Nejdriv jsem videl americkou verzi-remake(?), ktera je pribehove mirne odlisna od tohoto originalu, ale zda se mi lepsi... Tohle je misty prece jen trosku natahovane, mistama divne "logicke". Ale je to nadprumer, to kazdopadne. Sofie Gråbøl hodne sympaticka.(5.1.2014)

Zatím za první řadu.(20.5.2013)

Po té, co jsem se vypořádala se zločiny českého dabingu, mohu přinést také trochu toho svého dříví do lesa. Marigold tady vtipně poznamenal, že seriál je natolik paranoidní, že očekával, že se mezi sebou začnou zatýkat i členové štábu. Nicméně já jsem nabyla pocitu, že již před natáčením byl zatčen dramaturg, střihač, scénárista a fotograf. Režisér byl patrně ve vazbě a zbytek štábu se rozdělil na tři skupiny, které se věnovaly třem natáčecím místům separovaně, přičemž se pak patrně velmi neochotně vzdávaly každého decimetru natočeného materiálu. Rozvleklým scénám založeným na neustálém opakování replik a situací, případně jejich několikanásobným předjímáním, dabing ještě více škodil zplošťováním už tak dost plochých replik ... pravda dánština i čeština jsou konsonantické jazyky, ale někdy ani to nepomáhá ... Někdy ve čtvrtém díle asi pustili z basy scénaristu a dramaturga nabrali další. V dalších dílech už se vrátil z výslechů i režisér a vzal s sebou i střihače. Jen fotografa, který asi dostal nějaký větší flastr, nahradili tím, že natáčeli vesměs ve tmě. Ale zpět k ději. Po prvotní rozvleklosti mne příjemně překvapila akcelerace, která vrcholí v polovině seriálu. Zápletka je postavena na neprofesionalitě policie na jedné straně a neuvěřitelné schopnosti lhát o každé volovině u všech okolo na straně druhé. Policejní neschopnost spolčená s policejní zbrklostí je frustrujícím motivem celého seriálu. Lhaní a mlžení pak zajišťuje dostatečné paranoidní zázemí. Nicméně od pátnáctého dílu se ono vršení neschopnosti a lží vymkne z rukou i skupině scénáristů. Seriál se snaží buďto nabrat dech na posledních pět dílů, které není čím naplnit, nebo je to delší projekt, který se přetemperoval a rozpadl ... a stejně nakonec zůstal in media res. V každém případě se v seriálu objeví některé skutečností, které nevysvětlí ani policisté ani scénáristé ani desatero pátera Knoxe a nezbývá tedy než doufat, že "si toho divák nevšimne". Všimne. Jinak je vidět, bratři Mikkelsonovic se pobratřili. Temný hudební podkres byl skvělý. Tým radnice vítězí čtyři-jedna-jedna. Je těžké nalézt sourodé hodnocení pro celý průběh seriálu. Po prvních dílech bylo tak na dvě, pak se zvýšilo na pět a pak zase kleslo v posledních pěti dílech ... no snad z toho mého hodnocení budete moudřejší než já.(16.5.2014)

Ačkoli mě to nijak neuchvátilo, tak mě to ani nepustilo a koukala jsem po 20 dní v kuse. To je asi ta severská magie, kterou fakt můžu. Politická linka mě zajímala mnohem víc než kriminální a objevila jsem Larse Mikkelsena. Je fascinující. Vraha jsem uhodla, ale přišlo mi to příliš banální, tak jsem ho zase zavrhla. Taky mi to přišlo jako hodně neuvěřitelný, fakt jsem to neskousla. Tohle by psychicky zvládl jenom opravdu hodně hodně nadprůměrný či naopak hodně zrůdný člověk:))) Zatímco Larsenova jsem byla ihned, tak k Majerovi jsem si nacházela cestu postupně (bavilo mě pozorovat se, jak postupně měknu:))) a tak mě ten konec...no víteco. Jinak to bylo moc dlouhý, Sofie byla hodně fajn a hodně jsem ji chápala... všelijaký lapsy a nelogičnosti už neberu tak drasticky - z jiných severských filmů už vím, že Dánové jsou prostě o dost jiní než my a taky se jinak chovaj, jinak reagujou a jinak komunikujou. Možná to bylo všechno dáno tím a není to jen nějakou neobratností scénáře. Druhou řadu už nejspíš sledovat nebudu, není tam ani Hartman ani Majer a myslím, že 20 hodin vyšetřování vražd mi na dlouho bude stačit:))(1.12.2013)

Děj fantasticky odsejpá. Chvílemi náramná podívaná, ale občas už ta temnota působí trochu za každou cenu. Výrazné postavy se poměrně zajímavě odkrývají.(4.5.2013)