V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

pepo

S veľkou silou prichádza veľká zodpovednosť a je škoda, že Coenovci svoj ohromný talent mrhajú na podobné "blbiny". 7/10 ()

Xmilden

Velice zvláštní film bratrů Coenovic. Bez účasti hvězdných herců, na to jsme poslední nebývali u Coenů zvyklí, natočili velice seriózní film. Humor je zde schován pod poměrně silnou slupkou dramatu. Larry Gopnik je možná největší loser jakého si jen lze představit, žena mu spí s jiným chlapem a on na to vše doplácí, třeba i tím že se odstěhuje z domu. Velice se mi líbila scéna, ve které rabín Nachtner vyprávěl našemu Larrymu zubní příhodu, ze které vlastně nevyplynulo vůbec nic. Ostatně tak jako z celého film. Snímek není nikterak ukončen. Těžko říct jaké vyvolá reakce. Dost možná že spoustě lidí se nebude líbit, přece jen Brad Pitt, George Clooney nebo Xavier Bardem chybí. Ale do Seriózního muže by se rozhodně nehodili. PS: Pořád mi hlavou vrtají ti herci, kdyžtak mě opravte, ale hrál vůbec někdo z této sestavy v nějakém jiném filmu bratrů Coenů? ()

-bad-mad-wolf-

Lahodný koncentrát cynismu a absurdity, jenž v typicky Coenovském podání (strohost, groteskní postavy a především gigantický bobek na hlavy všemu a všem) graduje skoro až k mezím dokonalosti. Človíčkovství je na houby, stejně z toho života nevyváznem živí. Seriózní muž neparoduje běžné životní situace, paroduje život celý a jeho bezohledný humor utírá s úsměvem čumák každému, kdo si myslí, že už má těch každodenních pitomostí dost. Je to suché, je to praštěné, je to výborné. Závěr parádní. ;) ()

lesumir

Netradičně tradiční Coeni! No prostě Coeni! Tohle fakt ne. Stále nedokážu ocenit jejich rádoby vyjímečnost, která ovšem tady znamená méně než více. Na jejich sarkastické vtípky v podobě skoro dvouhodinového filmu plného ničeho nemám moc náladu. ()

kinej

Film Seriózní muž, horšímu hodnocení zde navzdory, považuji za jedno z nejlepších děl bratří Coenů. Tento snímek nemá ambice oslovit tolik diváků jako jiné skvosty z jejich předešlé tvorby. Vždyť kolik lidí může zajímat obyčejná životní krize muže žijícího v židovské komunitě. Řekl bych že jej natočili sobě pro radost. Ale o to lepší předvedli výkon, zejména při psaní scénáře. Hlavní hrdina tentokráte netápe uprostřed kriminální zápletky, ale ve svém vlastním životě a v jeho elementárních jistotách. Snaží se v příkoří která ho potkávají najít nějaký smysl, řád. Při jeho hledání jej doprovázejí typické coenovské postavy, jež mu udílejí rady, nerady. A když už se zdá, že se snad vše v dobré navrací, vše je jinak. Vynikající scénář, plný jinotajů a jemného humoru, který ale rozhodně nepotěší diváky jež mají rádi jednoznačné a uzavřené konce. ()

nunka

Serious Man je ďalší Coenovský maglajz, kde darmo vyzdvyhovať originalitu, netradičnosť, absurditu, keď celá tá ich "svojskosť" išla akosi mimo mňa. ()

Chlupis

Jób 20. století aneb atypická coenovka co se vyprávěcí struktury týče, která je navíc zcela disfunkční pro většinu mainstreamových diváků. Přesto se nemohu ubránit dojmu, že lepších filmů natočilo toto geniální bratrské duo pomálu. Závěrečné "tornádo problémů" je mimochodem úžasná třešnička na dortu. ()

misterz

Coeni to skrátka vedia. Netvrdím, že som všetko z tých židovských anekdot pobral a pochopil, no nenudil som sa ani chvíľu, aj keď to bolo... no povedzme, že svojské, avšak na druhú stranu typicky Coenovské, žiaden odklon. Oceňujem aj výbornú retro atmosféru, kameru a najmä hercov, myslím, že na castingu si dal niekto extra záležať, a vyplatilo sa. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Adam Bernau

Ale někdo by mi měl vysvětlit, jak to, že tam z židovských úst zní "Jesus", "Son of God" a v synagoze dokonce "Jesus Christ" se svitkem Tóry v rukou. ()

Javert

Na jednu stranu typičtí, ale na tu druhou přesto zvláštní (a nutno dodat, že famózní) Coeni + Jeffersoni + Allen Ginsberg resurrection = nový přírůstek mezi osobní srdcovky. "When the truth is found to be lies, and all the joy within you dies..." ()

Snorlax

Nejnovější zákon z dílny Coenů sruluje všem věřícím ponožky a udělá jim z nich roubík, kterým se začnou dusit. Coeni pod heslem čiň bohu dobře, peklem se ti odmění, vykreslují příběh malého člověka do těch nejkrutějších detailů. A vše je prošpikováno humorem černým jako lak na rakve. ()

Payushka

Oproti starsim filmum od Coenu je tohle velka slabota... Vtip minimalni, nasilnosti a krve jeste mene (coz me, zaryteho uchyla, trapi jeste vic). Musim ale vzit v potaz, jak osobni je tento film a ze holt ne kazdy den je posviceni. Hvezdicka navic za genialne absurdni konec, ktery je takovym typicky "coenovskym" zableskem v nudne sedi. Taky pouziti pisnicky Somebody To Love od Jefferson Airplane je hodne retro a hodne...hodne. ()

Webb

Bratři Coenové točit umí, vždy tomu tak bylo, není tomu jinak ani u tohoto snímku. Jenže co je to platné když mě to nebavilo a já se u toho musel nudit. Alespoň že to netočil nikdo podprůměrný, to už bych musel jít s hodnocením ještě níže. 40% ()

Sobis87

Po dvou knižních adaptacích přišli Coeni opět s něčím osobitějším- v A Serious Man se vracejí k tématu židovství, přičemž židovské tradice zde mají hodně prostoru a samotný příběh se opírá o židovskou historii a náboženství – konkrétně se jedná o parafrází na Příběh o Jobovi, jehož „serióznost“ vůči bohu byla pokoušena skrze neštěstí, co na něho byla bezdůvodně snášena a to samé se děje i samotnému hrdinovi tohoto filmu, který je učitelem stejně jako oba rodiče Coenů. ___ Z formálního hlediska není o čem debatovat, film je skvěle natočený a hlavně má vypiplaný střih. Z narativního hlediska si Coeni opět zahrávají s diváckým očekáváním, jako tomu bylo například u Bartona Finka (nikdy odhalený Mcguffin v podobě balíčku) nebo Tahle země není pro starý (úplný závěr), tentokrát jsou ale k divákovi podstatně krutější - stejně jako Ďábel trápil Joba skrze bezdůvodné tresty, tak i Coeni divákům předkládají příběh, který je nedokáže uspokojit (protože nechce), neboť nenabízí odpovědi na kýžené otázky – rezignuje se zde na kauzalitu. Pokud Coeni v předešlém filmu Po přečtení spalte divákům neustále nabízeli vodítka, která později našla své užití v příběhu, zde naopak spousta vodítek za ničím nevede a některé linie končí ve slepé uličce, přičemž těm pozornějším své vypravěčské úmysly tvůrci odhalí už v polovině filmu – ve scéně u druhého rabína.___A Serious Man je možná tím nejméně sdílným filmem pro mainstreamového diváka, ovšem ten, kdo chce číst mezi řádky a přistoupí na hru bratří Coenových, tento film určitě docení. 100% ()

Jordan

vzdialene príbuzná no o niečo "farebnejšia" a bohatšia variácia na "Muža, ktorý tu nebol" rozšírená nielen o matematiku a židovstvo, psychedelické drogy a istý mysteriózny rozmer, ale aj o veľmi zručne budovanú gradujúcu atmosféru a dokonalé remeslo vrcholiace jedným z najviac dychberúcich záverov, aké sa tejto dvojici filmárov podarilo doposiaľ vytvoriť. ani sám neviem, prečo som šiel na "ďalší film bratov coenovcov" s malými očakavaniami - asi preto, aby ma znova uistili, že mi majú čo a hlavne (to v ich prípade platí vždy a ja si to užívam) AKO povedať. tento film už nie je len zručné filmové umenie, už nie je iba majstrovsky vycibrená forma naplnená nesmierne pozerateľnými a počúvateľnými scénami, postavami a obrazmi, po tomto filme sa (oveľa viac ako po predošlých coenovkách) zamyslíte a budete zamýšľať, pretože vám to nedá. "Accept the mystery!" ()

Anderton

Arthur závidí bratovi, že mu Boh dal všetko, čo musí šťastný muž mať. A možno Larry závidí bratovi jeho bezstarostnosť a mentálnu poruchu, vďaka ktorej je zbavený zodpovednosti za všetko, za čo musí byť zdravý chlap zodpovedný. Táto scéna ale nasleduje po sérii sekvencií, vďaka ktorým vnímame Larryho život ako jednu veľkú mizériu. Doma teenageri, podvádzajúca manželka, onen brat, nejaká tá autonehoda, vyhrážajúci sa študent a odpovedí sa u rabínov skrátka nedočká, jedine že by sa na svet začal pozerať inou perspektívou. Ale je to možné, keď na zmenu perspektívy nie je vôbec životný priestor? Coenovci si nakrútili Seriózneho muža len tak pre seba, film má nulový divácky potenciál, takpovediac je určený skôr len pre ich tvrdé fanúšikovské jadro a Židov v ňom, ktorí budú mať z filmu asi viac. V podstate je zázrak, že film mal nejakú medzinárodnú distribúciu. ()

stilgar1

Zavání to sice trochu neuceleností, ale přesto musím konstatovat, že takto jsem coenovský film nehltal od Big Lebowského. Je zde patrný jistý Allenovský nádech, což však souvisí nejspíš s tématikou, kterou bratři Coenové zvolili. Očekával jsem zklamání, pouhou odlehčenou komedii (film tak sám sebe v traileru prezentoval), a dostalo se mi psychologické studie jednoho muže, který se (ve filosofickém (a snad i matematickém) smyslu) cítí ve světě ztracen, místy velmi vtipně doplněnou humorem. Nicméně zcela chápu zdejší hodnocení (v současnosti 69%), neboť tento film nemůže být pro každého... ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky