Nájemní vrazi

Assassins

Zabijaci

Akční / Thriller / Krimi

USA / Francie, 1995, 128 min

„Ešte som živý...“ – „Vydrž.“ Čo sa stane, ak precitlivený nájomný vrah (Sylvester Stallone) má zabiť osobu X (Julianne Mooreová), ale narazí pri tom na mladšieho/agresívnejšieho „konkurenta bez starej školy“ (Antonio Banderas s „vyklbovacím palcom" parafrázuje „vyklbovacie rameno“ Mela Gibsona zo SMRTONOSNÝCH ZBRANÍ od rovnakých ľudí, akí robili ZABIJAKOV)? Solídny akčný triler s elegantnou kamerou, zaujímavým obsadením (aj keď Desperado Banderas to miestami predsa len už príliš afektuje, asi ako Wesley Snipes v DEMOLÁTOROVI) a - vďaka scenáru bratov Wachowskích (áno, TÝCH bratov Wachowskích) - dokonca inteligenciou resp. ZDANÍM inteligencie. Omenovský SUPERMAN zo SMRTONOSNÝCH ZBRANÍ Richard Donner urobil v minulosti lepšie kotrmelce, ale ani ZABIJACI sa v jeho filmografii nestratia. Možno sú príliš "pokojní" a "uhladení", ale napriek tomu dostatočne draví a originálni.(4.4.2009)

Závěr se mi moc nelíbil, ale jinak je to celkem vydařený snímek. S některými scénami si Donner opravdu vyhrál. Výborný cholerický Banderas, ale výborný je i prkenný Stallone - protože jeho prkennost tu má svou funkci, právě pro ten skvělý kontrast obou hrdinů.(26.7.2003)

Jeden z mých nejoblíbenějších akčňáků, ve kterém se v polovině 90. let potkávají veteráni, jejichž doba končí (Sly, Donner) s nastupujícími dravými nováčky (Banderas, Wachovští) a šéfuje tomu věčný Joel Silver. Téměř nonstop akční jízda podle přímočarého, ale v detailech neustále komplikovaného scénáře s noirovým feelingem má jen několik příjemně melancholických zastávek a eso v rukávu v podobě Banderasova famózně excentrického hereckého výkonu. A poprvé mi představila Julianne Moore. S těmi copánky byla vážně rozkošná.(18.5.2008)

Tohle je jeden z filmů, na kterých jsem vyrůstal. Stylový zabiják před odchodem do důchodu Sly Stallone versus šílený Antonio Banderas. Poctivá akční podívaná z poloviny let devadesátých. Sly v jedné ze svých nejlepších rolí a Antonio stále ještě na počátku kariéry. Příběh předvídatelný, zápletka nepřekvapující, ale všechno ostatní je na svém místě. Richard Donner ví, jak na diváka zapůsobit a akční scény jsou všechno jen ne nudící. Herecké výkony až na Banderase žádné, ale to snímku paradoxně pomáhá. Banderas tak působí odlišně než všichni ostatní, což jen podtrhuje jeho šílený a posedlý charakter. Plky, to už jsem dlouho neslyšel.. plky.(3.4.2007)

Ve své době výborné obsazení a několik nervydrásajících scén navrch. 75% Zajímavé komentáře: Hal_Moore, Divočák(17.4.2005)

• - Z filmu byla vypuštěna scéna, kde Miguel Bain (Antonio Banderas) jde přes hřbitov a potká hrobníka. Dá se předpokládat, že jej pak zabil mimo obrazovku a vzal si jeho uniformu, což vysvětluje, proč ji nosí později ve filmu. (BloodMax)

• - Během krátké hřbitovní přestřelky, v níž Miguel (Antonio Banderas) čelí kulkám osobních strážců, si lze povšimnout jednoho z náhrobků s cedulkou a jménem Rhodes, které záměrně odkazuje k Morganě Rhodesové, člence produkčního štábu. (Conspi)

• - Scenáristé chtěli, aby Sean Connery hrál zabijáka Roberta Ratha (Sylvester Stallone). Do této role byli zvažováni také Arnold Schwarzenegger, Mel Gibson, jenž odmítl kvůli svému filmu Statečné srdce (1995), a Michael Douglas. (Zdroj: notstarring.com) (Conspi)