Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

Primavera

Ako sa zbaviť pokušenia? Jednoducho - podľahnúť mu. :-) O. Wilda milujem, jeho mne známe výroky sa vo filme skvele uplatnili, kniha je samozrejme lepšia, ale ani som nečakala, že ju film predčí, lebo sa to stáva, žiaľ, málokedy. Asi je to tým, že myšlienka jedného umelca nemôže byť dokonale zobrazená úplne iným umelcom. Keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. ()

vinie

Film, který se naprosto nedrží knihy, což někdy nebývá špatně, ale v případě tohoto filmu to spíš byl tah vedoucí k tragédii. Nevhodně volené obsazení, a možná nepochopení toho „jak to Wilde myslel“ vede film k jednomu dlouhému utrpení. A výkony herců tomu nepomůžou. Jediná věc, která filmu pomůže, jsou kostýmy, a to je vskutku docela málo. ()

mak.

Jako ilustrace k předloze krásné, ale... Dorian Gray měl žít život naplno a úplně - uskutečnit každou myšlenku, vyjádřit každý pocit, prožít každý sen. Ač jsme celou dobu přesvědčováni o opaku, Dorian, tak jak je ztvárněn zde, je téměř po všech stránách chudý a povrchní... Nemaje větších výtek k režiji, hercům (opět výborný Firth) a výpravě, takto promarněná šance zamrzí o to víc. *** "You have the most marvellous youth, and youth is the one thing worth having." ()

Acrobat

Wildea aj týmto jediným prozaickým dielom dal svetu najavo svoj excelentný pohľad do skrytosti spoločnosti. Dej je O.K. námet jasný, len mne vo filme chýbal kúsok temna, trošička strhnutia, aj mojej strnulosti. Svedčí tomu ozaj TV formát, čo nie je zlé, ale skrz námet by sa určite dalo urobiť viac. Jedinou otázkou však zostáva - aký by bol môj-tvoj portrét v dnešnej dobe? (videné 04.02.2012, DVD) ()

Edith17

Ben Barnes dokonale stvárnil rolu Doriana Graya. Samozrejme nechýbala skvelá hudba, ktorá len zdokonaľovala atmosféru celého deja :) tomuto filmu som z týchto niektorých dôvodov, čo som uviedla, dala päť hviezd, i keď v druhotnom ohúrení som chcela dať len štyri .) musím povedať, že takýto scenár by mne osobne asi v živote nenapadol :D chvíľami bol trochu desivý a nechutný, ale k tomuto filmu to rozhodne patrilo! :) ()

Oonika

Bylo to docela fajn, Colin Firth byl naprosto úžasný! Jen to bylo zbytečně moc dlouhé... A rozhodně si mohli odpustit ty rádoby hororové zvuky a vzdechy, to bylo neuvěřitelné trapný. A na Doriana mi tenhle herec moc neseděl, uvítala bych jinou volbu. ()

Likan7

Nejspíš si to zaslouží 2*, ale určitým způsobem mi to padlo do nálady. O hororu, jak se píše v hlavičce, tu nemůže být ani řeč, je to spíš "jen" takové divné temné fantasy. Doriana Graye znám, nikdy jsem ale nečetl předlohu a neviděl žádný film natočený podle této předlohy Oscara Wildea. Co se herců týče, překvapila mě účast Rebeccy Hall, ale to bylo ještě před tím, než se stala poněkud známější. Ben Barnes v hlavní roli byl celkem přijatelný a Colin Firth si svou postavu vyloženě užíval (celkem ho chápu, po těch stovkách romantických komedií). Trochu na sílu mi tu bylo množství sexu, ale beru, že tehdejší doba byla v tomhle taková "jiná", a jak říkám, neznám předlohu. Dorian Gray není žádné veledílo, ale dá se to přežít bez úhony, což byl asi jeho hlavní cíl. ()

mira.l

Neznaje knižní předlohy, musím konstatovat, že asi jediná věc, která mě na tom zaujala, byla ... Rebecca Hall. Jo a stáhnout si původní verzi s polským simultánním dabingem (bo jak se tomu říká) jedním mužským hlasem, to je taky pošušňáníčko. Ještě že byly aspoň české externí titulky. ()

biopanic

Zastávam názor, že film predčí knihu málokedy a tu to platí na celej čiare. Absolútne nevhodný Ben Barnes ma znechucoval po celú dobu filmu. Jeho amatérsky "výkon" a pre niekoho chutná tvár ma vôbec nepresvedčila o tom, že sa pozerám na Doriana ako ho poznám z knihy; na zlého, besného, posadnutého a zúfalého muža /nie chlapca/. Mám rada nápaditosť - keď už si to vyžaduje sex, drogy a temnotu, nech je v takej miere, aby ma mrazilo...alebo vôbec. Proces menenia sa obrazu bol prinajmenšom úsmevný, celé to zachraňoval Colin Firth a pôvabná atmosféra Londýna 19. storočia. Barnes by mal ostať pri rozprávkach a nebrať role, ktorým /očividne/ nerozumie, aby takýchto polo-filmov bolo čo najmenej. ()

Hallam

Ben Barnes se do role Doriana Graye velmi hodí, Colin Firth připomíná zosobněného ďábla (na něj nezvyklé). Osobité (poklidné, ale o to zajímavější) zpracování excelentního literárního díla. ()

BaronX

Těšil jsem se na kvalitní zpracování mé oblíbené knihy od Oscara Wilda a ... dostal jsem zpackanej film, kterej s knihou má společné maximálně jméno hlavního hrdiny. Škoda, snad se dočkám lepšího zpracování. ()

MaryLynn

Ihned po filmu jsem si sehnala knihu a možná jsem to neměla dělat. Ten, kdo psal tento film ji buďto nečetl nebo vytrhal stránky, slepil a přidal víc sexu. Starý obraz Doriana Graye jsem si představovala jinak. Hvězdu za britskou angličtinu, Colina Firtha a půl hvězdy za kostýmy a výpravu. ()

hero_bk

O 100 % lepší než knížka, která je nezajímavá, neslaná a nemastná... Proti tomu je film zajímavý, poutavý a má dokonce proti knížce i myšlenku :) Tomu říkám vážně povedená adaptace. P.S. Sibyl byla k sežrání, Doriana nepochopím, že ji nechal :) ()

dawnie

Pošmourná Anglie 19. století... to je moje. Knížka je úžasná, obsahuje nespočet fascinujících myšlenek, který jsou vetkaný do tak oblíbenejch dlouhatánskejch konverzací londýnský smetánky. Ty jediný se bohužel podle mě nedají převést na plátno bez toho, aby divák usnul během prvních pár scén. Všechno ostatní se ale do filmu dostalo. Dekadentní atmosféra pro mě byla identická, a jak se děj vyostřoval, temnota se dostávala čím dál víc do popředí. Vizuální stránka se držela předlohy, ale zároveň byla jemně stylizovaná, což tomu všemu dodalo potřebnou šťávu. A šťávu měl i casting. Ben Barnes jednoduše JE Dorian (i když ho Wilde popisuje jako kučeravýho blonďáka, já si ho vždycky představovala takhle), s tou jeho počáteční naivitou a nevinností. Jeho proměnu v úchylnýho hajzlíka jsem si fakt užila a věřila jsem mu každý slovo. Henry mi taky vyhovoval, netušila jsem, že Colinovi Firthovi taková cynická role tak padne. Na Bena Chaplina jsem si musela trochu zvykat, Basila jsem si představovala ještě trochu víc ňoumovitýho, ale nakonec mě přesvědčil. Na chování postav mi vadilo jen pokrytecký chování Harryho k Dorianovi v závěru filmu, --SPOILER-- kdy mu zakázal přibližovat se k jeho dceři, protože tím porušil svoje často proklamovaný přesvědčení o nutnosti hltat život plnými doušky bez jakýhkoliv výčitek svědomí. A hudba, ten zvláštní, znepokojivej motiv, podtrhla tohle skvělý, skvělý zpracování velkýho díla. ()

Smerfetka88

Jestli existuje ďábel-našeptávač, představuju si jej jako Colina Firtha v tomto filmu. Samotný film mě nenadchl tak, jak jsem doufala, ale Firthův výkon byl skvělý! Celkem nenásilně je zde ukázáno, že každý máme nějaké to svědomí, které nás stejně časem dostane. Plusy dávám za místy hororové prvky a za některé herecké výkony. Bohužel mínusem je zde zbytečné protahování filmu, klidně bych se bez posledních cca 20 minut obešla. ()

Talina

Velice povedené...z počátku jsem zpochybňovala "Horor" v popisku, ale při jistých scénách to se mnou i trochu cukalo. Každopádně Ben Barnes je s tou svou hezkou tvářičkou pro tuhle roli jako stvořený! ()

Bezda22

Takže, jedna věc je, že předlohu neznám. Takže to budu hodnotit úplně z jinýho úhlu pohledu. Colin Firth to zahrál fakt výborně, to se nemůže popřít. Takovýho vyšinutýho uhlazenýho věčně nadrženýho chlápka s obličejem dítěte co nemá problém zabíjet své blízké. To Firth opravdu zahrál výborně. Jinak co se týče filmu, mám z toho takový divný pocity, na jednu stranu dobrá záležitost, tipuju že je celkem věrná předloze. Ale na druhou stranu mi to příde takovym zvláštnim způsobem nechutný. Atmosféru to má pěknou, po městě všude kurvy a zloději, nebezpečí na každym rohu. To bylo pěkně udělaný to prostředí. Ale jinak nevim no. Jak řikám, na jednu stranu super podívaná, ale z druhý strany to něco sráží, je to takovej divnej pocit z toho filmu. Dám 55% za ty rozporuplný pocity co to ve mě vyvolalo. Nevim jestli si zaslouží víc nebo míň. ()