• Německo

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 123 min

Nebavilo mě to. Byl to průměr průměrů. A to ten průměr nedokázal zachránit režisér, herci a ani závěrečná scéna na rozestavěném Tower Bridge, no a zapomněl bych hudbu od Hanse Zimmera. Prostě ten film předpoklady měl, ale absolutně zkrachoval. Sherlock Holmes má být takový, jak ho všichni známe. Střídmý, plný skutečně inteligentních zapeklitých situací a ne akční a agresivní. S čímž teda Angličani chtěli udělat díru do světa a zaujmout minimálně tím. Zaujal by, kdyby všecko kolem něj nebyl průměrný paskvil. Vždyť i během filmu to muselo být znát. Londýn uvrhnutý do šedivých scén mluvil za sebe. Kdyby alespoň byl pěkně ponurý, ale ono kuloví. Akční Sherlock, Dr. Watson na něj kvůli ženský sere a to všecko se odehrává v Londýně, který zahaluje takový počasí, jaký jsem prožíval poslední zimu. Šedavo, nudně, ospale....stejný případ.(30.1.2010)

Guy Ritchie nabízí uspokojivou detektivní jízdu s výbornými akčními scénami (a kulervoucími výbuchy ve zpomalovačkách!), kterou krom nevýrazné zápletky kazí hlavně přílišné otálení s odklonem do temnějších vod, podfinancované triky ve velkých scenériích a nedotažené konverzační duely Holmese a Watsona. Po tom, čím chce nový Sherlock Holmes být, se pátrá zbytečně dlouho, když se ale všichni konečně dohodnou, celý případ s restartem začne dávat smysl. A promění se v zatraceně zábavnou podívanou. 7/10 zaokrouhlených nahoru, protože dojmy se naštěstí s odstupem zlepšují :) P.S. Zimmer těžce válí [novinářská projekce s Londýně](16.12.2009)

Jsem jedním slovem nadšená a více slovy to bylo mnohem lepší, než jsem čekala - což měla být bohapustá onánie, ale ne, Sherlock sice hýřil efekty, ale ty jen sloužily třaskavé směsi svištícího děje a sympatického důvtipu, jakým byl vyšperkován. Že je Downey nedoceněný talent, říkám léta, teď snad konečně přijde zasloužený respekt, protože, a to si donesu polínko do lesa, udělal ze suchara rockovou hvězdu a z tohodle filmu hit.(26.1.2010)

Skvěle odvedená práce. Ať je řeč o hercích (hlavně), tak o celkové režii Guye Ritchieho. Jsem nespoután kultem provázející jméno Sherlocka Holmese. Tento anglický gentleman mi nikdy nepřišel natolik zajímavý, abych viděl všechny filmy kde se vyskytuje (nebo si dokonce něco přečetl). Přesto mé představy o něm jsou pevné, jako skála. Gentleman, popíjející šálek dobrého čaje, každý den ve stejný čas, skvěle oblečený, ovládající se, geniální pozorovatel okolí, psycholog. Ovšem Robert Downey představuje zcela nového, megalomanského poloblázna, jehož inteligence hraničí s šílenstvím a který bravůrně ovládá bojové umění. Jen tento fakt, mě na začátku dostal. Film je kompromisem mezi komedií a akčním krimi, doprovází ho skvělé "flashbacky" popisující podstatné události, na které Holmes přišel. Zajímavější jsou ovšem zpomalené záběry, kde Sherlock v duchu plánuje své budoucí jednání (většinou chvaty v boji). Viděl jsem velice příjemné a vtipné krimi, které si celou dobu dokázalo udržet mojí pozornost. Vadily mi pouhé detaily, které mi občas zkazily celkově dobrý pocit z reálnosti filmu (mohutný kouř, létání po elektro-šoku). Mark Strong zde vypadá skoro na chlup stejně, jako Andy Garcia, takže jsem celý film žil v domění, že postavu Blackwooda zahrál on. Čistých 80% 22.01. 2010(22.1.2010)

Ano, Holmes se tu umí prát a s Watsonem dávaj všem do držky, jenže je to stejně v pravní řadě hlavně poctivá detektivka s klasickým vyšetřováním zapeklitého případu. Přijde mi, že se na to trochu zapomělo a mluví se jen o efektech atd. Mě Guy Ritchie hrozně potěšil, že skloubil akční element s vyšetřovacím a ještě přihodil ponurý Londýn. A podruhé ano, stojí to jednoznačně na perfektní hlavní dvojici. Robert Downey Jr. byl skvělej a pro mne to je jeho zatím nejlepší role. A Jude Law byl mimořádnej. Knírek ho dost změnil :) a navíc ty ksichty a vystupování, dost do tý role prorostl a opět potvrdil, že když má zajímavou a hlavně neromantickou roli, tak je to herec na kterého vás prostě baví koukat. A samozřejmě musím pochválit výbornou hudbu. Filmu neskutečně pomáhá.(28.2.2010)

• - Kvůli věku si původně Guy Ritchie Roberta Downeyho Jr. do role obsadit nepřál. (Olafa)

• - Aby film neobsahoval chyby, producent a tvorca príbehu Lionel Wigram hovoril s členmi skupiny Holmesových expertov z celého sveta, ktorí sa každoročne stretávajú v New Yorku. (drake31)

• - Ve filmu měla hrát i Sienna Miller, ale po obsazení jejího exmilence Jude Lawa odstoupila. (CrypzzXD)