Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (CinemArt)

marhoul

Tento film není pro každého. :-) Mně připadá krásný ve všech směrech. Eddie Radmayne je PÁN! Alicia exceluje. ()

mat.ilda

Motto: "Ženský, zamkněte si prádelníky!" A taky se nedejte zmást láskou a oddaností nonkonformní malířky, s největší pravděpodobností za nimi stála jen další, cudně skrývaná bizarní úchylka, korektně přemalovaná na vyšší city, možná proto se divák hlouběji neseznámí s celkovým zaměřením jejího díla... Tolik ke Gerdě Wegener. To Redmayneova role vyžaduje fakt koule, ironií je, že se jich jejich nositel, Einar Wegener, chce umanutě zbavit... Takhle - už samo téma se mi příčí, nepokrytě víc by mně imponoval člověk, který se se svým popleteným sebeuvědoměním dokázal poprat, to jest, zapřel ho v sobě, jako ostatně všichni nešťastníci, kteří se nepohybovali v bohémských kruzích, takoví chlapi ve slévárně by pro Lili příliš pochopení neměli, což? Naštěstí nám doba přeje, a tak jsme k transgenderu obecně blahosklonní, takže, normálka - v dobrém i zlém, dokud nás opačná identita nerozdělí... Ani umělecký přínos nejsem s to docenit, Vikander je ve své paličaté póze partnerské světice až únavná a Redmayne tu "nezadržitelnou" ženu v sobě charakterizoval odpudivým zjevem, nevidomým pohledem, slabomyslným úsměvem a naoko zdrženlivým posedem, čímž mi připravil dost znechucující chvilky. Cílená dekorativní líbivost nezvládala zaplnit prázdnotu sdělení, paradoxně mi však k chabé útěše zbylo právě jen těch pár pařížských zákoutí, art deco styl, nádhera scenérie ve Vejle... a taky rozšířený obzor ohledně historie dalšího z neslavných průkopnických mezníků... Jen doufám, že mně příště nebude k obdivu podsouván nějaký pedofilní (anti)hrdina. A že zdravím Conchitu Wurst. ()

heyda

Herecký koncert dua Redmayne a Vikanderová, k tomu překrásné kulisy Kodaně, Drážďan a Paříže, příjemná hudba Desplata a příběh, který je určen spíše ženskému publiku, ale i já jsem si film celkem užil. Akorát mi vadila zbytečně dlouhá stopáž a minimum zvratů, které by udržily dramatickou rovinu. Je to film pro melancholiky. 65% ()

evulienka3

Krehký, jemný príbeh človeka s telom muža a dušou ženy. Eddie zasa raz exceloval a Alicia bola zdatná pomocníčka. Povestné "v dobrom aj v zlom" je v tomto príbehu naplnené do bodky. Pripúšťam, že to nie je dokonalé, a príbeh mohol ísť miestami viac do hĺbky, ale urobiť túto tému prístupnú a stráviteľnú pre širokú verejnosť si vyžaduje svoje obete. Takže za film sú to u mňa 4*,ale za skvelého Eddieho a Aliciu s radosťou prihadzujem aj tú poslednú hviezdičku. ()

Stanislaus

Dánská dívka byla už od první zmínky jasným favoritem na film, který se dočká nejedné oscarové nominace, o tom nebylo pochyb. Ve výsledku jde o řemeslně natočené životopisné drama s líbivým vizuálem a nepatrným hudebním doprovodem, přičemž tomu všemu dominuje zejména chytlavý námět a velice přesvědčivé herecké výkony obou hlavních představitelů. Redmaynův do jisté míry androgynní vzhled přidává na míře autentičnosti jeho postavy, zatímco Vikander na druhé straně sází na realistické ztvárnění ženy, jejíž manžel věří, že je ženou uvězněnou v mužském těle. Snímek zobrazuje neuvěřitelný příběh dvou lidí, kteří se hluboce milují, byť jde spíše o duševní podporu než fyzickou přitažlivost. ()

Flego

Ak beriem do úvahy všetky okolnosti, zvyklosti a napokon spoločnosť vtedajšieho sveta ( 1926-1931 ), a mám uveriť celému životnému príbehu hlavnej postavy, tak svet spred 90-tich rokov bol rovnaký ako ten náš... To len na okraj. Samotný film je natočený profesionálne presne, s dostatočným citom pre danú tému, dokonca by som videl aj určitú dávku poetiky. Herecké výkony sú však to najlepšie a platí to o oboch manželoch ( Eddie Redmayne a Alicia Vikander ). ()

BMW12

Fuj, sledovat Eddieho Redmayna jako ženu, to bylo odporné. Příběh nějakého transexuála, to fakt není pro mě. Jednu hvězdičku dávám za Amber Heard, na kterou je radost se dívat v každém filmu. ()

Roman.Ticka

Přestože uvnitř mne jsou rozporuplné pocity...něco jako neotravuj a snaž se být tím, kým jsi...a vo tom to právě je. Jelikož se učím mít alespoň 10% Gerdiny tolerance, nelze než ocenit minimálně herecké výkony a soudobou výpravu. ()

poz3n

Dánská dívka trochu schizofrenně nabízí zcela povrchní a sterilní příběh, zahraný charismatickými herci, kteří podávají skvělé herecké výkony. Po celou dobu jsem si totiž užíval dvojroli Eddieho Redmayna, který se v mých očích měnil z muže na ženu neuvěřitelně sugestivním způsobem a už jen nasazení punčoch ho jako kouzlem přepínalo v někoho jiného. "Užíval" jsem si i utrpení Alicii Vikander. Postupně ztrácela manžela a nemohla s tím udělat nic, pouze ho podporovat, jinak by totiž ztratila úplně všechno. Zaútočila tak na mě celkem nečekaně motivovaná emoce. Přes všechny tyto silné dojmy jsem se ale zcela pronudil celým příběhem a na jeho konci jsem byl víc než rád, že to celé skončilo. 6/10 ()

Deschain

Chvíľu trvá zmieriť sa s tým, že väčšina žien je krajšia ako ja a potom príde Eddie Redmayne a tiež je krajšia žena ako ja. (Lumiere - 6.3.2016) ()

hansel97

Dánská dívka nemá co nabídnout jen velmi silným příběhem, ale opravdu dokonalým zpracováním. Králova řeč mě tolik neuchvátila, ale atmosféra tady je opravdu perfektně vystavěná a působí až snově. Herecké výkony jsou dokonalostí samotnou, kamera je naprosto perfektní a Desplatova hudbu k tomu? Co by tady mohlo být špatně? Možná jen některé momenty na mě byly trochu moc, ale do tohohle filmu patřily. Co mě překvapilo, že Alicia mě herecky učarovala možná i o něco více než Eddie, což bude asi tím, že od Eddieho tu člověk čekal něco velkolepého a Alicia je pak překvapením, ale její civilnější výkon je na vysoké úrovni. ()

Thomick

Je přinejmenším pozoruhodné (a do jisté míry scénáristovo selhání), že Redmayneův dramatický a v zásadě historický transgender přerod působí jako absolutní nic proti transformaci, jakou divákovi servíruje Alicia. Od roztržité holčiny v zoufalou manželku ne-manželku, přitom stále s tím samým prstenem na ruce. Fenomenální herectví, i samotné její polibky řeknou tolik; víc než kterýkoliv Redmayneův plachý úsměv či mrk. Na Oscara, úplně bez debat. ()

Xeelee

Zfilmovaná kniha podle neskutečných událostí s pár skutečnými postavami. Prakticky všechno bylo jinak a to nejzajímavější ve filmu (a nejspíš i v knize) chybí. Každopádně nádherně komponované scény jsou pastvou pro oči a herecké ztvárnění Einara s Gerdou je bravurní. I před tím, než jsem si o Lili Elbe zjistil něco víc, mě mrzelo, že ve filmu naprosto chybí zasazení transgender (ale i gay) problematiky do dobových souvislostí (stejně tak vnímání psychických poruch), a děj se točí jen kolem smyšlených vztahů několika osob, z nichž ne všechny skutečně žily. ()

claudel

Eddie a Alicia, Alicia a Eddie, Eddie a Alicia, Alicia a Eddie. Asi budu mluvit pouze o hercích, protože Dánská dívka je především herecká exhibice dvou mladých supertalentů. Alicia je jednak krásná a půvabná, jednak má sexy hlas a v každé své roli je přesvědčivá, silná a okouzlující. V Dánské dívce předvádí zatím svůj nejlepší výkon. Eddie si zasloužil Oscara klidně druhý rok za sebou. Jasně, Akademie to nemohla připustit, raději dala sošku věčnému čekateli za zásluhy. Eddie má podle mě potenciál pokud ne se vyrovnat, tak alespoň se přiblížit herecké velikosti Daniela Day-Lewise. Jeho dva oscarové výkony hovoří za vše. Třetí do party, který skvěle zapadl, je znepokojivý Belgičan Schoenaerts, jenž se ale tentokrát předvedl v hodně sympatické roli a nebudil ani jednu negativní emoci. Musím vyzdvihnout, že mé srdce plesalo radostí i nad mými oblíbenými evropskými metropolemi - Kodaní a Paříží. Zatím největší filmový zážitek tohoto roku. ()

Necrotongue

Dvě hvězdičky za herecké výkony, dál už na filmu nemám co ocenit. Je to zase jeden z těch duhových pokusů o snadný zisk Oscara, přijde mi to takové laciné. Někdo si prostě vybere "kontroverzní" téma a místo toho, aby snímek vybavil pořádným scénářem, zalije ho kýblem sentimentu, však ono to bude fungovat. Na mě film nezafungoval, byl strašlivě rozplizlý a nudný a nevyvolal ve mně prakticky žádné emoce s výjimkou znechucení po závěrečných titulcích, kdy jsem si uvědomil, že jsem ztratil dvě hodiny života. Ještě bych rád poznamenal, že když je snímek označen jako životopisný, měl by se opírat o fakta, takže nechápu proč scénář připravil toho chudáka o další dvě operace a rok života. ()

ancientone

Hodnovernosť ponoru do sexuality v Hooperovom filme je zhruba na úrovni starého sexploatačného filmu Anita - ur en tonårsflickas dagbok od Torgnyho Wickmana. Naviac sa táto povrchná, pár akordová vybrnkávačka na city obaľuje do strojeného pseudo-impresionistického obalu, čo ju robí ešte neznesiteľnejšou, pozérskejšou a trápnejšou. ()

luka4615

Excelentní herecké výkony, které jsou zabalené do dramatického životního příběhu na pozadí pochmurných reálií Dánska. The Danish Girl je po všech stránkách výborným filmem, kterému ovšem k dokonalosti chybí lepší příběhový spád - občas jsem měl dojem, jako by se celý film namáhavě "vlekl". Až na tento nedostatek jsem zcela ohromen. Od prvotřídních hereckých výkonů ústřední dvojice (Oscar?), až po poutavý příběh, to všechno dělá z filmu The Danish Girl jeden z nejlepších životopisných filmů roku 2015. „ I think Lily's thoughts, I dream her dreams. She was always there.“ ()

Morholt

Pravděpodobný vítěz letošních Oscarů v kategorii Nejlepší film. Ne snad proto, že by byl opravdu nejlepší, ale díky němu se akademici mohou prsit svojí tolerancí a částečně zavřít ústa kritikům, kteří je potahovali za nesplněné černošské kvóty. A jestliže je film točen na vítězství, tak pro výkon Eddieho Redmaynea to platí dvojnásob. On sám o sobě je nefalšovaný androgyn, ale až dosud se mu to většinou dařilo uhrávat na chlapa. Tady se odhalil v plné "kráse" a doprovodil to protivnou pózou afektované ženské. To už mě mnohem víc oslovila Alicia Vikander, která by si jako jediná tady nějakou tu sošku zasloužila. Co se příběhu samotného týče, tak jsem čekal něco ve stylu Oscara Wildea, čili společenský skandál a do určité míry i boj proti konvencím. Nic z toho tady nebylo. Jakoby tehdejší úzkoprsá společnost považovala zmalovaného chlapa snícího o tom, že mu ustřihnou ptáka, za něco naprosto normálního. Jasně, chápu, že umělecké kruhy to měly vždy hozené trochu jinak, ale že by to nezpůsobilo žádnou kontroverzi, tomu odmítám věřit. V zásadě to bylo o tom, jak se Redmayne převléká do ženských šatů a trénuje ženská gesta. A to je nuda. 30% ()

Coleator

Další poctivé životopisné drama od Toma Hoopera - i když se skutečností má společného opravdu pramálo... Eddie Redmayne zkrátka tyhle role umí, ale přišlo mi, že když si vzpomenu na jeho Hawkinga, tak tady od něj nebylo nic moc nového, takže letos bych dal Oscara přeci jen DiCapriovi... Alicia Vikander se pomalu ale jistě zapisuje mezi mé oblíbené herečky... A na závěr ještě jedna poznámka - Alexandre Desplat by mohl sám sebe přestat vykrádat, protože většina melodií byla jak vystřižená z The Imitation Game, případně The King's Speech... ()

Khalesi

Tak jasne, tí čo hodnotia za tri a menej sú pohoršení, že manželka okamžite nekopla svoju polovičku do riti, kvoli tomu, že je transexuál. Je asi dosť ťažké predstaviť si, že sa niekto dokáže zachovať lepšie než ako hnusný egoista. Dokonca aj v správaní Gerdy bol egoizmus, ale bola to žena ktorá milovala svojho manžela a nevidím dovod, prečo by nemohla podporiť toho, koho miluje. Niekedy ženy robia aj bizarnejšie veci milí skeptici. Nie všade a pre všetkých platí merítko- podľa seba súdim teba. Vizuálne nádherné. Herci skvelí a je len logické, že do role transexuála neobsadia drevorubača, ale zženštilý typ muža. Redmaynovi som to zožrala aj s topánkami. Po dlhej dobe kvalitná dráma. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)