Daleko od hlučícího davu

• USA Far from the Madding Crowd (více)

Bathsheba Everdene (Carey Mulligan) je krásná a také hodně svéhlavá. A jako mnoho svobodomyslných žen, to ani ona nemá lehké. Tím spíše, že žije ve viktoriánské Anglii druhé poloviny 19. století. Bathsheba se v okamžiku, kdy po svém strýci zdědí usedlost v panství Wessex, promění z obyčejné venkovské dívky v nezávislou a cílevědomou statkářku. A to z ní dělá lákavou partii pro to, čemu se zatím snaží vyhnout – manželství. Nejprve odmítne lásku chovatele ovcí Gabriela Oaka (Matthias Schoenaerts), zklame i naděje zámožného starého mládence Willliama Boldwooda (Michael Sheen). A rozhodne se na zděděném statku hospodařit sama, bez mužské pomoci. V tehdejší době to byla nevídaná odvaha, ale Bathsheba díky svým schopnostem, přímočarosti i vrozenému šarmu uspěje. Pak ale vstoupí do jejího života mladý, pohledný, sebevědomý a arogantní seržant Frank Troy (Tom Sturridge). Přesně takový muž, s kterým by se racionální a sebevědomá Bathsheba rozhodně nezahodila. A k překvapení předchozích nápadníků právě on v ní dokáže probudit vášeň. Vášeň, která se stane osudnou nejen Bathshebě. (Cinemart)

berusche

Buď jsem přišla během poslední doby o nějaké vášnivé pocity, nebo jsem zhrubla a nebo jsem už tak ironická, že tohle prostě nezvládám. Mohu to považovat za průměrný romanťák a tvářit se, že to bylo příjemné a nenáročné. Mohu také říct, že jsem byla naprosto uchvácena exteriéry a kostýmy (to je obrovské plus). Ale přeci jen, na exteriérech se to stavět nedá. Trochu mě zarazilo, že ačkoli je tento snímek o lásce dvou lidí, jejich lásce se věnujeme na začátku a na konci. Není jim totiž věnován prostor skoro 3/4 filmu, což znamená, že si jeho váhu tak trochu na konci nedokážete představit (tedy, kromě toho, že se na sebe občas zhluboka podívají během celé pasáže). A to je možná škoda. Jako adaptace knižní předlohy je to poměrně slušné - na nedělní deštivé odpoledne. Podruhé už bych to vidět nemusela. ()

applause

Než jsem začala psát recenzi k tomuto filmu, tak jsem musela nějakou dobu počkat, až se mi myšlenky ustálí, protože to byl pro mě tak silný emoční zážitek, že jsem z toho byla celá zmatená a myšlenky mi jen lítaly hlavou. Musím říct, že tento film mě opravdu zasáhl, vůbec jsem to od něj nečekala, o to víc jsem byla překvapená. Už na začátku jsem si říkala, jak to určitě dopadne, pak jsem se bála, že ne, ale nakonec ano. Bylo tam plno dějových linek, které jsem nečekala, o to víc to bylo zajímavější a líbilo se mi to. Nevím, co bych k tomuto filmu ještě dodala. Mohla bych tady klidně psát a obsáhle rozebírat děj filmu, ale nechci spoilerovat. Jediné co mě k tomu ještě napadá je, že na dobré věci se vyplatí počkat. To, co se má stát se stane a my si tím musíme projít, abychom měli potom to, co potřebujeme. Jinak film samozřejmě vřele doporučuji, stojí to za to ho zhlédnout. ()

Aljak

Thomas Hardy a tradičná "austenovská" atmosféra prenesená na filmové plátno. Bathsheba v podaní Carey Mulligan bola výborná, aj keď na to akým sebavedomým a slobodomyseľným dojmom pôsobí, mi prišla tak trochu naivná a miestami dosť vyberavá (najmä čo sa týka jej vzťahu ku Gabrielovi - ako by sme dnes povedali Friendzone). Ale na druhú stranu nechápem, čo boli z nej tí traja takí pobláznení (aj keď ako sa ukázalo každý z nich mal iné dôvody - jeden úprimnosť, druhý vypočítavosť, tretí lojalitu). Pekný film s výborným hereckým obsadením a napínavou dejovou líniou v ohromnej atmosfére viktoriánskeho Anglicka! A to posolstvo (Pozor Spoiler!) : Najlepší priateľ, ktorý je vám oddaný a úprimne vás miluje v dobrom i zlom, je napokon predsa len tou najlepšou voľbou. ()

Figu

Na tento kousek jsem pozval svojí mamku do cinestáru v Královém Hradci v rámci jejích kulatin a opravdu jsem zabodoval. Přesně filmek pro zralou ženskou, která si v životě už ledasčím prošla a kterou romantický story berou. Já sám bych si určitě tento filmek doma nestáhl ani nepustil, ovšem v měkounké sedačce s popcornem a kolou to byl zcela výjmečný zážitek! Je až neuvěřitelné kolik času člověk potřebuje něž pořádně otevře oči a uvědomí si, že to štěstí stojí celou dobu vedle něj, jen ho vidět. To byl právě problém hlavní hrdinky filmu Mulliganové. Zabodoval u mě Matthias Schoenaerts, který zde předvedl báječné herectví. No myslím si, že se do celého mého narozeninového výletu pro mou mámu dokázal vloudit i parádní kousek v podobě této dálky od hlučícího davu... 80% ()

Marqta

Nebylo to špatné, jen takové "populárně natočené" aby to mělo značný úspěch a člověka to dojalo. Mě to tedy moc nedojalo. Carey Mulligan byla sice dobrá (jako vždy mimochodem :)) ale ta její postava už tak dobrá nebyla, spíš mě její vývoj doháněl k zuřivosti, než že by ve mě budil nějaké sympatie, nebo pochopení. No a pak už to je vlastně jako romantická pohádka s trochou nadsázky. Moc se mi líbilo prostředí, trochu mi vadilo na můj vkus zvláštní pojetí času, kdy člověk vlastně ani nevěděl, co trvalo jak dlouho a kolik času zrovna uběhlo mezi nějakými scénami. Nevadilo by mi více dialogů, více propracované postavy a trochu více souvislostí v některých částech dějové linky. SPOILER třeba mezi tím, co Bathsheba potká Franka a co si ho vezme, uběhne asi 5 minut, nikdo neřeší jestli o jejich vztahu ví Gabriel a Boldwood, ti dva se k tomu nijak nevyjadřují....Vůbec postava Boldwooda by mohla mít podle mě větší prostor. Na druhou stranu myslím, že s ohledem ke scénáři byli herci dobří. Na závěr chci jen říci, že romantické filmy, nejsou zrovna můj šálek čaje, na tohle se aspoň dalo dívat se zachování zdravého rozumu (snad) . Za mě to jsou slabé tři hvězdičky. ----"I'm not going to tell stories just to please you. You can be sure of that." (Gabriel Oak) ---- ()

Martin741

Dlho som Vinterberga povazoval len za tvorcu planych konzervaciek a la Rodiina oslava 1998, az film Hon 2012 ma presvedcil ze ma talent. Ono kery Chuligan ani neviem ci vie vobec hrat, bola dost neznesitelna, a Schoenaerts je pre mna zahada tiez , mno ale prostredie, dialogy, na urovni, a hlavne rezia. Skoda, moholo to mat aspon 1 moment prekvapenia : 60 % ()

M.i.k.e

viktoriánská romantika,která dobře vypadá a má fajn herce,ale přišla mi extrémně naivní.Skoro celou dobu se v ní totiž nedějí moc hezké věci,ale všechny postavy tím tak nějak prapodivně proplouvají a nedokáže to rozjet pořádné emoce.Carey Mulligan má sice konstantně výraz raněného štěněte,ale ani to bohužel nepomáhá...60% ()

Elyssea

Zdejší kritika Bathsheby se odvíjí většinou od argumentu, že je nesnesitelně nerozhodná. Když jí totiž osud nadělí Pana Správňáka™ dovolí si ho odmítnout na základě toho, že ho nemiluje. Hrůza! Pak se objeví Citlivý farmář, který se ale také potáže se zlou. Jak to? Copak je slepá? Vždyť mu poslala valentýnku, to je skoro závazek! A nakonec se ta husa rozhodne pro vojáka, který umí líbat a jako jediný ji neohromuje tím, že jí říká kolik má akrů a ovcí. To je mi tedy div. Pokud si Bathsheba na začátku myslí, že potřebuje muže, který by ji zkrotil, tak proč ji nenecháme? Vždyť má nulovou zkušenost a jediné, co zná, je její vlastní povaha. To, že onen krotitel je na hranici tyrana a ventiluje si na ní svou vlastní frustraci a zlomené srdce není její vina. Naopak, co je na Bathshebě osvěžující je to, že dokáže uznat svou chybu a někam se posunout. Nakonec zjistí, že nepotřebuje muže, který by ji krotil, ale ani takového, který ji bude chovat jako v bavlnce. A to je přece reálné chování. Ukažte mi někoho, který hned od začátku věděl, co od vztahu s kýmkoliv chce. Bylo to hlavně piáno? ... Film jako takový byl poměrně příjemným překvapením. Slušná hudba a místy až kýčovitá kamera trochu vynahrazují tu dějovou zkratkovitost (přijde mi to, jako by adaptovali Penguin Readers zkrácenou verzi Hardyho klasiky). Hlavně obsazení stojí za to. Navzdory mé averzi vůči Carrey Mulligan mi tu vůbec nevadila a její nadhled dělal Bathshebu sympatickou a z pánů stojí za zmínku Martin Sheen, který i na malém prostoru dokázal zazářit. Nemám důvod proč být nespokojena. P.S. To, že se zde film, který má dobře napsanou ústřední ženskou postavu a věrohodně napsanou romanci nazývá feministickým mi přijde smutné. Není tohle spíš realismus, jak si byl Hardy vědom už před 100+ lety? ()

Streeper

Asi mě film přesvědčil, abych si přečetla i knižní předlohu, zajímá mě, jak moc se to od filmu liší. Nicméně jsem při sledování měla spíše naštvané pocity, strašně moc mě štvala rozhodnutí, které dělala Carey v roli Bathsheby. Od začátku filmu byla pevně rozhodnutá žít bez muže, pak jí někdo sáhne mezi nohy a ona si ho hned musí vzít, i když je nade vše jasné, že jí to přinese spíše zkázu než štěstí?! Omlouvám se, ale žena v té době by se provdala za muže, který by jí byl k něčemu platný, tzn buď ovčák, který umí pracovat na farmě a nebo bohatý soused, který by jí přinesl více jmění a kontakty. Je vidět, že ta kniha byla napsaná mužem, kdyby tu knihu psala žena, vypadalo by to jinak. ()

Lanark

Skoro se zdá, jako by Vinterberg vyprávěl svůj milostný příběh k anglickému venkovu 19. století. Ten totiž dostává neúměrně větší prostor, jak ústřední lidské postavy. Jakoby se Vinterberg snažil držet co nejdále od hlučícího davu milenců. Tak jako Kubrick kdysi nechal poletovat lidi vesmírem, tak aby jejich životy a problémy vypadali komicky až pateticky, tak i Vinterberg nechává krajinu klidně plynout naprosto lhostejně k jejím dočasným obyvatelům. ()

Joges

Jedno z velkých překvapení roku 2015. Rád sleduju dobové filmy (ale tím ještě úspěch nemusí být korunován), takže musím uznat, že tohle historické ztvárnění románu se tvůrcům povedlo. Za úspěchem samozřejmě stojí Thomas Hardy se svým slavným námětem, který jsem před tím neznal (proto to překvapení). Začátek i konec tvoří kruh, smyčku, kde na konci filmu … víc ale raději nebudu prozrazovat. Právě protivenství osudu, tvrdohlavost představitelů, překážky a nevýchodné situace činí tenhle film velmi zajímavým. ()

necisty

Nádherný film s ještě nádhernější hudbou. Přestože bylo pár scén nebo myšlenek ať už hlavní postavy nebo samotného scénáře naivní, tak to dokázalo vykouzlit úsměv i smutek. ()

pakobylka

Romantika, která mi prostě není příjemná. Snad kvůli hlavní hrdince, která je pozoruhodnou, leč poměrně nesympatickou směsicí lehkovážné dryáčnice a cílevědomého pracanta. Snad kvůli jejím dvěma charakterním ctitelům, kteří by se z neznámého důvodu přetrhli, jen aby ji mohli mít. Snad kvůli finálnímu zvratu, který vyústí v pozoruhodný end - naschvál pomíjím přívlastek "happy", neboť jeho cena je na můj vkus neúměrně vysoká ... obzvláště když ji platí někdo jiný. Bídné 3* ()

Juto

Nikdy som nečítal román, na základe ktorého je tento film založený, ale i napriek tomu je divákovi jasné, že veľa z príbehu je vynechávane a to mi bránilo viac sa do postáv vžiť. Ale zas uznávam, že príbeh drží pokope a nie je zlý ako aj film. Chápem podstatu hlavných postáv a každý z hercov vnáša do týchto úloh svoju vlastnú príchuť. Príbeh je v prvom rade štúdiou vytrvalosti a režisér Vinterberg a herečka Mulligan skúmajú moderné výzvy, ktorým ženy čelia pri výbere partnera: pomalý a stabilný život, finančne zabezpečený alebo vzrušujúci život na hrane. Jednoduchšie povedané, má sa riadiť hlavou, peňaženkou alebo srdcom? 6,5/10 ()

dr.fish

Tak tohle je fakt těžká telenovela. Osobně nic proti tomuto žánru nemám, nevadí mi filmy ve stylu Rozum a Cit a podobně, ale alespoň náznak zápletky tam být musí. Tady se to opravdu nepovedlo. 40% ()

octopuska

Když se nesnesitelná emancipovaná kravka nemůže rozhodnout, co se svým osobním životem a sužuje mužské pokolení kolem sebe. Štěstí a lásku má na dosah ruky, ale samozřejmě je třeba to řádně zkomplikovat všem zúčastněným včetně sebe. Potřebovala dostat pořádnou lekci od ovčáka, ale jak jinak - láska je slepá! Pěknej filmeček z krásné a drsné krajiny, kde se nevyplácí špásovat s Valentýnkama !! ()

misulka03

Přiznávám, že si velice ráda odpočinu u hloupých romantických komedií. K tomuto filmu jsme přistupovala úplně jinak, protože jsem čekala především zajímavé drama. To co mi bylo jako divákovi předloženo, pro mě bylo trošku zklamáním. Nepochybně převažovala romantická stránka nad dramatem. Přesto mě film upoutal řadou věcí od perfektního hereckého obsazení, přes zajímavé prostředí Anglie až po dokonalé záběry kamer. Také nesmím opomenout charakter postav, který mi přišel dokonalý. I přes neočekávané zklamání musím přiznat, že zpracování mě doslova uchvátilo. Takže pokud se kouknu na svá hodnocení romantických filmu nebo Pride and prejudice z roku 2005, který mi přijde typově dosti podobný, tak nemůžu hodnotit jinak než nejvyšším počtem. ()

kocik1

Ovce páchající hromadnou sebevraždu a ženská, která neví, co chce a nedá pokoj, dokud to nedostane./ Od Thomase Vinterberga bych opravdu nečekala, že jednou natočí film, u něhož bude už od první čtvrthodiny jasné, jak dopadne a mezičas bude vycpán klišé typickými pro večery pod lampou. Film samotný má skvělou výpravu, dialogy nejsou šroubované, ale k čemu to, když scénář je napsaný jako pro slabomyslné, konkrétně ted,y pokud by hloupý milostný čtyřúhelník byl nahrazen sbližováním bodu A s bodem B, bylo by moje hodnocení mnohem vyšší. Takhle ale za každého zbytečného chlapa a jeho stupidní konec musím dát hvězdu dolů. ()

Michael Sheen bude neziskový herec

Michael Sheen bude neziskový herec

11.12.2021

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

16.11.2014

Natočil jeden z nejlepších filmů roku 2012, sklízel s ním ovace po celém světě jak od kritiků, tak od diváků a zviditelnil se i filmovým fanouškům, kteří o něm do té doby neslyšeli. Jeho další film,… (více)