Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

posh.exe

Mno. Na první pohled mi Dorian nepřišel jako ten supersamec, ale určitý neuchopitelný kouzlo teda měl. Trochu mě znervózňovalo to novátorský pojetí, i když věřím, že kdyby to Wilde viděl, hýkal by nadšením nad těma orgiema:) ()

Étienne

Nuž, rozhodne je to zaujímavá verzia od Parkera, jeho pohľad je skôr vyplnením (vraždy, sex a konfrontácia s postavou v obraze) alebo skôr doplnením častí v knihe, ktoré boli iba naznačené (homosexualita, resp. skôr bisexualita). Niektoré motívy sú mimoriadne kreatívnym doplnkom interpretácie postavy (rozhodne motív zrkadla a jeho literárna interpretácia), zároveň je však negatívom samotný fakt, že je to filmové spracovanie, musí sa teda podriaďovať dramatičnu (aj v rámci hollywoodskeho pohľadu) a vyvrcholenie by teda malo byť audiovizuálnym pôžitkom, čo sa bohužiaľ v mojom prípade nestalo, i keď zahmlený záver vo Wildovom texte tiež nepatrí k najlepším, dáva však priestor pre čitateľa. Čo však je rozhodne lákadlom tohto filmu, je Colin Firth a jeho verzia lorda Henryho Wottona ako stelesnenie Wildových výrokov a filozofie. ()

Meiers

Bez možnosti srovnání a i přesto obsahově sterilní. Až na pár mouder, které vylezou z mentorujícího Firtha hrajícího prim,prosté jak bulharská striptérka. ()

Tryman

Nevím, co se vám na tom nelíbilo. Mně přišel Dorian Gray skvělý. Od Wildea jsem četl zatím jen Lady Fuckingham, ale po tomhle snímku si těch knih určitě přečtu víc. Dal bych 4 hvězdy, ale když vidím to nízké hodnocení, musím dát pět... ()

jacko

z wildova romanu predelane pro konzumniho divaka, misty sklouzava k televizni inscenanci, ale neurazi...akorat na jedno shlednuti za sychraveho srpna :)...vyzdvihnout je treba herecky vykon colina firtha---genialni cynik a naseptavac ()

Pekisan

Vyzera to fajn ale nema to dusu, atmosferu. Vsetko je vopred jasne, ziadne prekvapenie ani zvraty sa nekonaju. Par prsnikov a drog to zachranit nemozu. Im the flame - jj ale asi si nim aj mal ostat a nepchat sa do filmu ()

Joppo88

Rozhodne zaujímavé stvárnenie Wildovho "Portrétu..." I keď ako už mnohí spomenuli, hlavnú myšlienku tento film minul. Napätie a vykreslenie vtedajšieho Londýna s jeho "morálkou" v podaní Colina Firtha - ako Doriana Graya na mňa zapôsobili - ale nie až tak, aby som dal viac ako tri hviezdy... ()

Kingjiri

Jako dobrý, ale s lepší režií a obsazenim hlavní role se z námětu dalo vytřískat mnohem víc. Scénář by si zasloužil určitou revizi - vývoj hlavní postavy líp rozpracovat (pár záběrů z divokejch orgií fakt nestačí), příběh víc zpřehlednit a vydat se ještě o něco víc směrem k thrilleru/hororu (resp. nahradit timhle způsobem nepříliš funkční dramatický momenty, popř. hluchý místa). Nějaký pasáže byly ale docela povedený, většinou stopáže se linula slušná mysteriozní atmosféra a špatná nebyla ani dobově laděná hudba. To však nemění nic na tom, že Britové podobně laděný snímky uměj točit mnohem líp, tři slabší hvězdy. ()

sodantok

Ucházející snímek, který si z knižní předlohy propůjčil jen postavy a základní dějovou kostru. Není tím myšleno, že by se příliš nepodobal knížce, on se knížce totiž vůbec nepodobá. Co má společné s knihou: 5 postav, obraz, kdo má umřít Co nemá společné s knihou: všechno ostatní, včetně toho, kdo jak umře, a 90% všeho, co se ve filmu stane (od obyčejného rozhovoru po akční konec) ()

AloeB odpad!

Sice už i doslova geniální knižní předloha je poctivou ukázkou nevkusu, ovšem s velmi patrným rozdílem, protože na rozdíl od spíše genitální filmové podoby, není ukázkou nevkusné vypravěčské nekompetence a naprosto nevkusného pohrdání tou verzí příběhu, která poukazuje na nevkus skutečný, lidský, nemorální a zvrhlý a není jen ostrouhaným filmovým produktem, který nedokáže vystihnout nejen základní myšlenky, ale ani výborný příběh a namísto toho se raději snaží bez podkladu naprosto zbytečně předvést velice pestré spektrum sexuálním scén od soft až po skutečně brutální, které o poznání zkaženější knižní předloha ani nemá zapotřebí aby šokovala. Z principu se ještě vysměju představitelce Sibyly Vaneové, nadhodím otázku z jakého důvodu si tvůrci vymysleli postavu Henryho dcery, nahněvám se nad naprosto nemožným závěrem a posmutním nad tím jak vyzní všechny doslovné citace Wildeových citátů, tedy že nevyzní vůbec. A i přesto jsou tím nejlepším na scénáři, ale to i citace Carpe diem je tím nejkvalitnějším na každé druhé novelce náctiletých školaček, které si ani neuvědomují co „Užívej dne“ znamená. A takto jednoduše vypadá i tato splácanina Wildeova zkušeného matadora Olivera Parkera, jehož duchaplná fraška s Filipy mi sice velmi sedla, jenže v jejím případě zde byl již předepsaný velmi kvalitní scénář a ruku na srdce, co si do toho přimyslel taky vždy nebylo zrovna nejšťastnější volbou. Škoda že inteligence není choroba nakažlivá, pan Parker mohl při opisování něco chytit, to ale nechme být, je přeci jen smutné utěšovat se myšlenkou že jiní jsou na tom hůř a v tomto případě je režisér snadnou obětí. Raději tedy budu doufat, že se Obraz dočká i v moderní době velkolepé adaptace a víc než Christianem bude Dorianem Grayem. ()

Bart16

Na tento snímek jsem se po shlédnutí traileru velice těšil.Už z ukázek bylo patrné,že tato známá literální látka bude pojata poněkud temněji,což se mi zamlouvalo.Režisér Parker i za malý peníz dokázal natočit vcelku podařený snímek.Můj oblíbený herec Firth po všech těch hodných pánech od vedle konečně dostal prostor ukázat,že mu sedí i temnější role(Firth si tu změnu očividně užíval).I mladý Barnes se skvěle hodí do hlavní role.Přesto snímku nedám více,jak 3 hvězdičky,i když jsem hodně váhal,že bych přidal jěště jednu.Ovšem ve filmu je pár hluchých míst,kdy jsem se trochu nudil a navíc mi vadilo,že si tvůrci nedali tu práci,aby tam vždy hodili titulek typu,,po deseti letech atd. ()

Ajvngou

Solidní 3,5 *, začátek fajn, asi nejslabší byl prostředek, který se zmítal od orgie k orgii a nějak zvlášt netáhl. Konec filmu se dal čekat, ale i tak nějak se lehce dostal k zajímavosti začátku. Spokojenost. ()

Luckyman

Čakal som od toho, že to bude napínavejšie a bude to mať viac do seba. Dalo sa to pozrieť, ale myslím si, že človek dopredu vie, čo sa stane a veľmi rýchlo mu všetko dôjde skôr ako sa to stane. Taký slabý priemer. ()

zberatel

Dorian Gray vs cas. Predlohu som necital tak nemam s cim porovnat, ale jedno viem - po hereckej stranke to bolo dost dobre zvladnute a Colin ako "babkar" vyborny. ()

Shakaar

Pravděpodobně podobný problém jako u filmů z předlohou v současnosti a to je nedotaženost a za každou cenu akčnost a rychlost v ději. Přestože samotná kniha té akčnosti nepřidá. Spíše je to celé diskuze Doriana a Henryho a tak zkaženost která vzniká v knize u Doriana postupně pod dohledem Henryho, tak tady vzniká téměř okamžitě. Paralel bych našel ještě víc ale je jasné že knihu srovnávat s filmem nemůžem. Kniha má kolem 300 stran a je tedy prostor pro postupný (někdy až pomalý a vlažný) děj. Rozhodně ovšem mohl být natočen lépe. Chci tím říci že dříve se knihy dokázali zfilmovat kvalitněji a tohle kvalita nebyla. Tvůrci si nebrali servítky to je pravda. Taková sexualita opačného pohlaví byla například v knize jen naznačena z logického důvodu, v tehdejší společnosti by to vyvolalo pohoršení. To je ale tak jediné čeho si všimli a ani tohle nebylo dotaženo. Takže výsledek hodnocení: kniha nijak zajimavá není ale děj je aspoň chronologický. Film není ani zajímavý a chronologický už vůbec ne. 2* a to ještě přidávám. ()

E lan

Velmi dobře provedené zpracování klasického díla včele s překvapivě děsivým Barnesem a jako vždy výborným Firthem. Některé scény jsou přímo hororové, příběh je zpočátku nudný, ale postupně dostává na spádu a nakonec člověk čeká napjatě co se vlastně stane. Prostě zasloužený průměr... ()