Ryze dokumentární film se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh Reného, který byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy. Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálů, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt samotné režisérce, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Krk hlavního protagonisty tohoto časosběrného dokumentu „zdobí“ anglicky nepřesně vytetovaný nápis „Fuck of people“. (oficiální text distributora)

SoolenJV

Třeštíková si umí vybrat jako svoje objekty lidi velmi zajímavé a dívat se na jejich život syrovým, nezkresleným pohledem. Reného příběh napsal sám život, tohle by snad ani scénárista nebyl schopen vymyslet tak, aby to působilo realisticky. ()

Noviik

Hodně zajímavý dokument, který jsem sledoval s trochou nadšení, odporu, pochopení i očekávání, co bude dál. Závěr měl být jiný? Jaký a proč? ()

touchmud

V tomhle dokumentu mě popravdě nejvíc nezaujal život nepolepšitelného krimálníka Reného, ale právě vztah který k němu režisérka zaujímá. Odpověď na to, do jaké míry může podobný vztah, natáčení ovlivňovat osud člověka, zvláště při časosběrném natáčeni sice nedostáváme, zato vžak můžeme prožít 20 let ve společnosti člověka, pro něhož se kriminál stal domovem. ()

Decker

Konec dokumentu si zaslouzil trochu vice, takto cela stopaz filmu jen vysumi a zapadne. Jinak se vsak jedna o zajimavy dokument a Trestikova patri bezesporu k vynikajicim dokumentaristum. ()

baruss

Tento dokument, nieje nadčasový, pretože pevne verím, že príbehu Reného Plašila zďaleka nieje koniec... Hej, jeden z mála ľudí, ktorý má triezvy pohľad na svet, ktorý vie ako to vo svete chodí. Máte vlastnú filozofiu,,, zavrú vás pred svetom aby ochránili konzumnú spoločnosť.. To už je aká spravodlivosť. Človek má jednu šancu žiť ale vyzerá pre spoločnosť nebezpečný tak ho zavrú do lochu... Nehovorím, že tam René nebol spokojný... ale zrejme by si vedel predstaviť miesta, kde by bol spokojnejší.. Spoločnosť je to len sku*vená fráza, nikto z mojej vrstvy slová na ňu nenachádza... (pomohol som si jedným z textov Zvuku Ulice, aj keď hip-hop nanajvýš nenávidím).. ()

Sfinkter

Postava hlavního hrdiny je přitažlivá a jeho život zdokumentován na krátkém úseku velmi vypovídajícím způsobem. Z koloběhu nespolehlivosti, nesvobody, lží a obhajob vlastních přešlapů se nedostává lehce. I přes svou inteligenci toho není schopen ani René. ()

rudeboy

Na 20ročnú prácu je tam žalostne málo z réžie, autorstva, pointy, neviem to ani poriadne pomenovať... Ale narozdiel od Katky (iný Třeštíkovej film) je René aspoň inteligentý. Síce flákač, ale inteligentný. ()

zdenny

Pracuji ve věznici třináct let a mohu říct, že René je klasický mukl s klasickým muklovským chováním vně i uvnitř věznice. Nechci jej nějak rozebírat. Jen by mě zajímalo, co tím vším chtěla Helena Třeštíková vlastně říct? ()

Krustyburg odpad!

René je takovej nějakej zaostalej feťák, kterej z nedostatku činnosti ve vězení vykládá na kameru jenom žvásty, který se tvářej jako nějaká jeho filozofie či co a maj asi zamaskovat jeho zoufalej charakter.. ()

NoFiction

Perfektní dokument jak jinak než od ještě lepší p. Třeštíkové. Vždyť René vlastně nic neudělal ??? Každopádně ze srdce nesnáším zloděje, kteří se přiživujou na úkor lidí a v životě snaží peníze vydělat legální cestou a poctivou prací. ()

homerr

Proč žádná část mýho zasranýho života nedopadla dobře? To neví nikdo. Ani Bůh. Bůh má volno a čte si porno... ()

Autogram

Tak kriminálnik úplne stratený v živote si zaslúžil svoj dokument. Medailónik, aký majú osobnosti, že by aj Havel s Klausom mohli závidieť, vzhľadom na to, ako často sa tam objavili. Naviac nás René toľko poučuje, že by som mal mať chuť pani režisérke kúpiť aspoň desať ďalších kamier na ponúknutie zlodejíčkovi, aby o sebe natočil niečo pekné a zaujímavé. Ale čo vlastne? Lebo v tomto dokumente iba nonstop kecá a dve hviezdy dám len za tú úpornú snahu nájsť v jeho živote niečo pozitívne. ()

KASUGI odpad!

Dokument o asociálním pičusovi, co furt krade a když se dostane z lochu na svobodu, krade zas. Normálně žít nedokáže, ale tak hlavně že mu z držky padají samé filozofické sračky. Po desátém propuštění bych mu normálně řekl, že jestli bude krást po jedenácté, tak dostane kulku do hlavy. Zbytečný zmrd, který dýchá vzduch a neváží si života, na rozdíl od lidí, kteří by hrozně moc žít chtěli (jako civilizovaní lidé), ale bohužel skrze svou nemoc takové štěstí neměli. A jak tu někdo trefně napsal - Třeštíková je úchylná. Nevidím nic úctyhodného na takových časosběrných dokumentech, právě naopak, fakt, že se někdo vzbudí a řekne si, tak komu se dneska zase vseru do života? Jo dneska tam mám po dvaceti letech Pepu, zítra točím po patnácti letech Máňu a pozítří se vseru k Lídě, tam už finišuju třitec let - to už mi příjde jako deviace. ()

BuryGol

Z tohohle dokumentu mam rozporuplný pocity. Mam bejt na Reného naštvanej? Nebo mi ho má bejt líto? Nebo mi to má bejt šumafuk? Všechno se mi to mísí tak nějak dohromady a já jsem jak malý dítě, co se rozhoduje kterou zmrzlinu chce. Dvacet let ho sleduje kamera, všechny jeho průšvihy, etudy, pár dobrejch věcí...Někteří lidi jsou holt pro krim dělaný, ale je fakt, že kdyby nedostal směšnejch dva a půl roku za takovou klukovinu, která ho v 17ti poprvý poslala do lochu, mohlo bejt všechno jinak. Budiž mu k dobru, že jeho zločiny nebyly násilnýho charakteru a že nikdy nespad do špínu jménem drogy. A docela by mě zajímalo, co se s nim děje teď. Ale skoro bych se vsadil, že zase sedí v kriminále. Nepřeju mu to, ale on už se ve svym věku asi těžko změní. ()

Almásy

ono by sa patrilo dať odpad! pretože tento film je veľmi tvrdá kritika spoločnosti v ktorej žije nielen René ale aj my všetci. Helena Ťřeštíková je však popri úžasnom psychológovi aj fantastický filmár a dokáže natočiť film o človeku ktorého môžete mať v podstate úplne na háku tak pútavo, že mu viete držať palce. René je skutočný antihrdina našich čias a vizitka toho kam tento svet dospel. ()

bari68

Neskutočne silný emotívny dokument a kriminálnikovi,muklovi,človekovi s pohnutým osudom anarchistického založenia ,ale aj zaujímavej osobnosti.Najviac smutného je to,že v 80 minútach filmového materiálu je vsadených jeho 20 rokov a na konci máte pocit, že celý jeho životopis s dôslednosťou poznáte.Hlavého aktéra dokument neodcudzuje ani sa ho nezostáva, ale zostáva nestranným .Mňa už snáď len napadá:,,Každý svojho šťastia strojca,, . ()

Sipora

Práci režisérky hodnotím na 5 hvězdiček (udržet kontinuitu, soudržnost příběhu po dvacet let - to je nadlidský výkon); celkově hodnotím na 4. To kvůli pocitu z hlavního hrdiny, té ztracené existenci, která podle svých slov miluje svobodu; žít v ní neumí, a tak jí nezbývá nic, než hledat ji za mřížemi - třeba ve svém exhibicionistickém psaní (sic). Ve vězení je přece nakonec vždycky nejlíp. Protože tam je to jasné, vypočitatelné, nalajnované. René je prototyp doživotního obyvatele Valdic, Slavkova, Borů, ... ()

Michelle75

Nesplnilo to mé očekávání, i když na Helči Třeštíkové obdivuju s jakou přirozeností tyhle dokumenty točí, tak tohle mi nesedlo. Na Reném nevidím jedinou zajímavou věc i ta jeho inteligence mi nějak unikla.Je to antizajímavý člověk. ()

Wally

Jedna hvězda paní Třeštíkové, jinak nechápu, proč koukat na snímek o tomto individuu, které není žádným přínosem a jen parazituje na slušné společnosti... ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

21.10.2009

Od 21. do 26. října budou na www.docalliancefilms.com zdarma k vidění filmy oceněné na MFDF Jihlava 2008: nejlepší český dokument Ivetka a hora režiséra Víta Janečka, jihlavskými diváky a evropským… (více)