Velká žranice

• Francie La Grande Bouffe (více)

Čtyři nejlepší přátelé – pilot Marcello (Mastroianni), šéfkuchař Ugo (Tognazzi), televizní pracovník Michel (Piccoli) a soudce Philippe (Noiret) – se společně vydávají na prodloužený víkend, který má být jejich posledním. Ve starém domě na okraji Paříže se přátelé začínají oddávat zatvrzelé, divoké a sebezničující žranici. Přidá se k nim místní učitelka Andréa, přítulná žena obdařená štědrými tělesnými proporcemi. Události rychle kulminují... Podle Ferreriho je film křivým zrcadlem, nastaveným moderní konzumní společnosti, dle jeho kritiků jen samoúčelnou provokací a oslavou kultu hnusu a estetiky ohavnosti, zatímco jiní ho označují za apokalyptickou vizi konce „přežraného" lidstva. (Česká televize)

Matli

Tak takovýho žrádla co je v tomto filmu (a co je i sežranýho) jsem neviděl za celej tejden v Prostřeno. Hodně zvláštní téma, jak se užrat k smrti, ale proč ne. Na 73tí rok dobře natočeno a kontroverzní to určitě je, ne pro každého. A ty děvky tomu dodávají šmrnc, po hodině sledování jsem si říkal, to musím dokoukat, ikdyž jsem věděl jak to dopadne. Parodování Marlonda Branda z Kmotra jedním z hlavních protagonistů je výborný. Francouzi opět lehce překvapili. 73% ()

agassi68

Natočiť film o prežratí sa na smrť je sama o sebe divná myšlienka, realizácia je o to ťažšia. Napriek hviezdnemu obsadeniu, neustálemu prdeniu, súloženiu s tučnou ženou a pár vtipným momentom je to dvojhodinová nuda s dopredu známym koncom. ()

vojo

Táto hostina je len pre silné žalúdky:) Drsný výsmech nenažratej spoločnosti, ktorú tiež zabije pažravosť. Už teraz len prdí a prdí. Uvidíme kedy ju roztrhne... P.S.:Prajem všetkým "otrlým"mdivákom dobrú chuť:) ()

Andronikos

Tento film jednoznačne stavia na zvedavosti, na tom, že divák chce vidieť, ako by to asi vyzeralo, keby mal tú neuveriteľnú odvahu (alebo neskutočne blbý nápad) ukončiť svoj život jedením bez hraníc. (Tento faktor ale môže fungovať iba vtedy, ak si onen divák dopredu na ČSFD prečíta či sa od niekoho dozvie, čo je základnou líniou filmu.) S pokračujúcou stopážou sa však stále jasnejšie ukazuje, že túžba vidieť pôsobivé nevídané, možno tiež provokatívne, "zvrátené" bude v tomto prípade kruto sklamaná. Ak má niekto po zhliadnutí opačný pocit a nebodaj sa aj bavil, nech je mu to dopriane! Sotva sa ale nechám presvedčiť o tom, že mnou videné je nejakou kritikou konzumnej spoločnosti. Prinajmenšom dnes už ani náhodou nie. - Úmrtia postáv nie sú v konečnom dôsledku spôsobené len samotným konzumovaním, čo napr. mne privodilo značné sklamanie. Pseudodokumentárnu hodnotu tak film nemá. Na prípade posledného pána "na holenie" som jasne videl, že ani pri rôznych tých scenáristických pomôckach, ako sú problémy s trávením, diabetes ap., nesledujeme ako-tak realistické divadlo. Diabetik by takto rýchlo a nota bene bez utrpenia neodišiel - niečo o tom viem... - Jediným plusom filmu sú tri pekné ženské v rolách prostitútok (človeku sa nechce veriť, že sa písal r. 1973). A s týmito postavami je späté podľa mňa jediné snáď aspoň trochu podnetné posolstvo: tie tri si svoj život vážia. - Nuda, trápnosť, absencia významu. Na "kultový status" ohľad neberiem. ()

Folky

Nemá to co nabídnout. Možná se v tom dá najít nějaké poselství, ale spíš ho cítím z námětu. Samotný film je o ničem a ke všemu docela nudný. ()

GMVajgl

Nihilismus je neuznávání / popírání všech hodnot mravních a společenských jako zdraví, síla, majetek, čas, zkušenost a inteligence. Ale je vůbec možné je popřít? Přeživší skokani z mostu, vždy tvrdí, že svého činu litovali hned po skoku. Tady se první protagonista zabije prostě jen tím, že sedí venku v mrazu. Ostatní ho pomalu a vytrvale následují - chtějí se užrat k smrti. Bere se to jako samozřejmost. Pak přijde učitelka ze školky, která jim v tom pomáhá a zároveň se potřebuje s každým z nich vyspat. O důvodu se nemluví. Motivace zůstane nevysvětlena, nepřichází ani žádná pointa či poselství. Tak co je to vlastně za film? Někdo v tom možná uvidí komedii nebo nějaký sociální komentář. Já se přikláním, jak zde stojí v popisu filmu, k Ferreriho kritikům: je to samoúčelná provokace a oslava hnusu, perverze a animalismu. ()

levente

Tak takhle bych chtěl taky umřít. Film, který je originální se skvělými herci a ještě lepší atmosférou. Jo, jo, takové se dnes již netočí. ()

don_mingo

...a jde to vůbec takhle zemřít? Na co vlastně zemřeli? Závěrečná scéna je úžasná, včetně "hudby". A ta blonďatá kurva byla hrozně sexy. (zbytek už tu řekli ostatní) ()

papaguy

Ve filmové tvobě shlédneš duši národa... A toto je jeden z posledních francouzkých filmů, ve kterých mi přišla obsesivní potřeba francouzké "školy" zabývat se obsesí (a vyšinutými jedinci) zajímavá. _____ Kdyby si někteří čeští tvůrci se svou nutkavou touhou nimrat se v osudech a charakterech tragikomických švejkovských postav vzali z francouzké kinematografie příklad a trochu přitlačili na pilu, možná by dosáhly alespoň úrovně Velké žranice. ;-) ____ Ale ruku na pr*, pardon na srdce, občas jsme se při tom humoru hrubšího zrna docela nasmáli. ()

Schlierkamp

Francouzský kontroverzní film, jehož snahou není divákovi něco sdělit, ale šokovat. Čtveřice mužů se rozhodne, že se v jedné vile na okraji Paříže ují k smrti. Tyto gastronomické orgie jsou doplněny orgiemi sexuálními, když se ve vile objeví lehké ženy. Celý film je natočen neobvyklým pochmurným způsobem, objevují se tam vskutku nechutné scény. Z hereckých výkonů hlavní čtveřice bych vyzdvihl P. Noireta, jenž měl jako jediný poněkud komplikovanější filmovou roli, zatímco ostatní postavy byly velmi ploché. Za povšimnutí stojí ústřední melodie, nádherný vůz Bugatti Type 35, povedená imitace M. Branda v podání U. Tognazziho a velmi bizarní učitelka Andrea. Jedná se o snímek, který je na jednu stranu nesmírně jednoduchý, ale na druhou geniální, zejména kvůli nezodpovězeným otázkám, jež nejsou zřejmě podstatné a také proto, že nikoho po jeho shlédnutí nenechá chladným. ()

IXOXI

Velká žranice se snaží o konfrontaci s mnoha neduhy v naší společnosti, které jsou i 50 let od natočení stále aktuální. Množství originálních a vtipných nápadů by si zasloužilo vysoké hodnocení, kdyby byl film třetinový. Vzhledem ke své délce se většina věcí buď opakuje nebo přechází ve vatu a nakonec vyznívá jako velká nuda. ()

kondor77

Nepokrytecká doslovná kritika konzumní společnosti. Jako milec dobrého jídla nemohu než konstatovat: když umřít tak takhle. ()

Joski

Zaujímavý námet, dobrý herci ale fádny priebeh. Nepresvedčivé!!! Viem si predstavit lepšie prevedenie. Ale v rámci možnosti dá sa... priemerny film ()

TICHOPAN

během tohoto filmu jsem vážně přehodnotil svůj postoj k životu...scéna s prošedivělým elegánem kterak sám, kdesi v potupném ústraní tak nějak smutně a naléhavě vypouštějícím větry mne uvedla teprve do "předsíně" rovnající se mému předpeklí.Pravé peklo nastalo během dalších scén - přes slzy uzřel jsem onoho letitého jinocha - ležíc na zádech a za soudružského povzbuzování zrovna překonával hlasitě trauma ze svého dětství, kdy se nad malým chlapcem snáší děsivá mateř jeho a krutě trestá každý jeho prd.Myslím že jeho plynová produkce by mohlo konkurovat mladému mastodontu v období první říje.Ale běda!Když ona lehce almarózní dáma počala vypouštět celou plejádu plynů, zvukem podobajíc se zdařile a profesionálně seřízenému motocyklu zn.Laurin & Klement , mé břišní svaly se dostaly do totální a neúnosné křeče.Pud sebezáchovy byl aktivován, snažil jsem si alespoň zacpat uši ale nešlo to.Tak zpocený jsem nebyl ani po prvním lyžařském výcviku.Soused mi druhý den říkal, že od nás byl prý slyšet přidušený křik "vypni to...vypni to" ... ...opravdu jsem si tento originální snímek užil. ()

m4xp4yn3

Ne, opravdu jsem se nebavil. Kdysi to možná bylo provokativní, dnes "žranice" nemá co nabídnout. Námět se dal zpracovat vizuálně zajímavěji (stačilo by přizvat schopného kameramana), obsažněji, vtipněji, svižněji a umělečtěji (Greenawayův Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec budiž příkladem), nebo se alespoň mohlo opravdu přitlačit na pilu. Takhle vznikla jen nudná a bezzubá satira s jediným zajímavým momentem (paradoxní znechucenost prostitutek). ()

josieaddms

Žel jsem ten typ člověka, který si vyžívá ve všem co je odporné. Jsem hnusem fascinovaná a svým způsobem potěšená. Velká Žranice je odporný film, a naprosto pochopím lidi, kteří tomu dají odpad. Jenže, mě se to doopravdy líbilo, tak si tu nechci hrát na povzneseného diváka kterým skutečně nejsem. Sice mi tam vadily nahotiny, protože proti těm jsem vždy za každých okolností. Ale nápad mi to přišel perfektní, zpracování krásně odporné, právě že mi přišlo že nám to má co sdělit, protože realita ve které žijeme se moc neliší od tohoto snímku. Lidé jsou odporní, to nám to sdělovalo. A s tím já prostě jen stoprocentně souhlasím. Plus to pánové to zahráli skvěle, zvláště můj oblíbenec Noiret. Ale třeba to, že učitelka ze školky se nakonec ukáže jako daleko zvrácenější osoba než placené prostitutky, které si tam pánové objednali, je prostě zajímavý prvek. Sice scéna s ucpaným záchodem, plus pár postelových scén mi přišla už pod úroveň celého filmu, ale jinak se mi to prostě celkem líbilo. ()

young man

Je fakt, že tento film se dá snadno napadnout za jeho sdělovací kvality. Podle mě se v něm dá najít ale víc, než vata a mastný chlebíček. ()

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri