garner + miniroličky Nortona a Hoffmana. Nemůžu jinak, 85% ()

jjimmy

geniálne! :) Ricky Gervais je jeden skvelý komik, z cameo roličiek najviac potešila Tina Fey a Louis C.K. Odporúčam preto, lebo uvidíte, že klamať je niekedy dobré. ()

kenny79

Hodně povedený film, o tom jak by to vypadalo, kdyby jsme neznali nic jinýho než pravdu a co se stane, když jeden looser najde způsob jak lhát a profitovat na tom. ()

B3R

Perfektní námět bohužel potápí některé až moc hloupé dialogy a nesympatiční herci. Ale i přesto se mi to vcelku líbilo. ()

Honzus

Z celého srdce doufám, že jde o výjimku potvrzující pravidlo, že vše, na co Ricky sáhne, se promění v komediální skvost. Svět, ve kterém neexistuje lhaní, je dobrý námět na patnáctiminutový skeč, ale na celovečerní film je to prostě málo. Spousta jednotlivých výstupů a uzavřených epizod byla velmi vtipná, nicméně opakující se vtipy, křečovitá protináboženská satira, ohromné množství nelogičností, vyplývajících s nepromyšleností všech zákonitostí fiktivního světa, k tomu odporně kýčovitý závěr (u Gervaise, který se vždy vysmíval zažitým stereotypům, je to zvláště zarážející), to všechno jsou důvody, proč je u mě Invention of Lying jedním z největších filmových zklamání za poslední dobu. ()

M1k3k

Pecka. Filmy jako tento patří mezi mé nejoblíbenější. Narážky na náboženství (např. 10 přikázání na krabicích od pizzy) a samotného Mr. Blue Sky tomu dodaly správný říz. Škoda jen, že prvních 20 minut, kdy všichni mluvili jen pravdu, bylo přeplněno spoustou informací, které si postavy vůbec nemuseli sdělovat. Suma sumárum 4* a "jestli mi ihned nedáte, bude konec světa!" ()

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu