Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

Hawaj

Ježiš todle byl balzám pro duši i fantazii. Velmi přijemný příběh. Jenom škoda, že to mělo perutě přistřižený omezeným televizním rozpočtem jak co se týče výpravy, staveb, efektů tak i scénáře, obsazení atd. Doufám, že z toho někdo udělá velkolepej biják. ()

MartyMcFly89

///////AŽ TO VYJDE A CHYTNU TO NA KABELOVCE, BUDU HODNOTIT ZNOVU. ALE URČITĚ STEJNĚ////////////// Co dodat. Ono to bude dobré, protože tomu věřím. Divíte se tomuto přístupu ? Přečtěte si všechny knihy Zeměplochy, jako já a uvidíte, co to vlastně znamená. Zákonitosti příběhu musí plynout, ubíhat, podle divákova očekávání (čtenářova). Zas(r)aná pošta patří mezi mé nejoblíbenější Pratchettovky, znovu dokázal, že umí psát. Heh, už 25 let to mistr Terry dokazuje. Režisér - Vadim Jean. Barva kouzel se mi líbila. Otec prasátek též, i tohle se mi bude líbit. Někteří Pratchettovci jsou prostě nekritičtí k jeho dílům převedeným na obrazovky. Je to něco podobného, jako když vyšel film Postal. Byl skvělý, dokonalý (podle mého), protože mám rád hru (pro hodně vlastností, chuťovky z ní vyprávím na potkání). Nebo kdyby někdo konečně zfilmoval "nějaký maso od Kulhánka", tak bych tomu také dal pět hvězd. Kdo ví, třeba tento film nebude tak kvalitní, ale takové věci já v těchto speciálních případech neřeším. Když dám Forrestu Gumpovi a Postalovi pět hvězd, neznamená to, že jsou ty filmy stejně dobré a kvalitní. Je to jen můj názor, úhel pohledu. Na mě oba dva silně zapůsobily. ()

Rastman

Ach ta magie. Tentokráte ustupuje trochu do pozadí, magické věci se v příběhu stále dějí, ale ta pravá magie, ta na vás proudí z obrazovky. Je až neuvěřitelné, jak rychle se ponoříte do toho vesele pochmurného světa a jak dobře se v něm cítíte. Samotný příběh je plný pratchettovsky absordních zvratů, tentokráte je ale míra absurdity v míře běžné únosnosti, jinak řečeno jsou ty malé vtípky více než stravitelné i pro běžného nefanouška a neznalce. Nutno říct, že velkou zásluhu na tak rychlém uplynutí bezmála tří hodin má určitě výborná knižní předloha (nečetl jsem), ale Jon Jones dokázal mistrnost Pratchettových slov převést do nádherné audiovizuální podívané. Ku pomoci mu byli výborní herci, kteří balancují na tenké hranici sitcomové ztřeštěnosti a vážnosti hraného filmu. Daří se jim ale držet celou situaci přesně v rámci hraných charakterů a tak vzniká spousta postaviček, na které jen tak nezapomenete. Další film do seznamu "must see". :) ()

Fruitik

úžasné... konečne "iný" film.... chcete viedieť hackerský vírus v 18.storočí? Akým spôsobom sa šíril malware v tom období? Ako sa vtedy tunelovalo? :-) Skvelá rozprávka pre dospelých... Odporúčam. ()

Parisée

První část filmu se mi zdála svižnější a vtipnější, než ta druhá, ale celkově podle mého film kvalit knižní předlohy nedosahuje. Otázkou je, nakolik je to dáno schopností knihy lépe vykreslit příběh díky bohatším výrazovým prostředkům a nakolik je to zásluha režiséra. I tak ale Jones dokázal dát snímku pratchettovskou patinu, čehož si cením. Vizuální efekty vnímám jako televizní standard. Nenadchnou, ale neurazí. ()

Dextwer

Dobrodružná fantasy pohádka, která člověku zpříjemní den. Doporučuji pro chvíle klidu a oddechu. Zajímavý nápad, dobré zpracování a sympatické herecké obsazení. Zajímavosti: * Po Hogfatherovi (2006) a The Colour of Magic (2008), jde o třetí hrané televizní zpracování příběhů ze "Zeměplochy" Terryho Pratchetta. Hodnocení: 70 % ()

Bercuss

Zde je krásně vidět, že peníze nejsou vše. Ať už jako motiv filmu a nebo když se podíváme na film samotný. Zde herecké výkony zastiňují zcela zřejmý menší rozpočet než jaký mají americké blockustery. Což se nakonec ukazuje jako veliké plus. Skvělé herecké výkony hl. postav ať už Richard Coyle, nebo David Suchet, ale hlavně úplně sexi dokonalá Claire Foy. 85% ()

Keen.lady

Skvělí herci, úžasný příběh, filmová adaptace, která nezklamala. Smůla jen je, že se na ni neutratilo víc peněz a neměla větší reklamu, rozhodně by to za to stálo, nepůsobila by občas tak laciným dojmem. Je z toho zkrátka cítit velký potenciál, který nebyl plně využit. Některé pasáže by se mohly zkrátit, ale stále je na co koukat. Za slabší části jedna hvězdička dolů. ()

socket7

Eh, tak tato adaptace ve mně vytváří opravdu rozporuplné pocity.... Na jednu stranu bezchybné herecké výkony a v podstatě skvělé dialogy, na druhou opravdu málo Pratchettovského humoru (až na sběratele špendlíků:)) a směšný rozpočet. Výprava neexistuje, je to jen systém lokací řazený za sebou (připomnělo mi to rané PC adventury od Sierry:)). Ano, já vím že je to film z televizní produkce, ale bohužel v tomto případě to film hodně sráží. Ankh-Morpork opravdu není jen jedna ulice se dvěma budovami..... Nějak se přes toto nemůžu přenést.... T. P. píše jedny z nejlepších humorných fantasy, myslím že by zasloužil zpracování minimálně na úrovni Harryho Pottera. A že je z čeho vybírat! Ook! ()

Luckyboy

Pratchetta mám prostě rád, a tenhle film jsem si maximálně užil. Kinematografický skvost to není, ale 3 hodiny plné zábavy a humory ano. ()

Sakulnikov

Suchet jako Pozlátko a Dance jako Vetinari mi udělali radost. Škoda jen Tragoječe, ta úprava nedává moc smysl. Ostatní změny smysl dávaly, ale je to škoda, byly většinou zbytečné (ano dívám se na to krátce po dočtení knihy - což asi není dobrý nápad). Ale vesměs velmi povedená adaptace a jen více takových. ()

Vasyl

Hodně silný tři. Proč kurva někdo neveme stamiliony a nenatočí to ve velkým? Už su asi rozmlsanej. Tohle bylo správně trhlý a vtipný, ale stejně mě něco nutí nedat víc. Mám si ještě pučovat knížku? ()

jemine

Těžká věc, točit filmy podle Terry Pratchetta; zákonitě se to nemůže úplně podařit. Brilantní slovní humor a dokonale vygradované situace převést do obrazu prostě nelze. Zaslaná pošta je i není Pratchett, je to kompromis, na který se lze podívat a který  i pobaví. Film je dobře obsazený, dobře zahraný, triky jsou na televizní film velmi solidní, ale už to není tak úplně ono. ()

stnly

Konečně povedená adaptace Pratchettovy knihy. Dokonce bych řekl, že jsem se s filmovým Vlahošem bavil víc než s tím knižním. ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)