Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

Moni33

Nečetla jsem knihu od Wilda, takže nemůžu posuzovat jak je film podobný předloze. Ale zpracování se mi celkově líbilo. Z Doriana Graye se postupně stává hříšník a zločinec, bylo zajímavé jak člověka může změnit tlak okolí! Ben Barnes má takovou hezkou tvářičku, takže se na toho "bohémského mladíka" hodil. Colina Firtha jsem poznala jen díky očím, takže tím chválím i práci kostymérů :) Film mi přišel zajímavý od začátku do konce, i když se v některých částí děj nepřesouval zrovna rychle... Celou dobu jsem se děsila obrazu a ďábla v něm a na konci byl obraz vážně děsivý a hrozný! ()

Charlinka

Buď jsem knihu pochopila úplně špatně nebo se tento film knize a jejímu vyznění opravdu nepodobá. Místy mě film dokonce iritoval tím, jak se lišil od knihy. Herecké výkony byly skvělé a Ben Barnes se na Doriana výborně hodí, přesně takový jakého jsem si v knize představovala. Bohužel však příběhově jsem nedokázala překousnout odlišnosti od knihy, kdy konečné vyznění filmu je potom úplně jiné. ()

Lollirot

Přiznám se, že hodnotím spíš námět než zpracování, na druhou stranu bych nechtěla ubírat na hodnocení jen proto, že film nedosahuje kvalit knihy, kterou považuji za velmi zdařilou... perfektní. Nijak mi nevadí fakt, že děj a dialogy přesně nekopírují předlohu, vždyť cílem není vytáhnout pár z scén z knihy, převést je doslovně na plátno a poskládat za sebe, tvůrci by měli především vystihnout podstatu a to se jim vcelku podařilo. Víceméně. Je to určitě zjednodušené, kniha je propracovaná a výjimečná, film v obecném měřítku spíš průměrný, ale to je myslím dáno i možnostmi filmu a knihy všeobecně. Na prvním místě je zde nikoli děj, ale rozbor Dorianovy duše, a ten se snadněji čte z knihy než z výrazu Colinovych očí... (který mě musím říct až tak nenadchl, Dorian v mé fantazii byl o stoprocent přitažlivější). Bylo to dost na efekt, což je (u podobných děl) vždy na škodu - vůbec bych se nezlobila, kdyby portrét vydával méně děsivých zvuků, nerojili se z něj červi a měl by dejme tomu pouze změněný výraz a vraščitou kůži a filmaři by se více zaměřili na psychologicku stránku věci. Ale to by člověk chtěl asi moc. Tři a půl hvězd zaokrouhlených hore. ()

Don Maty

Nezavrhol by som to hneď úplne. Na tom filme niečo bolo. Bravúrne boli zmáknuté temné scény, scény s dušou Doriana. Horšie to bolo, ak to berieme všeobecne. Dejová línia nejasná, uskutočňovanie sa udalostí bez predošlého vysvetlenia. Mám rozpačitý pocit. Nie je to dobré. Ale ani zlé. No a k tomu, že z toho spravili lacný porno film, bez komentára. Radšej..3* ()

m.zales

Kdyby nebyl tenhle film plný nechutných scén, tak by šlo o povedený kousek, který se vysoce podobá své knižní předloze. ()

Keen.lady

Tak tu všichni rozebírají, jak je film povrchní a Gray je nakonec podle toho jen vošoust. Já nevím, jestli čekali, že film ukáže nějaká hluboká filosofická zákoutí Dorianovy mysli (chacha, naivkové). Důležité věci ukázány, zbytek si domyslete. Jasně, že to není přesně podle knihy. Taková nudnější adaptace s fajn herci. Neurazí, neoslní. ()

a0001

Knižná predloha sa niesla zrejme v inej myšlienke, no filmu to isto neuškodilo. Možno naopak, ťažko posudim tento výsledok nakoľko mne sa film veľmi páčil práve preto aký bol. Hodnotím zrejme mierne nadhodnotene, ale tak už to kľudne môže dopadnúť ak vám film sadne. 80% ()

holka218

Knihu jsem zatím nečetla, ale po zhlédnutí filmu si ji rozhodně přečtu. Ze začátku mě film moc nebavil a chtěla jsem ho asi po 10 minutách vypnou. Nakonec jsem to neudělala a jsem za to ráda. To, co Dorian dělá je opravdu strašné. Myslím si, že v knize to bude mít o něco hlubší význam než ve filmu. Děj je zajímavý a přijde mi, že v něm nejsou scény, které mají film prodloužit. ()

Skrivan

Pro milovníka předlohy dost utrpení. Dorian ani není hezkej a jeho vlasy jsou tu jako pěst na oko. Jednu hvězdu si nejspíš zaslouží Colin Firth, který byl jako Henry výborný, ale jinak je to bída a děs. Film se hrozně snaží být atmosférický, temný a vizuálně explicitní, působí však jenom směšně. ()

ElKamil

Nějak nevím, co k tomuto filmu dodat. Musím se shodnout s ostatními komentáři. Film nezklamal, ani nenadchl. 60%. ()

huasca

Knihu jsem četla-tak mě flm mile překvapil. Podle předlohy myslím ani líp natočit nejde. Dorian měl krásné vestičky a hedvábné šály - krásné starobylé prostředí. Na tehdejší dobu byla kniha Oscara Wilda asi revoluční výkřik, protože o určitých věcech se v tehdejší prudérní společnosti nemluvilo. Myslím, že čím víc věcí je ve společnosti tabu, tím víc nenormálností v sexu. Dnes si do bordelu myslím může zajít každý a není z toho jak urvaný z řeťazu. Nehledě na to, že si může užít v klidu i bez toho a nemusí zaprodávat svou duši. Líbily se mi tam i moderní prvky - jako tetování, což přivádí k myšlence, zda i dnešní teenageři nejsou takoví - "jsem mladý, kdo je víc - a jen si užít", což teprve, když má někdo možnost být teenagerem furt - tak zůstane debil pořád? Ale včera v autobusu byl počet mladých příjemných lidí vyšší než neurvalých teenagerů, tak to asi není otázka věku. ()

rigby

Studené, ploché. Perfektně natočeno, ale dramatická hudba není provázena stejně dramatickým obrazem. Snaží se to o atmosféru, ale okamžitě je to zase nějakým detailem shozeno. Výsledek je tak nemastný a neslaný. Povedená poslední třetina. ()

Davemix

Geniální anglická verze Doriana Graye. Skoro dvě hodiny hororové atmosféry, napětí a temných obrazů. Colin Firth vypadal přesně tak, jak bych si tuto postavu představoval dle knižní předlohy. Úžasné zpracování a skvělá kamera. Jediné co se dá vytknout, jsou občas slabší efekty, hlavně ke konci filmu. 80% ()

Mickel

Kniha Oscar Wilde jasných pět hvězdiček, film Olivera Parkera dvě, za výkon Colina Firtha jsem přidal třetí. Postrádal jsem silnější atmosféru, až mi to chvílemi připomínalo televizní inscenaci.....někdo tu již podotknul, že v rukách Tima Burtona by byl Dorian Gray mnohem zajímavější a já s tím plně souhlasím. A podle mého by nebylo od věci nahlédnout hlouběji do duše samotného Doriana,vždyť o tom ta kniha vlastně je.....namísto neustálých tajemných pohledů a nikam nevedoucích narážek....pro mne veliká škoda ()

djcremo

U mňa film, ktorý si mýli pojmy s dojmami. Celkovo to pôsobí nudne a ku hororu to má ďaleko. Filmu nejako chýba šťava a gradácia príbehu. ()