V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

teutates

Patrične pesimistický čierny humor... "netradiční" Coen-i. Nemôžem povedať, že som sa vyložene bavil, avšak páčilo sa mi to... ani chvíľu som sa nenudil a prežíval som priebeh deja s napätím a samozrejme s hlavným hrdinom... veľmi poetické ehm, 8/10 ()

WANDRWALL

Jak vypadá seriózní muž? To je otázka do pranice. vyjadřovat se k tomu může a bude - kdo chce. Ale bří Coens, tak Ti někdy umí víc, jindy méně, ale celkově je mám rád, pro mě ční nad většinou, takže se nechám vést cestou učitele fyziky, jak mu bude, když ho opustí jeho žena... ()

Slarque

Velice netradiční film bratří Coenů, o kterém nevím, co si mám myslet. Jak s osudem Larryho Gopnika souvisí ten dlouhý úvod s židovským dybukem? A je to vlastně dlouhá židovská anekdota nebo náboženské podobenství? Michael Stuhlbarg je opět perfektní. Mám ho zafixovaného spíš jako drsného a elegantního židovského mafiána z Impéria, ale stejně přesvědčivě zvládl obyčejného zoufalce stíhaného sérií ran osudu. Ne že bych se u toho nudil, ale celou dobu mě tahle židovská historka míjela. ()

Bachy

Přeci jen bych přirovnání našel. Barton Fink mě donutil předlouhou dobu přemýšlet a postupem času jsem odhaloval další a další tajemství tohoto veledíla. Zde je to stejné. Coenové si získali davy přístupnějšímy filmy a pak je takhle krásně kopnou do hlav. Jak může být něco tak špičkového? Shrödingerova kočka požírá vše. Tohle je FILM! A je celkem slast koukat, jak místní hodnotitelé civí a nechápou. Lehká berlička pro ty ztracené: http://vortexfilm.blogspot.com/2010/08/jak-je-to-se-serioznim-muzem.html ()

eLeR

Všetko, čo sa ti v živote prihodí, jednoducho príjmi. A Larry to robí, a poviem vám, rany od života dostáva z každej strany. Seriózne ... jeden by to nezvládol. Retro vizuál filmu fantastický, aj kamera, a ten, čo vyberal ksichty do tohto filmu si dal parádne záležať. Veľká spokojnosť. ()

iamek

Tohle jsem boužel vůbec nepochopil a nepobral a nepřipadalo mi to ani vtipné. Možná je to tím, že nejsem žid. Snad další film od Coenovců bude něco lepšího. ()

dopitak

Coeni se toho nebojí, fakt ne. Jejich schopnost rozvinout třeba i marginální téma a co do formální stránky ho potom dotáhnout do detailní (a detailové) dokonalosti, není v dnešním mainstream filmovém světě zase tak běžná. Považuju se spíš za kritika než jejich příznivce, ale Seriózní muž, jakkoliv třeba vyhodnotíte dějovou linku jako nezajímavou, je povedeným retrem, kterému nechybí moc dobrá kamera, hudba ani celková atmosféra. ()

Chrustyn

Coeni jsou pro mě jako krásná žena od které vždy očekáváte hodně a dokáže vás překvapit. Většinou si to fakt užiju ale jsou chvilky, kdy se přeci jen nudim. Seriózní muž je zvláštní film. Koukáte na něj, zajímá vás a baví, (převážně herci) pěkně se na nej kouká (nenápadná ale precizní kamera) po většinu stopáže vás zajímá co se bude dít (pomalá ale vtahující režie) ale na konci zjistíte, že to tentokrát bylo o ničem (nejspíše chyba scénáře). Jako občas se ženou. ()

bassator

45th KVIFF 2010 - HORIZONS - Horizonty (A Serious Man / A SERIOUS MAN / Seriózní muž) - Střeštěné, tak to mám rád... - 2010 - 90% ()

Marze

Ovšem to se dá snadno vysvětlit. Příběh, jenž měl oscarovou nominaci za scénář a film roku, po divákovi žádá trochu zralosti, nikoli jen fanouškovskou lačnost po "dalších Coenech". Ostatně Seriózní muž se od "minulých Coenů" silně liší. Nemá jejich typickou zápletku, tedy amatéry zabředlé do zločinu, a navíc se odehrává na židovské půdě včetně prvků hebrejštiny a jidiš. Nicméně nesrozumitelnosti se není třeba bát, univerzálním jazykem Coenů totiž zůstává chytrý černočerný humor, kterému tu dali dosud snad nejhořčí, nejmoudřejší a nejméně efektní podobu.Seriózní muž začíná stylizovaným prologem ve stylu historického hororu, v němž se pojí duchařina se sekáčkem na led. Vlastní děj se pak odehrává v 60. letech, kam vtáhne skvělá hudba Cartera Burwella a ospalá nálada židovské školy, kde učitel zkoumá zázrak techniky – zabavené tranzistorové rádio. Vládne tu navenek vyrovnaný rytmus idylického předměstí – jenže hrdina, místní profesor v příznačném podání Michaela Stuhlbarga, se spokojeně jen tváří. A stojí ho to stále více sil. Vlastní děti ho přehlížejí, studenti vydírají, zkrachovalý bratr využívá a manželka mu zčistajasna oznámí, že odchází s jiným. ()

mcb

O co jde? Tahle otázka se mi během sledování naskýtala mnohokrát. Už dlouho jsem neviděl film, který by vyprávěl tak výstižně a zámerně o ničem. Nebo o něčem? Můžeme v tom hledat skryté souvislosti a donekonečna hledat vodítka, která by nás posunula o malý kousek blíž k pochopení „o co go“, ale jediná pravda, která nám zůstane, je ta, že se zde nic zcela pochopit nedá.Coeni sami nenabízí žádné otázky, které by nevyřešili, jenom mají opět ten svůj absurdní vesmír plný obskurních postaviček a epizodek, které se přou o své důležité a nedůležité účasti na příběhu. Jediné, co nedokážu s přesností určit – jestli se jedná o Coenovic nejosobitější či nejodtažitější snímek. Nelze říct, zda je jejich styl a poetika dovedena do absolutoria nebo z ní naprosto upustili. Výsledek je potom nevyrovnaný a neuchopený v žánru ani v příběhu, i když tak záměrně mohl být komponován. Režisérské duo by mělo možná trošku upustit od vlastní svébytosti a podávat divákům film, když už nejasný, tak alespoň uchopitelný. Takhle se mohou divit, že jim kritika moc nepřeje a snímek pak nelze patřičně docenit (a to silně veřím, že co doceňovat je). Zvláště po vynikajícím Tahle země není pro starý to zamrzí. 6/10 ()

evulienka3

Židovskí muži to majú fakt ťažké, ak sa chcú stať serióznymi, alebo film o tom, že ak židovské anekdoty prevediete do reálnych životných situácií, tak sa vám vôbec nebudú zdať smiešne, skôr naopak. Trochu netypický Coenovci, ktorí však mňa osobne znovu veľmi potešili. Mám rada to ich požmurkávanie na diváka, tu napríklad útekom Larryho brata Arthura do Severnej Dakoty. Niekedy stačí naozaj odrobinka na vyčarenie úsmevu na mojej tvári. ()

HellFire

Před zhlédnutím filmu jsem o něm vlastně nic nevěděl. Možná proto je pro mě o to větším a příjemnějším překvapením. Sledovat rozpadající se život jednoho slušného učitele fyziky byla opravdu sranda, Michael Stuhlbarg mě opravdu překvapil. Ještě větší překvapení ale pro mě bylo, když jsem pohlédl na kolonku režie, protože filmy od bratří Coenů nejsou mým šálkem kávy. ()

Janek

Coeni letos dávají divákům pěkně po držce. Kompozičně né uplně nepodobné Big Lebowskému, na hlavního hrdinu se nabalují problémy a on se je za chodu snaží řešit; s tím rozdílem, že zde chybí vševědoucí kovboj, a právě hrátky s rámcem se mi na Serious Man velmi líbili, žádný zde totiž není. Film se bude odsuzovat hlavně kvůli jeho tempu. Nicméně práce s herci, s detaily a s momenty je u Coenů bezkonkurenční. Pro mě zatím nejlepší film letos. ()

JASON_X

Úvodní scéna v jidiš z jakéhosi východoevropského štetlu mě nadchla - jako by v obraze ožil nějaký krátký povídkový příběh z pera I. B. Singera. Ta byla bez debat na pět hvězd. I další děj je ovšem vynikající. Lehce bláznivá židovská komedie z americkožidovského prostředí 60.let 20.století, která sleduje osud osudem štvaného šlemila Larryho Gopnika, dobrého člověka, ovšem slabocha, a navíc s nedobrou ženou, praštěným bratrem, uličnickým synem, rozmazlenou dcerou a neuspokojivým okolním světem. Ze všech více nebo méně svérázných postav mě nejvíc pobavil Sy Abelman v podání Freda Melameda - ten chlap má opravdu těžkotonážní a odzbrojující chucpe. Další výborné scény jsou třeba příběh o zubaři Sussmanovi za hudebního doprovodu Jimiho Hendrixe a nebo Dannyho návštěva u rabiho Maršaka. Coeni mě opět nezklamali. A pro mnohé bude jistě třešničkou na dortu účast Simona Helberga (Wolowitz z The Big Bang Theory) ve skvělé roli pomocného rabína. ()

ScarPoul

Nekonvenčný Coenovci. A Serious man by som priradil k rovnakej zvláštnosti akou bol Barton Fink. Možno že s tým rozdielom, že A serious man pôsobí troška minimalisticky. Larry je smoliar. Smoliar s veľkým S. Hlavne preto, pretože nedokáže nič spraviť preto aby sa mal lepšie. Je ústupčivý, nerozhodný a po celý čas nechápe prečo práve on. Hľadá odpovede všade, kde sa dá, ale nikde ich nedostane. Len čo sa dostáva pred morálne a kariérne udalosti, ktorý celý paradox absurdít len viacej pomiešajú a neumožňujú mu zdolať akúkoľvek čo i len nepatrnú prekážku. Typický Coenovský koniec je jedinou črtou, ktorá robí z tohoto filmu Coenovské dielo. Vtipné vskuvky sú brané vážne a vážne zase vtipne. Je to zvláštne prepojenie všetkého čo by tento film mal mať a nemá, ale pritom je tak zvláštne pozerateľný, že pre fanúšikov nemôže byť sklamaným. Dokonca tam nieje žiadne sebakopírovanie a samoúčelnosť ako v predchádzajúcom Burn after reading. Rozhodne to nie je najlepší film, ktorý natočili, ale rovnako ako Barton Fink vám utkvie v pamäti práve preto, lebo ste čakali niečo iné. A kupodivu - a toto je na tomto filme to najlepšie - vám to vôbec vadiť nebude. Dokonca by som tvrdil, že si ho celkom užijete. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky