Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (CinemArt)

venison

Cítím Oscara ve vzduchu a ne jednoho - Alicia Vikander a Eddie Redmayne byli oba naprosto vynikající! Eddie od dob "Pilířů země", kde jsem se sním seznámila poprvé, vypiloval svůj talent k dokonalosti.. On ty role nehraje, on je žije.. Alicia se konečně projevila a vydala ze sebe naprosto maximum a ještě víc.. Nádherný herecký koncert, skvělý příběh! Emoce ze mě odcházely všemi póry.. Kontroverzní téma, které diváka navzdory podivnosti Eddieho a pikantnosti tématu, dostane na svojí stranu.. Za mě jednoznačně plný počet! Hlubší lásku a sebeobětování jsem dlouho (na plátně i mimo něj) nepotkala.. ()

elanius

(47/2016) / Námetom odvážny, scenárom obstojný film sa pohodlne zviezol na vlne hereckého koncertu Alicie a Eddieho. Okrem toho má Danish Girl doslova vypiplanú kameru a vizuál. Škoda, že emócie vyradovali niekde v tretej štvrtine, ku koncu, keď mal film zabrať stratil trošku svoje čaro. (6/10) ()

terunka003

Umělecké, životopisné, smutné, životní, rozdvojené, milující, obětavé, trpící, ženské. Předně musím říct, že herecké výkony byly naprosto fenomenální. Příběh je to smutný, se spoustou emocí a tak obrovskou láskou, až to dojímá. Největší hrdinkou je pro mě stejně postava Gerdy, která obětuje svůj vlastní život, a vlastní život, manželovi a jeho převratu na ženu, a podporuje ho až do konce. Z pohledu Einara je to sobecké, přesto s ním musíte sdílet sympatie. Je to krásný film, bolestivý film, ale pro mě byl plnohodnotný. ..ten jejich krásný vztah asi nedostanu z hlavy..nebo ze srdce? ()

hroubek

Toma Hoopera považuji za velmi profesionálního řemeslníka, který si své téma umí vybrat. Vždy danému tématu dodá řemeslnou stránku, kterou nelze přehlížet a musí se jen chválit(kamerové záběry, kostýmy, prostředí, kombinace přírody a města atd.). Dánská dívka má zajímavé téma, má i dobré herce, a po řemeslné stránce vypadá krásně. Jediné co filmu shází je jistá zábavnost. Je to sice film plný emocí, výborných hereckých výkonů, ale z mého pohledu není ničím výjimečný a ani nemá žádný moment, který by mě naplno přikoval k ději. A tady se ukazuje, že jen řemeslo nestačí. Film je delší, než je potřeba a místy dost klouže po povrchu, než aby zaútočil přímo na diváka. Po určité době film začne nudit, jelikož se pořád opakují ty samé momenty a na postavách se to projeví jen tím, že má jí méně kilo, více kouří, pijí a brečí nebo se ještě více usmívají. Dánská dívka měla být něčím zajímavějším, než jen dalším obyčejným životopisným filmem. Eddie Redmayne předvádí zajímavý výkon, který obdivuhodný, ale mě přijde strašně vynucený a i nudný. Alicia Vikander má velmi vděčnou roli, díky které nám ukáže, že umí moc dobře hrát a doslova na ní stojí celý film. Její postava prodává všechny emoce, lásku a bolest. Matthias Schoenaerts krásně doplňuje ústřední dvojici. Ben Whishaw je na minimum prostoru docela dobrý, totéž platí i pro Sebastiana Kocha. Pár scén je hezký a ukazuje potenciál snímku jako je scéna v parku, koukání do zrcadla nebo setkání se starým přítelem, či pohledy od manželky. Dánská dívka je film, který je kvalitní, ale jeho příběh, není vytěžený jak by se dalo čekat, a nejde tolik do hloubky. ()

Mishqo

75% ... Krásny príbeh o žene schovanej v mužskom tele, o priekopníčke transgender-izmu. Herecky úchvatné, aj hudobne, aj výpravne (krásna Kodaň). Chýbali mi však silnejšie emócie. ()

Unnamed

Myslím si, že si Tom Hooper ukousl příliš velké sousto. První třetina (možná i polovina) filmu mne bavila, ale jakmile šlo do tuhého a už nebylo převlékání za ženu jen zábava, začal jsem se celkem nudit. Obdivuji odvahu Eddiho Redmayne vzít takovou roli. Přesto mne jeho výkon zrovna nepřesvědčil a nenadchnul. Kde se stala chyba nevím - jestli v jeho inputu (stále stejné pohledy plné nejistoty a kopírování pohybů všech žen které potkal), vedení režisérem či jednoduše v nepředstavitelnosti této pozice pro valnou většinu populace. Pro mne trápení Einara bohužel vyšlo zcela naprázdno. Opakem byl ale výkon Alicie Vikander, která předvedla zatím svůj nejlepší herecký výkon (a i toho Oscara bych ji z nominovaných přál nejvíce) - rozpolcenost její postavy, utrpení a bolest kterou prožívala pro mne byla o dost více hmatatelná. Slabší 4*. ()

sskrblik odpad!

a) v Dánsku mluví všichni anglicky b) Eddie Redmayne vypadá jako ženská i normálně c) Eddie Redmayne vypadá jako ženská i normálně a v Dánsku mluví všichni anglicky. C ist richtig! Hrozně usoplenej film, kde by jste měli litovat hlavního hrdinu za to že zjistí - že se cítí víc ženská, načež pořád kňučí a naříká kdo mu pytel rozpíchá. To se stane a následují titulky a vy jen nevěřícně hledíte, že jste tu hovadinu dokoukal do konce. Nevím iritivalo mě to a znechucovalo. Co bych tak mohl ocenit jsou záběry z měst, 30 vteřin přírody na konci, jinak není vážně co vychvalovat. Nikdy více. ()

Michi88

2,5* Čekal jsem, že situace vyvolá ve společnosti skandál a začne se něco dít, ale nestalo se tak. Místo toho jsme dostali neuvěřitelně se vlekoucí životopis, který neobsahuje absolutně žádné wow. Jediné plus pro mě byla Alicia Vikander a Eddie zazářil v loňské Teory of Everything o mnohem víc. ()

Timak

Tak Eddie Redmayne je šikovný, to jsme věděli, ale až takhle? Nicméně ten film mě moc nebral - Alicia je skvělá, Eddie přesvědčivý, ale film jako takový mě moc nenadchnul. ()

sahe

Určitě průkopnické téma a kontroverznost, která vlastně zasahuje stále do současné doby. Co mi ale tedy pilo krev byl samotný hlavní hrdina Eddie, který byl pěst na oko. A Matthias tentokrát neměl moc výřečnou a zajímavou roli, škoda. ()

VanTom

Herecké výkony lehce bohémského manželského páru strhly, zejména díky nim podal film tápání rozdvojené duše ve špatném těle – zmatené pocity nejisté sexuální identity – pochopitelně a nevtíravě. Nicméně nešlo později přehlédnout, nakolik obrousil ostré hrany vnější kontroverze, jen aby zůstal pozitivně nekonfliktní a konvenčně líbivý. ()

JustMeeKatie

Na tenhle film jsem byla hodně zvědavá. Čekala jsem něco na styl filmu Teorie všeho - zajímavé téma a opět můj oblíbenec Eddie Redmayne. Bohužel jsem byla ale docela zklamaná. Čekala jsem, že film se bude více zabývat tématikou: "muž, který chce být ženou, a co pro to musí udělat". Místo toho jsme dostali asi hodinu a půl, kde se řeší vztah manželů Gerdy a Einara/Lili. A abych byla upřímná, dost často jsem se u filmu nudila. Zaujalo mě až posledních 30 minut, kde se konečně aspoň trošku začalo řešit to, co jsem od filmu očekávala. Možná je to jen můj názor, ale přišlo mi, že film skoro vůbec nedoprovázela hudba. Což je škoda, když se do tohoto snímku zapojil můj oblíbenec A. Desplat. Co se hereckých výkonů týká, tak Eddie opět přivedl svou roli k životu s citem a fascinovalo mě, s jakou lehkostí se dokázal změnit v ženu. Co mi ale dost vadilo byly neustále se opakující úsměvy a gesta. Po chvíli mi to už začalo být docela otravné. Naopak bych vyzdvihla výkon Alicii Vikender, která zde byla fakt skvělá a určitě si v následující awards season zaslouží nejednu cenu a nejméně nominaci na Oscara! Ale u Eddieho mi to prostě trochu vázlo - i když mám pocit, že taky letos sesbírá hodně cen, ale řekla bych, že u Teorie všeho byla všechna ocenění více zasloužená než u tohoto snímku. ()

Napp

Eddie si zaslouží Oscara! Celý film stavěl jen na jeho výkonu, a i přes nudný scénář a zdlouhavé scény dávám 4*! Film nenadchne, ale ani neurazí, spíš jde o skvělou hereckou podívanou. ()

Mr.KarlAdler

Čekal jsem silné komorní drama s dobrými hereckými výkony. Toho druhého se mi dostalo, toho prvního vlastně celkem taky. První hodinu byla k vidění jasně směřovaná tenze postupného vyrovnávání se s jinou osobností (nic předtím). Hezké interiéry a minimalistická výprava s prázdnými zdmi v domě dvou malířů jako (můj odhad) symbol jejich nefunkčního vztahu. Bylo to docela dynamické a plné kontrastních momentek. Navíc Redmayne vůbec nepřehrával, naopak byl jistější v ženském projevu společně se svou postavou. Všechno se to zvrtlo v poslední půlhodině, kdy se všichni na scéně začali chovat až moc podle konstruktu a scenáristická snaha určit "ty špatné a ty dobré" ve vztahu k transgenderu přerostla v rozvleklý cajdák. Nejdřív jsem myslel, že si tuhle líbeznou dánskou dívenku budu chtít pustit někdy znova, nakonec ale díky, stačilo. ()

Lukyn007

Dánská dívka je řemeslně poctivý životopisný film, který však nenabízí nic nového, co by stálo za jeho brzké, opětovné zhlédnutí. Vyniká však hereckým koncertem Eddieho Redmaynea a Alicii Vikanderové, kteří na plátně září, a působivou výtvarnou stylizací. 70% ()

vyfuk

Koukám, e filmeček má docela nízké ohodnocení. nebo tedy... celkově vzato je to vysoce hodnocené, ale spousta lidí se nebojí dát pod čtyři hvězdy. Ale jak to? No já nevím. Možná lidi neradi koukají na to, když si klučík připadá jako holka a nebo, když si holčina chce změnit nádobíčko na fifínka. Moc nevím, co říct k obsahu filmu. Eddie mi spíše připomínal mou babičku za mlada, které je skoro osmdesát. Hooper má za sebou skvělé filmy. Králova řeč je úžasné dílo a jeho Bídníci jsou malou perličkou, která stojí za zmínění v jeho filmografii. Tento film je upřímně asi nejslabší z nich, ale stále to nebyla taková katastrofa, abych Hoopera chtěl ukamenovat, že točí totální umělecký průjmy. Konec vcelku šokující, ale přeslazený jako babiččina zemlbába. Co se týče Oscarů, tak stále nevím co si o Vikander myslet celkově. Je to dobrá herečka, ale neustále na mne dělá dojem, že by byla schopná spát s celým štábem jen aby dostala roli. No a Redmayne... je asi největší Leonardův soupeř v letošním klání. Zřejmě Oscara dostane, protože ti páprdové asi udělají všechno, aby ho Leovi nedali a zároveň neodolají tomu, když si Redmayne, kvůli tomu, aby vypadal jako holka strčil schnitzel mezi stehna. ()

R1CH1E

Zajímavé a kontroverzní téma pojaté s maximální nudou a nezaujetím, kde je vše prvoplánové až běda a chybí absolutně jakýkoliv moment napětí nebo překvapení, protože člověk přesně ví, co se bude dít. Neskutečná nuda. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)