Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

vykyn

Scorsese riskoval renomé a šel do filmu u kterého si mohl nabít pěkně čumák..Zvládl to excelentně.Je to ukázka filmařského kumštu v prostoru kde chybí silný scénař,napětí a děj.Ono to skutečně je pitomost,ale na druhou stranu zde Scorseseho velikost naopak vyniká.Kouká se na to moc hezky i když to může nudit.Mě to nudilo pouze chvilkama,ale zdařilý závěr vše vynahradil.Čistá filmařina, která se musí ocenit.. ()

H3LLfire

4 hvězdy za příběh, postavy a hudbu, 1 hvězda za 3D efekty, které byly zvládnuté opravdu velice dobře (sledováno v Cinema City na 3D Master Image). Dlouho mě tak žádný film nebavil. ()

mocart

Láska na první pohled!!! Tohle dítě si Scorsese vypiplal do posledního detailu. Až se zdá, že člověk, který udělal Casino, Mafiány nebo Gangy v New Yorku, nemůže zvládnout něco takto subtilního, citlivého, křehkého ... A může!!! Nejlepší 3D, co jsem kdy viděl. Ben Kingsley jako vždy geniální, malý Butterfield velmi nadprůměrný (nemám rád dětské herce - buď přehrávají, nebo nedohrávají ...). Báječná atmosféra, úchvatně vykreslené postavičky. Minus jedna hvězda za samotný příběh (sice záměrně vyprávěný co nejpomaleji, přesto postrádající trochu těla a spádu). Bravo - zatím film roku (půlka února). ()

shalash

James Cameron: "nejlepší 3D film co jsem dosud viděl". Myslím, že jde o trefnou charakteristiku a velkou poklonu od tvůrce prozatím nejúpěšnějšího 3D filmu Avatar. Opravdu 3D filmy mají velkou budoucnost a tento film nemá jenom skvělé vizuální efekty, ale i pěkný rodinný příběh a hlavně nadprůměrné herecké výkony- hlavně B. Kingsley opět nezklame. Pokud si ale chcete film opravdu užít a poznat jeho vyjímečnost, 3D verze je nezbytná :) neváhám s pěti hvězdami. ()

rene75

Když si odmyslíte 3D (což u mne nebyl problém - byl jsem na 2D projekci), zjistíte, že to je vlastně nuda zahraná dobrými herci. ()

KiJi

Robůtka opravil, obraz nakreslil. A tak v polovině filmu tajemnost, dobrodružství pomalu ustupují civilnímu citlivému dětskému příběhu, kdy snímek bohužel ztrácí tempo a končí srdcebolným happyendem. Kdo nezná knižní předlohu, první polovinu očekává něco mimořádného, mystického. Ale pak pochopíte, že jde JEN o vzpomínku na počátky filmování, na první sci-fi na světě: Cesta na Měsíc. Nic víc. A to mě trošku zklamalo. Ale jinak po všech stránkách je to precizně natočené, obdivujete detaily, zejména hodinových strojů, strojků, každé kolečko má přesně své místo. Nádraží první poloviny 20. století zaplňují rozmanité figurky, které dokreslují spolu s vynikající hudbou atmosféru té doby (připadal vám malý hrdina také jako Elijah Wood?) (Pozn. viděno 2D titulky) ()

tata22

Tak tohle se myslím hodně povedlo, často jsem byl dojat a věřil jsem úplně všemu. K tomu to úžasný nádraží je ve 3D ještě mnohem úžasnější než by člověk myslel. K tomu herecké výkony, zejména obou dětských hrdinů rozhodně dotváří atmosféru filmu. V.Hrabě kdysi řekl, že na nádražích by měly být instalovány varhany, tady na tom Pařížském rozhodně, moc by tam vynikaly. Ještě teďka, 3 dny po té, mám strašnou touhu se tama dojet podívat a prolézt ta temná zákoutí a natáhnout aspoň jedny ty hodiny. Jestli tenhle film nedostane ty Oscary, na které byl nominován tak ti Amíci opravdu netuší co že je umělěcká krása a prožitek. Ve světle jiných ocenněných, třebas loňské Královské řeči je tohle úplný zázrak... ()

Ajka13

Byla jsem trochu na vážkách s tím, kolik dát hvězd. Na pět hvězd jsem se místy moc nudila, ale čtyři mi přijdou málo. Film má tak neuvěřitelně nádhernou atmosféru, Asa je úžasně roztomilej, podobně jako v Merlinovi, a celkový dojem je: Páni. Jen ten děj místy vázl, v půlce filmu jsem zívala, ale ke konci se to zase rozhýbalo. Nečetla jsem knižní předlohu, i když to mám také v plánu, takže nemůžu strhnout hvězdu za nesrovnalosti:D A také nemůžu ocenit/zkritizovat 3D, protože jsem to neviděla v kině, ale to už jsou jen takové detaily. Takže tleskám, dojemná, roztomilá podívaná, ke které se ráda jednou vrátím. ()

Anatar

Vizuální orgasmus, co záběr to perla. A navíc ty steampunkové momenty...nemůžu jinak než hodnotit plným počtem, i když některé herecké výkony nebyly 100%. Pan Scorsese dokázal, že pořád umí. ()

snupko13

Film v konečnom dôsledku vnímam ako poctu k filmu a jeho počiatkom ako takým. V tom je jeho veľkosť. Na druhú stranu musím však priznať, že prvých 45minút som z toho mal zmiešané pocity a nevedel som sa sžiť s dejom. Mini príbehy starých kávičkárov a kvetinárky s "nádražním hlídačem", slovenský vhodný ekvivalent tohto spojenia naozaj chýba, ma takmer vôbec nezaujali a taktiež hlavná línia sa len veľmi pomaly vykresľovala. Chýbali mi silnejšie spojitosti a logickejšie vyústenia a lepšie výkony hlavných úloh. Silne ma znervózňoval napríklad postihnutý beh Huga, každé dieťa v jeho veku beží ako strela, ak aj netreba. Ok, viem možno maličkosti, ale predsa, z malých dokonalých vecí sa skladajú úžasné, veľké veci a to si myslím aj o filme. Inak, čo do vizuálnej, či pocitovej povojnovej atmosféry a všeobecnej melanchólie, keď ľudia začínajú nanovo žiť svoje životy to bolo pekné. Dávam silnejšie 3* ()

Welsiot

Nezlobte se na mne kolegové, ale tohle mne minulo. Ano, vizuální orgie, doslova a do písmene, avšak to je vše. Film se nijak netváří, nijak nevyvíjí....první půlka je o vztahu k otci a "robotovi", v půlce filmu najednou zjistíte, že mrzutý stařík byl slavný tvůrce filmů a začne sentimentální odrhovačka, která nemá hlavu ani patu. Příjde mi to jako slepenec dvou částí z různých filmů, které dohromady, natož sami o sobě nedávají smysl. Takže u mě za 65% ... možná po druhém shlédnutí změním názor. ()

filipm

Nádherný film. Sentimentalita vůbec neškodí. Opravdu se moc povedl, škoda, že jsem jej neviděl ve 3D, ale i tak to byl zážitek. Oskary nedostal jen tak, plně si je zaslouží. ()

robbez

Příjemná pohádka s hezkými obrázky, ale celkově poněkud kýčovitá. On je to ale asi především film pro děti a já to už bohužel dětskýma očima hodnotit neumím. Příběh mi připadal jako nepříliš soudržná slátanina osudů několika pitoreskních postaviček, které spojuje pařížské nádraží a větší či menší míra frustrace ze života. Určitě nejzajímavější rovina filmu je nostalgické zobrazení počátků kinematografie. Iluzionista a filmař Georges Méliès tvořil opravdu originální a bizarní spektákly. Film vnímal jako sen, jehož prostřednictvím můžeme uniknout realitě. ()

Odyssey

Pohádka o zamazaném klukovi, jehož zálibou je poflakovat se po nádraží a ‘sbírat‘ ozubená kolečka na stavbu robota, se v polovině filmu promění v poctu začátkům filmového umění. Nepochybně je to originální, jedinečné a vizuálně výborně zpracované, ale mě to prostě nesedlo… Mimochodem, taky vám přijde divné, že v Paříži mluví lidi anglicky s britským akcentem? ()

de-andre

Ničím výjimečný, přesto líbivě natočený rodinný snímek. 3D scény bych si odpustil, daleko raději bych uvítal, když by byl film natočen klasicky, některé scény mi vyloženě vadily. Beru jako poctu filmům G. Mélièse formou hollywoodského velkofilmu. Škoda, že nebyl natočen dříve, s mladší Chloe, její postava by mi přišla věrohodnější, nádražní epizodky (zejména dva páry, Deppovo cameo už mi přišlo nadbytečné) naopak poměrně slušně zaplnily prostor filmu. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz