• Německo

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 123 min

Boys will be boys. I když Downey hraje znovu Tonyho Starka, i když na Ritchiem Madonna napáchala zřejmě nenapravitelné škody, přesto je Holmes uvědomělým popcornem, který neztrácí kontakt s předlohou ani s cílovým publikem. Akční scény střídá pomrknutí na čtenáře, kočkování hlavních hrdinů (zní to gay, ale... však uvidíte) táhne diváka skrz pomalejší pasáže a starý dobrý (skrz naskrz neviditelně digitální) Londýn vás vtahuje do svých ulic se stejnou elegancí, s jakou Holmes střílí z rukávů své dedukce. Je to lehké, trochu povrchní, ale s rafinovanou příchutí, dlouhým ocasem, který žádá opakované zhlédnutí. K čertu s pobouřenými holmesology, tenhle update jiskří jak obloha o Silvestru a když Zimmer hrábne do synťáků a Downey v hlavě zkalkuluje, jak poslat protivníka na šest měsíců do nemocnice, je vám jasné, že tenhle Sherlock má nejen pohnutou minulost, ale i světlou budoucnost.(11.1.2010)

Vyhovovalo mi to téměř ve všech směrech. Zamračený Londýn obklopený bouřkovými mraky řádně atmosférický, herecká sestava v čele s Downeym Jr. hrozně příjemná, dobře se mi na to koukalo, dialogy smysluplné, spousta sarkazmu, pošťuchování a neverbální komunikace. Holmes v podání režiséra Ritchieho prošel výcvikem krav maga, escrimy, boxu a kdo ví čeho ještě a na jeho bojové a deduktivní schopnosti se sice po celý film fajnově dívá, ale tohle snad už tvůrci přehnali, protože tu spojili dohromady Alberta Einsteina a Scotta Adkinse. Jinak to ubíhá kupředu svižně, je tu dostatek akce, i poměrně slušný záporák, bavil jsem se a to je hlavní. 90 miliónů dolarů(rozpočet)/524 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(8.5.2012)

[imdb: 7.6/10] | me: Sherlock Holmes inak. Príjemná zábava, výborní herci, zaujímavá atmosféra pochmúrneho Londýna a množstvo akčnej jazdy .... To celé ako nesilená svieža rozprávka s množstvom výborne ladených Holmes-Watson dialógov (na ktorých je film postavený), tajuplne magická zápletka a neuveriteľne bystrý dôvtip Sherlocka. Ak sa na to človek pozrie takto, tak dostane fajn zábavu. V opačnom prípade je možné pozrieť sa na film očami hľadajúcimi nedostatky a vnímať to ako serióznu detektívku (neodporúčam). V prvom rade ide hlavne o zábavu a tak sa k tomu treba aj postaviť.(6.2.2010)

Pokud to budu brát jako normální film, tak to sice příběhově neni moc originální, ale hromada nápadů, skvělá režie, super atmosféra 19. století v Anglii a roli si užívající Robert Downey jr. s britským přízvukem z toho dělaj fakt zábavnej film, ale pokud to vezmu jako film o Sherlocku Holmesovi, tak mi to přišlo až jako moc velká šáškárna, obzvlášť Downey jr. tam má hromadu vtipných scén, který se k charakteru známý postavy moc nehodí, navíc příběh je hodně tradiční, záporák slabej, Jude Law se na Watsona nehodí a Downey svojí přechytralostí a tim jak vždycky všechno ví značně připomíná Hankse v Andělé a démoni, ale narozdíl od Hankse, jemu jsem to fakt věřil. Nicméně jelikož jsem tyhle Sherlocky Holmese, Hercule Poiroty a podobný zvědavý detektivský vopruze nikdy pořádně nesledoval, tak mi ani nevadí, že to je pojatý jinak a líbilo se mi, jak to Ritchie udělal v zábavným stylu(19.1.2010)

Jaký je Sherlock Holmes model 2009? Není to jenom nový facelift... Guy Ritchie udělal ze Sherlocka Holmese doktora House zkříženého se Seagalem a jeho adaptace legendárních předloh se odvíjí jen tak ,,volně na motivy" s příklonem k estetice jakési prebondovky, pročež to nejpodstatnější, duch literárního díla Arthura Conana Doyla, je bohužel nenávratně pryč. Sám Sherlock už není vyzáblý, misogynní, mírně autistický, trochu podivínský tvor, zmizelo i jeho tradiční oblečení, tedy tradiční rozpoznávací znaky, ale stal se z něho atlet, štramák, milovník a extrémní podivín. Uťáplý doktor Watson zase nelogicky přerostl svého kriminalistického učitele a dokonale se emancipoval, ba dokonce občas Holmese nevybíravě políčkuje! Vše je převráceno na hlavu. Což o to, spektákl je to pěkný, herecké výkony na úrovni, Robert Downey Jr. k okoukání, Londýn konce 19. století občas bere dech (i když digitální animace místy ruší), ale co je to platné, když to vše nese trademark, který má daleko větší cenu než celý tenhle hollywoodský velkofilm. Nudit se nebudete, ale přemýšlet také ne. A Sherlock Holmes byl vždy méně o tom prvním, než o tom druhém. Guy Ritchie možná přišel v adaptování téhle látky s revolucí. Co by na to však nejspíš řekl sám velký detektiv? Je mi líto, milý Watsone (rozuměj Ritchie), ale většina vašich úsudků byla mylná...(2.2.2010)