Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Renfield

Tento Hugo má velkou filmovou sílu, skutečnou krásu, čemuž se nelze divit, když mu hodně ze svého já dal Martin Scorsese. Ona síla přivodí myšlenky na první setkání s filmem na velkém platně, na paprsky světla lampy nad hlavou, na ten neopakovatelný pocit z do té doby nepoznaného. Hugo je obzvlášť silný ve svém postupem děje hlavním příběhu znovuobjevení Georgese Meliése, k němuž samozřejmě patří scéna zapnutí opraveného robota a jeho následná kresba. Dvojnásob to ovšem platí prakticky pro vše s Meliésem, fantastické jsou rekonstrukce scén z natáčení filmu a jejich prolínání s realitou, taktéž části z filmů a samozřejmě z mého pohledu vrchol, promítání Cesty na Měsíc. Ale opomenout nelze ani tu spoustu malých vedlejších příběhů "lidí z nádraží", které má opravdu fantastickou atmosféru. Kamerové jízdy jeho hlavní halou za doprovodu skvostného soundtracku jsou velmi působivé. A když jsem u toho nádraží, nemohu nezmínit do té poslední role výborné obsazení, z nějž nejvíce zaujali Ben Kingsley, Chloë Grace Moretz, ale i Jude Law a Michael Stuhlbarg. Zkrátka dokonalé spojení rodinného žánru s obrovskou poctou filmu jako takovému. 90% ()

AveSive

Martin Scorsese nakrútil dokumenty o skvelých filmoch a režiséroch a tu tieto schopnosti vnáša do rozprávania príbehov. Vidíme, ako George Melies, ( filmár, ktorý postavil prvé filmové štúdio) používa fantastické kulisy a bizarné kostýmy na vytváranie filmov s magickými efektami. Všetko je ručne tónované, snímka po snímke. A keďže dej vytvára nepravdepodobné súvislosti, starý muž, dokáže zistiť, že nie je zabudnutý, ale je skutočne uznávaný a hodný Panteónu. ()

AndieSpark

Vždy když přečtu jako první knižní zpracování nějakého příběhu, bývám pak zklamaná filmovou podobou. To ale naštěstí není případ Huga ! Kouzelný příběh, který uchvátil i mého otce (kterého jen tak něco nenadchne), nemůžu hodnotit jinak než 5 hvězdičkami :)) ()

DuanBerry

Promarněné dvě stovky za 3D fantasmagorii příště raději proliji hrdlem a psychadelickou extázi zažiji aspoň na vlastní kůži. Film trpěl nepřiměřeným emocionálním průjmem, který mě však nechal po celou dobu zcela netečným a moje mysl taktak udržela pozornost až do naprosto "netušené" pointy a toužebně očekávaných závěrečných titulků. Visuální zpracování bylo ale solidní, hudba (zejména Erik Satie) taky nezklamala a pak se tam objevil jeden motiv lokomotivy, jíž se nečekaně podařilo opustit nádražní budovu reflektující skutečnou historickou událost, kterou mám vyobrazenou doma na plakátě s klíčovým slovním spojením, jež vystihuje i tento senzační snímek : OH SHIT! ()

Wancohoff

krasne natocene ale : pre koho film bol??? pre deti nudne,a asi to nepochopia, pre dospelych tiez nuda, aj ked to pochopia. zobrat na tento film deti do kina ako na rozpravku typu (narnia zlaty kompas) by bol asi najvacsi omyl. ()

IsaacNewton

Zpětně mě mrzí, že jsem nebyla na 3D, protože to by jen zvýšilo nadšení z tohoto zvláštního snímku. Ještě nikdy jsem neviděla žádný film Martina Scorseseho a Hugo mě prostě nadchnul. Možná už kvůli jeho poměrně hluboké myšlence, snad kvůli atmosféře Paříže v minulém století. Tuto atmosféru utvářela především skvělá Shoreho hudba a úžasné nádraží plné lidí. Zde mě potěšilo množství vedlejších postav a drobných příběhů odehrávajících se mimo hlavní dějovou linii. Všechno bylo takové tajemné, nádraží působilo až pohádkově, stejně jako celý film, což se mi také moc líbilo... Atmosférou mi to nevím proč připomínalo Most do země Terabithia. Výběr hlavní herecké dětské dvojce byl skvělý, oba dva jsou moc roztomilí a každého musí potěšit s Hugem a Isabell sdílet dobrodružství. Však nejlepší byl prostě Ben Kingsley, ten byl tak opravdový, tak upřímný a uvěřitelný... Výborný byl i Sacha Baron Cohen se svým skvělým hlasem a ovšemže i Christopher Lee, který roli knihovníka musel přijmout opravdu jen z lásky k herectví, protože nevěřím, že za ní dostal nějaký myland :-) Nechyběly zde veselé scény, dojemné scény i velice napínavé scény, myslím si, že Hugo se musí líbit nejen fanouškům starých filmů, ale i lidem, co si občas rádi odpočinou u krásného filmu a zamyslí se, jakou funkci mají oni na našem světě... ()

Chipešek

Zvláštní film. Když jsem se chystal do kina, nevěděl jsem co od něj čekat. Po rozsvícení světel v kinosálu jsem ale nebyl o moc moudřejší. Ono zabalit historický dokument o počátcích filmu do rodinného pozlátka za 180000$ byl od Scorseseho pořádně odvážný tah, nadruhou stranu kdo jiný než právě on by si to mohl dovolit. Ústřední dětská dvojka fajn, takže to v Chlapci v pruhovaném pyžamu a v Kick-Assu nebyla náhoda, cameo Christophera Lee potěšilo, za to Kingsleyho přehrávání, které je tak charakteristické pro jeho poslední filmy, dojem trochu kazilo. Nadchlo mě především výtečné, funkční 3D používané s rozmyslem a asi se opravdu jedná o nejlepší 3D po Avatarovi (při úvodní sekvenci se doslova tajil dech). I Shoreho podbarvení líbivými francouzskými melodiemi přispělo k příjemné retro atmosféře. Nic zásadního tedy vytknout nemůžu. Přesto si Hugo nenašel cestu do mého srdce. Pamětníci a fanoušci počátků kinematografie asi dokáží lépe docenit tento snímek. Zatím 3*, možná po uležení zvednu na 4*... ()

Brylin

Kouzelně laskavé filmové pohlazení a zároveň hold kinematografii a jejím průkopníkům. Scorsese citlivě režíruje příběh plný snů - zraněných, zmrtvýchvstalých i těch splněných. Řemeslně dokonalý film sahá po maximálním hodnocení, avšak snaha o co největší "rodinnost" zlehka brnká na strunu kýče a některé náhody jsou až příliš neuvěřitelné. Čtyři hvězdy, téměř pět. ()

twiks

Nevím jak to popsat, ale naprostá bomba. Skvělá atmosféra, neskutečná hudba, promakaný pohled na funkčnost koleček v hodinách. Příběh dokonalý. Nic se tomu nedá vytknout ()

Pitrsss

Do kina sem šel bez jakékoliv kwovledge o tomhle filmu. Šel sem prostě na Scorseseho. A dobře sem udělal. Film mě nepřestával překvapovat a ve 3/4, po odhalení hlavní pointy, jsem byl už v podstatě spokojený. Líbila se mi především ta atmosféra, filmařsky dokonale sedící na dobu i místo děje. Po řemeslné stránce bravurní - úchvatné, o tom se asi bavit nemusíme - prostředí, masky, kamera, hudba... Příběh ani nějaké extra emoce jsem v tom neviděl, ale jak říkám, tady to vůbec nebylo potřeba. Mimochodem, Sacha mi konečně dokázal, že je to nejen komik, ale i herec. Co mě nemile překvapilo - v Paříži se mluví anglicky...ale chápu, v opačném případě by na ten film v té Americe nepřišel už vážně nikdo. A taky škoda jedné, do očí bijící, filmové chyby, které jsem si všiml i v kině, což se mi běžně nestává. Čekal bych, že tohle si Scorsese pohlídá, ale to bych už zabíhal do nesmyslných detailů. 80% ()

Andresito

The Artist se může jít vycpat. Takhle se skládá pocta filmovým legendám. Ne jen pouhým (i kdyby precizním) kopírováním a snahou o co nejpřesnější nápodobu, jak to předvedl Hazanaviciusův snímek. Scorseseho film je naopak po formální stránce moderní jako málokterý jiný a poselství starých filmových dob je v něm tak úhledně zabaleno, že si najde cestičku i k divákům, kteří možná původně ani filmově vzděláváni být nechtěli. A nezáleží ani tak na tom, kolik toho o Georgesi Mélièsovi víte, protože po Hugovi o něm určitě něco víc chtít vědět budete. 85% ()

Lachvos

A tohle má být film roku (alespoň co se týče nominací na Oscara)?! Kouzlo, nápad a provedení je určitě dosti originální či nápadité, ovšem to má snímků tohoto roku více a tenhle se od nich neodlišuje natolik abych jednomyslně po zhlednutí zvolal: "Sláva Scorsesemu, sláva Hugovi!" A nejlepší dílo by mělo při dnešním počtu filmu na rok vzbudit minimálně takovou odezvu...Netvrdím že je to průměr či dokonce propadák, ale nenadchl mě jak jsem čekal nebo snad si přál už od počátku, proto dávám solidní tři, nechť jiní prominou ;) ()

Strike

Zpočátku je Hugo velmi nudný a v podstatě o ničem. To se ale změní ve chvíli, kdy uvede do provozu robota. Poté se rozjíždí výtečný film, kteří si užijí především milovníci filmu a světa okolo něj. Je to pocta filmu jako takovému. Jak o tom přemýšlím, tak je Hugo v podstatě velmi obsobním vyjádřením Martina Scorseseho o své práci. V závěru, na předváděčce Méliesových filmů, kdyby se jeho jméno nahradilo právě Martyho, tak se nic moc nestane. Ač má film několik chyb, hlavně ve scénáři, tak za výtečnou a poměrně dosti emocionální druhou polovinu, a výborné technické zpracování, musim dát plný počet hvězd. 9/10 ()

Erik7595

Kritikmi veľmi oceňovaný snímok pána Martina Scorseseho ma veľmi nezaujal svojím príbehom. Očakával som dobrodružnejší príbeh, ktorý by ma upútal a svojou zaujímavosťou nepustil do konca. Bohužiaľ nestalo sa a príbehom som veľmi nadchnutý nebol, avšak nemôžem povedať, že som sa nudil. Len jednoducho mi nepripadal príbeh stavaný na zisťovaní a odkrývaní tajomstiev o revolučných počinoch rannej filmografie a prvých nemých filmov za až tak pohlcujúci, ako som čakal od pozitívnych hodnoteniach. Je to určite dané vekom a taktiež mojím vkusom. Inak musím pochváliť technické spracovanie. Tvorcom sa dokonale podarilo zobraziť atmosféru 30. rokov minulého storočia - nádherného zobrazenia očarujúceho až rozprávkového zasneženého Paríža a architektúry jeho stavieb a oblakmi pary posiateho vlakového nádražia. Výprava a taktiež hudba dopomáha filmu na navodení rozprávkovej až magickej atmosféry. Škoda, že ma ten príbeh až tak nedostal. 60% ()

j0nathan

Vizuálně krásně natočené. Proto 3*, byla radost se koukat. Scorsese je prostě starý profík. Za srdce mě příběh, ani postava, ani herecké umění nevzalo. Prostě mi ten film tak nějak proletěl před očima a profičel ušima, aniž by se mi na chvíli zastavil v hlavě nebo kdekoliv jinde. Po Hugovi neštěkne ani ten prašivej pes. ()

majec4

Tak panecku, To bola ale poriadna nuda, ktora vlastne k nicomu extra neviedla. Cakal som nieco na styl Narnie, pre dospelych. Vsetko tu bolo zvladnute (kamera, rezia, efekty...), no scenar bol o com? Dozvedeli sme sa nieco zo zakulisia zaciatkov filmu no inak to bolo nejake bez zmyslu. Film Cesta na mesiac som videl pred par mesiacmi a celkom som bol prekvapeny a zaroven poteseny, ze vo filme boli pouzite realne sceny z tohto filmu. No inak ma to nejako neoslovilo. Fakt som sa na Huga tesil, no dockal som sa len dalsieho z mnozstva sklamani, ktore som pocas tohto roka zazil v oblasti kinematografie. ()

Hepy13

Roztomilý Asa Butterfield mě dokázal dojmouv už ve filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu, a v Hugovi jen potvrzuje že umí, nadějný to klučina. No a ta holka? Odkud já jí znám, říkal jsem si, záhy jsem na to přišel "Jasně to je přece zabijačka z Kick-Ass" :-) Paříž to je tak nádherné město, které leckdy dokáže zachránit i špatný film. Hugo ale není ten případ, tady paříž jen dokresluje celkovou obrazovou krásu filmu. Jestli budou v budoucnu rodinné filmy vypadat podobně jako tento, tak se rozhodně zlobit nebudu. ()

PhillM.

Máte pravdu, je tam všechno - pocta filmu, sen na plátně, návrat do dětsví, síla představivosti, vypiplaná hodinářská/filmařská práce atd atd. Mě nejvíc dostala atmosféra a příběh, obojí mi připomnělo, jak jsem u babičky jako kluk tajně prolézal půdu a ve velkých dřevěných bednách nacházel poklady. "Můžeme se dostat do problémů! - To je právě to dobrodružství." Bez debat 5 (Cohenovi navzdory). ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz