Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Crawler-D

Na Scorseseho velmi smířlivý a dojímavý film o ubohém sirotkovi na nádraží. Celý děj ovšem šlape velmi plyně bez krkolomných zvratů a nesmyslných peripetií, k tomu nad vším pořád bdí Scorsese jako velký režisér. Dřív jsem brali filmy jako způsob útěku od reality a užívali si je. Soudobý trend je ovšem jiný. Dnešní Hollywood nedokáže nabídnout adekvátní a naplňující útěk, tak se musí točit film o starých filmech umožňujících útěk (Hugo, Artist). Hugo funguje jako inciační projekt pro menší děti, které se bezbolestně a poutavě seznámí s počátky filmu aneb Hugo a stručné dějiny filmu. Kdyby někdo dnešním dětem či mládeži pustil Cestu na Měsíc bez čehokoliv dalšího, ohrnou nad ním nos, takhle může Scorsese přinést znalosti minulosti dnešní generaci. 3D není špatné (naopak), ale Spielberg ho s Tintinem trumfne (ale pravda, ten má výhodu animačních technik). ()

starbrejkr

Nádhera, nádhera, nádhera...Těžko se mi vymýšlí další slova, Hugo je jednoduše krásný film a já blahořečím spontánní rozhodnutí vydat se do kina a nechat se unést meziválečnou Paříží a dvěma silnými životními příběhy, které Martin Scorsese ve svém novém filmu představil a postupně protnul. A oba tyto príběhy, jak Huga, tak Georgese tvoří jednu obrovskou poctu žánru, kterému říkáme kinematografie. Nepotrpím si na nabubřelé prohlášení, ale u recenze k jakémusi filmu jsem jednou četl větu, kterou musím chtě nechtě transformovat sem "Kdo nemá rád Huga, nemůže mít rád film jako takový". Tady se to prostě strašně hodí a mně zas jednou po setsakra dlouhé době krapet rozleptal sliznici u oka. Klaním se tomu, jaká jemná kouzla (a nejen pro rodiny s dětmi!) dovedl brutalista Scorsese a ploše 126 minut vytvořit, klaním se všem hercům (nejen velmistru Kingsleymu, u kterého nechápu absenci oscarové nominace, ale i perfektním dětským hercům), zkrátka se klaním tomuto snímku. Hned bych šel znovu.. ()

enjoi

The Artist meets Tintin. Co z toho může vzniknout? Odpověď je jednoduchá, nový Hugo od Scorseseho. S hodnocením jsem na vážkách, stejně jako v případě dvou zmiňovaných filmů. Žádný silný příběh nebo emoce určitě nehledejte, Hugo je "jenom" krásný kus filmařiny, který si zaslouží uznání. A ode mě 4 hvězdičky. ()

zuzinka2

Půvabný snímek, pro ty kteří se rádi to příběhu ponoří a nechají se jím unášet. Výborná vizuální stránka podbarvená správně zvolenou hudbou a k tomu příběh o jednom sirotkovi a jeho jeho životě na pařížském nádraží. Samotný příběh se nejvíc rozjede a pohltí člověka, hlavně když přijde na dějové linku s Méliesem, ale i zobrazení života malého Huga a ostatních lidí na nádraží má svoje kouzlo (například S.B Cohen a E. Mortimer). Prostě film, který mě dostal a příjemně pohladil po duši, i přestože normálně preferuji jiný druh filmů. 90% ()

Pitam

Umíte si představit důstojnější způsob, jak vzdát hold filmařskému umění, než natočit originální a velmi nápaditou sondu do historie tohoto řemesla? Právě tuhle cestu zvolil ve svém filmu Martin Scorsese a výsledek je nadmíru povedený. Můžeme v něm vidět, jaké byly první pokusy přenést myšlenky (v tomto případě zejména ty nejfantastičtější sny) na filmové plátno. Příběh o průkopníkovi kinematografie, Georges Mélièsovi, nám zde vypráví prostřednictvím malého chlapce Huga, který se díky své zručnosti a zálibě v opravování roztodivných mechanických nástrojů či hraček dostane až k nápravě něčeho mnohem cennějšího, než si kdy představoval... Film se nese v (místy až moc) pomalém tempu, ale zato se vyznačuje krásnou až doslova pohádkově vykreslenou atmosférou Paříže na počátku 20. století. Chvílemi má člověk dojem, že se nedívá na film hraný, ale nádherně animovaný, především díky použitým filtrům a úžasné kameře. Film jsem viděl "jen" ve 2D, ale asi to bude jeden z mála, u kterých dám šanci i 3D, ač mě ještě u žádného filmu nijak nenadchlo. PS: Bylo zajímavé sledovat, jak narůstal po uvedení Huga počet hodnocení Mélièsovy Cesty na Měsíc :) ()

laik_60

Film som si vybral zo zvedavosti na mladého Butterfielda, po zhliadnutí jeho „pruhovaného pyžama“. V tomto filme je predsa len troška starší aj výkon bol vyzretejší, a a čo mňa osobne potešilo bol aj lepšie zdabovaný. Zdá sa, že z toho chlapca by mohlo niečo byť, pokiaľ mu nenarastie „rarášik pýchy“ a nedopadne ako mladý Culkin. Samotný Hugo mal nádhernú kameru a skutočne krásnu - detskú predstavivosť víriacu scénu. Prostredie starobylej stanice, para, dym, nejednému nadšencovi pre čierne železne stroje tajne zatrepe srdiečkom. Príbeh ako taký bol miestami fádny a bol skôr zameraný na oslavu začiatkov kinematografie ako na samotného mladého chlapca zaoberajúceho sa zubatými kolieskami. ()

C0r0ner

O Meliesovi jsem do Huga věděl leda to, že existoval, a že byl prvním velkým filmařem. Takovou poctu (audiovizuálně dokonalou) jsem si ale představit nedovedl. A přitom je ve filmu vlastně jakoby navíc a primárně o něj nejde. Scorsese je po roce 2000 vážně machr a točí jednu parádu za druhou. Takový ten film, který skončí a divákovi je prostě dobře. 95% ()

Topco

Vizuálne skvostný, kúzelný film o filme. Pod povrchom detského dobrodružstva sa ukrýva magická a láskavá pocta Georgeovi Mélièsovi (a nepriamo aj Lumiérovcom) a samotným počiatkom kinematografie. Veľmi ma bavila všadeprítomná para na parížskej vlakovke. Na plné hodnotenie však tomu aj po rokoch chýbajú o trošku väčšie emócie a žiada sa osekanie niektorých spomaľujúcich vedľajších liniek: napr. Sacha Baron Cohen na druhý raz už nudí a jeho mikro-románik je úplne zbytočný. Inak Márty ako cinefil nesklamal! ()

danecek24

69. Zlatý glóbus (za rok 2011) - cena (1) - *Nejlepší režie - Martin Scorsese + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší hudba - Howard Shore ()

Dannysek4U

Coz o to, krasny to je, ale me na celym filmu strasne micha, jak Scorsese v podstate rezignoval na tajemnej esprit predlohy a misto aby v prvni pulce budoval atmosferu kolem robota, tak to cely hraje jen pres decka (mimochodem, v mejch ocich pomerne nesympaticky) a pres figurky z nadrazi, ktery (krom hrackare) jinak v knize nemaj v podstate zadnou roli. Respektive si vybudoval sice puvabnou, nicmene uplne vlastni, novou poetiku. Na original vyrazne rezignuje. Zadny velky mysterium, jen dobrodruzstvi.Je to drasticky zjednodusujici pristup, kterym si posychroval fakt, ze kniha sama o sobe ma v podstate jen kratickej pribeh, prokladanej obrazkama, na ktery taky dlabe (a ze jsou v knize mozna nejzajimavejsi). Ne ze by jeho Hugo sam o sobe neobstal, je fajn, pro filmovej lid obzvlast, ale zazitku ze Selznicka se pomerne prici. Az jsem z toho byl mirne rozpacitej. V tomhle pripade je lepsi asi predlohu cist az ex post, protoze znalost pointy, ve filmu podany lip nez v knize, rusi jako cip. ()

carly

ľúbostný list filmu. upozornenie na dôležitosť ich uchovania. rozprávka. cesta. poklona vytrvalosti. krása. ()

matrosh

Velké překvapení! Podle propagace člověk předpokládá, že ho čeká mix zlatého kompasu a harryho pottera. Tihle lidé ale budou zklamaní. Protože ačkoliv film působí dojmem fantasy a obsahuje i téměř fantasy prvky, je to především fabulovaný životopis slavného tvůrce ranní kinematografie Georgese Meliese. Scorcese jako velký milovník kinematografie opět vytvořil film, kde se vyznává ze své lásky k pohyblivým obrázkům a povedlo se mu to na výbornou. Nemluvě o tom, že budete mít možnost zhlédnout Meliesovi filmy ve 3D. Myslím, že to by udělalo radost i tomuto slavnému průkopníkovi hraných filmů. ()

Gaaron

Přísně vzato má Scorsese mnohem lepší filmy. Ale jen málo filmů obecně má tak obrovské srdce. Navíc, jak často může být člověk svědkem nesmírně bohatého dialogu mezi dvěma mistry svých ér, napříč prostorem a časem více než sta let? PS: Snad poprvé jsem viděl, že by opravdu naprosto všechno ve filmu bylo trojrozměrné (a jak parádně!). A to bylo u snímku, zamilovaně vzpomínajícího na počátky kinematografie - té velké tvůrčí pouti za snem, k nezaplacení. ()

Pajky3

Moc pěknej příběh. Hodně se mi líbila ústřední dětská dvojice, hlavně u Chloe Moretz jsem si doteď řikal co na ní všichni mají a najednou se přidávám k zástupům. Ale perfektně jsem zapadli i velcí herci v malých rolích, jako Jude Law. Dokonce mam pocit, že jsem tam postřehl v roli muzikanta Johnnyho Deppa. I když nikde neni uvedenej tak by to dávalo smysl díky tomu, že se podílel na produkci. U příběhu mi nedávalo smysl to, co se nakonec stalo s tím jeho deníkem. Upřímne ta pátá hvězdička je za suprový 3D. Od Avatara to nejlepší. Příběh samotnej by byl na čtyři. Ale kino zážitek za to rozhodně stál. ()

campix

Co naplat, že je Hugo a jeho velký objev perfektně natočený režisérským mistrem Martinem Scorsesem, když je v porovnání s jeho filmografií a celkově filmovou tvorbou celkem slabý. Každý záběr je sice naprosto perfektní, ale jako celek mi film nedokázal dát nic dalšího, snad jen překvapivě ne tak strašného Sachu Barona Cohena a trošku té exkurze do zákulisí prvních filmových počinů. Prostě nějak nechápu ten hype, co se vytvořil okolo a také moc nechápu tolik oscarových nominací, které jistě budou proměněny, hold akademici slyší na menší poctu filmovým začátkům. Tohle bych rozhodně do Scorseseho neřekl. ()

kusper

Obdivuhodně krásný film. Každý režisér musí natočit jeden film o filmu, Truffaut má Americkou noc, Burton Eda Wooda, Attenborough Chaplina, Tarantino všechny. Pan Scorsese natočil Huga. Díky za něj. Překvapilo mě, že většina faktu o panu Mélièsovi je pravda. Opravdu měl po válce krámek s hračkami na nádraží, vychovával vnučku a myslel si, že jeho filmy jsou ztraceny. Poprvé mě neotravovalo 3D a začínám věřit, že může mít i umělecký význam.(K) ()

pakobylka

Až dojemně upřímná poklona fenoménu zvanému film se zpočátku může zdát maličko násilná: Do určité míry rozptyluje pozornost a pro samotný příběh osiřelého chlapce je možná i trochu nadbytečná, nicméně ve výsledku je na každý pád PŘEVELICE milá - a osobní. Jako projev úcty a uznání vizionáři Georgesi Mélièsovi má svůj nesporný význam a nepůsobí výrazně nepatřičně - bez ní by Hugo neučinil svůj velký objev a ani zdaleka by se nestal tím, kým je. Sečteno a podtrženo: Za dětskou bolest a touhu a víru ... za "průlety" kamery, při kterých můžete pociťovat až opojnou závrať ... za tajemný a neobyčejně přitažlivý svět skrytý v nádražní hale ... za přesně seřízená ozubená soukolí a za všechny mechanické stroje a strojky - nejenom za ty, které odměřují čas ... za úspěšné i neúspěšné nadšené průkopníky kinematografie ... a za vzpomínky ... velice jasně zářících 5*. P.S.: 1) Martin Scorsese počítá se 3D - a třetí rozměr vás doslova pohltí, ale jako vždycky jde o příběh, takže Hugo se s přehledem obejde i bez něj; 2) Nechci si hrát na chytrou, takže musím přiznat, že o významném francouzském filmovém režisérovi Georgesi Mélièsovi jsem se dozvěděla prakticky až z filmu o Hugovi. Není to nic, čím bych se mohla (a chtěla) chlubit, ale jako filmový (polo)analfabet jsem vděčná za jakoukoli příležitost doplnit si vzdělání ... a třeba v tom nejsem sama. ()

Flynn

Příjemné pokoukání. Film mě mile překvapil docela dobrým příběhem, který naštěstí nebyl moc prozrazen v traileru. Milé obsazení a moc povedeně propracované prostředí. Dokonce i ten Sacha Cohen se dal :o) Určitě na to kouknu ještě jednou. Viděl jsem to v kině v 2D verzi a i v té bylo vidět, jak některé scény jsou naprosto skvěle připravené pro 3D. Možná příště. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz