• Německo

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 123 min

Je fakt, že kdo na princip nespolehlivého vyprávění nepřistoupí hned od počátku a nenechá se unášet iluzorní realitou, tomu se může zdát film poněkud stereotypní a nudný. Robert Downey Jr. (film od filmu ho mám raději) zde představuje totálně racionálního a poněkud sociálně bezohledného Sherlocka Holmese a Jude Law jeho věrného pomocníka, válečného veterána a "vyléčeného" gamblera dr. Johna Watsona. Právě racionalita pravděpodobně odděluje Holmese od většiny publika. Toho, kdo se nechá unášet vyprávěním a zmást se černou magií, pak o to víc překvapí závěr, který Sherlock svým postojem proklamuje vlastně celý průběh filmu a svým silným vrozeným citem pro pozorování ala Mentalista se staví do pozice téměř "vševědoucího", určitě ale o krok napřed jdoucího než je sám divák, který se o průběhu dané scény (akce) dozvídá až zpětně za pomoci krátkého dovysvětlujícího flashbacku (často o nějaké skryté fintě či triku). To je jeden z prvků, který ozvláštňuje celkem přehledné a vyvážené vyprávění. Vzhledem k častému opakování tohoto aspektu může střední část filmu poněkud nudit, nicméně charisma hlavní dvojice na tuto skutečnost dává rychle zapomenout. Druhým z prvků jsou krátké flashforwardy při detektivových boxových vsuvkách, kdy jako zkušený bijec nejdříve ve zpomalených záběrech názorně ilustruje dopady různých úderů na protivníkovo tělo, jeho přemožení a následné zdravotní komplikace a poté jde do pravé bojové akce. Vzhledem k humornému tónu filmu se mohou zdát být tyto vsuvky jako matoucí (Holmes dostane nakládačku), nicméně není tomu tak. Moderní akční háv a další žánrová oscilace zasazené do období britského impéria druhé poloviny 19. století jsou zjevné, inspirace forenzními vědami z mnoha seriálových řad Kriminálek také. Guy Ritchie natočil povedenou poctu literárnímu hrdinovi sira Arthura Conana Doyla, vzkřísil skomírající filmy o době panování královny Viktorie. Anglii při vrcholu průmyslové revoluce zobrazil sice jako prosperující, ale plnou špíny, korupce a zločinu. Právě proto nemohl být Sherlock Holmes zobrazen jako uhlazený elegán a gentleman, ale jako tvrdý, poněkud asociální a vše přeživší jedinec (s dýmkou v ústech samozřejmě).(16.1.2010)

Pro mě je Guy Ritchie zpět mezi režiséry, na jejichž počiny se těším dlouho dopředu ... Překvapivě nebyl tentokrát Robert Downey jedinou hvězdou, jejíž charisma "přepálí" všechny ostatní. Jud Law mu byl více než důstojným protihráčem (spoluhráčem).(25.1.2010)

Pokud to budu brát jako normální film, tak to sice příběhově neni moc originální, ale hromada nápadů, skvělá režie, super atmosféra 19. století v Anglii a roli si užívající Robert Downey jr. s britským přízvukem z toho dělaj fakt zábavnej film, ale pokud to vezmu jako film o Sherlocku Holmesovi, tak mi to přišlo až jako moc velká šáškárna, obzvlášť Downey jr. tam má hromadu vtipných scén, který se k charakteru známý postavy moc nehodí, navíc příběh je hodně tradiční, záporák slabej, Jude Law se na Watsona nehodí a Downey svojí přechytralostí a tim jak vždycky všechno ví značně připomíná Hankse v Andělé a démoni, ale narozdíl od Hankse, jemu jsem to fakt věřil. Nicméně jelikož jsem tyhle Sherlocky Holmese, Hercule Poiroty a podobný zvědavý detektivský vopruze nikdy pořádně nesledoval, tak mi ani nevadí, že to je pojatý jinak a líbilo se mi, jak to Ritchie udělal v zábavným stylu(19.1.2010)

Je mi naprosto u prdele, ze Ritchie sprznil pravdepodobne nejvetsi detektivni postavu, ale co mi u prdele neni, ze to proste neni zadna velka jizda. Jasne, neustale se neco deje, honicky, bitky, premejslejici a hlaskujici Sherlock, ale nic z toho proste nedokaze strhnout. Ty akcni casti vinou prilis pohodovy hudby nejsou vubec vygradovany, navic ta akce stejne neni nijak bombasticka, i kdyz si Ritchie obcas vypomuze stylovou spomalovackou. No a ty komicky casti s hromadou hlasek bohuzel nesahaj co se vtipnosti tyce Ritchieho starsim kouskum ani po kotniky. Dalsi problem je, ze ani ten pribeh neni buhvijakej a ty jakoze carodejnicky casti spis nastvou, misto toho tu mel bejt nejakej fakt mysteriozni pribeh, kde je co vymejslet. Ocekavane to zachranujou herci, sice ani Downey, ani Law se na Holmese s Watsonem absolutne nehodi, zatimco Downey hraje Holmese jako svoji kazdou druhou postavu, takze vypada jak vagus, chova se jak sasek a sem tam prohodi nejakou tu hlasku (i kdyz je fakt, ze dojde i na nejakou tu dedukci), tak Law je v ty roli proste divnej, tak jsou oba na filmu to nejlepsi. No a Strong si hraje na velkyho dabelskyho zaporaka, ale je to jen takovej trapacek. Ale abych jen nekritizoval, vizualni stranka filmu je moc pekna, sem tam se povede uzasnej zaber, ale obcas nektery triky lehce ulitnou. Proste docela zabavnej film, kterej ale bohuzel neni ani moc akcni, ani moc vtipnej a o nejaky napeti to mozna tak lehce zavadilo. Skoda, ze Ritchie vic netlacil na pilu, takle to proste nema koule.(20.1.2010)

Riggs a Murtaugh v Anglii 19. století. Nádherné kulisy, skvělý Downey, výborná režie, vtipné dialogy, spousta rohování, výbuchů, honiček, démonický záporák ... Tak co tomu do prdele chybělo, že jen za 3???(20.1.2010)

• - Spoiler: Tři vraždy lidí a pokus o vyhlazení parlamentu se shodují se čtyřmi řeckými elementy. První byl pohřeb (země), druhý utopení (voda), třetí obětování (oheň) a nakonec čtvrtý jedovaté výpary (vzduch). (HellFire)

• - Ve scéně, kdy se Holmes (Robert Downey Jr.) probudí ve svém bytě za přítomnosti Irene Adler (Rachel McAdams), dochází k dialogu, ve kterém Irene (Rachel McAdams) zmiňuje princeznu Romanovovou. Stejné jméno používala Černá Vdova (Scarlett Johansson) ve snímku Iron Man 2 (2010), v němž Robert Downey Jr. ztvárnil hlavní postavu. (StarPlate)

• - Spoiler: V závěru filmu, kdy Irene Adler (Rachel McAdams) v podzemí stříli po muži, dojdou jí náboje. Když však poté vyhazuje náboje z 6bubínkového revolveru, objeví se i nevystřelená nábojnice. (CrownThomas)