Zločin (TV seriál)

The Killing

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Dánsko / Norsko / Švédsko, 2007, 40x55 min

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Bjarne Henriksen, Lars Mikkelsen, Ann Eleonora Jørgensen, Søren Malling, Marie Askehave, Farshad Kholghi, Troels Munk, Michael Moritzen, Nicolaj Kopernikus, Laura Drasbæk, Solbjørg Højfeldt, Julie R. Ølgaard, Laura Christensen, Cyron Bjørn Melville, Casper Steffensen, Eske Forsting Hansen, Johan Gry, Klaus Messerschmidt Hjuler, Benjamin Boe Rasmussen, Tina Gylling Mortensen, Rita Angela, Stine Holm Joensen, Lisbeth Wulff, Astrid Reinhardt, Jens Jørn Spottag, Ole Boisen, Mette Kolding, Rasmus Hammerich, Joy-Maria Frederiksen, Petrine Agger, Ulver Skuli Abildgaard, Mette Vibe Utzon, Anders Nyborg, Helene Egelund, Rasmus Haxen, Vibeke Hastrup, Jesper Lohmann, Peder Holm Johansen, Carl Martin Norén, John Martinus, Louise Herbert, Morten Suurballe, Maibritt Saerens, Robert Reinhold, Morten Lützhøft, Lars Simonsen, Mette Munk Plum, Kim Sønderholm, Jakob Cedergren, Anders Hove, Claus Bue, Kim Haugen, Ole Ernst, Troels Lyby, Morten Hauch-Fausbøll, Claus Riis Østergaard, Kim Bodnia, Klaus Tange, Janek Lesniak, Henning Valin, Charlotte Fich, David Dencik, Michael Sand, Henrik Larsen, Ole Dupont

Scénografie:

Niels Sejer

Hodně přeceněné dílo. Je pravda, že současná česká produkce mu nesahá ani po kotníky, ale i tak. Důkazy se objevují a vyvracejí jak na běžícím pásu a stejně s nimi i podezřelí. V jednom dílu postava podezřelá je, v druhém už zas ne a objevují se důkazy na jinou, vyvrácené ve třetím a tak pořád dokola. U americké verze se mi víc líbí druhé polovina (2. série), u dánské prvních deset dílů. PS: Nechápu kdo na csfd blbnul a udělal z jednoho seriálu tři profily.(20.11.2014)

Vnímavější divák, resp. divák, který má dost odkoukáno, sice ca od 2. dílu tuší kdo je vrah, ale to nic nemění na tom, že Dánové prostě umí nejen chlastat, ale i dobře točit vysoce návykové krimi. Forbrydelsen se vyznačuje vskutku tísnivou atmosférou, silnými hereckými osobnostmi a místy tak extrémně působivými emocionálními momenty, že mě v dostaly do kolen. 1. série 100 %.(10.11.2016)

Zatím za první řadu.(20.5.2013)

• Popluh

První díl naznačuje možnosti velkého počtu motivů, prolínání několika rovin a velké možnosti variability na poli vztahů mezi postavami. A velkorysý rozsah seriálu naznačuje, že na vše tentokrát bude dost času. Případné srovnání s Twin Peaksem sice na místě není, to ale samozřejmě nevylučuje, že se z toho nemůže vyvinout výborný seriál.(23.4.2013)

V Dánsku se vraždy řeší výhradně za deště, mraků, pološera nebo tmy. A jenom to domalovává ponurou, vlezlou atmosféru Forbrydelsen, za kterou jsem strašně vděčný. Zavražděná Nanna je vlastně takovou Laurou Palmer, čímž taky podobnost s Twin Peaks končí a opravdu to nemá s douglasovými jedlemi nic společného - ta úvodní linka mi když už připomíná spíš Eastwoodovu Mystic River. Nicméně mě to vcuclo jako Sára jednu z těch svých nekonečných pastilek proti kašli. A nic na tom nemění ani ta přehnaná zamotanost, kdy kodaňská policie postupně obviní a zase osvobodí půlku města. Lars Mikkelsen hraje jako o život a nekonvenční parťáctví Lundové s Mayerem mě baví stejně jako psychologický ponor do většiny charakterů, a že jich není málo. Jejich tragické příběhy vtáhnou po pár dílech natolik, že budete chtít dokoukat.(5.1.2015)