Daleko od hlučícího davu

Far from the Madding Crowd

Ďaleko od hlučného davu

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2015, 119 min

!!!VE VÝSTAVBĚ!!! Tak to vezměme pěkně od začátku (komentář vyzrazuje část děje). Hlavní hrdinka je chudá emancipovaná žena, po které jede sexy Ovčák ze sousedství. Protože je ale ztělesněním hodného blbce, což hlavní hrdince ani trochu neimponuje, je odpálkován. Po nějaké době zdědí hlavní hrdinka farmu, na níž začne po nehodě s ovcemi (úžasná a překvapivě brutální scéna) pracovat i Ovčák. Jelikož je hlavní hrdinka přesvědčena o své neodolatelnosti, rozhodne se pomstít podobně zámožnému Farmáři ze sousedství (který se provinil pouze tím, že si z ní nesedl na zadek) a pošle mu zamilovaný vzkaz. I on je však ztělesněním hodného blbce, takže poté, co se do hlavní hrdinky zamiluje, končí odpálkován stejně jako Ovčák. A jelikož by se mohl někomu zdát milostný trojúhelník málo, objevuje se na scéně ještě sebevědomý Voják. Právě on je na první pohled to, co hlavní hrdinka hledá, a tak krátce po první puse následuje svatba. Farmář upadá do depresí, Ovčák pokračuje v tichém smutku a Voják se postupně začíná vybarvovat (idiot s jediným světlým momentem, který se týká jeho ex). Jak tahle Óda na údajnou dokonalost hlavní hrdinky dopadne, vám (ne)vyzradím, ale osud pánské trojice bude poměrně rozmanitý...(8.7.2015)

Jestliže to vezmu pocitově a od srdce, tak se asi nehnu z verze natočené roku 1998. Možná to bylo dané i tím, že postavy až na Liddy byly víc prokreslené a dokázala jsem jim víc číst z očí. Tím nechci říct, že tahle verze pro mnohé nebude příjemná, romantická podívaná, Matthias je Matthias a Carey je také prima herečka, tady mě ale s postavou Bathsheby moc nekorespondovala. Já si budu muset počkat asi ještě na nějaké jiné zpracování, které dosáhne výšin s hereckou sestavou jako z již řečeného roku. Tam mě totiž hlavní představitelé opravdu přesvědčili o svých citech, rozporuplnosti, divokosti a hlavně lásky. Hudební podkres Craiga Amstronga a exteriéry byly nádherné díky Charlotte. Knihu mám někde tady doma, asi se do ní po pár letech opět podívám......je to asi ten nejlepší filmometr.Filmová výzva 2016(18.6.2016)

89%(16.2.2016)

Ten film svým způsobem vtahuje. Že hlavní hrdinka je kráva (skutečně jedna z nejnesnesitelnějších ženských postav, co jsem za hodně dlouho ve filmu viděl), je věc další a v podstatě filmu víc pomáhá než škodí. Vinterberg potvrzuje po Honu svou pozici konstruktéra dokonalých mainstreamových dramat, která nic nenarušují ani se nevzpírají, ale zkrátka volí nejfunkčnější možná řešení. Škodí jen prostřih, kvůli kterému film místy působí až moc uspěchaně, mechanicky a jisté motivace postav vyznívají poněkud nepochopitelně.(26.6.2015)

• raroh

Absolutní nepochopení Hardyho, udělat western a reklamovou romantiku ze sociální naturalismu, podpořený sladkobolnou zaměnitelnou a neautentickou hudbou - holt další generace maminkovského kina, že. Nehledě na to, že Hardyův námět pracuje i se symbolikou postav odkazujících k biblickým předlohám. Další problém vidím v redukcionismu sociálního prostředí, z něhož fakticky zbylo jen pár vytržených postav (které mají být ještě navíc vlastně všechny sympatické, aby nikdo nebyl naštván).(10.7.2015)