Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

Avras.ell

Samozřejmě, že to není dokonalý film. Ale pokud je to pouze televizní dílo, tak se tomu výraz skutečně blíží. Oproti starším Pratchettovkám je tu vývoj postavy, proměna charakteru i dost reálné napětí. Film je samozřejmě příběhově kratší než knížka, místy i zamrzí, ale zpracování a příběh, který tu dokázal Jon Jones stvořit a zrealizovat, stojí za to vidět. ()

kulitschka

Zatímco Otec prasátek mne moc nevzal, Zasranou poštu jsem si vážně užila. Musím tedy poznamenat, že z knih je to jedna z mých nejoblíbenějších a trochu hodně jsem se děsila televizního zpracování- dopadlo na výbornou. Opravdu jsem si užívala Davida Sucheta (na záporáky on má talent) i modré oči Richarda Coylea (ách). Vetinarimu odpouštím jinou barvu vlasů, Charles Dance byl perfektní volba. Jediná postava, která se mi vyloženě nelíbí, je jeho komorník Važuzel(slizký) a Angua(laciná, to dělají ty vlasy), ale tak dost o figurkách. Going Postal je super knížka a na filmu toho moc nezkazili, celý film jsem se dobře bavila malými vtípky, líbil se mi exteriér a válka mezi společnostmi mě udržela vzhůru..podotýkám od půlnoci do tří ráno po namáhavém dni s původně pěkně nasranou náladou. Takový film si u mne osobně zaslouží pět. MOMENT- SKORO pět, kde je kruci Pan Ryšamon? ()

tomkat odpad!

Zkouknuto těsně po přečtení knížky - tedy jako sorry, ale co je moc, to je moc. Společnost Velké linky zkondenzovaná do 2 lidí, z obchodního partnera (kniha) udělaný "cosi-jako-komorník" (film), moralizující golem(!!), Slavoj s tváří afektovaného devianta, Tragoječ jako variace na Freddyho Krugera, perforovaný papír vynalezený někým úplně jiným, Angua, která se v klidu promění za bílého dne(!) ve vlka uprostřed lokálu (uáááá - v knižní sérii je utajení vlkodlačí totožnosti na veřejnosti tradiční a důležitá věc), flirtující(!!!) Krasomila Adoráta, a nejhorší ze všeho - světlovlasý Vetinari bez jediné stopy bezeslovné dominance a přehledu o všem, které z něj dělají v knihách skutečného Osvíceného Tyrana: v tomhle filmu naopak trpí samomluvou. A tohle není puntičkářství - maže se tím charakter postav, které jsou právě v Pratchettovkách tak kouzelně, svérázně a přitom svůdně vykreslené... Pak už jen stačí zmínit opakované znásilnění příběhu (chápu, doslovně se to přetočit nedá - ale vždyť to mělo k dispozici plochu dvou celovečerních filmů, a ještě je to schopno vynechat iniciační rituál poštmistra, poslat Adorátu s Vlahošem do Sto Lat a udělat z ní koňařskou dominu...). Četli režisér a scénárista tu knihu vůbec??? Ani obsazení postavy Nadosaha, ztvárnění semaforů, nápadité zdůraznění (a zobrazení) Vlahošových minulých hříchů a jejich důsledků, a pár dalších světlých míst nemohou zachránit tohle Těžké Zklamání. Přečtěte si raději knižní verzi - uděláte mnohem líp. ()

Miki65

Film, který se nese na jako obvykle vynikajícím Pratchettově příběhu . Výborný casting, především hlavní postava Vlahoše a do kolen mě dostával i Suchetův Nadosah neboli Rudolf Natupovaný. Postava Adoráty je k sežrání. Výborný humor a plno skvělých nápadů - zde vyniká hackování a zavirování mechanické mašiny a vynikající je i vynalezení filatelie - takových nápadů a narážek je film plný a vůbec to neruší nit příběhu. A ani poněkud úsporná výprava v mých očích dílu neuškodila. Proto i přesto že jsem Pratchettův fanda musím dát 5*. ()

Tyrkys

Coby člověk, který četl od Pratchetta téměř vše, obávala jsem se filmového zpracování. Nevyšlo to u Stopařova průvodce, u Tolkiena... Ale tady mě to moc bavilo a jen doufám, že budou další adaptace. ()

mina_harker

David Suchet je jako Nadosah Pozlátko vynikající. Snad se nyní po skončení natáčení Hercule Poirota dostane častěji k podobně zajímavým rolím. ()

+sfinx+

Těžko mohou čtenáři předlohy něco vyčítat. Já se sice ke skalním fandům Pratchetta zatím neřadím - jednoduše proto, že nemám zase až tak plošně zmáknutou jeho tvorbu, ale i tak mám jeho tvorbu rád. Právě tenhle příběh se mi do rukou dostal a těžko říct, které zpracování se mi líbilo víc. Fantazie je úžasná věc, která (samozřejmě pouze ruku v ruce s dobrým autorem) dokáže vytvořit úžasnou atmosféru a zajímavé postavy. Jenže když se pak člověk může podívat na živou slečnu Srdénkovou, Vlahoše nebo Pozlátka, tak si říkám, jestli bych si je dokázal představit lépe. A když se ani v té atmosféře nedají najít velké chyby, tak proč bych nedal plný počet..? Dal bych klidně 5* navíc za tu dávku výborné satiry. ()

BR23

veľmi pekný film, a tá pesnička fakt okúzľujúca, často mi zneje v hlave ako príjemná nálada. týmto som vlastne začal sledovať Terryho Pracheta - nakúpil som si plno kníh zo zemeplochy, (doteraz ich čítam) :) ()

ANDAKIN

Nápad na celý film podle knih Terryho Pratcheta je podle mě naprosto úžasný, někdy si musím přečíst originální román. Zde se jedná o film, ke kterému se velice rád a pravidelně vracím vracím. Tento film má v sobě skvělou má zápletku, napětí a nádherný příběh. Celou strukturu ještě ohromě dokořeňuje absolutně úžasný Pratchetův fantasy svět, kde nic není tak, jak předpokládáte. Tento snímek se řadí k mým nejoblíbenějším a myslím, že si zaslouží minimálně ty 4 hvězdy. Nicméně je to moje srdcovka, kterou jsem viděl už nespočetněkrát, proto dávám určitě plný počet. ()

Alex.V

Opravdu nádherné zpracování perfektního románu. Obsazení je vybráno naprosto skvělé, kostými a celková atmosféra , opravdu nádherná. Navíc je super že je film rozdělen na dvě části tak, že člověka dokáží udržet v napětí co se vlastně bude dít dál. Za mě rozhodně pět hvězdiček! ()

Dalajlada

Knihu jsem bohužel nikdy nečetl a možná i proto jsem ochoten dát filmu vysoké hodnocení, protože se mi neskutečně líbil. Navíc jsem si jako bývalý pošťák užíval vynalezení známek a všechny ty vychytávky, které se zde nacházejí. Hlavní hrdinové jsou nesmírně sympatičtí a tím moje hodnocení jen utvrzují. ()

folkemon1977

Tenhle film mě přivedl k Prachettovi. Vtipné, absurdní, ironické dílo. Vynikající herecké obsazení. Takhle má vypadat skvělá adaptace stěží uchopitelného autora. Zamrzí jen laciné triky, ale s ohledem na TV produkci a celkově ironické pojetí filmu to až tak nevadí. Tolik vyzdvihovaný Otec prasátek hraje oproti tomuhle kousku zcela druhé housle. ()

Harry89

Snažit se zfilmovat díla mistra Terryho je nelehký až takřka nemožný úkol. A světe div se, u Zaslaný pošty se to povedlo fakt na výbornou. Ze všech třech filmů mám tento nejradši, těsně následovaný Barvou kouzel a mírně dýchavičným Otcem prasátek. Sláva a čest režisérovi a všem hercům a vředy na genitálie a věčné zatracení těm, kteří zmasakrovali moji milovanou Hlídku. ()

mapollam

Pratchett je humoristický spisovateľ najvyššej úrovne. Ako Slovák mám obrovské šťastie, že existujú fantastické české preklady jeho textov a môžem sa považovať za fanúšika Plochozeme. Preniesť ten svet do filmu chce odvahu. Toto je dosť vydarený pokus. Ale tak, ako Tolkienov LOTR čakal na Jacksona, aj Discworld ešte čaká na dokonalé spracovanie. Podľa mňa to budú nakoniec kvalitné animáky, ktoré sa stanú kultom. Snáď sa dožijem. ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)