Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

Aven

V hodnocení nejsem nejspíš úplně fér, protože knižní Zaslaná pošta je má nejoblíbenější Pratchettovka a možná i proto mi většina ztvárnění známých postav moc nesedla. I tak jde však o suverénně nejlepší zfilmovanou Zeměplochu a je stokrát škoda viditelně omezeného rozpočtu. ()

D28

Radosť, zvedavosť i skepsa je na začiatku každého môjho pozerania filmovej "Plochy".A tentoraz som bola milo prekvapená..Humor a atmosféra filmu nemôže byť rovnaká ako v knihe,ale bez toho,aby som podrobne rozoberala výborných hercov vo všetkých postavách a superhudbu a strih a svižné tempo a prijateľné efekty atd., podstatný je výsledok a fakt, že som si okamžite chcela to všetko kuknúť ešte raz..Semafory, Vetinariho ponuky,oheň-ozajstný i ten Adorátin, Vlahošovu premenu...Trošku mi vadilo zobrazenie golema a Anguy vo vlčej podobe,nabudúce ale verím, že to nebude len výborné,ale magické.A viac Hlídky, prosím... ()

Gurtha

Nenuceně střídmý "viktoriánský" Ankh-Morpork přináší příběh napraveného hříšníka zabalený v Pratchettových kouzelných smyčkách, pro ty co Zeměplochu znají nic nového pod sluncem. Ale když ten film tak úžasně baví! Pokud nic jiného, objevil pro mě Richarda Coyla jakožto nakažlivě sebevědomého vykuka. Kromě toho šustění dopisů a jejich malované masy zírající doslova z každé díry nepotřebují příliš počítačové "magie" a o to víc působí celkový dojem "kouzelněji" - v tomto ohledu je tak pro mě Zaslaná pošta doposavad nejlepší pratchettovská adapatace. Ještě si neodpustím - Od té doby co jsme viděla poprvé Davida Sucheta bez navoskovaného kníru získává můj nejupřímější obdiv kde se jen namane. ()

tommmy89

Fakt celkom prekvapujúci film. Námet bol fantastický, mierne humorný, doplnený o "romantiku", no miestami som sa cítil ako v trápnej scénke maloletých :) Sem-tam to namňa pôsobilo ako Harry Potter, preto ma to aj celkom bavilo. No, keď som sa už konečne dostal na kĺb obsahu filmu, tak ma to už začalo dosť nudiť, pretože sa to celé dalo predvídať a domyslieť si koniec. To je veľká škoda, bol to celkom milý a podarený film, až na tie niektoré prehnane detinské scénky ! :) 3* ()

jefff

Velmi povedená adaptace, u které mi jen malinko vadila delší stopáž. Příjemný příběh je okořeněný Pratchettovskou lehce komickou poetikou, kterou oslovuje statisíce čtenářů po celém světě, ačkoliv ve filmu Zaslaná pošta není tolik cítit, jako třeba v knižní podobě. Hlavní herec se se svou postavou porval s grácií a bavil mě. I golemové byly sympatičtí. Pěkný film. ()

Fox85

Zaslaná pošta patří mezi pár posledních dílů Zeměplochy, které jsem ještě něčetl, a tak jsem váhal, do čeho se pustit dřív. Film mě bavil, takže jdu koupit knížku :D ()

Ferinka

Moje první seznámení s Pratchettem proběhlo sice od konce, ale dopadlo více než pozitivně a snad se naplní i má další očekávání. V tomto snímku můžu adorovat především Adorátu Srdénkovou, která mi přirostla k srdci a byla pro mě nejlepší postavou v příběhu.. Krom agresivní scény, kde ubíjí Suchet svého sluhu holí, byla Zaslaná pošt milým příběhem s nevnutitelným, ale patrným morálním podtextem. Díky pro iniciátora :) ()

LuciusWlk

Fantasy je můj nejoblíbenější žánr a to jak ve filmovém tak literárním průmyslu. Jsem proto rád za každý nový film, i když občas jde spíš o zklamání, tady se to povedlo. Pratchett má neuvěřitelnou fantazii, autentičnost a smysl pro humor. Myslím, že se právem řadí společně s Gaimanem k nejlepší současné tvorbě. (i když zdravotní stav Terryho už mu moc psát nedovoluje) Převést na filmové plátno kouzlo Pratchettových příběhu, není bezesporu jednoduchý úkol. Navíc, pokud nemáte za zády obrovskou produkci a balík peněz. Moc jsem proto neočekával, ale byl mile překvapen. V rámci možností velice zdařilý počin a jsem rád, že se mi filmotéka rozrostla o tak pěkný kousek. Pěkně jsem si pomlsal:) Knižku jsem zatím nestihl přečíst, a tak mě velmi potěšil závěr. Cekal jsem bláznivý závod kde Rosret nakonec o chloupek vyhraje nějakým bláznivým Pratchettovským způsobem. A to, že si zachoval svou podvodnickou vynalézavost a Pozlátka přechytračil, bylo docela povedené. Vedle Otce prasátek a Barvě kouzel (viděl jsem až po zaslané poště) se těším na další filmovou verzi bláznivého Pratchetta!!! ()

BMAJTZ

Cítím jasné zlepšení od posledního filmu Colour of Magic. Vlastně jediná věc která mi výrazně vadila byla postava Golema, jinak jsem vcelku spokojen i když zrovna Zeměplocha není fantasy které by mne dvakrát zajímalo. ()

3 AM Code

Pratchettovi adaptace jsou cim dal tim lepsi - Going Postal je lepsi nez Hogfather. Zejmena bych vyzdvihnul herce - britove proste umi! K max hodnoceni mi brani snad jen ke konci trochu dlouha stopaz. 4*+ ()

SjamK

Ááh, takže další Pratchett? ... David Suchet jako kapitální padouch s páskou přes oko - hmm, tak to tu myslím ještě nebylo. (Ikdyž já v něm toho Poirota stejně pořád viděla, to už mu prostě nikdo neodpáře. ...Ó jé, starý dobrý Poirot, asi si půjdu nějakého pustit... :) Kromě Sucheta ale v obsazení žádná další zvučná jména neuslyšíte, projekt se uskutečnil pod vedením světu neznámého režiséra a rozpočet by býval také snesl těch pár liber navíc. A přesto: Zaslaná pošta dopadla výjimečně dobře. Při srovnání s předchozími dvěma díly jsem došla k závěru, že každý z nich měl něco. Barva kouzel měla svoji (neprakticky vysokou :) Neviditelnou univerzitu, smolaře Mrakoplaše a k tomu Jeremyho Ironse (který se neopakovatelně mihnul v roli Vetinariho), Hogfather stál na perfektním Smrťovi a jeho typickém (doslova záhrobním :-) humoru. A Zaslaná pošta? No přece ty rimmerovské ksichty Vlahoše Von Roseta! Ne, autogram na oprátce. Vlastně špendlíky! Eh, ne, teď už vážně... :-) Ze Zaslané pošty místy přímo sálal onen velmi britský duch téměř montypytonovské absurdity. Vlastně Pratchettovské absurdity. Myslím si, že Zaslaná pošta, jakožto nejnovější filmové zpracování dalšího z nesmrtelných fantasy románů Terryho Pratchetta, se jako celek povedla situovat do nálady své knižní předlohy zatím nejlépe ze všech tří pokusů. Jestli bude tento trend „další - lepší“ pokračovat, máme se příště na co těšit. ()

BluT

Nádhernej příběh, kterýmu ale bohužel chyběl Pratchettův klasickej humor. Přestože to má víc než tři hoďky, tak jsem se nenudil, ale geniálnosti knih to ani zdaleka nedosahovalo. Lepší než Hogfather (takže vlastně z filmovejch Pratchettovek nejlepší), ale do pěti hvězd kousek chyběl. Třeba to, aby mě lákalo se na to kouknout podruhý. ()

DavidS.

Chybí zde to, co dělá Pratchettovy knihy, kromě neskutečné míry imaginace, tak podmanivé a populární - inteligentní humor založený na přesazích, narážkách a pomrkávání na všechny strany...Zamrzí to víc, než pochopitelně chudá, nevýrazná, zaměnitelná a až pohříchu civilní televizní výprava...Slečna Srdénková se povedla ze všech postav nejvíc...Z filmových zpracování tak pro mě zatím zůstává favoritem Otec prasátek... ()

Herráček

Po Otci prasátek a Barvě kouzel je to posun trošku dolů, ale v rámci dnešní filmové fantazie jsou Pratchettoviny stále na vrcholu... HBO tehdy udělala dobře, že sáhla právě po jeho dílech... ()

Zagros

Jako vždy u Pratchetta - zpracování filmu a mé představy se rozcházely. To se ale snažím do hodnocení nepromítnout. Film jsem viděl jen pár dnů po přečtení knihy a trochu mě rušilo mé vnitřní neustále srovnávání děje. To je ovšem má chyba, ostatním můžu jen doporučit tohle nedělat. Měl jsem u Zaslané pošty pocit, že jde úplně o jiný příběh. Nebylo to až tak humorné, převládalo drama a napětí (Nadosah Pozlátko působil až hororově). Obsazení bylo slušné, herecké výkony dobré, na TV film byla výprava až působivá a přes přepálenou stopáž mi to uteklo rychle. Film se mi vcelku líbil, ale na rozdíl od knihy se k němu už pravděpodobně nevrátím. ()

raven

Asi najlepsia z doterajsich televiznych adaptacii Pratchetta. Samozrejme, knizne spracovanie bude mat vzdy "navrch", ale napriek tomu... 4* a tesim sa na dalsi pribeh zo Zemeplochy. ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)