Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

KOCOUR-1

Hmmm. Hmmm. Moje hodnocení oscilovalo po celý film mezi odpadem a *****. Ano jsem rád, že se někdo Pratchettovi věnuje, ale když už se někdo chtěl držet předlohy, měl se jí držet přesně. Postavy z velké většiny vypadají jinak a někdy se i jinak chovají. Musím se přiznat, že film jsem si vůbec neužil. Ty více či méně drobné změny v ději, mě neskutečně rušily (knihu mám přečtenou 8x). Raději ani hodnotit nebudu. U tohoto filmu si hodnocení nemohu dovolit. Nebyl bych objektivní. ()

Arach.No

Zasl(r)anou poštu jsem si ze všech, zatím natočených, zaměplošských filmů užil rozhodně nejvíc. Nebýt pár pro mě poměrně nepříjemných nápadů, efektně natočených, ale relativně protahovaných snových sekvencí, ale hlavně a především - objevil-li by se alespoň v jedné scéně Smrť, neváhal bych ani vteřinu a dal nejvyšší hodnocení. Edit: Tak po asi pátém zhlédnutí musím zvýšit na plný počet. Pošta je film, který můžete vidět opakovaně a nejen že se neomrzí, naopak věci, které mi zpočátku úplně nesedly, mi už nevadí a užívám si ho od začátku do konce. ()

Fary

V podstate bych rad dal tri a pul hvezdicky, protoze to bylo fakt dobre - ne dobre na ctyri hvezdicky, ale taky ne spatne na tri. Kazdopadne kvalit Barvy kouzel a Otce prasatek to nedosahuje. Mozna proto, ze tomu chybi postava Smrte. Jinak je to natocene velmi dobre a rozhodne nelze nez shlednuti tohoto dalsiho zfilmovani jedne z Pratchettovek doporucit. :) ()

Holina

84% (stav ke dni 15. 12. 2010) je podle mě moc. Přestože je zaslaná pošta příjemná oddechová a trochu ztřeštěná komedie k odpočinku, nepřijde mi to zas jako taková pecka. Suchet opět RULEZ samozřejmě. ()

Stromovous87

Knižní předlohu jsem nečetl, ale film se mi líbil. Nadprůměrná tv rodinná komedie. Dal bych mu 4 hvězdičky, ale přidám půl hvězdičky za Davida Sucheta a jeho kostým :-) a další půl hvězdičku za Claire Foy ;-) ()

bila.tecka

Zeměplocha Terryho Pratchetta si o filmové zpracování říkala už od své první knihy (Barva kouzel), znalí čtenáři ocení fantazii a inteligenci spisovatele, který do "lehkého" žánru fantasy vkládá humor (podpořený bravurním Kantůrkovým překladem) a nejen popkulturní odkazy, které jsou často skryty v druhém nebo třetím řádu. Filmové adaptace vznikly zatím tři a všechny v televizní produkci. Díky této variantě si tvůrci mohli dovolit obsáhlejší metráž, přesto je výsledek tak na třetině cesty. Mile překvapila výprava, kostýmy a vůbec technické ztvárnění Pratchettových vizí, jeho fanoušek musí hýkat slastí... Horší je to s postavami a nejhůř s nepřenositelnou aurou zeměplošského univerza, díky níž se knihy doslova hltají a při čtení neustále pocukávají koutky úst. U tohoto filmu mám radost z vybraných hereckých tváří, energie mezi Claire Foy (slečna Srdénková) a Richardem Coylem (Vlahoš) pěkně jiskří. Čtyri hvězdičky pro zatím nejlepší adaptaci, přiznávám, že jsem těžce zaujatý se svou slabostí k autorovi knih... ()

Giggs

Pomaly sa stava pravidlom, že o tych najlepšich filmoch sa človek ani nedozvie, resp. že na nich narazi iba nahodou. Jednoduchy ale vyborny pribeh je podoprety skvelym spracovanim, atmosferou a neprvoplanovym humorom. Naozaj skvely počin. ()

J.Bourne

Pomalinku pronikám do svérázného světa Terryho Pratchetta a pomohl mi k tomu i tento film. Výbornej děj, skvělý hlášky i výkony herců. Prostě sem se touhle "pohádkou" hrozně bavil. Jediný co mi trochu vadilo bylo občasný zpracování kostýmů. Jasný chápu malej rozpočet, tv film a samozřejmě i to, že postavičky ze zeměplochy mají vypadat směšně. Ale přeci jen to byla největší slabina jinak skvělýho filmu. Čtyři hvězdičky. P.S kéž by bylo natočeno víc filmů, klidně i do kina, ale hlavně někym kdo má koule vykrást kostymérnu Harryho Pottera. ()

Janega

Moje prvé zoznámenie s Pratchettem bol film Terry Pratchett: Farba mágie (2008), no jeho fantasy svet mi moc nesadol, prišiel mi až moc pošahaný bez ladu a skladu. Dal som mu však šancu ešte týmto filmom a trefa do čierneho. Možno je to aj tým, že jeho fantasy svet je tu len kulisou a samotný príbeh by fungoval aj bez neho. Charles Dance je v roli Vlahoša sympaťák a David Suchet si svoju rolu užíva, i keď jeho filmová postava je skôr takým paradoxom oproti jeho knižnej verzii. Film ma natoľko zaujal, že som si prečítal aj knihu. Dejovej linky sa film celkom verne drží knihy a zmeny oproti nej skôr dopomáhajú k dynamike filmu. ()

Wishkah

Sice oproti předloze je tu dost změn, jak v ději, tak i v povaze postav, ale ničemu to nevadí. Naopak to spíš prospívá průběhu filmu. I výprava je zase o něco bohatší než v Barvě kouzel a Ankh-Morpork je tak díky tomu žijící město. K celému filmu mám vlastně jen výtky k výběru postav Angui, Výsměška a Tragoječe a jistým nelogičnostem v ději. Například nechápu proč, když prohraje závod, by měl být Vlahoš pověšen. Koho proboha napadlo dát tak sympatické člence hlídky takovou nesympatickou herečku. A vůbec nechápu proč ji do filmu tahali, když ji nechtěli udělat pořádně (navíc když se vezme v potaz, že se v knihách nikdy nepřeměňuje mezi lidmi, jako tomu bylo na začátku filmu). Ten samý problém mám s představitelem Vzoromila Výsměška. Výsměšek je akční, rázný a značně neurvalý. Ve filmu je to sotva stín výborného Josse Acklanda z Hogfathera. Podle mě raději mohli tyto dvě postavy vynechat než je takhle sprznit. Tragoječ utrpěl taky dost, ale tam to byl problém spíš kostýmu než problém herecký. Nicméně to plně vyvažují postavy hlavní. Richarda Coylea sem si do role Vlahoše zrovna netipoval, ale přesvědčil mě a ve svém zlatém obleku je doslova zářivou osobností. Claire Foy je jako Adoráta výborná, Charles Dance, ač blonďák, dokázal Vetinarimu vtisknout charisma a David Suchet jako Nadosah Pozlátko je dokonalý a parádní padouch. Výsledkem je pro mě slabějších pět hvězdiček, protože tam sice jsou chybičky, ale bavil sem se úžasně a od Barvy Kouzel je to kvalitativní skok vzhůru.....P.S:já vím že budu za hnidopicha, ale proč tady sakra není Smrť ()

ondrula

Nádherné zpracování klasického příběhu Terryho Pratchetta. Nechápu, proč tahle věc nešla do kin. Mimochodem, krásně tam zní britská angličtina, což je po všech těch amerikanismech příjemná změna. Neplést si se sračkou Pošta pro tebe. ()

Bingos

Jednou z hlavních kladů je dobře volená kniha, příběh Zaslané pošty je snáze odprostitelný od univerza Zeměplochy nežli například Otec prasátek (i když za Smrťe bych se nezlobil..) a tak je přístupnější i pro diváky Pratchettem nepolíbené. Navíc to není kniha, která by vyžadovala tolik triků jako třeba Barva kouzel / Lehké fantastično a celý příběh by víceméně fungoval i Bez fantasy prvků. Druhý geniální tah je realizace prostředí do jakéhosi mixu Viktoriánské Anglie a Divokého Západu, takže reálie jsou než středověkou fantasy spíše takou retrofuturistickou industriání revolucí (noviny, cenné papíry, konkurenční boj...). Poslední (avšak v neposlední řadě) brilantní počin je obsazení. A tím nechci jako všichni jen slintat nad Claire Foy, ale rád bych zdůraznil sympaťáka Richarda Coyle, skvělého patricije Vetinariho Charlese "Tywina" Dance a hlavně parádního záporáka Davida "Poirota" Sucheta. Díky těmto zmíněným kladům vyniká Going Postal nejen v rámci televizních Pratchettovek, ale vůbec jako skvělý biják... Všechny ostatní klady a přednosti snímku jsou už totiž zásluhy jednoho jediného génia až takřka poloboha sira Terryho Pratchetta. ()

Ixbalanke

Nemůžu si pomoct, ale nějak mě to nebavilo. Je pravda, že ani jeho knihy (či kniha co jsem zkoušela číst) mě moc nebaví. Asi mi tam chybí anglický humor. Pythoni jsou holt mnohokrát lepší. Jako pohádka je to docela dobrý, ale po zkouknutí mi to žádný zářez do mozku neudělalo. ()

vander19

Cestičku ku tejto fantasy rozprávke mi vyšlapala postava Hercula Poirota - David Suchet. Pri jeho sledovaní tvorby som narazil na tento TV film a zaujal. Je to síce trošku dlhšia záležitosť a zo začiatku nie až tak zábavná, ale to sa pri sledovaní koncu prvej časti a vlastne celú druhá časť podstatne mení. Príbeh Terryho Pratchetta sa odohráva vo vymyslenom svete, kde komunikácií vládnu svetelné semafóri pomocou, ktorých si ľudia posielajú správy. Klamár von Rosret sa svojimi nekalými umýslami a úskokmi dostáva na šibenicu, kde má jedinú šancu na prežitie. Oživiť poštu. Jeho konkurent a majiteľ svetelný veží je práve známy super detektív Poirot aj keď tu hrá poriadneho hajzla. Ale ten Poirotovský štýl a fúziky mu zostali. Veľmi príjemne som bol prekvapený skvelou myšlienkou tohto príbehu, ktorý mi prišiel tak rozprávkovo krásny. Až je možno na škodu, že sa z toho nespravilo viac ako len TV FILM. ()

Zyne

Hudba: Jon Lunn... velmi příjemné překvapení! od filmu jsem příliš neočekával (neznám ani předlohu), ale nakonec mě naprosto dostal. výborný příběh o podnikatelském souboji protkaný pozvolna se rodící láskou, budováním vztahu ke svým spolupracovníkům a vyrovnáváním se se svojí ne zrovna vzornou minulostí. k tomu výborné herecké výkony (především ústřední pár Coyle a hlavně skvěle využívající mimiku Claire Foy, která ač má být nepříjemná, působí velmi mile) a zajímavé postavy (pan Pumpa, banshee...). rozhodně jeden z nej TV snímků poslední doby ()

Frederika

Ne, nechápu proč se do filmových adaptací Pratchettových knih investuje tak málo peněz. Ale i za to málo, a na to, že je to televizní film - klobouk dolů. Zaslaná pošta není tak zdlouhavá jako Barva kouzel, a vyvarovává se i tupému převádění předlohy, jako se to stalo u Otce prasátek. A Claire Foy tu vypadá opravdu famózně. Takže prostě - must see. Mně, fanouškovy Zeměplochy, se to moc líbilo! ()

Marys

Konečne dobrý film od Pratchetta. Možno si za to ani nemôže tým, že naň nebolo treba toľko efektov, tým, že neskĺzol do kŕču vďaka jednej dejovej línii, mal spád, bol dobre pozerateľný, hoci aj tak by ho skrátiť na dve hodinky nezaškodilo. Takže, dajú sa točiť aj dobré video filmy od Pratchetta. Aj keď dokonalé to určite nebolo, to tobôž nie. A tá banší bola naozaj zle spravená. No v porovnaní s ostatnými filmami tejto série je to určite o dve triedy vyššie. ()

Movie Gourmet

Bez znalosti knižní předlohy se dá říct, že se jedná o zdařile natočený snímek. Snad ještě lepší než Otec prasátek a Barva kouzel. A o pět jako u předchozích nevím jestli je to tím, že byly i knižní předlohy lepší, nebo je lepší jen film. Zde má ale nicméně na úspěchu lví podíl herec Richard Coyle, představitel hlavní postavy - Vlahoše von Rosreta. První díl tohoto dvoudílného televizního filmu se mi zdál lepší, tj. svižnější, napínavější a snad i vtipnější než druhý, který byl rozvláčnější. Verdikt: 3 a 1/2* až 4* a 75-80 %. PS. Herec Richard Coyle má v sobě něco z Roberta Duncana McNeilla, představitele Toma Parise v seriálu Star Trek Voyager a Andyho Serkise (např. Pán prstenů, Dokonalý trik). Je zdě něco z podoby fyzické ale i temperamentu a charismatu obou těchto herců. Také mě ještě napadá podobnost s Vincent(em) Cassel(em) (např. Purpurové řeky, Černá labuť). ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)