Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (CinemArt)

applause

Už když jsem viděla trailer, tak jsem si říkala, že na tenhle film chci jít do kina. Popravdě jsem myslela, že se mi film bude líbit víc. Říkala jsem si chudák manželka, ale že musela svého muže natolik milovat, že to pro něho všechno dobrovolně podstupovala, aby byl šťastný, i když věděla, že ho ztratí. Její manžel mohl vypadat jako sobec, protože myslel jen na sebe a bylo mu jedno, jak se jeho žena cítí, ale šel si za svým snem. Musím pochválit Eddieho Reydmayne za jeho herecký výkon a myslím si, že se do této role náramně hodil. ()

Katarine

Dánská dívka mě velmi mile překvapila. Hooper má totiž opravdu styl a moc dobře ví, jak vyprávět příběh, aby se člověku absolutně nenuceně vryl pod kůži . Desplatova hudba vše úžasně podkreslovala. Akorát v jednom musím být zlá. Redmaynovi totiž oscarové ocenění nepřeju. Po celý film se tvářil v podstatě pořád stejně, takže jsem vlastně nepoznala, kdy se usmívá a je šťastná, nebo kdy brečí, takže je mi líto, ale jeho projev na mě vůbec nezapůsobil. A to, že je ženská, jsem si říkala už při Bídnících. Naopak Alicii Vikander jsem věřila vše, jí bych toho zlatého panáčka přála určitě. Pokud Gerda opravdu byla taková a ve všem ho/ji takhle podporovala, tak má můj obrovský obdiv. ()

easaque

3 Tomuto melodramatickému filmu přidává body k dobru zejména skutečný životní příběh. Obsahově není nijak vyjímečný, přesto je koukatelný hlavně kvůli přesvědčivé a profesionálně odvedené práci – kamera, výprava i herecké výkony. Takže, kdo je trochu voyeur a zajímá ho, co nosí malíř pod sukní, tak ať se koukne ;) [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Aljak

Tešil som sa na ďalší Hooperov film, o to viac pri pohľade na námet a taktiež herecké obsadenie. Ale napokon som predsa len trochu sklamaný. Čo sa týka hereckých výkonov, tak to bolo naozaj na úrovni, najmä skvelý Eddie Redmayne, ktorý ma čím ďalej tým viac udivuje (v dobrom). Ale akosi to rozvinutie zápletky vo mne nevyvolalo taký úžas ako som prvotne očakával. Malo to viacero silných momentov, ale žiaľ aj dosť slabších fáz. Navyše, celé mi to prišlo akési strojené a nejde mi do hlavy, že by Einara nikto nespoznal. Však tie črty tváre boli nezameniteľné... Transexualita je rozhodne zaujímavá téma, no a The Danish Girl nás privádza až k prvopočiatkom premien muža na ženu... V tomto prípade sa však sympatický Einar napokon zmenil na nie príliš pohľadnú (iným slovom - šerednú) Lili. ()

Havaj8

Těžko se k něčemu takovýmu hledaj slova. Je to Oscarovka, tak mě to zajímalo. Bohužel asi pro mě, už od začátku mi Eddie Redmayne nepadnul do oka a to jsem ještě netušíl, kam až to zajde. Trochu se i divím, že na takovou roli kejvnul. Na jednu stranu obdiv, jestli takovej vůbec není a zahrál to jenom pro film. Třeba je to sympaťák, ale vžít se do toho s ním, to prostě nešlo. Alicia Vikander měla složitou situaci, radši bych jí viděl v těch postelovejch scénách častějš, ale jestli je Oscar za vedlejší roli zaslouženej. Těžko soudit. Sexy byla ale dost. Rozhodně je to film pro dívčí publikum, mě to chvílema nepřišlo úplně košér. To téma je celkem dost háklivý a nevěřím, že bych si to ještě pustil, ale minimálně za ty výkony si to nezaslouží nějak špinit. ()

M.i.k.e

silný příběh (mnohem silnější pro toho kdo k tomuhle "problému"ma blíž) a famózní herci v čele s výborným Redmaynem a Alicií Vikander.Zároveň ale přesně jeden z těch filmů,které u mě spadají do těžko pojmenovatelné škatulky dobrých filmů,které je fajn/potřeba vidět,ale u kterých hned po skončení vím,že je nebudu chtít vidět znova...70% ()

Martin741

Pch, ze Danska Divka, to si snad distributor zo mna dela prdel? Spravny nazov filmu : Danska uchylaren alebo Dansky transesxual alebo este lepsie danska sexualna deviacia. Redmayne je u mna odporny aj v reali, ale tu to bol vrchol, tak odpornu kreaturu som nevidel - no nepamatam. Jedine, v com Ramzeszial musim suhlasit, je ze odporny Redmayne to zahral fenomenalne. No oslavne ody nan urcite vypisovat nebudem, jednak je to strasne buzerantske a jednak neobjektivne : 20 % ()

Vojťas

Tak teď už jsem si poměrně jistý, že Leonardo na Oscarech opět utře :-( ...... Dánská dívka je totiž po herecké stránce naprosto perfektní a Eddie Redmayne podává snad ještě lepší výkon než u loňské Teorie všeho. Jakožto celek ale neopěvuji / nedoporučuji. Téma vyobrazené kontroverzní sexuality se u mě totiž s pochopením nepotkalo, zde mi ta benevolence opravdu chybí. 70% jen za Eddieho a Aliciu. ()

Streeper

Čekala jsem to o trošku lepší, zpracované to není vůbec špatně, ale první polovina filmu skoro vůbec neutíká a je to nuda, ta druhá polovina je lepší ale ne dokonalá. Nejvíce se mi líbila poslední půl hodina filmy, kdy se z Einara stávala Lili. Jedna se spíše o průměrný snímek, kde hlavními tahouny jsou Eddie Redmayne a Alicia Vikander. ()

Caym

Jak řekl Walt Heyer, tak nějak se to zaseklo na tom "líbivém", médii zpropagovaném obrázku transgender problematiky (jsem X/Y uvězněný/á v X/Y těle) a dál to nezašlo. Sledovat přerod Einara (docela komplexní postavy) v Lili (v naprosto plochou postavu deklamující výroky jako z ukázkových transgender článků namířených na hetero-obecenstvo) bez jakýchkoliv vodítek je sice chválihodný počin (jedeme podle deníků Lili, která taky neměla tušení, co se to s ní sakra děje a které taky nikdo nevysvětlil, čím vším si vlastně prochází), ovšem na plátně v dnešní době vůbec nefunguje a svým způsobem děsí svým zpátečnickým dojmem. Film totiž i přes to, že reflektuje všechny možné psychické problémy – od narcistické poruchy, deprese, obsese až po sebevražedné sklony – končí oním médii vyžadovaným „radostným“ přerodem Einera v Lili a od poloviny filmu naprosto opomíjí jakékoliv hlubší vykreslení postav a jejich pocitů. Lili je sebestředná, narcistická, bezohledná transgeder žena, která se utápí sama v sobě. Gerda chce zpátky svého manžela. Hans chce Gerdu. Titulky. Vyhoďte prosím obaly od popcornu do koše, který se nachází u dveří sálu. ()

Nach

"Já dospělá Lili, krásná jsem. Zde ručička má je, p...ka ufiknem. Když se obleču, tak zazpívám. Potom Gertu zničím, neb to ráda mám." Dánská dívka je sázka na jistotu. Má naprosto vše, co má oscarový film mít. Dojemný, pohnutý příběh. Hlavního hrdinu s problémem, který jeho doba odsuzuje. A milující manželku, která při něm stojí v dobrém i zlém. To vše je podloženo kvalitní režií a samozřejmě maskami, kostýmy, kamerou, atd. Hlavní hrdina Einar, je chlápek ženského vzezření, který odhalí, že je ve skutečnosti ženou Lili. Záhy je odhodlaný tou ženou navždy být. Ať je Lili či Einarem, jde o muže sobeckého, který je pro své cíle schopen zničit svou ženu Gerdu, která naopak miluje Einara natolik, že mu pomůže zničit jeho mužskou část. Z tohoto úhlu pohledu je to příběh velice tragický, neboť za změnou se skrývá i krach krásného manželství. Takže se připravte na smutný děj a možná i smutný konec. To vše je okřídlené kvalitou srovnatelnou s Královskou řečí. Jestli je to dobře či ne však nechám na vás. Mé hodnocení napovídá jakým směrem to vidí má maličkost. 80% ()

Rocky88

Ač jsem neočekával hodně, stejně jsem dostal méně. Dvouhodinová stopáž o ženě uvězněné v mužském těle je zkrátka i na Hoopera moc. Redmayne a Vikander sice hrají jako o život, ale polopatický scénář, pomalá kamera a žádná překvapení či něco, co by rozčeřilo klidnou vodu, jim jejich snahu hatí. Paradoxně by mě více zajímal příběh o Gerdě, která musela prožívat horu lítostivých, provinilých, úzkostlivých a dalších pocitů. Zde si bohužel dvakrát zabulí a šmitec. ()

ProNotor

Na začátku filmu jsem se cítil poněkud trapně, neměl jsem vůbec pocit, že bych měl film vůbec dokoukat. Ale kdysi jsem se zařekl, že když už něco zapnu, tak to dokoukám. 2 hodinky utekly a nakonec jsem i pár slziček uronil. Nicméně měl jsem větší očekávání a mám z toho dost smíšené pocity, ve filmu bylo pár momentů. kdy jsem se za mužské pohlaví styděl. ()

Joges

Tom Hooper si mě získal už v Králově řeči, ani jiná Dánská dívka míru vkusu neubrala. Není to vyhledávané téma, spíš je zarážející, rozporuplné a film si proto asi mnohé fanoušky nezíská, já však hodnotím a oceňuji styl vyprávění, barvité prostředí, hudbu a herecké výkony, … mimochodem právě hlavní představitelé mi vyrazili dech. Dříče Eddieho znám už z mnoha jiných rolí, ale Alicia Vikander, uff.. , ta mně dostala. Oba si nominaci na Oskara rozhodně zaslouží. ()

Cheeter

Dlouho jsem uvažoval, co k tomu snímku napsat. A nakonec jsem došel k závěru, že lepší, než o něm psát, si je ho prostě pustit. Jsou snímky, kde se komentáře píšou lehce. A pak jsou ty, jako tento, které si člověk musí vidět, protože se o nich píše těžko... ()

C0r0ner

Hooper je sice skvělý režisér, ale takovýhle cajdák mu jen tak nezapomenu. Herecky sice teoreticky excelentní, ale já prostě nemůžu to Redmayneovo přehrávání ani vidět a ta jeho držka je schopná zkazit snad každý film. Takže ten průměr je nakonec leda tak za dokonalé technické zpracování, protože jinak to byla slušná sračka. 50% ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)