Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (CinemArt)

Mr.Ripley

Každý rok se najde jedna životopisná oscarovka, jež dravě - téměř vykalkulovaně - jde po zlatých soškách. Letos tomu není jinak. Zatímco Eddie Redmayne předvádí další (tentokrát mnohem odvážnější) metamorfózu, jeho příliš sebejistý výkon nestrhne natolik, jako letošní objev - překrásná a herecky naprosto odzbrojující Alicia Vikander. Tam kde E.R. emoce působí nuceně, Alicia dokáže rozehrát širokou škálu pocitů a emocí jedním pohledem. Tam kde herci hrají první ligu naopak selhává scénář, (který je bohužel příliš zkratkovitý a místy pouze letmo klouže po povrchu,) což je v tomto případě opravdu škoda. ()

Saraph

Nepostřehl jsem žádné drama navíc. To, které tam je, se skutečně úzce věnuje předání hlavní myšlenky. Úžasná Alicia Vikander jen potvrdila, proč ji už dávno mám mezi oblíbenými herečkami. Dávám čtyři, jelikož žánr není úplně můj šálek kávy, ale i tak výtečná práce. ()

chelseaman22

Fantastický Edý byl, avšak film jinak bídný byl! Námět a vše kolem bylo jednoduše chabé. I přesto, že Edý byl fantastický, tak on sám tenhle snímek útočící na zlaté sošky nezachrání. Musím uznat, že některé pasáže filmu byly těžko koukatelné, jelikož kdo z nás pánové, touží vidět jiného muže v košilce noční?! 60% ()

octopuska

Eddie je nejkrásnější žena na filmovém plátně v kterou se muž promění. Spolu s Alicii jsou fantastičtí. Celý film stojí i padá na nich. Alexandreova melancholická hudba a skvostná výprava, krásně vše dokreslují. Je fakt, že příběh mohl zajít více do hloubky, nemusel být tak zdrženlivý a mohl více popustit uzdu emocím a skrytým touhám, jak se na evropský film sluší. I tak se mi to velmi líbilo. Moc mě potěšili Schoenaerts a Koch ve vedlejších,ale zásadních rolích. Navíc romantická Kodaň s úžasnými záběry přístavu a okolní krajiny. Co víc si přát na sobotní večer ve Scale. ()

David.Darco

Len ťažko sa hľadajú slová k takémuto počinu. Kontroverzná téma, ktorá mohla dopadnúť veľmi ľahko veľmi zle, a len z ťažka sa mohla vydariť. Film pracuje s danou témou ale veľmi citlivo. Dokonca aj scény kde už naozaj padajú do pohára posledné kvapky, končia presne vtedy, keď posledná kvapka dopadá na hladinu. A tak sa Danish Girl pre mňa stala jednoducho "silným" filmom. Aj po stránke technickej a aj tématickej. Záverečná metafora veľmi krásna ! :) 4,5*, ale vďaka nádhernej a sympatickej Alicii Vikander a náročnému, no brilantne zvládnutému hereckému výkonu Eddieho Redmayna zaokrúhlujem hore ! ()

Motinski

Dánske dievča je typ filmu ktorý nesadne každému. Tematicky ide úplne mimo mňa, dejovo je málo atraktívny a pár krát som mal chuť pretáčať. Na druhej strane, máme tu pár silných scén, top herecké výkony a velké plus bol aj vizuál. ()

Tosi

Téma, které mnozí zdejší nedokáží pochopit, ale jiní o něm dokáží natočit citlivý a neskutečně smutný film. Kvůli takovým filmům dýchám a děkuji za něj. Uznávám, že Eddie Redmayne hrál Lili výborně, ale podstatná pro mě byla role láskou těžce zkoušené Alicie Vikander a já za ní této nádherné herečce přeji Oscara. ()

Dado

Aj napriek istým faktografickým chybám v scenári, ktoré hravo odhalí každý, kto venuje chvíľu svojho času bádaniu po informáciách, tu máme dôstojnú poctu pre vôbec prvého človeka, ktorý kedy podstúpil operáciu na zmenu pohlavia. A nielen to. Dánske dievča sa dá bezpochyby označiť ako výnimočná snímka, v ktorej pod dohľadom Toma Hoopera klape všetko tak, ako vo filme oscarového režiséra klapať má. Príbeh síce neprináša žiadne šokujúce zvraty, ktoré by diváka dvíhali zo stoličky (iba ak toho, ktorý film sledoval bez akýchkoľvek vedomostí o ňom), občas mu chýba väčší spád, na druhej strane však v správnych okamihoch dokáže citovo zapôsobiť, v iných zamraziť svojou kontroverznosťou. K týmto pozitívnym aspektom okrem samotnej témy, ktorá tvorí základ filmu, dopomáhajú výnimočné skladateľské schopnosti Alexandra Desplata a najmä bravúrne herecké výkony ústrednej dvojice. Hoci to ako fanúšik Leonarda DiCapria hovorím nerád, asi nebudem jediný, koho vôbec neprekvapí, pokiaľ si Eddie Redmayne odnesie na konci februára po roku opäť zlatú sošku a jeho konkurentovi tak opäť zostanú len oči pre plač a internet plný satiry mierenej na jeho adresu. (80%) ()

Johnny.ARN

Desivé. To bolo asi prvé, čo ma po dopozeraní napadlo. Až vtedy si uvedomíte, že film má vlastne dve rovnako silné línie, ktoré prezentujú dvaja rovnako skvelý a vyrovnaní herci. Línia transformácie a objavovania prezentovaná Eddiem a línia bezbrehej lásky prezentovaná Aliciou. A okrem toho ešte majú spoločné interakcie a fungujúcu chémiu. Snímok od Hoopera, ktorý možno nezaujme vizuálom a výpravou, ale zasiahne príbehom, prevedením a nosnou myšlienkou. Niekto si to určite nepôjde a bude sa mu to zdať dlhé, nudné bez vyduchcenej emočnej scény ( ktorá mi popravde kapánek chýbala ), ale o to viac sa treba zamerať na hercov a precítiť to. 4 z 5 ()

Avathar

V istom zmysle je to rovnaká limonáda ako vlaňajšia TEÓRIA VŠETKÉHO: citlivá a silná téma, podaná až hanebne jednoducho, vynikajúci Redmayne a pocit premrhanej šance. Fakt by to chcelo viac hĺbky, intenzity, odvahy... V DÁNSKOM DIEVČATI úplne absentuje psychológia a pokus ponoriť sa do myslí hrdinov. To považujem pri tomto type filmu za dosť zásadný (až fatálny) prúser. Dosť toho zachraňujú herci, ktorí našťastie svoje postavy vedia dobre „predať,“ ale aj tak je to celé príliš ploché, scenár nejde do hĺbky, príliš ani nekonfrontuje Lili s vtedajšou spoločnosťou (a ak áno, nepôsobí to na mňa dvakrát realisticky). Všetko je len decentne naťuknuté, herci to síce poctivo odmakajú, ale v konečnom dôsledku to plynie do prázdna. Emocionálne ma to nechalo totálne chladným. A to je škoda, pretože herci sa naozaj veľmi snažia a sú perfektní (Redmaynovi možno málo vyčítať /hoci si nemyslím, že by sa ponoril do úlohy úplne na 100% ako napr. v TEÓRII VŠETKÉHO/, Vikander skvelá, v malej roličke poteší aj ako vždy výborný Whishaw), ale s tým scenárom proste nemali šancu utiahnuť celý film... Celkom sa mi páčilo komponovanie scén, ale ako celok je to skrátka strašne neživotné, povrchné a zabudnuteľné. Na intenzitu takých LAURENCE ANYWAYS či CHLAPCI NEPLAČÚ sa to ani náhodou nechytá. ()

Mirokukii

Artistic Transformation. Zcela umělecký film. Kamera, hudba, kostýmy. Vše je to tak krásné a vymazlené, že od toho oči prostě neodtrhnete. Líbivé a uhrančivé, stejně jako výkony dvojice hlavních představitelů. ()

Samuel7

Úžasní Eddie Radmayne a pro mě dosud neznámá Alicia Vikander se opravdu překonávali. Hudba, výprava, kamera, kostýmy - vše precizní, ale Hooperova sterilní a chladná režie mi zkrátka nevyhovuje. Byl to pro mě problém i při jinak vynikající Králově řeči a stejný problém mám i zde. K snímku s takovým emocionálním potenciálem se tento přístup nehodí. V jiných rukou by se mnou ten konec slušně zamával. ()

filmmovier

Přesně ten typ životoposných filmů, který miluju a i když mi to chvílemi přišlo celkem zvrácené (a někdo by sledování možná ani nemusel úplně unést), mě se to líbilo a bavil jsem se. Eddie Redmayne tradičně vynikající, tyhle životopisné filmy mu sedí a tady byl možná ještě přesvědčivější než v Teorii všeho. Alicia Vikander je neskutečně nádherná ženská, umí hrát a ten Oscar je pro ní naprosto zasoužený (i když v nezasloužené kategorii), skutečně perfektní výkon, který si budete dlouho pamatovat. Režisér Královy řeči tímhle skvělým a zajímavým (a neotřelým) filmem opět potvrdil své kvality a já se na jeho další film už budu těšit sám od sebe. Dánská dívka je další perfketní ukázkou filmu, ve kterém se podařilo vše skloubit na výbornou - herce, scénář, zápletku, atmosféru, všechno to funguje a já jen zíral na to, jak je to zajímavé, dokonce jsem si i hlavní(ho) hrdin(k)u vygooglil. Nicméně dávám jen čtyři hvězdy, protože občas to bylo i pro mě docela zvláštní (i když kvalitní) kafe, které, být o třeba dvacet minut kratší, bylo by lepší. Rozhodně ale doporučuju, fakt to bylo fajn. A miluju Alicii Vikander, neberte mi jí, prosím. 80%. ()

LiborGondek

Eddieho Redmaynea jsem si poprvé trochu víc všiml až teprve nedávno v Teorii všeho. Už tam jsem pochopil, že tenhle herec své řemeslo ovládá. To potvrdil i zde... Až neuvěřitelné herecké výkony jsou také největším (a možná jediným) pozitivem tohoto filmu. Popravdě, nenapadá mě, co o tom napsat jiného. Famózně zahrané. To ostatní už tak úžasné nebylo. 65% ()

Lachtaan

Přesný předobraz novodobé oscarovky, která nabízí komorní téma a herce ze špičkových míst. Historický námět, ždímající ze skutečného pozoruhodného příběhu, by mnoho lidí mohlo odrazovat, tak jako mě i spoustu dalších vskutku ohromovat. Zásluhu na tom ale nemá tolik samotný děj, jako nevídaná chemie mezi excelujícím Eddiem Redmaynem a jeho zalíbením v proměnu sebe sama do role, kterou si již nikdy nebude moci odpárat a která ho dost možná bude stát i život. Vedle něho stále více a více výborná Alicia Vikander, která už tak filmově vystupujícímu Švédsku dělá ve světě úžasné renomé. Až se jednou objeví Dánská dívka v TV, dám si ji s chutí znovu. ()

Ryuuhei

Redmayneho jsem předtím poznal jen v roli Mloka Scamandera, nicméně zde si nezahrál o nic menšího podivína. Z možné pouhé úchylky se přešlo v trochu jiný problém, eskalující až v samotnou (nejen duševní) proměnu. A že byla dost přesvědčivá. Každý pohled ukrýval hromadu emocí, které mluvily samy za sebe a taktéž za skvělý herecký výkon všech úhlavních postav. Jde o dost výjimečný snímek, který rozhodně není pro každého, a který odkrývá dnes naprosto běžnou problematiku, zde jen zasazenou do první čtvrtiny 20. století. ()

Qitek

Dámo, dívko, whatever. Tome Hoopere, ty už jdi taky do prdele ty samolibej akademickej narcisi. Doufám, že dalším filmem (Cats) si konečně vykopeš (samolibě) filmovej hrob. Je hrozný, že ti to přeju? Vůbec. A vykopej ho prosím i pro ty, kteří ti to pořád žerou, byť není co. Po zlatých soškách lačnící akademická sračka, na kterou se dá horko těžko dívat. ()

Pavlínka9

Rok jsem čekala na tento film....Rok jsem se na něj těšila a jen když si teď vybavím i jen vteřinu z filmu - mám husinu. Je to tak krásné. Tak citlivě natočené. Tak detailně zobrazené - ať už se jedná o niterní pocity hlavní postavy či jeho ženy...A tím myslím, že film opravdu má tak bravurní režii, že si nehraje s přebytečnou hudbou, s nadměrnými zbytečnými záběry, ale využívá možnost pohledu s delšími scénami, které ještě více umocní daný okamžik a postava tak ztvární více, než většinou ve filmu bývá ukázáno. Je to můj první film, u kterého jsem brečela v kině. Jsem za to neskonale vděčná, páč to stálo za to. Nebylo to při závěrečné scéně, nebylo to ani ve chvíli, kdy brečel někdo jiný. Ale bylo to ve chvíli, přesně v tu chvíli, kdy tam bylo ticho a postavy hráli jen vlastními tvářemi a dokázali jste v nich tak skvěle číst. A bylo to dokonce dříve než v polovině filmu. Zdali získá snímek Oscara za hlavní či vedlejší roli - rozhodně si to zaslouží. A Eddie Redmayne si zaslouží další potlesk ve stoje. Po hodně krátké chvíli jsem zjistila, že tu jsou dvě hlavní postavy - jak Einar/Lili tak Gerda, jelikož Alicia Vikander byla božská. Aniž bych věděla, kdo se postaral o hudbu k filmu - měla jsem určité tušení, páč to tam sedlo přesně jak mělo a jen jsem doufala, že to bude můj oblíbenec. A on opravdu - Desplat. A to byla jen definitivní tečka za úžasným zážitkem. A nebyla jsem jediná, kdo odcházel se slzami v očích.... ()

MikyAff

Velmi citlivé dílo a tudíž asi ne vhodné úplně pro každého. Mně samotné, leč jsem tolerantní člověk, mi to přišlo chvílemi celkem až moc. Jenže si musíme uvědomit, že pro toho člověka to moc není, pro něj je to přirozený. Oba dva hlavní aktéři jsou zde ohromní a vůbec bych se nedivila nějakému ocenění. Člověk v jednu chvíli kouká na Eddieho s otevřenou pusou, jak je skvělej a pak najednou se tam objeví Alicia a neví na koho koukat dřív. Redmayne to vlastně zahrál natolik dobře, že si teď musím někde najít nějaké jeho civilní video a přesvědčit se, že to tak opravdu hrál a vidět jeho mužnost. Jinak se bojím, že ho budu mít ve Fantastic Beasts zkresleného a to opravdu nechci. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)