Na letišti přistálo letadlo, ze kterého jsou vykládány různé předměty pocházející ze začátku 20. století, včetně starého auta. Mladý mechanik s letuškou si prohlížejí album zažloutlých fotografií a před očima se jim rozvíjí příběh. Dějiny motorismu v Čechách začínají, když Laurin s Klementem založili továrnu na výrobu motocyklet. Roku 1904 se konaly ve francouzském Dourdanu první motocyklové závody, kterých se zúčastnili i Češi. Seznámili a zamilovali se tu český mechanik František a Nanette, dcera francouzského mechanika Frontenaca. Český závodník Vondřich dojel pro poruchu druhý. V roce 1905 se konal závod znovu, Vondřich se pojistil zavazadlem náhradních dílů a vyhrál. Nanette s Františkem, kteří si celý rok psali, se znovu sešli. Po motorkách se začaly všude vyrábět automobily a v roce 1909 byl ve francouzském Gaillonu uspořádán jejich první závod. Vyhrál český závodník hrabě Kolovrat. Jeho mechanik František se v místním kostele oženil s milovanou Nanette. (oficiální text distributora)

karlee

Tak komedie to je tak prvních 20 minut, našlapaných parádními historickými záběry, pak je to taková sportovní romantika, mě moc stará auta a motorky nezajímají, takže to mě moc nebavilo, aspoň jsem lehce procvičil fráninu. ()

PaRi

Už jako kluka mne tenhle film zaujal. Nyní po čtyřiceti letech mě mile překvapila jeho nadčasovost a laskavý pohled na tu dobu prvních motorek a aut. Kolik současných filmů už nemáte důvod vidět podruhé. Tenhle skoro šedesátiletý snímek k tomuto druhu nepatří. Zajímavé je vidět zde v epizodní roli mladého Miloše Formana, který byl zároveň asistentem režie. ()

Rattlehead

Miloš Forman vzpomíná, jak ho Alfréd Radok pustil k režírování davové scény s obří tříkolkou : "Při druhé klapce jsem všechno sledoval ještě bedlivěji, ale pořád se mi zdálo, že tomu nějak chybí pravda. Ale nevěděl jsem proč. Rozhodl jsem proto, že to uděláme potřetí. "Vždyť to bylo dobrý," hudroval ostřílený kameraman. "Stejně bych to rád ještě jednou zopakoval," trval jsem na svém. Neochotně mě uposlechli, ale dávali si pěkně načas, než pomalu vrátili všechny statisty do výchozí pozice. Nakonec bylo všechno připraveno na další klapku a já to rychle odmávl. Jenže někteří statisté už měli toho filmařského blbnutí dost. Jeden z nich se na ten monstrstroj vykašlal, otočil se a tříkolka netříkolka odkráčel někam na pivo. Prošel nám přímo před kamerou. "Stop," zařval jsem a už jsem věděl přesně, co mi v té scéně chybělo. Jak jsem ji narežíroval, byla totiž příliš dokonalá, příliš abstraktní a teoretická. Ve všech kinožurnálech, co jsem kdy viděl, byli vždycky lidé, kteří kolem hlavní atrakce prostě jenom nevšímavě přešli. A tak se to muselo natočit ještě jednou. Tentokrát jsem rozestavil po parku pár lidí a vyzval je, ať se chovají netečně k tomu srocení a jdou si po svém. Scéna tak konečně dostala tu správnou chaotickou podobu, tu pravdu, která tomu chyběla." ()

Pitryx odpad!

Do takové polodokumentární blbiny ještě zamontovat love story, tak to chtělo skutečně hodně odvahy. Nu, což, film si jistě své diváky najde. Já jsem tušil, do čeho lezu, ale takovou pitominu jsem fakt nečekal. A co už vůbec nesnáším je absence titulků, pokud se hovoří cizím jazykem. No, občas tam něco šoupli, aby se neřeklo, ale mi to přišlo, že jen u těch dialogů, které byly ještě stupidnější než ty ostatní. Tento film je prostě k ničemu od začátku do konce. ()

ostravak30

Z dnešního pohledu hvězdně obsazený film, ač někteří herci - jako kupříkladu Vladimír Menšík - nebyli skoro vidět. Ani Jiřinu Bohdalovou či M. Zounara nebo Pavla Landovského jsem nezahlédl. Nicméně tehdy to všechno byli mladí, neznámí herci a tak nedostali mnoho prostoru. Chtělo by se říci škoda. Úvodní půlhodina slibuje zajímavou sportovní a filmovou podívanou. Groteskně zpracovaný pohled do historie je také zajímavý. Pak ale děj zpomaluje a zpomaluje až se téměř zastaví. A začíná ta romantičtější a mnohem méně zajímavější pasáž. Chápu, že nějaké zařazení film mít musel, ale komedií tedy opravdu příliš není. Divím se, že něco takového komunisté dovolili natočit a zrovna v nejpalčivějších letech socialismu - tedy 50. letech, tím spíše se zahraničními herci, francouzskými tedy západními. Každopádně ač mám rád staré filmy a to i černobílé a rád se k nim vracím, když je vysílají, tenhle snímek k mým oblíbeným patřit nebude. Koukám, že dle celkového hodnocení nejsem sám. Zkrátka, znám i kvalitnější sportovní filmy, které se věnují převážně opravdu sportu a dá se vydržet na ně koukat po celou dobu. Zde jsem od druhé poloviny pomalu usínal. ()

Tsuki003

Pro mě poměrně zklamání... Měla jsem asi příliš velké očekávání, protože knížku od Branalda zbožňuju a tohle přeci jen mělo naprosto jiné zpracování. Prostě jsem se hodně nudila a příběh chvílemi ani nepoznávala... to důležité tam chybělo, zbytečné dominovalo. Nemůžu setřást pocit, že by to šlo mnohem, mnohem líp. Škoda, ten příběh o auto (a taky moto a aero) začátcích má obrovský potenciál a kouzlo. ()

Pasternak

Zajímavé. Naprosto dokonalá je režie Alfréda Radoka, ale i Luděk Munzar tu na začátku své herecké kariery předvádí v hezké roli velmi slušný výkon. V roce 1957 musel být tento film velká událost, nicméně je na tom sympatické, že i po téměř padesáti letech tento film nezklame. Tedy alespoň mě ne. ()

Kivis

Pohodová podívaná třeba na nedělní odpoledne. Příběh slabší, ale ta okolní atmosféra vonící benzínem zahřeje každého fanouška motorismu, a to já jsem. Proto trochu nadhodnocuji a zaokrouhluju na čtyři hvězdičky. ()

vk252

Pro ty, co film hodnotí jako odpad - Alfréd Radok byl životem pronásledovaný a za života neuznaný režisér. Pokud jde o lidi, o kterých film je - sedněte do auta, vlaku nebo autobusu, vystupte v Mladé Boleslavi, dojděte na starý hřbitov a přečtěte si nápis na náhrobku Václava Laurina. Kdo neporozumí.... ()

domchacha

Jeden z mých letních festivalových filmů, který pobavil, současně vrhl kousek stínu nostalgie z dob dávno minulých, ale především se mi zapsal do paměti jako dobrý odpočinkový film, na který se ráda podívám znovu. ()

JARDAHONDA

Dědeček automobil : Z knížky Adolfa Branalda - obsahující několik slavných kapitol z historie našeho motorismu v době jeho začátků - vybrali autoři scénáře příběh dramatického průběhu dvou ročníků mezinárodního motocyklového závodu v Dourdanu ve Francii (v roce 1904 a 1905) a historii kolem Kolovratova vítězství v automobilovém závodu do vrchu se startem a cílem ve francouzském městečku Gaillonu. Ve filmu jsou oba závody viděny očima mladého českého automechanika Františka Projsy, jednoho z té dlouhé řady bezejmenných hrdinů, kteří celý svůj život věnovali práci na zdokonalování motorových vozidel, bez nichž bychom dodnes jezdili v kočáře. ()

bouchy02

Pro mne vynikající film s motocykly a automobily o začátcích motorismu. A Češi byli u toho!! Škoda několika hluchých míst. Kde tehdy vzali tolik veteránů? Zakomponování dobových dokumentů je bezchybné (i včetně skutečných postav vynálezců) a kdo četl knihu, na "ramec" (i když o několik let posunutý) si vzpomene také. Adolf Branald prostě věděl! Hudebně velmi nápadité. ()

Andrmen221

Nejsem fanoušek Radoka, tohle jsem shlédl, kvůli Menšíkovi a Hlinomazovi. Vlastně díky panu Hlinomazovi dávám tu jedno hvězdu. Jinak mě to vážně nezaujalo. Bavili mě ty začátku, vynálezy a začátek 20. století, ale to je pro mě málo. Francouzština bez překladu, je to laciný, nudný. Bohužel ()

Pavel Landovský 1936 - 2014

Pavel Landovský 1936 - 2014

11.10.2014

Ve věku 78 let zemřel ve včerejších večerních hodinách herec a dramatik Pavel Landovský. Syn zemědělského inženýra a učitelky a bývalý manžel dramatičky Heleny Albertové vystudoval Vyšší průmyslovou… (více)