Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

fmash

Přiznávám se bez mučení. Kdyby Pratchettovy spisy nezabíraly skoro celou poličku v mé skromné knihovničce, čtyři hvězdy bych Zaslané poště dal jen stěží. Pravda, mohlo to být horší, TV filmy logicky nedisponují takovými možnostmi, jako populární blockbustery. Výprava přesto nebyla nejhorší, některé postavy byly výborné (mladší, později starší pošťák kupříkladu) atd. Na druhé straně Vzoromil u mě není senilní dědek a laciné masky (golemové, Angua) byly trochu moc pod úroveň celkového zpracování. Nu což, vzhledem k ambici zeměplošských příběhů, navzdory jejich relativní populárnosti, působit spíše na sečtělé čtenářstvo ochotné přemýšlet, jsem žádné megazpracování nečekal (popravdě jsem nečekal žádné zpracování). Atd. atp., tuhle čtyřku dávám z osobní náklonnosti a nečtenářům Pratchetta bych to moc nedoporučil. Ale dovedl bych si na téhle úrovni zpracování představit seriál všech dílů. To by bylo něco. ()

Parlay

Kdyby byla každému snímku určenému pro televizní obrazovky věnována taková péče, jako právě příběhu poštmistra Vlahoše von Rosreta, žili bychom zřejmě v dokonalém světě :-) Výprava, kostýmy, hudební doprovod… Profesionální zpracování filmových kvalit - snímku by bez ostychu více slušelo velké plátno… Jedná se o milé, vtipné a hravé fantasy, svým způsobem o příjemnou alternativu k mnoha temným fantasy opusům. Nemohu nepochválit herecké osazenstvo - Richard Coyle si Vlahošovu roli viditelně užívá, David Suchet opět dokazuje, že by bylo chybou si jej zaškatulkovat „pouze“ jako představitele belgického detektiva s buřinkou a knírkem a slečna Srdénková by dokázala rozehřát i srdce samotného golema :-) ()

dee-key

Co se mojí znalosti Pratchettovi tvorby týče, vím o ní asi tolik, co o černém moru (ale pořád je to víc než co vím o matematice), takže z těch stohů knih, co autor napsal, jsem přečetl jednu jedinou, tu první. Ale z nějakého důvodu mi zrovna tenhle dvoudílný kousek přirostl k srdci a vždycky si ho rád pustím znovu. ()

kagemush

Lord Vetinar se usmál???? A hned dvakrát!!!??? To snad ne. To že se Pratchettovým knížkám ve filmu nedostává takové produkce jakou si zařídila Největší spisovatelka všech dob a ani trochu plagiátorka Rovlinková,nebo máme smůlu ,že alespoň něco od něj nerežíroval mistr Jackson,to je jedna věc. Co se ale u tohodle (a nejen u přepisu Zaslaný pošty,i u jiných Pratchettů,ale třeba i u Stopařova průvodce po galaxii od pana Adamse)nezdařilo,tak to jak u předloh se ta švanda vždy děje s vážnou tváří (ano,raději Keatona než Loyda) a černý humor má být černý,nikoli s ohledem na ty nablblý rejtyngy jako ,,černý". Ovšem atmosféra dobrá.--Tak mě snad nadchne Pratchettem příště někdo jiný.Snad. ()

easaque

Další Terry Pratchett od televize Sky ničím nepřekvapilo. Zpracování bylo stejně dobré jako předchozí - masky i triky mi tam dobře seděly, jen do příběhu jsem se nedokázal pořádně zakousnout. Možná je to i tím, že jsou všechny filmy sobě hodně podobné a dělané rutinně jako na posuvném pásu a bez jiskry. Přesto je to slušný průměr a docela příjemné dílko na jedno odpoledne. ()

bukowski83

Tak to já fantasy můžu ve velkém a tenhle ač TV film byl naprosto parádně natočen, stoprocentně daleko lépe než veškeré ty dračí patlaniny a Merlinovy knihy kouzel. Člověk by skoro ani nepoznal v hlavním záporákovy veleváženého Hercula Poirota, no a jeho protějšek mě nevím proč byl vážně moc sympatickej a držel jsem mu od začátku do konce pěsti!Doporučuji všem kdo se chtejí odreagovat a pobavit se na úkor jednoho zlosyna, kterého znají pouze jako detektiva v buřince a se zvláštním knírem - proto neváhám a i kvůli mé slabosti pro pravou anglickou angličtinu dávám 90% ()

Wladi.mir

Líbilo a moc smích, který ze mě vycházel při sledování musí být důkazem. Dokonce i český dabing byl na dobré úrovni a vyprávění českého dabéra mi připomínalo Edwarda Blooma z Big Fish. Pěkně natočeno s citem pro humor a musím říct, že Terry Pratchett mě zajímá čím dál tim víc. Zasloužené čtyři hvězdy. ()

cubajz

perfektní televizní produkce s kvalitními hereckými výkony, která Pratchettovi podle mě sluší více nežli by tomu bylo u velkolepého, ale o to více osekaného "hollywoodského" zpracování. Už se těším třebas na Buch! nebo Podivný regiment.. Jo Claire Foy je kouzelná! ()

Gaaron

Jasně, je to televizní film s místy viditelnými dírami v rozpočtu, ale stejně mě nenapadá, jaký by měl být, aby byl lepší, takže není proč váhat s plnou palbou. ()

Andre3000

Od Terryho jsem zase tolik nepřečetl, ale Zaslaná pošta je moje nejoblíbenější knížka od něho. Film samozřejmě nemůže být nikdy lepší než kniha a proto jsem na film nekladl žádné velké nároky a v klidu si ho vychutnal. Musím říct, že opravdu parádně zfilmované, škoda jen že se jedná o pouhý televizní film. ()

Jermann

Pevně doufejme, že se Terryho skvělých dospěláckých pohádek nikdy neujme Hollywood, protože rozpůlený, na tři hoďky natažený televizní formát jim vyloženě svědčí. Po prvním díle se člověk na Ploše zase cítí jako doma a při tom druhém se už prostě jen spokojeně tetelí. Když pominu slizkého vampíra či partičku golemů, je Zasl(r)aná pošta vlastně velmi civilní, sociálně satirický dobrodružný příběh, který se jen tak mimochodem neodehrává na naší Kouli. Hlavní postavy na obou stranách barikády jsou jako vždy krásně barvité, ty vedlejší zase každá klasicky představují nějaký ten společenský nešvar ve zhuštěné podobě .. Trocha napětí i romance, spousta chytrého i mile přihlouplého humoru a celé to krásně funguje a odsejpá .. hmm .. až zvažuju plný počet. ()

papaJA21

Terry Pratchett by měl zůstat tam kam patří a to je na papíře. Neřekl bych že je to špatné, imaginace funguje u každého jinak, ale mě to prostě vůbec nesedlo. ()

mortak

U Pratchettových knih platí více "jak" než "co". Samotný děj, vcelku jednoduchý, je "vyšperkován" tolika nápady, postřehy, satirou, až celá Zeměplocha s jejími obyvateli se jeví jako skutečný svět tak podobný tomu našemu. Jenže ve všech třech TV adaptacích zůstal jenom ten osekaný děj, nic víc. Zatímco kniha se více soustředí na boj starého s novým, pošty s novou technologií podobající se IT, film akcentuje nápravu jednoho podvodníka čistou láskou. A i když je Claire Foy dokonalá a k nakousnutí, je to posun od Pratchettova světa někam úplně jinam. A ty němé scény typu "zoufalá slečna Srdénková začíná kouřit"...WTF!!! Tři hvězdičky za přesné herce, od Pozlátka k Slavojovi, ovšem k Pratchettovi to má dost daleko. ()

Splasher

Nezbývá než zatleskat maďarským kolegům a Sky produkci. Jestli si někdo zaslouží takhle propracovaný TV film, tak je to právě Pratchett. Zas_aná pošta mě bavila už v knižní podobě a ta televizní příliš nezaostala. ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)