Reklama

Reklama

VOD (1)

Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (859)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Centurion určitě není realistické historické drama z dávné historie budování Římské říše, ale historizující fantasy, která si ze skutečných dějin bere jen to, co uzná za vhodné jako východisko pro budování dobrodružného příběhu. Celý film drží nad vodou syrová akce, pravda někdy prvoplánově a lacině krvavá, těch vodotrysků krve stříká určitě víc, než by bylo v reálu možné, a režisér využívá možností současné digitální technologie, takže useklé končetiny létají na všechny strany a divák si může vychutnat i nechutně krvavé detaily. Příběh sám není složitý, ale na poměry akčního filmu je obsazení vysoce nadstandardní, protože všichni zúčastnění umí hrát a mají, nyní ovšem mluvím o mužské části hereckého ansámblu, taky charisma. Ženská účast na válečném tažení se tak trošku blíží zkarikované Xeně, protože barbarská bojovnice s půlkilovým nánosem mejkapu, jejíž oči se topí pod takovou dávkou očních stínů, že by jí to určitě záviděla i královna Kleopatra, nebudí ani v historické fantasy zrovna důvěru. Nehledě na to, že zúčastněné dívky přes snaživý bojový ryk a zuřivé grimasy působí spíš, jako by si odskočily z módní přehlídky. Celkový dojem: 55 %. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Já bych chtěl dát čtyři hvězdy, vážně bych chtěl. Za to, jaký je Centurion nadupaný film, za to, jak se v něm (skoro) pořád něco děje, za to, že (skoro) nenudí a má plno sympatických postav, za to, jak nekompromisně se v něm seká, kuchá, řeže, krájí a bůhvíco dalšího, za Marshallovu divokou režii, za Eshkeriho hudbu, za (pro mě) překvapivou Olgu Kurylenko.... Jenže kvůli odbyté finální konfrontaci, čarodějce a kvůli víceméně hloupému závěru nemůžu. Škoda. A velká. Dávám tedy lepší tři hvězdy s tím, že mi nebude dělat problém se na Centuriona někdy podívat znovu, což je určitě taky plusový bod. ()

Reklama

Phobia 

všechny recenze uživatele

Už dlouhé týdny si s "Centurionem" můj jedovatý jazyk (potažmo klávesnice) neví rady. Nechce se mi film omatlávat sračkami, protože špatný nebyl, ale zároveň nevím, co vlastně vyzdvihnout nad průměr... snad charisma Michaela Fassbendera. Prostě taková historicky dobrodružná bajka o tom, jak si Římani a Piktové hrají na honěnou... a honí se a honí, sem tam se opíchají... gladiem nebo jiným ostrým či tupým, bodným či sečným předmětem. Nenadchlo mě to, neurazilo mě to, s lepším scénářem, sebevědomější režií a vyšším rozpočtem mohl "Centurion" dosáhnout vyšší šarže, než pouhé: "Hm, dalo se, celkem dobrý." 60% ()

sud 

všechny recenze uživatele

Působivá a sympaticky neambiciózní řežba se skromným rozpočtem a (přesto) působivou vizuální stránkou. O historické věrohodnosti by se sice dalo diskutovat (no, i když znám větší a slavnější adepty do diskuse), ale tentokrát se na to tolik nehraje. Herci jsou charismatičtí, akční scény správně drsné a i pro to poselství (stejně jako pro lásku) se nakonec místo najde. Po delší době příjemné překvapení na téma "starý Řím". 85%. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Neil Marshall a jeho průměrné představení. Krví se tu opět nešetří, příběh je přímočarý, herci charismatičtí, ale v podstatě nic navíc. Při sledování mi to příliš nevadilo a bavil jsem se slušně, ale později v podstatě není nic, kvůli čemu bych si film měl pustit znovu nebo si na něj jen vzpomenout (snad jedině úvodní/závěrečné titulky?). Je to škoda, Marshall má rozhodně na víc. PS: Docela by mě zajímalo, proč, po filmu navazujícím na odkaz levných post-apokalyptických sci-fi, zvolil zrovna souboj zbytků římské legie proti divochům. Uvidíme, jak mu pomůže finální rip necelý měsíc před premiérou v kinech:) ()

Galerie (58)

Zajímavosti (20)

  • Fráze „uběhnout maraton“ se poprvé použila až v roce 1896 během prvních olympijských her. (Hal_Moore)
  • Neil Marshall se inspiroval legendou o římské Deváté legii, která ve 2. století n. l. zmizela beze stop v Kaledonských horách v severním Skotsku, obývaných kmenem divokých Piktů. (Zdroj: Palace Pictures)
  • V původním scénáři bylo napsáno, že Etain (Olga Kurylenko) byla nevlastní sestrou Arianne (Imogen Poots), a že to ona byla tou, která měla zjizvenou tvář. (Borrtex)

Související novinky

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Pokud nás tvůrci čím dál sledovanější Hry o trůny něčím rozčilují, určitě je to vyhýbání se velkým bitevním scénám. Když už ale náhodou k nějaké akci dojde, stojí to za to. I proto byla epizoda… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Tvůrce Pádu do tmy, Soudného dne či Centuriona si loni odskočil do televize a bitevní epizodou Blackwater si vystřihl zdaleka nejlepší hodinku druhé série Hry o trůny. Není divu, že o jeho služby v… (více)

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)

Reklama

Reklama