Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Deeus

Spolu s filmem Artist návrat ke kořenům filmu, což chápu jako důvod, proč se Hugo některým lidem nemusí líbit. Nejspíš ho víc ocení ti, kdo o filmu vědí něco víc než "jen" jako diváci, ostatní musí víc rozplétat. Prostřihy do Cesty na měsíc božské, totéž mě oslovilo v Singhově Pádu (Keaton a spol.). Atmosféra i rekvizity kouzelné, ale přesto místy Hugo pokulhává v tom smyslu, že mi úplně nesedlo tempo. Roztomilé vedlejší dějové linie srážela občasná vleklost, drobátko to zkrátka skřípalo a ani velké modré oči to nezachránily, ačkoli dětské herecké výkony se mi moc líbily (malé asociace s Mostem do země Terabithia). Není to žádné huštění a nalévání emocí do diváka, spíš taková tichá óda na radost a prožitek okamžiku, oslava nápaditosti a kreativity lidí, kteří už nejsou mezi námi. Film je jedno veliké kouzlo a jeden z nejúžasnějších vynálezů minulého století. Stojí za zhlédnutí a zamyšlení. ()

Mathyen

fantazie, jeden krásný film o dějinách pohyblivých obrázků, jejich otci a o jednom opuštěném chlapci. Jedno z nejlepších 3D, jaké jsem viděl, nádherně barevný (doslova) příběh a opravdový režisérský kunšt, vzdávající holt a který pohladí na duši ()

Vticinka15

Skvěle zpracovaný příběh o chlapci, který ztratil rodiče (nejdřív zemřela matka, poté otec) a stará se o nádražní hodiny. V podstatě je zápletka o tom, jak opravit a zprovoznit mechanického muže, který mu (jak si Hugo myslí) předá otcův vzkaz. Ale i když přes velké úsilí mechanického muže rozpohybuje, předávání vzkazu se nekoná. Místo toho mu robot namaluje obrázek, který v budoucnu změní jeho život. To vše se prolíná s příběhem osob z nádraží, jako seznamování nádražního inspektora (Sacha Baron Cohen) s krásnou květinářkou a jiných událostí. Snímek Vám dává pocit spokojenosti a filmové nostalgie. Záběry tvorby prvních filmů jsou tak úžasné, že si říkáte jak mohli první filmové štáby vůbec existovat. Rozhodně je tento film dobrou zábavou na rodinný večer. ()

Enormita

Hugo, ach ten Hugo :D "Hugo a jeho veľký objav", je darčekom pre filmového fanúšika. Nemyslím teraz filmového fanúšika, ktorý si raz za čas pozrie nejaký ten film z miestnej káblovky, ale nadšenca, ktorý už vo svojom útlom veku s nadšením čakal v rade na lístky pred kinom. Hugo krásne poohreje pri srdiečku, lebo práve filmové zážitky z detstva nám pripomína s čírou eleganciou. Hugo je pocta filmu ako takému, Hugo príjemne "vysvetľuje" prečo film nie je iba film, ale umenie. Ľudia sa radi uchyľujú k činnostiam, ktoré nás odvádzajú ďalej od každodenných starostí a jednou z týchto činností je i pozeranie sa na pohyblivé obrázky na filmovom plátne. Film "Hugo a jeho veľký objav" so sympatickou úprimnosťou poukazuje práve na túto vlastnosť filmu a ja mu dávam za pravdu. Ak by som mala charakterizovať tento film jednou vetou zrejme by znela takto: "Hugo vnáša do srdiečok pravých filmových fanúšikov istotu a sebavedomé presvedčenie v to, že vášen z pozerania filmov nie je iba lacné hobby, ale je to číro-číra láska k umeniu. Moje hodnotenie je 100 % ()

PrezidentRickS.

Skvělý příběh, který má potenciál byl i výborně zfilmován. Na můj vkus se to sice hrozně vleklo, ale musím přiznat, že pro spoustu lidí ( především ti menší ) to musela být úchvatná podívaná. Nejlepší záběr je se Sachou a tím psem ve vaně. ()

aannemer

Docela milé, ale přeci jen na rodinný film zdlouhavé. Sestříhal bych to o 30 minuta poté i jednu hvězdu přidal. Ovšem počítačem vytvořivá idylka zimní Paříže před skoro 100 lety je perfektní. ()

MUNRO

No tak...Ani omylem nesdílím názor o nádherné,fantastické podívané.Vizuální a kostýmní stránce nelze nic vytknout,ale příběh a záživnost je tragická.2 hodiny se prakticky nic neděje,takže když si někdo odskočí třeba do stánku pro noviny a vrátí se za 15 minut,prakticky nepřijde o nic zajímavého.Už vůbec nerozumím tomu,že si někdo tuhle bídu dovolí srovnat s báječným Zemeckisovým Polárním expresem,nebo Vánoční koledou.To je zkrátka především po příběhové a zábavné stránce úplně jiná liga!Já dávám přednost lehce stravitelným a snadno pochopitelným příběhům,před přeplácaností a komplikovaností.Alespoň u filmů,určených všem věkovým kategoriím,tedy i těm menším,kteří se v tomhle nudném blázinci zkrátka nemají šanci vyznat. ()

Flamik

nevím jestli to měla bejt pohádka, večerní film, nebo něco mezi, každopádně slovo mysteriózní je zde na místě. Po dvou hodinách neznám jedinou postavu, nemůžu říct co by udělala kdyby.. Ještě mi přišlo celý provedení temný, chladný..úplně mimo mě.. ()

lumpcz

Pro mě trochu atypický Scorseseho film, nicméně né marný. Ikdyž film??? Je to spíše taková trochu životní pohádka, která se ve finále promění v takovou poctu staré a inspirativní artové filmařině. Další plusem je velmi sympatické obsazení i vedlejších i menších rolí v tomto filmu! Hodnocení: 6/10 ()

spacowa

Jedno nádraží, zaprášené vzpomínky, pár velice dobře zpracovaných postav a pohádková atmosféra tvoří dohromady velice příjemný filmový zážitek. ()

kolly13

Jeden z nejúchvatnějších zaběrů Huga v zázemí nádraží, souhra strojů času a tajemný robot, jenž láká svou poetikou a časovým přesahem. ALE ! Absence silnější dějové linky, slabě napsaný part pro Cohena (má navíc), ambivalence mezi rodinným (rušivé) a dobrodružným zaměřením, edukativní druhá půle nikterak zajímavá pro necinefily. Skvělý Ben Kingsley. Poslední hvězda jen díky působivým kulisám, jenž jsou propracované a nádherně filmové. ()

punco

Fantastická filmová jazda a nádherná úcta Scorseseho prvým filmárom, rozpovedaný sposobom ktorý bude baviť celú rodinu a z ktorého nestrhnú zrak, celý film som žral od prvej sekundy po koniec, len škoda že som to nevidel v 3D to by ma asi úplne orgazmicky rozsekalo. ()

bonovox

Krásna pocta kinematografii od jedného z najlepších tvorcov všetkých čias, krásna výprava, perfektný vizuál, ale trošku mi tu vadilo málo silných scén. Ale aj napriek výhradám, jeden z najlepších filmov roka. ()

Muf911

Vizuálně nádherně provedený film na podobné téma jako hra Syberia, která patří k nejlepším adventurám, které jsem kdy hrál. Poetický svět mechanických automatů a hodinových strojků umístěný v art neouveau prostředí pařížského nádraží. Trochu se snaží navodit atmosféru podobnou jako v Amélii z Montmartru se spoustou epizodních postaviček, ale až tak dobré to zdaleka není. Scénář mi přijde občas trochu kostrbatý a s pár mezerami, ale jinak je to pohodový rodinný film a příjemně strávené dvě hodiny. ()

vofo

Nejenom příjemná podívaná pro děti, ale zároveň pocta a poděkování Scorseseho člověku, který jako první rozhýbal obrázku do filmu. Nebýt jeho, tak dnes filmy nejsou. ()

tommei

Nechápu jak to může někdo srovnávat s Tintinem (viz Cival), nicméněje to je velmi kouzelný film, možná jsem jen opojen a přejde mě to, ale uvažoval jsem i o 5* :) - edit 2.. nakonec to má 5.. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz