Legenda o sovích strážcích

• USA Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (více)

Hlavní postavou je mladý soví kluk Soren, který je okouzlen historkami svého otce o strážcích Ga’Hoolu - mýtické skupině okřídlených bojovníků. Ti bojovali proti zlým Čistým, jak si sami říkají, ve velké bitvě za záchranu všech druhů sov. Zatímco Soren sní o tom, že jednoho dne se přidá ke svým hrdinům, jeho starší bratr Kludd se té představě jen vysmívá a touží jen po lovu, létání a být otcovým oblíbencem místo Sorena. Kluddova žárlivost má ale hrůzné následky - oba soví sourozenci vypadnou z hnízda na vrcholu stromu přímo do spárů Čistých. Teď je na Sorenovi, aby se pokusil o odvážný únik s pomocí dalších mladých soviček. Společně letí přes moře i skrze mlhy, aby našli Velký strom - domov legendárních sovích Strážců Ga’Hoolu, jenž jsou jedinou nadějí na vítězství v bitvě proti Čistým a na záchranu sovích království. (oficiální text distributora)

Mira90

To vše bylo animované?! Naprosto (ne)uvěřitelné obrázky. Snad jen Rango se může se Strážci rovnat/být považovaný za lepší. Rozhodně je to jeden z nejakčnějších animáků vůbec. Navíc sovy - jednoznačné oživení animákové zvířeny objevující se v hlavních rolích. Jenže - takový příběh tu byl už stokrát. Takže chybí nějaký moment překvapení. Koření každého pořádného filmu. Ovšem takové užití bullet-time je naprosto skvostné. ()

Luckyman

Pekný animovaný film, ktorého hlavnými hrdinami je skupina sov, ktorá sa snaží zachrániť svet od iných sov, ktoré si vravia "Čistí". Pekný dej s krásnou hudbou. Najviac sa mi páčil samozrejme Soren, ktorý aj keď je len mladá sova, sa postupne v priebehu filmu z neho stáva dospelá a inteligentná sova. ()

maddictive

-To je teda pěkná ptákovina. -Jo? -Jo a doslova.. ___To mi neříkej, že ta sova bude něco kovat. Křídlem?? ...Fakt kove. Křídlem...(sova kovář, sova meteorolog...???) ___ No, ve 3D je to možná jiný kafe. Větší vizuální laskominka. Na monitoru je to vtipné, někdy až k neuvěření. Pro děti ne moc vhodné, bitvy jsou na ně moc dlouhé a strašidelné....a pro dospělé je tam zase příliš mnoho velmi divných faktů a momentů - vlastně skoro pořád. A výchovný aspekt naprosto zdrcující - kdyby sovy jen mluvily, ale když už i kovou, to jim už snad nikdo nespolkne :)). Soví strážci jsou tedy někde vedle Happy Feet, ovšem s vizuálně mnohem honosnější výpravou. ()

Petulka88

Nejepičtější animák jaký jsem kdy viděl. A možná právě tahle příchuť fantasy je to, co mě na sovích strážcích nadchlo nejvíc, společně s animací, ta je prostě dokonalá. Na plný počet to sice není, ale i tak Legendu o sovích strážcích můžu jen doporučit. ()

Skautka

Berme tenhle film, jako film pro malé děti. Je animovaný a příběh je opravdu kouzelný. V podstatě je tam vše co děti od takového filmu očekávají. I mě se velice líbil, ovšem zápletka mohla být lepší, složitější a napínavější. Dívat se jak se sebou hlavní hrdina niterně bojuje a vypracuje se od obyčejné sovičky k opravdu "nabušenému" strážci by byl opravdu mazec. Ale sovy byly opravdu okouzlující a opravdu jako živé. ()

Rudyamon

Příjemná oddechová pohádka, která člověka nenechá vydechnout. Příběh je sice docela přímočarý, a ač se maskuje soví mystikou a bájemi, je to přece jen pohádka a věčném boji dobra a zla, ve kterém klasicky vítězí klasika. Ale je fakt, že je to pohádka vizuálně udělaná moc dobře. Co se týče animace, během filmu jsem získal přesvědčení, že tvůrci výrazně inklinují k vodě, stvárnění moře je bech beroucí. Nouze není ani o humor ( ... "budeš mít denní můry" - řekla sova, která samozřejmě spí ve dne ... "nesu oběd, ale pořád mele pantem" ...), ani o nějaké to moudro (... sny jsou oknem do duše). Mnozí tady v komentářích tvrdí, že film vlastně neví čím chce být. No, myslím, že to ví zcela přesně - chce být pohádkou a pohádkou taky je. Za sebe můžu říct, že se mi hodně líbila a zcela určitě patří k těm, které si ještě rád dám. Zvlášť když konec dal jistou mlhavou naději na pokračování. Můj verdikt, ač není špičkový jsou 4 hvězdičky - 75% ... neboť tak děla věštba ... ()

MELODY

Vizuální nádhera povyšuje tento akcí nabitý, leč jinak dost průměrný pohádkový scénář na čtyři hvězdičky. ()

Khalia

Zde na čsfd neskutečně podceněný film, který dle mého názoru patří po dějové i technické stránce k těm nejlepším, jaký jsem kdy viděla. Český dabing kvalitu filmu krapet snižuje, ale jinak snad není co vytknout. Tolik průměrných hodnocení naprosto nechápu. Za mě jasných pět hvězd. ()

Kotsour

Asi půjdu zase trochu proti proudu, ale tohle je prostě super film. Vizuální stránka a výprava je naprosto odzbrojující (rozhodně Oscarová), příběh se točí kolem boje sovích nácků proti těm normálním hodným sovičkám, ale líbila se mi zde spousta věcí i mimo již zmiňované naprosto geniální zpracování. Pro děti je film dosti přínosný především proto, že se s tím moc nemaže a ony tak mají možnost poznat, že vítězství a život samotný něco stojí a že to není žádná brnkačka, že hrdinové často nebývají ti nejsilnější a v nejblyštivější zbroji, ale jednoduše ti, kteří se nevzdávají a po nezdarech to zkouší znovu a znovu. Jsou zde náznaky spousty životních pravd a životních milníků, v nichž se sami rozhodujeme o své budoucnosti. Nechybí zde ale ani vtip a na své si přijde i dospělý divák. Rozhodně to nevnímám jako nějakou smíchaninu žánrů, nebo příliš nafouklou bublinu, mně to prostě sedlo. A ten kontrast mezi temnými scénami a takřka rodinnou pohádkou se mi zamlouvá právě proto, že nám dává znát, jak moc rozlišný může být svět podle toho, jak ho sami utvoříme a že i když jsme v jednu chvíli v teple a bezpečí svého hnízda, tak to ještě neznamená, že někde jinde není vše úplně jinak... "To, že jsi něco neviděl, ještě neznamená, že to neexistuje." ()

Mouchal

Tak jsem si jako svůj další film vybral animák o bojovných a hrdinných... sovičkách? To už musí být vážně okurková sezona nebo jsem se musel zbláznit. Ale zvědavost nad tím, jak si Snyder poradí s režisérským postem i na poli animovaného filmu mě jednoduše přesvědčilo. Ale co. Sovičky jsou roztomilé, tak proč vlastně ne? Film je krásně zpracovaný a nadabovaný a ta závěrečná písnička je dokonalá. Proto je celkem škoda, že zbytek za tím na míle pokulhává. Na jednu stranu tu máme krásnou rodinnou komedii a na druhé straně tu máme hitlerovskou ideologii o lepší rase. Udělejte si z toho obrázek sami, ale míšení dvou opravdu hodně rozdílných hran mince nám korunu neudělá. Nedejbože třeba dvacku. Film tak selhává tím, že skáče mezi žánry a nedokáže si vybrat. Příklad: Partička sovích kamarádů cestuje, zpívá si a vtipkuje (holt rodinná pohodička), vzápětí bratr bojuje s bratrem o život a za pár minut na to už je zase party a rodiče jednoho z bratrů jeho zradu (a případnou smrt) naprosto ignorují a chichotají se nad tím, jak moc pyšní a hrdí jsou na svého synátora. Jako vážně? No každopádně právě tento epický souboj dvou příbuzných soviček mi hrozně připomněl epic fight ze SW III mezi Obi-Wanem a Anakinem. Až na to, že to byly sovy no... Ale kdo ví? Třeba se za pár let dočkáme pokračování, ve kterém se zlý bratr vydere z popela pod svou novou identitou Darth Sovus a o hlavního záporáka bude postaráno. Nicméně akce je zde na jedno brdo. Taky jak udělat záživný souboje mezi sovami? Já to třeba nevím a tuto moji nevědomost sdílejí evidentně i tvůrci sovích strážců. Ale zas až tak moc sem se nenudil a ani taková hrůza to nebyla. 65% ()

Evzeni1

V českém znění: Matouš Ruml - Jim Sturgess (Soren), Lucie Pernetová - Emily Barclay (Gylfie), Michal Holán - David Wenham (Hrabík), Petr Neskusil - Ryan Kwanten (Klud), Karel Gult - Anthony LaPaglia (Šedozrak), Zdeněk Maryška - Hugo Weaving (Grimbl), Jana Altmannová - Miriam Margolyes (teta Plitivera), Dana Syslová - Helen Mirren (Nyra), Pavel Vondra - Angus Sampson (Jutt), Lumír Olšovský - Leigh Whannell (Jatt), Dagmar Čárová - Essie Davis (Marella), Pavel Šrom - Hugo Weaving (Noctus), Ladislav Županič - Sam Neill (Alomer), Anna Nemčoková - Adrienne DeFaria (Eglantinka), Aleš Procházka - Richard Roxburgh (Boron), Petra Jindrová - Deborra-Lee Furness (Baran), Dalimil Klapka - Bill Hunter, Barry Otto (Bubo, Ježura), Alena Procházková - Sacha Horler (Strix), Martin Zahálka - Joel Edgerton (Krutoleb), Jitka Moučková - Abbie Cornish (Otulisa), Petr Oliva - Geoffrey Rush (Ezelryb) Překlad: Jakub Racek, Jana Jašová Produkce: Evelyna Vrbová Zvuk: Roman Čadek Mix zvuku: Martin Jílek - SoundSquare Hudební spolupráce: Ondřej Izdný Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák Vyrobila: LS Productions dabing 2010 ()

coinneach

Po shlédnutí tohoto animovaného sovího fantasy příběhu se nabízí jedna paralela, a to sice srovnání s Shyamalanovým Posledním vládcem větru. Věhlasný režisér se i tentokrát pustil do látky ne mu vzhledem k předchozí tvorbě příliš vlastní a opět je výsledkem veliké zklamání fanouška, a ne náhodou se začíná dávat za pravdu názorům, že fantasy není látka pro každého. Zatímco u Shyamalana selhávalo i řemeslo jako takové, režisér Zack Snyder se v tomhle ohledu nemá za co stydět. Příběh, v němž se horda sov nazývá Čistými a snaží se podvolit si nižší rody, není ničím novým a nutno říct ani třikrát záživným, to se však nedá říct o třpytivém pozlátku 3D, které je v tomhle snímku použito doslova ukázkově a mělo by se promítat všem, kteří se chtějí do této sféry filmu pustit. Ono to vlastně vůbec vše působí jako krásně zabalené nic, úžasný vizuál, do detailu zpracované záběry a místy silný hudební doprovod je jako stvořený pro jiný film a ne pro příběh o....sovách. Vizuální vytříbenost a intelektuálský odkaz na rasismus, ba dokonce nacismus, mohou někoho zaujmout a odvrátit tak naprostý divácký krach, není to však příběh či film samotný, který zaujme nejvíce, nýbrž technická stránka filmu, jež může skutečně nadchnout, strach tedy pomyslet, jakého ohlasu by se emočně sterilní Legenda o sovích strážcích dočkala bez 3D lákavého obalu. 60 % ()

boo-boo

Úchvatná animácia, vybrúsený vizuál, no v konečnom dôsledku zbytočne premoralizovaná a tak nejak nerozhodná rozprávka. Moralistické kecy ("Musím veriť svojim inštinktom" zaznie asi 8 krát) striedajú scény bojové, no nakoniec z deja viac priestoru dostávajú hlavné postavy, čím sa filmu celkovo uberá na akčnosti aj príťažlivosti. Samotné boje a lietanie (inak nádherné a účelne použité 3D), no proste to, čo MALO byť ťažiskom vizuálnej stránky, sú skratkovité, zrýchlené, bez nejakého vývoja či pokusu o zápletku. Na úkor partie naivná sova, mega veľká spievajúca sova, kríženec holuba so sovou a kríženec sliepky so sovou. A to som sa TAAAAAAAAAK tešil. ()

mazzarek

Dokonalá animace ve spojení se zpomalenými záběry dodávají filmu tu správnou atmosféru. Sovy vypadají jakoby by byly živé. To, že se filmu rychle mění scény a děj není jen v tomto případě. Takovýchto filmů je spousty a navíc chvilkami je pro děti a chvilkami zase ne. ()

Shredder

Animacia je neuveritelna, sama o sebe by si zasluzila 6 hviezdiciek z 5tich. (uz sa neviem dockat kedy si to pozriem vo Full HD ) Zvysok zas taky uzasny nie je, pribeh je prilis predvidatelny a slaby a co mi vadilo najviac je mixovanie poz. Chvilami to pripomina 300, potom zas Disneyovky, inokedy temne fantasy a celkovy dojem je napokon velmi rozpacity. Nebyt totiz dokonaleho vizualu a jednej vydarenej pesnicky od Owl City Ga'Hoole by upadlo do zabudnutia. Keby mal film viac originality, dlhsiu stopaz na rozvinutie pribehu a zbavil by sa infantilnosti a zakorenil sa v pozicii temneho fantasy mohlo by ist o naozaj vydareny pocin. ()

Farley

Nemít srdce, max 3*, někam k Transformers2. Příběh jedno velký klíšé, postavy jsou až moc rychle vtahovány do příběhu, občas se Vám sovy spletou dohromady. Jenže tohle je jeden z těch filmů, co nejsou dokonalý, ale maj tu příjemnost, maj tu hřejivost, která se Vám, jste-li člověk, prostě líbí. :-) No a když přidáte jak nádherný je to vizuálně (a to jsem to neviděl ve 3D), chce to minimálně 4*. Avatarovská epičnost, nekecám. Měl jsem tu i 5*, a vždycky, když si vzpomenu na tu malou roztomilou sovičku, cuká mi ať tam tu poslední vrátím. Ale přecijen jako film bylo ToyStory3 a Jak vycvičit draka o malinko lepší. I tak má ale tenhle film nádherný kouzlo a vřele ho všem doporučuju. Je nádhernej. ()

RajCZitko

Musím řici, že todle je animák po grafické stránce opravdu na úrovni. Co se ale zbytků týká, tam se mohou jít zahrabat. Příběh je docela slabotka, předvídatelný, předvídatelná jsou i gesta a věty co padají ze sovích zobáčků. Hudba jedním slovem příšerná. Když si to tak dáme dohromady, tak tedy nic moc. Jestli se vám zdá poje hodnocení hodně negativní, tak to zase ne... K tomuto filmu jsem měl opravdu velká očekávání. Trailer byl fakt suprový a dle mého byl potenciál podobného příběhu také dost velký. jen se mi zdá, že ho v příběhu dostatečně nevyužili. 60% ()

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Kdo se ujme Supermana?

Kdo se ujme Supermana?

06.10.2010

Kandidátů na režii nového Supermana byla spousta (Tony Scott, Darren Aronofsky...), nakonec ale studio Warner podepsalo smlouvu se Zackem Snyderem. Je to překvapivý tah, zejména když přihlédneme k… (více)

Kdo zastaví 3D šílenství?

Kdo zastaví 3D šílenství?

04.02.2010

Asi až diváci, kteří se někdy v blízké či vzdálenější budoucnosti tímhle fenoménem nasytí a přinutí Hollywood, aby se nesnažil servírovat jim všechno trojrozměrně. Nebudeme se vracet k tomu, kdo to… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)