poster

Sherlock Holmes

 • USA

  Sherlock Holmes

 • Německo

  Sherlock Holmes

 • Slovensko

  Sherlock Holmes

 • Velká Británie

  Sherlock Holmes

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 123 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ORIN
  ****

  Je fakt, že kdo na princip nespolehlivého vyprávění nepřistoupí hned od počátku a nenechá se unášet iluzorní realitou, tomu se může zdát film poněkud stereotypní a nudný. Robert Downey Jr. (film od filmu ho mám raději) zde představuje totálně racionálního a poněkud sociálně bezohledného Sherlocka Holmese a Jude Law jeho věrného pomocníka, válečného veterána a "vyléčeného" gamblera dr. Johna Watsona. Právě racionalita pravděpodobně odděluje Holmese od většiny publika. Toho, kdo se nechá unášet vyprávěním a zmást se černou magií, pak o to víc překvapí závěr, který Sherlock svým postojem proklamuje vlastně celý průběh filmu a svým silným vrozeným citem pro pozorování ala Mentalista se staví do pozice téměř "vševědoucího", určitě ale o krok napřed jdoucího než je sám divák, který se o průběhu dané scény (akce) dozvídá až zpětně za pomoci krátkého dovysvětlujícího flashbacku (často o nějaké skryté fintě či triku). To je jeden z prvků, který ozvláštňuje celkem přehledné a vyvážené vyprávění. Vzhledem k častému opakování tohoto aspektu může střední část filmu poněkud nudit, nicméně charisma hlavní dvojice na tuto skutečnost dává rychle zapomenout. Druhým z prvků jsou krátké flashforwardy při detektivových boxových vsuvkách, kdy jako zkušený bijec nejdříve ve zpomalených záběrech názorně ilustruje dopady různých úderů na protivníkovo tělo, jeho přemožení a následné zdravotní komplikace a poté jde do pravé bojové akce. Vzhledem k humornému tónu filmu se mohou zdát být tyto vsuvky jako matoucí (Holmes dostane nakládačku), nicméně není tomu tak. Moderní akční háv a další žánrová oscilace zasazené do období britského impéria druhé poloviny 19. století jsou zjevné, inspirace forenzními vědami z mnoha seriálových řad Kriminálek také. Guy Ritchie natočil povedenou poctu literárnímu hrdinovi sira Arthura Conana Doyla, vzkřísil skomírající filmy o době panování královny Viktorie. Anglii při vrcholu průmyslové revoluce zobrazil sice jako prosperující, ale plnou špíny, korupce a zločinu. Právě proto nemohl být Sherlock Holmes zobrazen jako uhlazený elegán a gentleman, ale jako tvrdý, poněkud asociální a vše přeživší jedinec (s dýmkou v ústech samozřejmě).(16.1.2010)

 • DaViD´82
  ***

  Obsazení perfektní, ale nic moc z toho. Strong je trestuhodně upozaděný, Law nestíhá Downeymu sekundovat snad ani v jediné scéně (a to by tu v zásadě měli být rovnocenní partneři!), Rachel McAdams tuctová, pořádný případ tu vlastně žádný ani není, deduktivní metoda se nevyužívá pro dobro celku, ale zneužívá jako deus ex machina a tak si pro sebe krade veškerou pozornost především Hans Zimmer. Ne, že by snad Ritchie nudil, baví, místy dokonce i obstojně, ale zopakovat zdařilou taškařici ve stylu prvních Pirátů z Karibiku se mu ani zdaleka nepodařilo. A přitom je evidentní, že to je to jediné o co mu šlo. Když už netradiční pojetí Holmese, tak to s nápadem či to s Sherlockem, ze kterého ten Downeyho tak jako tak stejně vychází. ♫ Hodnocení OST: 4/5(7.1.2010)

 • Marigold
  ***

  Elementary, dear Watson. Way too much.(17.1.2010)

 • verbal
  ***

  Riggs a Murtaugh v Anglii 19. století. Nádherné kulisy, skvělý Downey, výborná režie, vtipné dialogy, spousta rohování, výbuchů, honiček, démonický záporák ... Tak co tomu do prdele chybělo, že jen za 3???(20.1.2010)

 • EdaS
  ****

  Odvážný pokus o posunutí legendy jinam, paradoxně blíže kořenům. Když se příště ještě povede lepší scénář (ideálně na úrovni televizního Sherlocka), budu nadšený.(16.7.2011)

 • - Charakter Lorda Blackwooda (Mark Strong) je sčasti ovplyvnený viktoriánskym záujmom, spiritualizmom a čiastočne aj neskorším vplyvom Aleistera Crowleyho. (Greenpeacak)

 • - Robert Downey Jr. získal za roli Sherlocka Holmese zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec v komedii nebo muzikálu. (Ignus.cz)

 • - Povozy jezdí po pravé straně, avšak v Anglii byl vždy provoz levostranný, tedy i v době, kdy žil Sherlock Holmes. (Timak)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace