Zločin (TV seriál)

• Švédsko

Brottet

The Killing

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Dánsko / Norsko / Švédsko, 2007 - 2012, 38 h 5 min (Minutáž: 40x55 min)

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding, Laura Drasbæk, Johan Gry, Troels Munk, Ole Boisen, Morten Suurballe, Farshad Kholghi, Eske Forsting Hansen, Julie R. Ølgaard, Louise Herbert, Jesper Lohmann, Laura Christensen, Cyron Bjørn Melville, Solbjørg Højfeldt, Rasmus Hammerich, Peder Holm Johansen, Tina Gylling Mortensen, Casper Steffensen, Petrine Agger, Helene Egelund, Troels Lyby, Morten Lützhøft, Kim Bodnia, Claus Bue, Vibeke Hastrup, Anders Nyborg, Joy-Maria Frederiksen, Jakob Cedergren, Henrik Prip, Benjamin Boe Rasmussen, Lars Simonsen, Maibritt Saerens, Klaus Tange, Rita Angela, Rasmus Haxen, Anders Hove, John Martinus, Kim Sønderholm, Morten Hauch-Fausbøll, Carl Martin Norén, Charlotte Fich, Mette Munk Plum, Claus Riis Østergaard, Hans Henrik Clemensen, Stine Holm Joensen, Henrik Larsen, Janek Lesniak, Michael Sand, David Dencik, Kim Haugen, Henning Valin, Lisbeth Wulff, Ole Ernst, Jens Jørn Spottag, Klaus Messerschmidt Hjuler, Robert Reinhold, Astrid Reinhardt, Ulver Skuli Abildgaard, Mette Kolding, Mette Vibe Utzon, Ole Dupont, Max Hansen, Søren Stærmose, Nukâka, Kjeld Nørgaard, Pilou Asbæk, Janus Nabil Bakrawi, Preben Kristensen, Søren Pilmark, Casper Crump, Hanne Hedelund, Lotte Andersen, Mikael Birkkjær, Lotte Munk, Claus Damgaard, Kurt Ravn, Michelle Bjørn-Andersen, Julie Agnete Vang Christensen, Nicolas Bro, Anne Sofie Espersen, Stine Prætorius, Ida Dwinger, Morten Eisner, Nicolai Dahl Hamilton, Jon Lange, Sarah Gottlieb, Nils Peder Holm, Thomas Hwan, Pelle Koppel, Puk Scharbau, Jacob Ulrik Lohmann, Benedikte Hansen, Carsten Bjørnlund, Kim Kold, Julie Carlsen, Pernille Albæk Andersen, Ole Lemmeke, Joen Højerslev, Flemming Enevold, Behruz Banissi, Jens Jacob Tychsen, Ramadan Huseini, Özlem Saglanmak, Kasper Leisner, Vibeke Ankjær, Olaf Heine Johannessen, Henrik Birch, Søren Spanning, Nikolaj Lie Kaas, Martin Ringsmose, Zeev Sevik Perl, Trine Pallesen, Jens Albinus, Per Scheel-Krüger, Neel Rønholt, Sonja Richter, Helle Fagralid, Anders W. Berthelsen, Laura Allen, Jonatan Spang, Nastja Arcel, Stig Hoffmeyer, Niels Weyde, Christian Tafdrup, Jens Andersen, Sigurd Holmen le Dous, Søren Sætter-Lassen, Peter Mygind, Sarah-Sofie Boussnina, Thomas W. Gabrielsson, Susanne Storm, Sara-Marie Maltha, Mette Marckmann

Søren B. Ebbe

Scénografie:

Niels Sejer

Na dánský Zločin jsem poprvé narazil ve dvou pochvalných textech Jana Čulíka coby editora internetových Britských listů, kde se rozplýval nad kvalitami špičkového seriálu, který údajně představuje úplně novou úroveň seriálové tvorby. Duševní pochody intelektuálů bývají nevyzpytatelné, a tak jsem tuto informaci bral s rezervou, protože její autor nedávno dokázal pochválit Bastardy, jeden z největších průšvihů české kinematografie posledních let. Příznivé bylo ale i hodnocení na CSFD (byť s nízkým počtem hodnotících). Nakonec jsem tedy Zločin prubnul, ale ani po čtyřech dílech mi není jasné, v čem spočívá proklamovaná výjimečnost seriálu, protože před mýma očima se odvíjela celkem stardardní televizní detektivka neúměrně rozdělená do 20 dílů, na které nemám trpělivost ani chuť. Pokud kdysi David Lynch natočil Městečko Twin Peaks, o pátrání po pachateli konkrétního zločinu mu vlastně nešlo a divácká přitažlivost spočívala na hypnotické atmosféře a fascinujících proměnlivých charakterech. Dvacet hodin života strávit sledování vyšetřování jediného kriminálního případu je nad mé síly i přes sympatickou vyšetřovatelku a charisma Larse Mikkelsena coby ambiciozního hráče na politickém kolbišti. Mám totiž pocit, že sledování jediného dílu Breaking Bad mi přináší díky lepšímu uchopení a vývoji postav větší uspokojení než čtyři hodiny strávené v přítomnosti těchto Skandinávců. Stephen King tvrdí, že netrpělivý čtenář, který si odskočí na závěr knihy, aby se předčasně dozvěděl pointu, páchá ten nejhorší literární zločin. Já se dopustil podobného hříchu, když jsem si po čtvrtém díle odhadl potenciálního vraha a poté zjistil, že jsem se vážně strefil - což sice možná svědčí o mé genialitě, ale spíš o tom, že přes svoji pověst je Zločin na můj vkus příliš předvídatelný. V tomto případě se nicméně vzdám hvězdičkového a procentuálního hodnocení...(13.2.2013)

Velmi napínavý a dobře zpracovaný seriál, finále skutečně mistrně vrcholí, jen střed byl zbytečně rozvláčný, někdy méně znamená více.(7.6.2013)

Na obrovské ploše rozehrané krimi drama odehrávající se ve dvou základních pramenech - klasické krimi a volebního boje o magistrát, přičemž onen druhý proud je bezmála zajímavější, než základní tahoun z policejního prostředí. Závěr, na který se tu několikrát žehrá, mi nevadil, je třeba brát v úvahu, že se jedná o severské drama, nikoliv o americkou pohádku. Váhal jsem i nad pátou hvězdou, ale nakonec jsem ji nedal právě pro onu strašlivou délku. Po třetí sérii jsem nucený přidat i pátou hvězdu. protože něco tak chytře napsaného, skvěle zrežírovaného, navíc osobitého zemí původu se jen tak nevidí.(1.6.2013)

Zatím za první řadu.(20.5.2013)

"Průběžně mě informujte." Až doteď jsem nechápal, co k nám mráz se severu přináší tak úctyhodného (viděl jsem dvě verze Mužů, co nenávidí ženy a četl jednoho Nesboa), ale tenhle hřebíček uhodil přesně na moji hlavičku. Zločin jako psychologický rozbor příčin, následků, falešných stop a ztráty cenného, to vše se nepohybuje ve vakuu, takže sledujeme i dánskou společnost - s vírou, politikou a multikulturalismem a nejzakousnutější policistkou široko daleko. K tomu poslouchám typický soundtrack, nechávám se unášet na rychlém tempu vyprávění a cítím se jako před deseti lety, kdy jsem seriály vyloženě sosal. A zajímavé je zjištění, že na americkém remaku si udělal jméno autor ceněného Temného případu. Megaspokojenost.(27.2.2015)

• - Sofie Gråbøl (Sarah Lund) nedoufala, že by se mohla natáčet další série seriálu, protože první byla ukončená s uzavřeným koncem. Nicméně se dostalo na natáčení druhé a nakonec dokonce i třetí série díky velkému úspěchu jak na domácí scéně, tak v zahraničí. (luciasce)

• - Seriál pojednává o jednom případu v průběhu celé série, protože tvůrci se rozhodli natočit kriminální seriál více podobný situaci v Dánsku, na rozdíl od americké koncepce, kde připadne jeden případ na jeden díl. Tolik vražd by totiž dánské publikum nepřijalo jako uvěřitelné, protože Dánsko je jedna ze zemí s nejnižší kriminalitou. (luciasce)

• - Tvůrci seriálu se při natáčení rozhodli neprozradit vraha ani samotným hercům. Vzhledem k tomu, že se seriál natáčel díl po díle, nikdo do poslední chvíle nevěděl, kdo je pachatelem, a to ani samotný pachatel. (luciasce)